Mintos recenze na P2P půjčky, zkušenosti a návod, jak zhodnotit peníze o 12%

Investování v rámci P2P půjček se stalo velmi oblíbeným díky stabilnímu zhodnocení okolo 10% a relativně nízkému riziku. P2P půjčky propojují spotřebitele, kteří potřebují peníze a investory, kteří peníze nabídnou. Mintos patří k nejoblíbenějším portálům s P2P půjčkami v Pobaltí a odvážím se říci, že dnes už v celé Evropě. Tato recenze na Mintos by tak měla zahrnovat jak základní popis fungování platformy, návod, jak začít investovat, tak zkušenosti investorů a tipy, jak zhodnotit své peníze co nejvíce.

Recenze Mintos

Z grafu je vidět, že nejpočetnější jsou osobní půjčky a půjčky na automobil. Zajímavostí je, že mezi poskytovatele půjček patří i česká společnost ACEMA, avšak jen velmi malým podílem.

Nevýhody pro investory

 • Bankrot poskytovatelů půjček
 • Ukončení provozu platformy
 • Menové riziko (v souvislosti s chystaným ukončením intervence ČNB)
 • Nesplácení půjček do žadatelů

Pokud investujete na Mintos v jiné měně než v CZK (české koruně), pak převeďte peníze pomocí P2P WISE (v samostatném článku sdílím své zkušenosti s zkušenosti s WISE) – výrazně ušetříte na poplatcích.

Výhody pro investory

 • Dobré zhodnocení (cca 10-13% ročně)
 • Většina půjček je tzv. buyback guarantee (možnost odkoupení)
 • Minimální částka k investici od 10 Euro
 • Možnost nastavit si auto pilota investování
 • Registrace je zdarma
 • Uživatelsky přívětivé webové prostředí
 • Platforma kompletně v češtině

Co je to garance vykoupení?

Pokud žadatel o půjčky nesplácí – pokud uběhne od poslední splátky 60 dnů, poskytovatel půjčky vám peníze vrátí. Je to skvělá jistota pro investory, že své peníze dostanou zpět. Pravda, s 2 měsíčním zpožděním, ale mnohem lepší, než kdyby peníze propadly úplně.

Úvěry s garancí zpětného odkupu (vykoupení) jsou označeny žlutým štítkem (ang. BuyBack Guarantee).

Všechny půjčky nejsou s garancí vykoupení, avšak dle zkušeností investorů je doporučeno vybírat ty, které garanci obsahují.

INVESTOVAT NA MINTOS

Mintos zkušenosti

Platforma na P2P půjčky Mintos vznikla v roce 2015 a ihned zažila obrovský boom. K datu listopadu 2016 bylo na Mintos registrováno 15 tisíc investorů z více než 50 zemí. Investoři poskytli celkem 88,6 milionů dolarů na vypsané půjčky. Přitom společnost zaměstnává pouze 23 zaměstnanců. Mintos sídlí v Lotyšsku v hlavním městě Riga. Zakladateli jsou Martins Sulte a Martins Valters.

Mintos umožňuje Auto invest

Již jsme o tom mluvili v rámci výhod pro investory. V nastavení můžete upravovat tzv. auto invest, tedy aby se peníze automaticky investovaly do vybraných půjček.

Auto invest vám šetří čas. Ano, na primárním i sekundárním trhu lze najít zajímavé půjčky a pravděpodobně byste mohli dosáhnout vyššího zhodnocení. Ale na úkor času. V porovnání s Portfolio Managerem na Bondoře je Autoinvest na Mintosu dobrý.

Díky autoinvestu se tak ani nemusíte neustále přihlašovat na Mintos a můžete si spokojeně užívat vlastních jiných činností, které vám přinášejí zábavu anebo užitek.

mintos strategie

Mintos strategie je důležitá oblast, které byste se měli věnovat a dobře promyslet? Následně si vyberte z dostupných možností:

 • Diverzifikovaná
 • Konzervativní
 • S vysokým výnosem
 • Vlastní strategie

Mintos návod

Z oficiálních statistik Mintos vidíme, že průměrný výnos investora je cca 8% – 12% ročně. Tj. přibližně 1% měsíčně. Ze zkušenosti mohu potvrdit, že k nejvyššímu zhodnocení dochází, když investujete do hypotečních úvěrů.

P2P půjčky v měně EUR jsou pro investory stále méně atraktivní, protože jejich výnos je často na 8% ročně, pokud chceme 12%, musíme investovat do půjčky na 2-4 roky. To je zase pro investora dlouhá doba a značná nejistota postupného splácení. Podívejte se na strategii investic do P2P půjček na Mintos, která vykazuje zhodnocení 17% ročně. Jedná se o investování do půjček, které nejsou EURové.

Alternativy pro investice do P2P půjček

Pokud vás láká zhodnocování peněz v rámci P2P půjček, pak určitě prozkoumejte také další podobné platformy, např:

 • Twino
 • SavingsStream
 • Bondora (zhodnocení 10-20% ročně)
 • Zonky (nízké zhodnocení, málo půjček)
 • Bondster (nízké zhodnocení)
 • Prestito, Loanis, Žlutý Meloun, Symcredit,…

Nezapomeňte, že P2P půjčky neslouží jako krátkodobé investice. Cílem investorů do P2P půjček typu Mintos a dalších je jednoduše vytvořit portfolio se stabilním zhodnocením, které bude pracovat několik (desítek) let. Zkušenosti investorů však stále hlasitěji hovoří o tom, že Mintos je nejstabilnější a investorsky nejbezpečnější platformou pro P2P investování.

A skvělé na tom je to, že funguje i pro krátkodobější časové horizonty investice (např. 1 – 3 roky).

Mintos promo kód

Každý nový investor měl možnost získat 1% bonus k investici, kterou provede do 90 dnů od registrace. Jednalo se o promo akci, pro kterou byl nutný tzv. promo kód.

Aktuálně není dostupný žádný Mintos promo kód.

V některých měsících Mintos neumožňuje získání bonusových procent, bohužel své akce výrazně omezil.

Investování na Mintos v roce 2024

Mintos je bezpečnou platformou, která nabízí investorům alternativní druh investice ve formě půjčování peněz P2P. Výnosy jsou mezi 5% – 20% ročně.

INVESTOVAT NA MINTOS

Doporučuji k přečtení článek: Proč jsem skončil po 6 letech s investováním do P2P půjček.

Investování zahrnuje rizika ztrát. Investujte jen takové peníze, které si můžete dovolit ztratit. Investujte opatrně. Článek a veškeré informace slouží ke vzdělávacím účelům a nejsou investičním doporučením.