Technologické akcie 2024: Nejlepší akciové tituly pro začátečníky

zajímavé technologické akcie

Technologické akcie jsou v roce 2024 horkým kandidátem na investice, která může dosáhnout jednoho z nejvyšších zhodnocení. Investice do cenných papírů je v dnešní době oblíbenou záležitostí. Akcionář vkládá určitý majetkový podíl do akciové společnosti a tyto cenné papíry jsou toho důkazem. Právě technologické akcie se staly velmi atraktivní investicí a my se o nich v tomto článku rozepíšeme podrobněji.

Co jsou technologické akcie

Technologické akcie jsou akcie společnosti na burze, která figuruje v technologickém odvětví. Patří sem především společnosti poskytující výrobky a služby v oblasti elektroniky, počítačů, softwaru, umělé inteligence, big data, robotiky a průmyslových sektorů spojených s informačními technologiemi.

Mezi nejlepší akcie technologických firem můžeme zařadit například Apple, Microsoft, Tesla nebo Amazon. Technologické akcie jsou v posledních letech předním ukazatelem ekonomiky a akciového trhu, protože právě tyto firmy mívají velké zisky a cenové ohodnocení.

Výhody a nevýhody

Technologické akcie nabízejí investorům zajímavý zdroj příležitostí. V porovnání s jinými tržními sektory představuje tech odvětví vysoké výnosy a pozitivní vývoj cen v posledních letech. Na základě posledních zpráv a tzv. Moorova zákona lze soudit, že bude tento trend ještě nějaké roky pokračovat. Lidská společnost do jisté míry na technologiích závisí.

Růstové a hodnotové akcie

růstové akcie

Technologické akcie lze rozdělit tak jako jiné akcivoé tituly na růstové a hodnotové. Technologický sektor je více růstový a můžeme sledovat nespočet technologických společností, které během posledních let zažily obrovský růst. Růstové akcie hrají na poli technologických akcií prim.

Najde se zde ale i místo pro hodnotové investování a v některých případech zde funguje výplata dividend jako způsob odměňování akcionářů. Nejlepší světové akcie se nachází právě v technologickém sektoru.

Je však třeba si dávat pozor a směřovat svůj zájem na solidní a stabilní společnosti. To především kvůli rychle měnící se povaze technologií. Někteří investoři se od technologických akcií odvracejí kvůli nekonzistentním ziskům nebo protože se obchodují za vysoká ocenění.

Dopady koronaviru

Jak investovat peníze a vydělat? Finanční zákony se dynamicky mění a co fungovalo včera již nefunguje dnes.

Koronavirová krize zasáhla velkou měrou do světa akcií. Zatímco spekulativní akcie čekají, než se svět vrátí do normálu a cyklické akcie se zotavují ze značných ztrát, technologické akcie z krize obecně profitují. Řada firem byla nucena zajistit práci svým zaměstnancům z domova, což se pozitivně projevilo u společností, které zprostředkovávají potřebný software.

Historie

historie technologie

Historie technologie se začala psát již na počátku 18. století, kdy se začaly používat první parní stroje. Díky možnosti využívat velké množství energie odstartovala průmyslová revoluce. Prvním člověkem, který použil slovo technologie, byl v roce 1772 německý filozof, ekonom a profesor Johann Beckmann.

Od tohoto bodu rostly technologické znalosti obrovským tempem. Lidé se vzdělávali a přibývalo inženýrů, chemiků, technologů i agronomů. Významným se pak stal hlavně objev telegrafu, elektřiny a později i montážní linky, pod kterou se podepsal Henry Ford.

Raketovou rychlostí vzrostla především produkce automobilů a letadel v důsledku 1. a 2. světové války. Ke stále novým technologickým inovacím přispělo později zavedení softwaru pro provoz počítačů a pro integraci s hardwarem.

Dot-com bublina

V roce 1991 se podařilo prorazit internetu. Celosvětové propojení umožnilo rychlou výměnu informací na světové úrovni a definovalo náš současný způsob komunikace i života. Mezi roky 1997 a 2000 vzniklo velké množství internetových společností, jejichž akcie dosahovaly nevídaných výšek.

Na konci 90. let vznikla investiční bublina. Ceny rychle rostly a investiční kapitál byl snadno dostupný. Na burze panovala euforická nálada a některé ne příliš ziskové společnosti se dostaly do výšin. Tyto firmy však nedokázaly následně naplnit očekávání investorů, a tak přišla v roce 2000 finanční krize.

Výsledkem byla mírná ekonomická recese na celém světě. NASDAQ, což je americká technologická burza, ztratila 83 % své hodnoty. S&P 500, akciový index, zahrnující akcie 500 největších na burze obchodovaných podniků v USA, ztratil přibližně 50% své hodnoty.

Zajímavé technologické akcie 2024

zajímavé technologické akcie

Pojďme se podívat na některé zajímavé technologické akcie blíže.

Microsoft: MSFT

graf a cena akcie microsoft

Microsoft je softwarová společnost známá díky svému operačnímu systému Windows PC a kancelářským softwarem Office.

Společnost zažila propad v době, kdy začaly být počítače nahrazovány chytrými telefony a tablety. Dokázala se ale rychle přizpůsobit, nabídla své produkty pro všechny platformy a investovala do cloudu. Profituje tak ze zavedených produktů a zároveň se předpokládá i budoucí růst.

Nvidia: NVDA

graf a cena akcie nvidia

Nvidia je americká společnost zabývající se výrobou grafických procesorů pro herní i profesionální trh.

Díky velkému rozmachu Esportu a potřebou lepších a rychlejších procesorů, si drží Nvidia na trhu zasloužené stabilní místo a neustále roste. Od roku 2011 investuje především do výroby a vývoje grafických čipů, vývoje softwarů a podporuje vývoj umělé inteligence a hlubokého učení.

Podívejte se na detailní analýzu NVIDIA akcie.

Intel: INTL

graf a cena akcie intel

Intel je jedním z největších výrobců polovodičových obvodů, počítačových čipů, procesorů, dalších interních počítačových součástí, ale také vývoje v oblastech umělé inteligence.

Stejně jako Nvidia, Intel využívá toho, že se nachází v rychle rostoucí oblasti počítačových her a virtuální reality. U Intelu se předpokládá budoucí růst hlavně díky spolupráci se společností Apple. Poskytuje totiž procesory pro přístroje iPhone.

Tesla: TSLA

graf a cena akcie tesla

Tesla je americká automobilová a energetická společnost, kterou zná většina lidí hlavně díky vynálezci a vizionáři Elonu Muskovi.

Tesla zaznamenává raketový růst, který má dále pokračovat. Někteří lidé nazývají společnost technologickým šampionem a vizionářskou firmou. Společnost momentálně expanduje a plánuje stavbu dalších továren. Firma také na konci roku 2020 vstoupila do prestižního indexu S&P 500.

Tencent: TCEHY

graf a cena akcie tencent

Tencent je čínská technologická společnost, která jako první asijská technologická firma dosáhla hodnoty 500 miliard amerických dolarů. Společnost se pohybuje především na poli herního světa.

Přestože jméno Tencent se nemusí zdát povědomé, firma byla v roce 2017 pátou největší technologickou společností na světě. Odhadem budou její akcie v nadcházejícím roce růst. To především díky spolupráci se společností Spotify a podílu v čínském Yonghui Superstores Co Ltd, což je společnost provozující supermarkety v Číně.

Technologické akcie FAANG

Určitě by nebylo správné opomenout akcie ze skupiny FAANG. Jedná se o zkratku nejpopulárnějších a nejrychleji rostoucích technologických akcií:

 • Facebook
 • Apple
 • Amazon
 • Netflix
 • Google (Alphabet)

Meta (META), bývalý Facebook (FB)

graf a cena akcie facebook

Facebook je největší společnost v oblasti sociálních sítí. Přes dvě miliardy lidí používají jejich služby každý den na platformách, jako je Facebook, Instagram nebo WhatsApp.

Čistý zisk roste Facebooku každým rokem a dále se předpokládá, že tento trend zůstane. Nicméně zde přetrvává spousta nejistoty a to zejména kvůli některým soudním sporům ohledně ochrany osobních dat a nepřijímání odpovědnosti.

Apple: AAPL

graf a cena akcie apple

Apple je technologický výrobce chytrých zařízení, který čerpá zisky především z loajálnosti svých zákazníků. Jmenovat můžeme výrobky jako iPhone, iPad nebo Mac.

Přestože není Apple v pozici na trhu dominantním hráčem, investorům imponuje fakt, že společnost trvale a stabilně roste. Díky stálým zákazníkům si může dovolit prodávat svá zařízení za vysoké ceny.

Amazon: AMZN

graf a cena akcie amazon

Amazon je jedním z největších online obchodních řetězců na světě a poskytovatel infrastruktury cloud computingu. Známý je ale i svými chytrými reproduktory Alexa a zaměřuje se na čistou technologii.

Díky tomu, že je největším poskytovatelem cloudových služeb a jeho tržby jsou rok od roku rekordní, předpokládá se i nadále velký růst jejich akcií.

Netflix: NFLX

akcie netflix

Netflix je největším poskytovatelem placených filmů a seriálů online. Díky chytré strategii investuje miliardy dolarů do obsahu takovým způsobem, aby si zajistil stále rostoucí počet odběratelů.

I díky koronavirové krizi, kdy se lidé přesunuly domů a společnosti začaly místo kin streamovat svá díla právě přes placené platformy, má i nadále Netflix značný prostor pro růst. Expanduje nejen na domácím trhu, ale také globálně.

Alphabet Google: GOOGL

akcie Alphabet Google

Google je nejpoužívanějším internetovým vyhledávačem a druhou nejvýdělečnější společností na světě. Zároveň stojí za vznikem nejpoužívanějšího mobilního operačního systému Android.

Google má celosvětový podíl téměř 90%, co se internetových vyhledávačů týče. Každý rok roste čistý zisk společnosti raketovou rychlostí, a to především díky ziskům z reklamy na Google, na Youtube a Google Cloud. Také investuje celých 16% do vývoje, a tak se očekává i další růst akcií.

Seznam nejznámějších technologických akcií

Kromě výše uvedených akcií investoři mají v oblibě další ze sektoru technologií, např.:

 • Cisco Systems
 • DocuSign
 • Uber
 • Lyft
 • Alibaba
 • International Business Machines
 • Advanced Micro Devices Inc.
 • Qualcomm
 • Zoom

Budoucnost technologických akcií

Technologické akcie jsou aktuálně vysoko naceněny, avšak takový trend už trvá několik let. Pro vývoj společnosti a ekonomický rozvoj jsme do značné míry závislý na technologiích. Zkušenější investoři mohou vybírat mezi jednotlivými tituly a hodnotit jednotlivé faktory ovlivňující hodnotu společností, případně mohou vybrat nějaké cílené ETF jako je např. ETF zaměřující se na společnosti vyvíjející technologii 5G či konkrétně Technology Select Sector SPDR ETF (XLK) anebo ARK Innovation ETF. Začínající investoři spíše zvolí investici do ETF indexu NASDAQ.

INVESTOVAT NA DEGIRO

Do akcií investuji přes brokera Degiro (recenze Degiro).

Investování zahrnuje rizika ztrát. Investujte jen takové peníze, které si můžete dovolit ztratit. Investujte opatrně. Článek a veškeré informace slouží ke vzdělávacím účelům a nejsou investičním doporučením.