LEGO jako investice: Jak vybrat investiční LEGO stavebnici

lego stavebnice investice

LEGO stavebnice, původně hračky pro děti a dospělé, získávají na oblíbenosti také kvůli investičnímu potenciálu. Mnozí tátové pořizují zábavná lega pro své děti a současně přemýšlí chytře o financích. Proč tedy nepořídit limitovanou edici či vzácný set LEGO a proměnit svoji stavbnici v investici?

Alternativní investice do LEGO

Investice je oblíbeným pojmem a činností. Do investic se běžně pouští i pracující lidé, kteří si chtějí přijít na peníze navíc. Komu by se finance nehodily. Snad každý chce ušetřit nebo si vydělat nějakou tu korunu stranou. Pokud tedy máte volné finanční prostředky, začněte je investovat. Právě investice se vám mohou postarat alespoň o navrácení úrokových sazeb, jež dosahují podobných nebo stejných hodnot, kterou tvoří samotná inflace. Jednou z možných investic je i stavebnice Lego.

Investujeme do Lego stavebnic

Možná vás zajímá, proč by vaše investice měla být zaměřená právě na Lego stavebnice. Je to jednoduché, již několik desetiletí jde o jednu z nejoblíbenějších stavebnic vůbec, která v mnoha případech může růst na ceně. Jen je potřeba se zaměřit na Lego sety, které jsou úspěšné nebo málo vyráběné. Limitované Lego sety nebo ty, jež se nevyrábí ve větším množstvím mají šanci na úspěch. Takové Lego sety mohou růst i o několik desítek procent směrem nahoru.

Na jaké Lego stavebnice se zaměřit?

K investování se pro začátek náramně hodí menší až středně velké sety. Ceny těchto setů se ve většině případů pohybují v rozmezí od 1 do 5 tisíc korun. Pochopitelně se prodávají i mnohem dražší sety, u těch ale buďte opatrní. Pokud začínáte, je lepší začít v menším a trochu se rozkoukat v prostředí. Nikde není psáno, že každý Lego set poroste nahoru. Stále se jedná o hračku (pro děti i dospělé). Jinými slovy velké množství Lego setů bude na ceně ztrácet. Vybírejte tedy pečlivě.

Limitované a ukončené kolekce Lega se zhodnocují v průměru o 11 procent ročně

Limitované edice LEGO stavebnic

Právě limitované edice mohou být tím, co byste měli sledovat. Tyto stavebnice jsou o poznání dražší, ale na druhou stranu máte jasně limitované množství, tedy počet kusů. Limitovaná nabídka znamená spíše rostoucí cenu do budoucna.

 • LEGO Star Wars 75192 Millennium Falcon
 • LEGO Ideas 21319 Central Perk
 • LEGO Creator 10266 Nasa Apollo 11 Lunar Lander
 • LEGO Harry Potter

Vzácné LEGO sety

Kromě limitovaných edicí jsou dostupné tzv. vzácné LEGO sety. Jedná se o stavebnice, kterou jsou limitované a ještě velmi oblíbené.

Cena některých vzácných LEGO stavebnic dosahuje až 100 tisíc korun.

 • LEGO 10182 Café Corner
 • LEGO 10190 Market Street
 • LEGO 10185 Green Grocer
 • LEGO 10297 Butikový hotel

Rozbalovat x nerozbalovat?

Otázka, zda investiční lego rozbalovat nebo nerozbalovat, trápí velké procento začínajících investorů.

Chci investovat do Lego setů, ale doma mám zároveň i děti. Mohou si s jednotlivými stavebnicemi hrát a v momentě, kdy se mi ozve kupec, nabídnu mu ohranou Lego stavebnici?

Takhle to bohužel nefunguje.

Pro růst ceny vámi zakoupené Lego stavebnice je potřeba, abyste ji nerozbalovali. Nerozbalené a nepoškozené Lego stavebnice získávají na hodnotě. Pochopitelně pouze ty stavebnice, které za to opravdu stojí. Musí jít o stavebnice vyráběné krátkou dobu nebo v malém množství, a to s tematikou, o kterou je zájem.

O jakou tematiku Lego stavebnic je největší zájem?

Odpověď prakticky neexistuje, protože všechny Lego sety mohou získat na ceně. K těm nejpopulárnějším patří ovšem:

 • Lego technik
 • Lego Creator
 • Lego Star Wars

Tematika Lego Star Wars bývá jednou z nejoblíbenějších vůbec. Patří tak k favoritu číslo jedna, co se týče investování do Lego stavebnice.

Jak skladovat Lego stavebnici určenou k investování?

Lego stavebnice by neměla být poškozená, pokud ji vnímáte jako skutečnou investici. Místo by tak mělo být suché, ale zároveň i plně vyhovující. Vyhněte se slunným a příliš teplým místům. Lego stavebnice může zblednout neboli ztratit na barvě. Zvlášť slunce je pro tyto krabice škodlivé. Dále se pokuste Lego stavebnice umístit do přijatelných boxů, ve kterých se jim nic nestane. Bude-li krabice neotevřená a v naprosto dokonalém stavu, cena bude o to vyšší. Zvlášť v momentě, kdy vámi zakoupený Lego set bude na vrcholu.

Sledujte internetové projekty o Lego investicích

Zahraniční Lego projekty o investicích vám nabízí porovnávaní cen daného Lego setu za posledních x-měsíců. Vy tak můžete vidět, jestli zakoupený set roste nebo naopak klesá na ceně. Podle různých internetových projektů a nástrojů můžete také docílit skvělého výběru, budeme-li se bavit o koupi Lego stavebnic určené k investicím.

Mezi dobré zdroje v oblasti nových LEGO sad patří určitě portál www.brickpicker.com