Kam investovat peníze v roce 2024. Výhled investorů a expertů.

kam investovat peníze 2023

Jak se budou vyvíjet finanční trhy v roce 2024? Jaký směr čeká měnový, komoditní, kapitálový trh? Jaké investice budou pro investory nejzajímavější? Bude lepší investovat volné peníze do tradičních investic jako jsou nemovitosti či akcie anebo bude lepší zvolit alternativní investice v podobě kryptoměn, P2P půjček, diamantů či veteránů anebo umění.

Možností, kam investovat peníze je celá řada. Poslední investiční roky jsou ovlivněné koronovirovou krizí a rok 2024 je výhledově velmi ovlivněn inflací.

Jaké jsou výhody a rizika jednotlivých druhů investování? V článku přinášíme přehled možností, do čeho investovat volné peníze a jaké možnosti máte, ať už přemýšlíte, kam investovat jako student, zaměstnanec, freelancer, podnikatel anebo investor. Jednorázové investice či pravidelné investování, jaký scénář je aktuálně efektivnější?

V ČR stoupá počet lidí, kteří investují. Ale těžko říct, zda přibývá lidí, kteří jsou investory – dělají kvalifikovaná rozhodnutí. Pojďme tedy tímto článkem osvětlit ekonomickou a finanční situaci pro rok 2024, abychom udělali lepší investiční rozhodnutí v následujících měsících.

Pohled investora v roce 2024

Mezi nejčastější otázky, které se investoři snaží zodpovědět jsou:

 • Jakou strategii investování zvolit?
 • Vydrží moje portfolio zvýšenou dlouho trvající inflaci?
 • Jak zabezpečit své investice proti inflaci?
 • Jak dosáhnout vyššího zhodnocení?
 • Jakou budoucnost má bitcoin a kryptoměny?

Do roku 2024 vstupujeme s tím, že investování je skutečně nutné. Nedělat nic a nechat peníze na tradičních bankovních účtech, je dnes největší chybou. Inflace je totiž znehodnotí. Navíc poskytujeme své peníze bance, která je sama zhodnotí.

Zcela jistě přijdou další vlny Covidu (Delta, Omikron, atp.), ale investoři a ekonomové predikují, že státní a vládní opatření jsou už relativně mírnější. Vzniká ucelenější uchopení a šoky pro ekonomiku jsou stále menší. Inflační tlaky a zvýšené úrokové sazby zůstanou. To na jednu stranu ekonomiku ochladí, ale růst zůstane v pozitivních číslech.

Největším rizikem v roce 2024 je z investičního pohledu nedělat nic.

Staré jistoty už nejsou, neexistují v tomto světě. Svět se s koronovirovou krizí dostal do nového normálu a je potřeba, abychom se tomu přizpůsobili. Jinými slovy, abychom svoji práci s penězi a investováním tomuto novému normálu přizpůsobili.

Každý investor by si měl na začátku stanovit své investiční cíle a vytyčit investiční strategii. Pomůže mu projít rok 2024 emočně v klidu a nedělat investiční chyby.

Velmi vhodné je také představit si:

 • nejlepší scénář roku 2024 z pohledu ekonomiky a investic
 • nejhorší scénář roku 2024 z pohledu ekonomiky a investic

Na základě těchto dvou scénářů poté přizpůsobit své investiční portfolio a zhodnotit, do čeho volné peníze budeme investovat a případně jak budeme diverzifikovat.

Investiční rizika

Největší rizika, černé labutě a nepředvídatelné události nejen dle Steen Jakobsena, ale i dalších investorů a analytiků.

Nemáme nadpřirozené schopnosti předpovídat budoucnost, přesto lze ukázat na konkrétní rizikovější místa v ekonomice, která by mohla způsobit možné negativní události.

Energetická krize 2022 – 2024

energetická krize

Největší energetická krize od 70.let v USA. V Evropě a zejména v České republice silně cítíme zdražování energií, zejména zemního plynu a elektřiny. Jen pro srovnání v době energetické krize v USA v 70.letech platili Američané 15% úrokové sazby na hypotéku.

Automobilový průmysl je v krizi

Nedostatek čipů trápí odvětví automobilového průmyslu nemalou měrou. Automobilka Škoda v České republice musela dokonce na několik týdnů v roce 2021 zcela zastavit výrobu. V Německu jsou již viditelné velké problémy automobilek, které nejsou schopni vyrábět v pásové nepřetržité výrobě. Problémy jsou s dodávkami zboží, které se při cestě několikrát zdrží a zasekne (kvůli Covid opatřením, nedostatku naskladňování a nedostatku čipů).

Německé automobilky mají historicky velmi dobrou reputaci a příběh je jak do učebnic. Po koronavirové krizi však stále trpí 20% propadem a v rámci elektrifikace jsou výrazně pozadu naproti USA. Vyhlídky do budoucna tak nejsou nikterak příznivé. Aktuálně je export německých automobilek v útlumu.

Geopolitika

Geopolitická rizika není možné časovat. Investor je schopen si udělat představu odkud hrozí (aktuálně Čína, Rusko, Blízký východ), ale nelze přesně určit, kdy dojde k prasknutí a co přímo způsobí dominový efekt.

Problémy s dodávkami – nejvíce USA, pak Evropa, nejméně Asie.

Mutace Covid-19

Delta. Omikron. Přijdou další varianty. Koronavirus jednoduše nezmizí. Bude tu s námi a nyní více záleží na tom, jak se lidská společnost přizpůsobí k životu s ním, jak jednotlivé státy upraví své obchodní a společenské regulace. Koronavirus zasáhl svět na začátku roku 2020 a již to je přibližně 2 roky, co žijeme v trochu jiném světě.

Na začátku roku 2022 je patrné, že jsme první vlny přestály. Firmy i spotřebitelé mají mírně pozitivní náladu. Poptávka po zboží se zvyšuje. Zásadní ale je, jak rychle přejde poptávka ze zboží do služeb. To bude zásadní.

Cestování je stále omezené a oproti předkoronovou dobou je stále v negativních číslech. S cestováním je spojeno velké množství nabízených služeb.

Centrální banky a úrokové sazby

Klíčovým faktorem pro vývoj v roce 2022 budou centrální banky. Risk tedy není inflace, ale risk představují centrální banky.

ECB, FED, BoE – mají různý přístup. Někdo zřejmě dělá chybu.

Trh od FEDu očekává 3x zvýšení sazeb v roce 2022.

K šesti zvýšením sazeb by mohlo dojít během 2022 a 2023.

Ekonomika zažívá oživení. Zejména v druhé polovině roku 2022 to bude viditelné.

Jak investovat a zhodnotit peníze

Krize je posledních 10 let. Stále máme pocit, že jsme v krizi nebo do krize nastupujeme, či se krize blíží. Ale tak to není, např. SP500 velmi vystoupal během 10 let.

US Quits rate: Jak hodně lidé opouštění svoji práci dobrovolně? V roce 2020 byla úroveň Quits rate v USA na 2% po příchodu koronaviru Covid-19 a v roce 2021 se dostala až na úroveň 3,5 – 4%.

Spotřebitel dle výzkumů a různých analýz je optimistický pro rok 2022. Spotřebitel má navíc rezervu, má naspořeno, může ještě zvyšovat spotřebu. I kdyby přišla krize, tak spotřebitel má nějaké peníze a může se k nim poměrně snadno dostat. Aktuální nálada spotřebitele je spíše pozitivní, nebrzdí své nákupy, naopak je nakloněný k nákupům a spotřebě pro rok 2022. Pro investora to pak znamená, že investice do akcií dávají smysl. Akciový trh by z tohoto pohledu měl růst.

Ekonomická situace v ČR a Evropě

Meziročně 2020 a 2021 ČR rostla. Ekonomika rostla. Mezičtvrtletně 3.kvartál 2021 a 4.kvartál 2021ČR bude také růst (vychází ze statistik, bude zveřejněno během února 2022).

Restart ekonomik v CEE (Central European Equity) díky fiskálnímu stimulu v roce 2021

Oživení ve středoevropském regionu přišlo později, ale bylo v roce 2021

Bude pokračovat i v roce 2022? Zřejmě ano. Vyšší inflace ale i růst HDP. Scénář stagnace se nenaplňuje.

Příznivé prostředí v CEE pro banky díky rostoucím sazbám. Celý region je silně tažený bankovním sektorem.

Klesající nezaměstnanost = silný spotřebitel. Lidé bohatnou. Přibližujeme se západu.

Do čeho investovat

do čeho investovat peníze

Kam investovat volné peníze, do jakých aktiv vložit prostředky, abychom v dnešním prostředí zhodnotili a vydělali? Řada informací vychází ze zápisků z online konference Investičního fora: Kam úspěšně investovat v roce 2022.

Akcie

Akcie jsou cenné papíry, které představují podíl na akciové společnosti. Akcionář je tedy podílníkem a má s tím související práva. Jedním z nich je právo na vyplácení dividend, tedy na podíl na zisku a také právo hlasovat na valné hromadě. Dividendy jsou vypláceny jednou ročně po odhlasování valnou hromadou.

Dividenda však není jediným ziskem, který lze při investování do akcií získat. Hodnota samotné akcie se mění v čase podle toho, jak je společnost úspěšná. Může jít klidně i o rozdíly desítek procent a to jak nahoru tak dolů. Může se vám tedy klidně stát, že se společnosti nebude dařit a vaše investice do akcií se vůbec nevyplatí. Vyplatí se proto složit si akciové portfolio a sledovat na burze, kam pravidelně investovat.

Akcie ČEZ a další z Pražské burzy

Stock Spirit, Avast, Telefonica O2 – v roce 2021 české firmy jsou odkupovány a naceňovány velmi pozitivně. To se zřejmě ale nebude opakovat v roce 2022. Polsko a Rumunsko je trh příležitostí.

Pokud EU přehodnotí a jádro zařadí do zelených energií, tak ČEZ má další ohromnou příležitost ke zhodnocení (nárůst ceny akcie).

Pražská burza je bohužel už známá tím, že ty dobré společnosti odchází. Dočkáme se příchodu nových zajímavých a velkých firem na Pražskou firmu?

Dobrá zpráva pro české investory je, že už v roce 2022 by mohly přijít dvě až čtyři nové firmy, dle slov Jiřího Kovaříka, externího mluvčího Pražské burzy.

Do akcií v ČR můžete nejsnadněji investovat skrze ebroker FIO. Pokud hledáte další tituly, pak je určitou alternativou investovat skrze burzu Start, která nabízí jiné firmy – zde investujete jako private equity, nikoli veřejně obchodovatelnou akcii.

akcie ČEZ cena a cena elektřiny

Informace k akciím ČEZu vychází zejména z přednášky Zelená (ne)dohoda pro Evropu, Michal Šnobr, minoritní akcionář ČEZ a odborník na energetiku z Investiční konference Investičního fora 2022.

 • Růst cen energií v ČR je způsoben především plynem.
 • Nordstream 2 má problém se spuštěním a to ovlivňuje celou energetickou situaci v Evropě.
 • Německá vláda je nová a Merklová se dříve dokázala vždy domluvit s Putinem, dnes je situace jiná.
 • Vrchol ceny elektřiny a plynu v roce 2021. Ceny se ale nevrátí zpátky. Teď zůstanou na přibližně stejných úrovních.

Cena akcie ČEZu je nad 800 Kč. Stále to je ale poměrně příznivá cena a lze akcie ČEZ akumulovat. Předpokládá se, že za rok 2021 ČEZ zveřejní jedny ze svých nejhorších finančních výsledků. Změny (ceny energií) se projeví až v roce 2022 ale zejména na konci 2022. Ve 2023 a 2024 přijde reálně do finančních výsledků ČEZu. Akcie je tedy stále velmi zajímavá při dlouhodobém držení. To nejlepší má ČEZ ještě před sebou.

Dividenda je o cashflow. Casflow společnosti ČEZ půjde hodně nahoru. Investice ČEZu jsou utlumené. Dluh v posledních letech klesnul. Většina divestic byla obětována na splacení dluhopisů. To je vše dobré. Tím jak se bude cashflow vylepšovat, může být prostor pro zvýšení dividendy. 40-42 Kč je předpokládaná dividenda ČEZu pro rok 2022. Experti se domnívají, že se možná v rámci dividendy přiblížíme ze spodu k 50 korunám.

ETF

Samostatnou skupinou jsou ETF, které jsou jakýmsi košem několika akcií. Výhodou ETF je investice nikoli do jedné zvolené společnosti, ale např. do celého sektoru – může být kupříkladu Internet anebo mikročipy anebo investice do vodního sektoru. Investovat lze i do nemovitostí skrze ETF, takže fyzicky se nemusíte o nic starat. Nejznámější ETF investicí je investice do SP500 anebo Nasdaq. Investuje tak do celého indexu.

Se vznikem bitcoinového ETF a dalších kryptoměnových ETF vznikly v roce 2021 a 2022 nové možnosti, jak investovat do kryptoměnového trhu, ale přes tradiční instrumenty finančního trhu (ETF).

Narozdíl od podílových fondů jsou ETF o mnoho levnější na poplatky. V roce 2021 byl rekordní příliv kapitálu do ETF fondů. Je patrné, že trend ETF postupuje a investoři přelévají stále více peněž do ETF.

Často se zmiňuje zkratka ESG, v překladu Enviromental, Social, Governance. Investory tak nově zajímá, zda je společnost ohleduplná k životnímu prostředí, sociálním standardům a zda má odpovědný přístup k řízení společnosti.

Do jakých ETF v roce 2022 investovat? V rámci dlouhodobých horizontů zmiňují analytici a experti ETF související s globálním oteplováním a změnou klimatu. Zajímavé pak mohou být také ETF zaměřené na biodiverzitu.

DEGIRO je oblíbený broker pro investování do akcií a ETF. Poplatky jsou zde nastaveny velmi transparentně a za nákup ETF/ americké akcie zaplatíte řádově 0,5 Euro. Platforma je v češtině, což velmi usnadňuje první orientaci.

INVESTOVAT NA DEGIRO

Investice do nemovitostí

Investování do nemovitostí se od koronavirové krize stalo velmi populární a mnoho lidí se začalo zajímat o nemovitostí trh. S nově natištěnými penězi během let 2020 – 2022 stoupla i potřeba diverzifikovat své majekty. Enormě vzorstl zájem o nemovitosti. Dnes v roce 2022 existuje silná nerovnováha mezi poptávkou a nabídkou.

To způsobilo tak rapidní nárůst cen nemovitostí nejen v ČR, ale de facto všude po světě. V České republice je to však velmi zřetelně patrné, některé nemovitosti zdvojnásobily svoji tržní cenu, jindy byl nárůst „pouze“ 50%.

Přepokládané navýšení úrokových sazeb během roku 2022 by mělo trochu vyvážit balanc mezi počtem prodávajících a kupujících.

Pole, lesy, farmy – to jsou nemovitosti, kde ještě nejsou davy a jedná se o prostředí, kde lze najít možná i větší příležitosti a prostor k vyjednávání.

investování do nemovitostí

Zajímají vás investice do nemovitostí? Podívejte se na videokurzy Realitního Shakeru, které jsou velmi praktické, jak pro úplné začátečníky, tak pokročilí si vyberou expertní tématické kurzy.

Získejte 10% slevu! V objednávce zadejte partnerský kód: digitalninomadstvi

Podílové fondy

Podílový fond se skládá z různých aktiv, jako jsou akcie, dluhopisy či komodity. Jde tedy o soubor majetku, který spravuje investiční společnost. Jako investor si pořídíte investiční list a stanete se podílníkem fondu.

Podílových fondů je velké množství. Ne všechny jsou ziskové. Jako u každé investice platí, že fondy, které nabízejí vysoký zisk, např. 7 %, jsou zároveň nejvíce rizikové. Jde většinou o fondy s velkým množstvím akcií.

Zvolte si proto takové investiční fondy, které vyhovují vaší investiční strategii. Při výběru zohledněte také vstupní poplatky.

Komodity

Komodity jsou zboží, které je vyráběné ve velkém množství a je navzájem zastupitelné.

Nejpopulárnější je investice do zlata. Zlato je často spojováno jako protiinflační investice a jakési zajištění investora proti krizím. Je potřeba si ale uvědomit, že zlato není dobrý hedgový nástroj proti krátkodobé inflaci, ale proti dlouhodobé inflaci. Pokud bude aktuální inflace spíše krátkodobá záležitost, pak se experti příliš nepřimouvají pro jeho nákup či akumulaci. Zlato za rok 2021 je v celkovém -6%, nebyl to tedy moc úspěšný rok. Nutno dodat, že v roce 2020 však zlato udělalo +80%. Jaký růst či pokles bude u zlata v roce 2022 je zatím s otazníkem.

Robert Kiyosaki má rád zlato, investuje do něj a často o něm i hovoří. Investovat však můžete i do jiných drahých či průmyslových kovů (stříbro, platina). Vsadit také můžete na energie (plyn, ropa, uran) či zemědělské produkty (káva, kakao, pšenice).

Trh s komoditami je tedy široký. Komodity jsou obchodovány na komoditních burzách, kde si koupíte futures kontrakty. Jde vlastně o smlouvu, že v určitém termínu vám bude dodáno zboží a vy si je musíte přebrat. Jako investor zřejmě o samotnou komoditu nemáte zájem. Svůj kontrakt se tak snažíte prodat za vyšší cenu před určeným termínem.

Na komoditách nezbohatnete tolik jako na akciích. Jejich cenu lze však lépe předpovídat. Myslete však na to, že vstupní investice by měla být poměrně vysoká. U některých komodit pak hrozí i riziko jejich ztráty, protože se jich budete chtít zbavit před tím, než si je musíte skutečně přebrat.

Dluhopisy

Jedná se o cenné papíry, které může vydat veřejná organizace (např. stát, město) nebo soukromá společnost. Investoři je pak koupí s tím, že se jim za určitou dobu vrátí cena dluhopisu spolu s úrokem.

Dluhopisy jsou většinou bezpečnou investicí, zvláště pokud je vydává velká společnost nebo stát. Úroky nebývají nijak vysoké. Další nevýhodou je cena dluhopisu, která je většinou vyšší a také delší doba, po kterou čekáte, až se vám vrátí částka.

Investování do P2P půjček

mobilní aplikace mintos

P2P půjčky jsou velmi oblíbeným nástrojem a jako investor můžete díky nic vytvořit zhodnocení 7 % – 18 % ročně. Výhodou je nízká minimální částka vstupu investora, která je de facto na 10 Eurech. Nejrozšířenější platformou pro P2P půjčky je v Evropě Mintos, Bondora, Bondster a v České republice Zonky.

INVESTOVAT NA MINTOS

Investice do kryptoměn

investování kryptoměny bitcoin

Bitcoin a další kryptoměny se staly za poslední roky velmi populárním tématem a postupně prostupují do investičních portfolií. Kryptoměny jednoznačně zaujaly Generaci miléniálů, generaci X, Y a Z. Avšak už i starší investoři 50+ začínají svá portfolia doplňovat o bitcoin případně další digitální měny. Jednou z konzervativních strategií je mít maximálně 2% ze všech investic v kryptoměnách.

Čínský zákaz těžby bitcoinu v roce 2021 silně ovlivnil prostředí. Těžaři se však částečně přesunuly (Kazachstán, USA, Čína decentralizovaně skrze VPN atp.). Po zákazu spadnul hash rate o 50%. Ale po 4 měsících se vrátil hash rate na stejnou hladinu a dokonce vyskočil na ATH. Dnes v Číně zřejmě 20% hash rate těžby bitcoinu. Experti hovoří, že to ve finále bitcoinu pomohlo, protože je tak více decentralizovaný a ne tolik závislý na Číně.

V roce 2021 došlo ještě k jedné významné události, a to když středoamerický stát El Salvador přijal Bitcoin jako zákonný platidlo (jako první stát na světě).

Společnosti MicroStrategy a Tesla nakupovaly kryptoměnu Bitcoin a v roce 2022 se očekává, že k tomuto kroku přístoupí další velké akciové společnosti. Firmy doslova sedí na velkých sumách peněz, které jim leží ladem a při dnešní inflaci 6 % – 8 % je nesmyslné, aby tyto firmy nadále s penězi nic nedělaly.

Zřejmě nějaká další země může přijmout Bitcoin jako svoji oficiální měnu již v roce 2022. Mohlo by jít o země, které mají problém s inflací, což je např. Turecko, Argentina, Libanon či africké země, případně nějaká země v Latinské americe.

Pro investory do kryptoměn je dobré si připomenout, že cena Bitcoinu i všech dalších kryptoměn je velmi volatilní. Je v určité korelaci s jinými investicemi a není pravda, že by kryptoměny byly imunní na Wall Street aktivity. Centrální banky svým rozhodnutím (např. v rámci úprav úrokových sazeb) dokážou nepřímo ovlivnit cenu kryptoměn.

Regulace kryptoměn ze strany jednotlivých zemí je jednou z největších faktorů, které mohou ovlivnit celý sentiment na trhu.

Příznivci kryptoměn stále častěji hovoří o tom, že Bitcoin má reálnou šanci dosáhnout tržní kapitalizace jako má dnes zlato. V roce 2022 by se jednalo o 12ti násobek tržní kapitalizace bitcoinu. Následně by jeden bitcoin měl cenu 500 tisíc USD.

Strategie Get of Zero hovoří o tom, že je potřeba se dostat co nejdříve ze stavu, kdy vlastníme nula bitcoinů. Alespoň část jich vlastnit může velmi pomoci, nejen při zhodnocování majetku.

Dalším oblíbeným citátem a zmiňovanou větou je, že DCA strategii nepřekoná ani Bůh. Jinými slovy je třeba pravidelně investovat a pravidelné investování nám pomůže v navyšování majetku bez emočních skoků a psychických tlaků.

INVESTOVAT NA BINANCE

Proč investovat a jak začít

kam investovat

Pokud chcete nechat své peníze pracovat, měl by vás především zajímat finanční výnos, který investice nabízí. Nutno poznamenat, že tam kde je velký výnos, je i často i vysoké riziko. Vyšší výnos ale nerovná se vyšší riziko. Na investorovi je zhodnotit, zda výnmos odpovídá riziku a je investice vhodná pro jeho investiční cíle.

Při rozhodování, jak začít investovat, vás musí zajímat také likvidita. Investice, které jsou likvidní, lze rychle prodat za hotové peníze. Nízká likvidita investice pak znamená, že bude trvat delší dobu, než budete moci investici prodat.

Ideální investice by pak měla mít vysoký výnos, nízké riziko a vysokou likviditu. Nic ideálního však neexistuje. Investování je vždycky trochu hazard. Záleží, jakou strategii zaujmete.

Pokud se chcete držet při zemi, bude pro vás prioritní nízké riziko. Tzv. konzervativní investování znamená uložení peněz na stavební či penzijní spoření.

Je-li vaším cílem vysoký zisk a přitom jste ochotni riskovat, že o finance přijdete, jste tzv. agresivní typ investora. Nebojíte se nakupovat akcie začínajících firem.

Někde uprostřed je pak dynamické investování, kdy si vytvoříte vyvážené portfolio investic – něco vám přinese zisk, něco zase ztratíte.

Sociální investování – kopírování obchodů

etoro investování

Zajímavým způsobem, jak dnes investuje mnoho lidí je skrze tzv. sociální investování. Platforma eToro kromě toho, že nabízí možnost investovat do akcií, ETF i kryptoměn (ve formě CFD), tak umožňuje kopírovat investory, takže veškeré obchody, které oni udělají se vám automaticky také propíší. Prozkoumejte úspěšné investory a můžete jim zkusit alokovat část investičních peněz.

INVESTOVAT NA eTORO

Upozornění: CFD jsou komplexním nástrojem s vysokým rizikem rychlé ztráty peněz v důsledku pákového efektu. 68% účtů drobných investorů přichází o peníze při obchodování s CFD s tímto poskytovatelem. Měli byste uvážit, zda opravdu chápete, jak fungují CFD a zda si můžete dovolit přijmout tak vysoké riziko ztráty peněz.

Boj s inflací

Inflace v USA v roce 2021 je na úrovni 7%. Předpoklad pro rok 2022 je v USA 4%, přestože se představitelé úřadů snaží a predikují 2,7%. V Evropě byla inflace v roce 2021 4%.

Necháváte peníze ležet na bankovním účtu nebo dokonce v šuplíku doma? Možná byste měli začít uvažovat o tom, kam investovat. Inflace se v Česku pohybovala před koronavirouvou krizí tj před rokem 2020 na úrovní 2 % či dokonce pod touto hranicí. V roce 2021 však

To znamená, že každý rok vám z ušetřené stokoruny zbude méně 98 Kč. Vliv inflace na úspory má tedy za následek, že peníze neustále ztrácí na hodnotě.

Inflaci se dá částečně čelit tak, že si založíte spořicí účet u banky. Jedná se o nejběžnější formu „spoření“, do které se Češi pouští před tím než přesunou pozornost k investicím. Bohužel, úrok, který banky na spořicích účtech nabízejí, se pohyboval dlouhodobě pod jedním procentem, dnes je na úrovni kolem 2 % – 3 %. Avšak dnešní inflace je 7%, tedy peníze uložené v bance na běžném či spořícím účtu vždy ztrácí na hodnotě.

Založení stavebního spoření nebo penzijního spoření je poměrně bezpečné uložení peněz, které však není výnosné, naopak přestože peníze spoříte, ztrácí rychleji svoji hodnotu než naspořená částka.

Zásady investování pro začínající investory

Začít investovat lze i s málem. Můžete uvažovat, kam investovat milion, který jste dostali z dědictví, ale třeba také, jak naložit s tisícovkou, která si vyčleníte každý měsíc. Rozdíl bude samozřejmě v typu investic, který si vyberete. Důležité je ale začít investovat a mít sílu poslat první peníze na nějaký typ investice a učit se. Každý jednou musel začít.

Důležité je nechat si stranou peníze ve výši několika měsíčních platů. Investovat peníze jen které můžete ztratit. Záleží samozřejmě na vaší osobní situaci. Pokud jste student, kterého mohou v nouzi nejvyšší podržet rodiče, nepotřebujete mít stranou tolik jako rodina s malými dětmi.

Na investice si nepůjčujte. Vždycky počítejte s tím, že o peníze můžete nakonec přijít.

K zhodnocení peněz dochází až po delší době v řádu let. Záleží samozřejmě na typu investice. Nečekejte, že za rok budete mít vystaráno. Investujte dlouhodobě a pravidelně. Trpělivost v investování přináší vyšší zhodnocení.

Hlavně začněte, nečekejte až budete mít milion korun. Inspirujte se, kam investovat 50 tisíc korun a vytvořte si následně svoji vlastní strategii.

Diverzifikace

Vhodné je nevkládat všechny peníze do jednoho projektu. Rozprostřete si finanční prostředky do více typů investic. Poraďte se s odborníkem. Investiční makléř by vám měl umět poradit, jak si správně investiční portfolio sestavit.

Dejte si pozor na nápadně výhodné investice. Může se jednat o podvod typu Ponziho schématu. Vždy si prověřte, komu vlastně své peníze svěřujete. Pracujte kriticky s informacemi, ke kterým se dostanete. Berte v potaz chování na trhu, ale nepodléhejte reklamě. Zejména v oblasti kryptoměn existuje velké procento (de facto většina projektů) podvodů a scamu.

Na začátku je potřeba se zorientovat. Neostýchejte se oslovit odborníka, který vám s investováním poradí. Vzdělávejte se. Zvyšujte svoji investiční gramotnost. Nebojte se chyb. Poučte se z nich a jděte dál.

Nejčastější otázky a odpovědi

Jaký bude pro investora rok 2024 jedním slovem?

Volatilní.

Je vhodné investovat do zlata v roce 2024?

Investovat do zlata v roce 2024 spíše se. Protože se očekává růst úrokových sazeb, z minulosti je patrné, že to silně koreluje s tlačením ceny zlata dolů. Očekává se tedy tlak na cenu zlata směrem dolů, tedy pokles.

Je rizikové investovat do akcií v Číně v roce 2024/2025?

Čína – teď nejistota a proto jsou ceny akcií stlačeny tak hodně dolů. Čínu zatím ne.

Z Číny nečekají nic více negativního. Pomalejší růst ekonomiky kvůli zero covid policy.

Čína je aktuálně nejistota, ale ve střednědobém horizontu má potenciál.

Vyplatí se investovat peníze v roce 2024?

Růst ekonomiky v USA se předpovídá jako stabilní a dobrý. Inflace bude zřejmě ve vyšších úrovních, avšak i přesto ekonomický růst by měl převážit. To pro investora znamená, že jsou vhodné investice do akcií.

Řada investičních fondů má mírně nadvážené riziko, tedy jsou ochotni investovat i do kvalitních firem, pokud jsou cenově trochu dražší.

Řada informací vychází ze zápisků z online konference Investičního fora: Kam úspěšně investovat.

Investování zahrnuje rizika ztrát. Investujte jen takové peníze, které si můžete dovolit ztratit. Investujte opatrně. Článek a veškeré informace slouží ke vzdělávacím účelům a nejsou investičním doporučením.