Akcie Tesla Motors jako příležitost k nákupu nebo je to bublina?

akcie tesla motors

Tesla Motors není potřeba představovat. Každý z nás jistě slyšel o charismatickém vůdci celé společnosti. Elon Musk si v posledním roce může mnout ruce. Podařilo se mu zvednout tržní hodnotu automobilky Tesla blízko k hranici největší americké automobilky General Motors. Málokdo však věřil, že akcie Tesla půjdou nahoru. Mnoho investorů, kteří věřili na pokles hodnoty, tak utrpělo značné ztráty. Je však pro Muska důvod k oslavám? Nebo praskne bublina a přijde ostrý pád?

Screening akcií Tesla Motors (TSLA)

tesla motors akcie screening

Aktuálně ukazuje graf (použito z Yahoo Finance) hodnotu kolem 313 dolarů za jednu akcii Tesla Motors (7. prosince 2017). Zobrazený je graf 5 letého období, proto lze přehledně vidět, jak akcie TSLA stoupají. Výraznější propad byl na začátku roku 2016. Graf jako celek však vypadá velmi pozitivně. Dobrou zprávou může být i fakt, že nejsme na vrcholu. Akcie TSLA už jednou vystoupaly téměř k hranici 400 USD a následoval propad téměř o 100 dolarů.

Tržní kapitalizace firmy Tesla Motors dosáhla aktuálně 49,1 miliard US, což je v těsném závěsu u General Motor, kde činí tržní hodnota 51,1 miliard USD.

Za první čtvrtletí 2017 prodala automobilka rekordních 25 000 vozů. Meziročně se odbyt zvýšil o neuvěřitelných 69%, zatímco v předchozím kvartálu byl o 9% nižší. To je určitě dobrá zpráva pro všechny investory a především pro samotnou společnost. Je však důvod k radosti? Někteří analytici jsou zásadně proti.

Pokud se podíváme na screening akcií Tesla Motors (akcie TSLA) přes portál Finviz, kromě grafu vidíme i další finanční hodnoty.

akcie tsla screening

Akcie TSLA nenabízí žádnou dividendu (nejsou tedy dividendové akcie). Kritérium, které nebudí dobrý dojem je Profit Margin, který má Tesla minus 13%. Tento ukazatel by měl být v plusu. Na druhou stranu jsme u Tesly zvyklí, že Elon Musk vyrábí ze začátku na dluh, aby následně za několik let výrazně profitoval.

Tesla není jiná, Porsche i BMW může být silný konkurent

Nákup akcií Tesla nemusí být tak výhodný, jak se na první pohled zdá. Většina analytiků se shoduje, že Tesla má sice vizionářské cíle a poslání, ale to má v současné době většina automobilek. Každý velký výrobce vozů nabízí model na elektřinu. Mnohdy při vyšší kvalitě a nižší ceně, protože si může dovolit subvencovat zisky z konvenčních vozů. A to může být pro Teslu a Elona Muska problém. Investoři, kteří si neberou servítky, dokonce označují akcie Tesla Motors jako nejen nesmyslně nadhodnocené, ale dokonce jako ty s nulovou hodnotou.

Elon Musk má velké cíle pro Tesla Motors

Elon Musk má pro rok 2018 velké ambice. Chce prodat více jak 500 tisíc aut na elektrický pohon. Pokud se mu to podaří, tak akce Tesla vystřelí hodně vysoko. Je to však reálné očekávání? Podle analytiků je reálný prodej 150 000 aut pro rok 2018. A v dalších letech bude pravděpodobně klesat. Na trh totiž přijdou další velcí hráči, jako je Porsche či Mercedes se svými modely elektrických automobilů. Má Musk reálné vize nebo je to jen bublina?

Jak investovat do akcií TSLA

Zajímává vás, jak koupit akcie Tesla? Ověřenou platformou pro české drobné investory je FIO e-broker, která kromě akcií Tesla Motors nabízí i celou řadu dalších investičních příležitostí (včetně ETF fondů). Nevýhodou jsou poměrně vysoké poplatky. Pokud chcete svoji investici držet několik let, pak je to v pořádku. Avšak pokud chcete obchodovat častěji, vyplatí se vám jiný broker, který nabízí nižší poplatky za nákup a prodej akcií. Zkuste např. Degiro (registrujte se na Degiro a získejte 500 Kč bonus na transakční poplatky), nizozemský broker, který má jedny z nejnižších poplatků vůbec a navíc platforma je v češtině.

Technická analýza na Tesla Motors nevypadá pro investory špatně. Z fundamentálního hlediska je však nutné být obezřetný. Cena může raketově vyšplhat nahoru, ale stejně tak může přijít výraznější pád, cena 313 USD nemusí být konečnou korekcí. Podle výše uvedeného se rozhodně nevyplatí sázet vše na jednu kartu. Diverzifikace je nutná, tak jak u inteligentního investora při jakékoli investici.