Těžba bitcoinu a za jak dlouho vytěžím bitcoin

za jak dlouho vytěžim bitcoin

Jak těžit bitcoin? Za jak dlouho vytěžím bitcoin? To jsou jedny z prvních otázek, které si kladou kryptoinvestoři. Správné pochopení toho, jak se bitcoin těží, je naprosto nezbytné pro porozumění světa kryptoměn a decentralizace. Mnoho lidí si stále myslí, že si lze podomácku na počítači nebo dokonce na mobilu bitcoin natěžit. V současné době se ale kryptosvět posunul dále. Pojďme se podívat na těžbu nejznámější kryptoměny pod drobnohledem.

Co je těžba bitcoinu

Co je to těžba bitcoinu? Jde o provozování celosvětové sítě, pomyslné účetní knihy pro všechny transakce provedené bitcoinem. Provozovatel (těžař) využívá vlastního výpočetního výkonu, většinou grafických karet, k tomu, aby ověřil a potvrdil převody bitcoinu mezi uživateli. Za provoz sítě dostane těžař odměnu, a tak nově vytěžené bitcoiny spatří světlo světa. Tento druh provozování sítě se nazývá Proof of Work.

Práce těžaře je práce s blockchainem

Práce těžaře je nerozlučně spojena s blockchainem. Blockchain je zjednodušeně řečeno účetní kniha každé kryptoměny. Do této knihy těžaři zanášejí nové záznamy o transakcích, které mezi uživateli proběhly. Transakce se kumulují do bloků, pomyslných balíčků, ve kterých jsou záznamy zapsány do blockchainu. Zároveň těžař uchovává všechny dosavadní záznamy na svém zařízení. Vytváří tak bitcoinový archiv. Celkově jde o tisíce zařízení rozesetých po celém světe. Vzhledem k velkému množství těžařů, kteří blockchain provozují, jsou kryptoměny transparentní a bezpečné.

Jak těžit bitcoin

Jak těžit bitcoin? V prvé řadě je potřeba správné vybavení. Je to podobné jako u drahých kovů. Pokud se vydáte těžit zlato s plastovou lopatkou, moc toho nevytěžíte.

Správná otázka tedy zní: Čím těžit bitcoin? Základem jsou výkonné grafické karty. Časy, kdy stačil pouze stolní počítač, jsou již dávno pryč. Provozovatel svým výkonem provádí složité výpočty. Těžař za použití svých bitcoin strojů ověří klíč a transakce se tak ověří.

Konkurence je dnes skutečně poměrně velká, a tak se náročnost grafického výkonnu stále stupňuje (viz Moorův zákon). Počítejte s tím, že během půl roku vaše nové grafické karty zastarají a bude potřeba těžební stroje neustále inovovat. Jedná se o součást práce těžařů.

Spočítejte si efektivitu těžby BTC

O peníze jde vždy až na prvním místě. Dříve než se do těžení kryptoměny pustíte, ať už půjde o bitcoin nebo se rozhodnete těžit jinou kryptoměnu, je dobré si spočítat, na kolik vás to vyjde – kolik budou náklady a kolik budou zisky.

Jinými slovy, vyplatí se těžit bitcoin? A vyplatí se to dlouhodobě? Pro vás jako jednotlivce?

Začínající těžař by si měl nejprve díky specializované kalkulačce vypočítat, zda se mu těžba pomocí jeho hardwaru vyplatí. Kalkulačku najdete například na stránce Cryptocompare.com.

Za jak dlouho vytěžím bitcoin

Těžení bitcoinu je práce jako každá jiná. Těžař za poskytnutí výkonu dostává odměnu v podobě bitcoinu. Odměna je vydána za každý vytěžený blok v blockchainu. Jeden nový blok se vytěží přibližně každých 10 minut.

Otázka za jak dlouho se vytěží bitcoin je jedna z prvních u začátečníků v kryptosvětě. Nenechte se mýlit, za 10 minut bitcoin nevytěžíte. Soupeříte s ostatními těžaři a bude záležet, jak velký grafický výkon máte, abyste loterii vyhrály a konkrétní blok vytěžily.

Za první blok byla odměna nastavena na 50 BTC a každých 210 000 bloků se snižuje na půlku. V současné době dostane těžař za jeden blok 12,5 BTC. K příštímu snížení na polovinu pravděpodobně dojde v květnu 2020. Kromě nových bitcoinů náleží těžaři také transakční poplatky. Transakční poplatky dostanou od uživatelů, kteří zrovna své bitcoiny někomu pošlou.

Těžba bitcoinu na mobilu aneb jak nenaletět

Těžba bitcoinu na mobilu je v dnešní době zcela nereálná. Váš chytrý telefon vypadá ve srovnání s těžařskými centry plnými grafických karet jen jako kapka v moři. Většina aplikací, které se tváří jako těžařské aplikace pro mobilní telefony, jsou prosté podvody (scamy). Spíše než výkon vašeho telefonu zajímají autora aplikace vaše osobní data v telefonu, které pro něj mají mnohem větší cenu.

Jak vytěžit bitcoin sám doma

Jak vytěžit a vydělat bitcoin sám? Pokud nevlastníte stovky grafických karet, je samostatná těžba velice nereálná. Bitcoin těžební stroje patří dnes do rukou specializovaných společností. Firmy těží bitcoin v místech, kde jsou pro to nejvhodnější podmínky. Takové místo musí mít v prvé řadě dostupnou a levnou elektřinu a přístup k těžebním strojům. Největší těžaři dnes proto sídlí v Číně.

Lze těžit bitcoin v ČR

Ano, přestože nemáme nejideálnější podmínky pro těžbu bitcoinu, tak existuje mnoho jedinců a společností, které se těžbou bitcoinu v ČR profesionálně věnují. Obvykle mají menší a střední sklady, kde mají těžební farmu na kryptoměny.

Pravdou je, že od konce roku 2017 se bitcoin ani jim nevyplatil příliš těžit, a tak se rozhodli těžit jiné kryptoměny (např. litecoin, ethereum, zcash, dash,…).

Pro vás jako jednotlivce, pokud se chcete pustit do těžby, to znamená vstoupit do nějakého poolu. Pooly sdružují jednotlivé těžaře a sčítají grafický výkon. Šanci na vytěžení bloku tak má mnohem větší právě tento pool než kdyby se v konkurenčním boji snažil samostatný jednotlivec. Pool pak spravedlivě odměňuje své těžaře poměrem na zisku.

Pokud vás zajímá, za jak dlouho vytěžíte bitcoin v poolu, pak odpověď není o nic jednodušší. Opět bude záležet na výkonu grafických karet a vaší participaci. Dobrá zpráva je, že se můžete každý den zalogovat do svého účtu, kde vidíte, jak pomalinku bitcoiny naskakují na váš účet (tedy desetiná čísla).

Vůbec prvním poolem pro těžbu bitcoinu byl Slush pool, který dodnes hraje významnou roli.

Je lepší těžit anebo investovat do BTC

Pokud chcete investovat do bitcoinu, je třeba se zamyslet, zda má těžba smysl. Jak již bylo zmíněno, na vašem osobním počítači je těžba téměř nemožná (resp. neefektivní). Vytěžit jeden bitcoin by trvalo stovky let.

Pokud nemáte na investici miliony korun, bude jiste efektivnější a výhodnější s bitcoinem obchodovat (investovat a držet, případně prodávat a nakupovat v určitých časových frekvencích), než ji samostatně těžit.

Nejrozšířenější krypto burzou je Binance, kde můžete obchodovat nejen BTC ale také velkou spoustu altcoinů (Ethereum, Litecoin, Ripple, Polkadot, Chainlink, atp.). Pro registraci využijte tento odkaz, na kterém získáte 10% slevu na transakčních poplatcích.

Ti, kteří nechtějí investovat vlastní peníze do kryptoměn, mohou zkusit získat bitcoin zdarma. Nejedná se však o žádné zázračné částky, získáváte spíše satoshi než bitcoin a částky se pohybují na úrovní cca 0,1 – 0,5 dolarů denně.