Investování přes Revolut. Recenze, výhody a nevýhody

investování přes revolut recenze

Revolut je inovativní banka a zároveň finanční aplikace, která uživatelům umožňuje investovat peníze snadno, rychle, přívětivě a bez velkých poplatků. Doslova na pár kliknutí. Investování se tak díky Revolut stalo běžnější i pro mladší věkovou skupinu. Recenze by měla zmínit ale také nevýhody investování přes Revolut, nejen jejich výhody.

Rychlé platby, vybírání hotovosti z jakéhokoliv bankomatu, multiměnový účet s desítkami měn, přímé transakce do zahraničí a další finanční služby soustředěné v jedné aplikaci – to a mnoho dalšího je Revolut. V této recenzi se však zaměříme primárně na to, jaké jsou možnosti investování přes Revolut a jaké výhody i nevýhody s sebou tato mobilní aplikace nese.

Co je Revolut

Revolut je startup z Velké Británie, který vznikl s nápadem urychlit svět financí a zbavit ho zbytečných poplatků. Firma je jedním z nejhodnotnějších fintech startupů na světě a v roce 2020 vyčíslil časopis Forbes hodnotu společnosti na 5,5 miliardy dolarů.

Funkce Revolut

Technologie nabízí spoustu finančních služeb. Mezi velká lákadla aplikace patří směna peněz bez poplatku (za mezibankovní kurz). Využívá nákupu a prodeje měn na forexových trzích v reálném čase.

Získejte a spravujte si jak fyzické, tak virtuální platební karty Revolut. Díky nim můžete ze svého účtu platit a vybírat peníze v jakémkoliv bankomatu. K platbě se automaticky využívá měna, ve které je platba vyžadována. Je tak třeba si dávat pozor, aby byl dostatek dané měny na vašem účtu, jinak se provede automatický převod z měny, kterou máte v Revolut peněžence v nejvyšší částce.

Virtuální karty lze využít k internetové platbě u obchodníků, kterým plně nedůvěřujete. Dají se využít k jednorázově platbě, jejich počet není omezen a mizí riziko toho, že vám někdo ukradne číslo platební karty.

Další funkcí je například Revolut Valut. Jde vlastně o takový virtuální trezor. Každá transakce se automaticky zaokrouhlí nahoru a přebytečné peníze jsou uloženy. Jedná se o praktický způsob, jak si střádat peníze stranou.

Zajímavou možností je platba odkazem, díky níž si můžete nechat zaslat peníze i od lidí, kteří účet u Revolut nemají. Aplikace vygeneruje odkaz, který lze použít k zaslání částky přes platební bránu.

Skrze Revolut si můžete také sjednat cestovní pojištění nebo využít funkci cashback.

Druhy účtů

Revolut nabízí tři různé stupně tarifů. Jeden bezplatný účet Standard (zdarma) a dva placené – Premium a Metal. Pro pravidelné užívání aplikace přes deset tisíc korun měsíčně je často výhodnější používat jeden z placených účtů.

Standard

Výchozí účet aplikace Revolut, jehož užívání je zcela zdarma. Nabízí ale velké množství omezení, na které při pravidelném užívání narazíte. Co se týče investic, jedná se hlavně o možnost tří transakcí na akciovém účtu měsíčně zdarma a absenci obchodu s kryptoměnami.

Premium

Revolut Premium vyjde na 175 Kč měsíčně a odstraňuje některá omezení z tarifu Standard. Lze směnit neomezené množství peněz bez poplatku, povoleno je až osm transakcí s akciemi měsíčně a otevírá se možnost obchodu s kryptoměnami.

Metal

Metal vyjde na 300 Kč měsíčně a oproti tarifu Premium přináší ještě další výhody. Například neomezený počet transakcí s akciemi zdarma, cashback nebo výběr z bankomatů bez poplatku do výše 16 500 Kč zdarma.

Investování přes Revolut

Aplikace Revolut je kompletně v češtině, chlubí se skvělým zabezpečením a je velmi uživatelsky přívětivá. Investování do akcií, kryptoměn i komodit je přes ní jednoduché.

Investování do akcií

Revolut nabízí investice do akcií bez poplatků. Jedná se o jednu z novějších funkcí, která je dostupná všem uživatelům bez ohledu na druh účtu.

Pokud jste drobný investor, nehodláte do akcií investovat obrovské sumy a chcete využít spíše krátkodobou investici, je pro vás Revolut dobrým řešením. Určitě se v tomto případě hodí zaplatit si tarif Premium nebo Metal. Je však potřeba myslet na to, že u všech účtů platí určité limity. Jejich nedodržení může vést i k pozastavení účtu na několik měsíců.

Přes Revolut lze v současné době investovat pouze do amerických akcií NSDAQ a NYSE. Neplatící uživatelé mají možnost tří transakcí zdarma, uživatelé Premium osmi a uživatele Metal sto bezplatných transakcí měsíčně.

Zlomkové akcie

Výhodou je nesporně to, že lze investovat již od 1 dolaru do tzv. zlomkových akcií. Nemusíte si vždy kupovat jednu celou akcii. Např. v případě akcie Amazon (AMZN) stojí jedna akcii přibližně 2800 USD, tedy investování skrze zlomkové akcie rozhovně bude výhodou – můžete si tak koupit jen část akcie.

Dividendové akcie

Pokud investujete do společnosti, která vyplácí dividendu, Revolut vám automaticky připíše výši dividendy na váš účet ke dni splatnosti.

Investování CFD

Nejdůležitější je ale mít na vědomí, že konečným držitelem akcií je stále společnost Revolut. Akcie nedržíte vy jako subjekt. Neinvestujete tedy do skutečných akcií, ale pouze do CFD.

Tento způsob investování představuje riziko především v tom, že pokud by společnost Revolut padla, přijdete o celé své portfolio. Rozhodně se tak nedoporučuje investovat do akcií vysoké částky, ani používat Revolut jako primární nástroj investice do akcií.

Pro investice do akcií vyzkoušejte DEGIRO, oblíbený broker začínajících i pokročilých investorů nejen díky nízkým poplatkům. Přečíst si můžete recenzi DEGIRO.

INVESTOVAT NA DEGIRO

Porovnejte s Portu investování

Pokud je pro vás zní Revolut stále lépe, pak vyzkoušejte Portu. Jedná se o platformu, se kterou snadno investujete peníze. Díky své dostupnosti a flexibilitě je Portu vhodné pro širokou veřejnost – bez ohledu na výši bohatství nebo odborné znalosti. Portu je pro každého, kdo chce investovat dlouhodobě a chce mít přehled o svých investicích online.

VYZKOUŠET PORTU

Investice do kryptoměn

Revolut nabízí možnost nakupovat a prodávat kryptoměny jako Bitcoin a Ethereum bez poplatků. Je potřeba ale počítat s tím, že budete kryptoměny pořizovat o něco dráž, než jaký je aktuální kurz. Důvodem je poplatek, který si strhne samotná bitcoinová burza.

Nevýhoda investování do kryptoměn přes Revolut je opět fakt, že kryptoměny nedržíte vy a ani nevlastníte. Nemůžete si je poslat na svoji peněženku. Jediné, co s nimi můžete udělat, je zase prodat po čase.

Na zkoušku je Revolut pro investice skutečně dobrý, ale pokud se rozhodnete investovat částky už jen v rámci tisícikorun, pak využijte kryptoměnové burzy (např. Binance).

INVESTOVAT NA BINANCE

Nově registrovaní získají 10 % slevu na poplatky za obchodování.

Investice do komodit

V případě vlastnictví tarifu Premium a Metal máte možnost investice do komodit. V nabídce je v současné době zlato a stříbro. Nákupní ceny se pohybují mírně nad tržní hodnotou. Je třeba počítat s absencí fyzického vlastnictví komodit, což může některé investory odradit. Na druhou stranu tak odpadá starost toho, kam ceniny bezpečně uložit.

Výhody a nevýhody

Pokud se naučíte orientovat v častých omezeních a pochopíte princip, jakým Revolut funguje, může se stát skvělým nástrojem, který dokáže ušetřit čas i peníze.

Mezi výhody vlastnictví účtu Revolut patří:

  • Převod peněz bez poplatků.
  • Bezpečnost plateb a skvělá mobilní aplikace.
  • Více možností jak investovat.
  • Výběry z bankomatů v zahraničí zdarma.
  • Další finanční služby, jako je např. funkce Valut nebo cestovní pojištění.

Nevýhody:

  • Poplatky za převod měny mimo otevírací hodiny FX trhů (aby se Revolut chránil proti výkyvům kurzů na trhu).
  • Koupené akcie nejsou reálně vaše.
  • Při registraci je potřeba doložit spousta dokumentů.
  • Bezplatný účet je značně omezený.
  • Při překročení limitů může dojít k blokaci účtu i na několik měsíců.

Investování zahrnuje rizika ztrát. Investujte jen takové peníze, které si můžete dovolit ztratit. Investujte opatrně. Článek a veškeré informace slouží ke vzdělávacím účelům a nejsou investičním doporučením.