Akcie ČEZ rostou. Jaký bude další vývoj a vyplatí se investovat?

akcie čez

Největší tuzemská energetická firma ČEZ nabízí své akcie již nějaký ten pátek. Na pražské burze patří mezi nejobchodovanější firmy u nás. Není to tak dávno, co cena jedné akcie ČEZ překonala hranici 530 korun. Co stojí za růstem akcií, jaký bude další vývoj a vyplatí se investovat?

Cena akcie ČEZ překročila 500 Kč

Hranici 500 korun za jednu akcii atakoval ČEZ již v závěru roku 2017. Bylo to hned po oznámení jednání se zájemcem o bulharská aktiva nebo o poskytnutí miliardové podpory od Evropské investiční banky, která byla měla pomoci při inovacích. Předpokládá se, že růst by se neměl zastavit.

Co stojí za aktuálním vývojem cen?

Za nárůstem ceny akcií stojí vývoj cen elektřiny, které se očekávají, že v následujících letech porostou. Dalším impulzem růstu je prodaná většina produkce energií na příští rok. S cenou by mohl zahýbat i vyšší využití jaderných zdrojů, které přináší efektivní výrobu elektřiny a tím se promítnou do vyšší ziskovosti firmy.

A jaký je výhled do budoucna? V následujících dvou letech můžeme očekávat zvýšení cen elektřiny, což zřejmě povede k dalšímu růst akcií. Investice do ČEZ by se tedy mohla vyplatit jak velkým hráčům, tak drobným investorům.

Jaká jsou možná rizika investice do akcií ČEZ

Velkým rizikem pro další růst akcií může být tuzemská politická situace. Podle toho, jaká vláda se sestaví, tak budou zahraniční investoři ochotni riskovat své peníze do ČEZ. Politikaření totiž může vyvolat nejistotu ohledně dalších strategií a směřování ČEZ. Růst akcií se tak může zastavit na úplně jiných důvodech, než špatném vývoji cen elektřiny nebo hospodaření společnosti.

Kritickým bodem bude schvalování povolenek CO2, které mohou zamíchat kartami a snížit cenu akcií. Výhled do budoucna je však optimistický a lze očekávat spíše pozitivní růst, než tvrdý dopad na zem.

ČEZ dividenda

Většinovým akcionářem ČEZ je stát, který má ve své správě více jak 70 procent akcií. V roce 2017 společnost vyplatila dividendu 33 korun za akcii. Stát si tak přišel na více jak 12 miliard korun. Zbytek akcionářů se tak mohlo radovat ze zisku a správné investice, která se vrátila v podobě dividend. Akcie je jednou z oblíbených dividendových akcií pro české drobné investory na Pražské burze.

Tip: Jak jsou vypláceny dividendy ve FIO e-broker?

Jak koupit akcie ČEZ

Pokud máte zájem zakoupit akce ČEZ, pořídíte aktuálně jednu akcii za 510 korun. Cena akcie ČEZ se však za několik posledních týdnů pohybovala v rozpětí od 500 do 530 korun za akcii. Hodnota se v posledních dnech velmi rychle mění a je jako na houpačce. Může za to právě zvýšený zájem a předpoklad o dalším navyšování cen elektřiny a většího využívání jaderné energie, která by měla vyšroubovat cenu akcí ČEZ do nových výšin.

Jak koupit akcie ČEZ? Akcie nabízí celá řada obchodníků. Mezi nejoblíbenější společnosti patří Fio banka nebo BrokeJet České spořitelny. Využít služeb můžete i méně známých společností, jako je Patria Direct nebo CYRRUS.

Nejmenší poplatky pro drobné investory nabízí Fio banka, která nabízí poplatky 0,29% za nákup jednoho lotu (50 kusů akcií). V případě nákupu jedné akcie činí poplatek minimálně 40 Kč, stejně jako u BrokerJetu.

Jaké je doporučení k nákupu akcií ČEZ

Společnost ČEZ patří mezi stabilní firmy na tuzemském trhu. V letošním roce a pro následující roky bude patřit mezi jedničku na trhu. Je tedy patrné, že se jedná o investici, která se neztratí. Pro konzervativní a drobné investory se může jednat o skvělou příležitost, kam uložit své peníze. V následujících měsících má navíc dojít k růstu cen elektřiny a tedy i navýšení hodnoty cen u akcií ČEZ. Pokud tedy chcete investovat do akcií tuzemské společnosti, je možná ten nejvyšší čas.