Kam investovat volné peníze?

kam investovat

Možností, kam investovat peníze je celá řada. Vyplatí se nám to ale? Jaké jsou výhody a rizika jednotlivých druhů investování? V článku nabízíme přehled možností, které máte, ať už přemýšlíte, kam investovat jako student nebo jako zaměstnanec, co si již něco naspořil.

Jak zhodnotit peníze?

Boj s inflací

Necháváte peníze ležet na bankovním účtu nebo dokonce v šuplíku doma? Možná byste měli začít uvažovat o tom, kam investovat. Inflace se v Česku pohybuje nad 2 %. To znamená, že každý rok vám z ušetřené stokoruny zbude méně 98 Kč. Vliv inflace na úspory má tedy za následek, že peníze neustále ztrácí na hodnotě.

Inflaci se dá částečně čelit tak, že si založíte spořicí účet u banky. Jedná se o nejběžnější formu „investice“, do které se Češi pouští. Bohužel, úrok, který banky na spořicích účtech nabízejí, se pohybují pod jedním procentem. Další možností je založení stavebního nebo penzijního spoření. Jedná se o bezpečné uložení peněz, které však není příliš výnosné.

Chuť zbohatnout

Jenže pokud chcete na svých penězích dále zbohatnout, měl by vás především zajímat finanční výnos, který investice nabízí. Na druhou stranu, tam kde je velký výnos, je i vysoké riziko, že o své peníze přijdete. Mnoho finančních magnátů v průběhu své kariéry přišlo o celé jmění, aby je zase nabyli zpět.

Při rozhodování, jak začít investovat, vás musí zajímat také likvidita. Investice, které jsou likvidní, lze rychle prodat za hotové peníze. Nízká likvidita investice pak znamená, že bude trvat delší dobu, než budete moci investici prodat.

Ideální investice by pak měla mít vysoký výnos, nízké riziko a vysokou likviditu. Nic ideálního však neexistuje. Investování je vždycky trochu hazard. Záleží, jakou strategii zaujmete.

Pokud se chcete držet při zemi, bude pro vás prioritní nízké riziko. Tzv. konzervativní investování znamená uložení peněz na stavební či penzijní spoření.

Je-li vaším cílem vysoký zisk a přitom jste ochotni riskovat, že o finance přijdete, jste tzv. agresivní typ investora. Nebojíte se nakupovat akcie začínajících firem.

Někde uprostřed je pak dynamické investování, kdy si vytvoříte vyvážené portfolio investic – něco vám přinese zisk, něco zase ztratíte.

Zásady investování pro začínající investory

Začít investovat lze i s málem. Můžete uvažovat, kam investovat milion, který jste dostali z dědictví, ale třeba také, jak naložit s tisícovkou, která si vyčleníte každý měsíc. Rozdíl bude samozřejmě v typu investic, který si vyberete. Např. u nákupu akcií budete muset zaplatit poplatky v řádech sto korun. Aby se vám vyplatil, musíte si jich nakoupit za několik tisíc.

Důležité je nechat si stranou peníze ve výši několika měsíčních platů. Záleží samozřejmě na vaší osobní situaci. Pokud jste student, kterého mohou v nouzi nejvyšší podržet rodiče, nepotřebujete mít stranou tolik jako rodina s malými dětmi.

Na investice si nepůjčujte. Vždycky počítejte s tím, že o peníze můžete nakonec přijít.

K zhodnocení peněz dochází až po delší době v řádu let. Záleží samozřejmě na typu investice. Nečekejte, že za rok budete mít vystaráno. Investujte dlouhodobě a pravidelně.

Vhodné je nevkládat všechny peníze do jednoho projektu. Rozprostřete si finanční prostředky do více typů investic. Poraďte se s odborníkem. Investiční makléř by vám měl umět poradit, jak si správně investiční portfolio sestavit.

Dejte si pozor na nápadně výhodné investice. Může se jednat o podvod typu Ponziho schématu. Vždy si prověřte, komu vlastně své peníze svěřujete. Pracujte kriticky s informacemi, ke kterým se dostanete. Berte v potaz chování na trhu, ale nepodléhejte reklamě.

Na začátku je potřeba se zorientovat. Neostýchejte se oslovit odborníka, který vám s investováním poradí.

Nebojte se chyb. Stejně nějaké uděláte. Poučte se z nich a jděte dál.

Do čeho investovat

Akcie

Akcie jsou cenné papíry, které představují podíl na akciové společnosti. Akcionář je tedy podílníkem a má s tím související práva. Jedním z nich je právo na vyplácení dividend, tedy na podíl na zisku a také právo hlasovat na valné hromadě. Dividendy jsou vypláceny jednou ročně po odhlasování valnou hromadou.

Dividenda však není jediným ziskem, který lze při investování do akcií získat. Hodnota samotné akcie se mění v čase podle toho, jak je společnost úspěšná. Může jít klidně i o rozdíly desítek procent a to jak nahoru tak dolů. Může se vám tedy klidně stát, že se společnosti nebude dařit a vaše investice do akcií se vůbec nevyplatí. Vyplatí se proto složit si akciové portfolio a sledovat na burze, kam pravidelně investovat.

Samostatnou skupinou jsou ETF, které jsou jakýmsi košem několika akcií. Výhodou ETF je investice nikoli do jedné zvolené společnosti, ale např. do celého sektoru – může být kupříkladu Internet anebo mikročipy anebo investice do vodního sektoru. Investovat lze i do nemovitostí skrze ETF, takže fyzicky se nemusíte o nic starat. Nejznámější ETF investicí je investice do SP500 anebo Nasdaq. Narozdíl od podílových fondů jsou ETF o mnoho levnější na poplatky.

DEGIRO je oblíbený broker pro investování do akcií a ETF. Poplatky jsou zde nastaveny velmi transparentně a za nákup ETF/ americké akcie zaplatíte řádově 0,5 Euro. Platforma je v češtině, což velmi usnadňuje první orientaci.

INVESTOVAT NA DEGIRO

Investování zahrnuje rizika ztrát. Investujte jen takové peníze, které si můžete dovolit ztratit. Investujte opatrně. Článek a veškeré informace slouží ke vzdělávacím účelům a nejsou investičním doporučením.

Podílové fondy

Podílový fond se skládá z různých aktiv, jako jsou akcie, dluhopisy či komodity. Jde tedy o soubor majetku, který spravuje investiční společnost. Jako investor si pořídíte investiční list a stanete se podílníkem fondu.

Podílových fondů je velké množství. Ne všechny jsou ziskové. Jako u každé investice platí, že fondy, které nabízejí vysoký zisk, např. 7 %, jsou zároveň nejvíce rizikové. Jde většinou o fondy s velkým množstvím akcií.

Zvolte si proto takové investiční fondy, které vyhovují vaší investiční strategii. Při výběru zohledněte také vstupní poplatky.

Komodity

Komodity jsou zboží, které je vyráběné ve velkém množství a je navzájem zastupitelné. Nejpopulárnější je investice do zlata. Investovat však můžete i do jiných drahých či průmyslových kovů. Vsadit také můžete na energie (plyn, ropa, uran) či zemědělské produkty (káva, kakao, pšenice).

Trh s komoditami je tedy široký. Komodity jsou obchodovány na komoditních burzách, kde si koupíte futures kontrakty. Jde vlastně o smlouvu, že v určitém termínu vám bude dodáno zboží a vy si je musíte přebrat. Jako investor zřejmě o samotnou komoditu nemáte zájem. Svůj kontrakt se tak snažíte prodat za vyšší cenu před určeným termínem.

Na komoditách nezbohatnete tolik jako na akciích. Jejich cenu lze však lépe předpovídat. Myslete však na to, že vstupní investice by měla být poměrně vysoká. U některých komodit pak hrozí i riziko jejich ztráty, protože se jich budete chtít zbavit před tím, než si je musíte skutečně přebrat.

Dluhopisy

Jedná se o cenné papíry, které může vydat veřejná organizace (např. stát, město) nebo soukromá společnost. Investoři je pak koupí s tím, že se jim za určitou dobu vrátí cena dluhopisu spolu s úrokem.

Dluhopisy jsou většinou bezpečnou investicí, zvláště pokud je vydává velká společnost nebo stát. Úroky nebývají nijak vysoké. Další nevýhodou je cena dluhopisu, která je většinou vyšší a také delší doba, po kterou čekáte, až se vám vrátí částka.

Investování do P2P půjček

P2P půjčky jsou velmi oblíbeným nástrojem a jako investor můžete díky nic vytvořit zhodnocení 7 % – 18 % ročně. Výhodou je nízká minimální částka vstupu investora, která je de facto na 10 Eurech. Nejrozšířenější platformou pro P2P půjčky je Mintos.

REGISTROVAT SE NA MINTOS

 

Alternativní investice

Investovat můžete také pomocí termínovaných vkladů, kdy vložíte bance na účet částku, kterou si nemůžete po určitou dobu vybrat, a výše zmíněných spořících účtů. Tyto investice jsou bezpečné, ale spíše s nimi pokryjete inflaci.

Pokud se do tajů investování chcete opravdu ponořit, můžete zkusit začít obchodovat s finančními deriváty.

Můžete také investovat například do kryptoměn (virtuálních měn) konkrétně digitální měny bitcoin. Mezi nejznámější kryptoměny patří bitcoin, ethereum, litecoin, cardano.

Zvolit můžete také investici do sběratelských předmětů či do start-upů.

Pokud máte k dispozici větší finanční prostředky, je další z možností, jak investovat peníze, investice do nemovitostí. Samozřejmě je vhodné využít hypotéky a bankovních peněz, finanční částka, kterou budete potřebovat pro takovou investici může proto začínat už na 100 tisíc korun.

Aktualizováno