Kryptoměna Litecoin: Průvodce pro začátečníky

Kryptoměny jsou čím dál více na vzestupu a zatímco se všechna mediální pozornost upíná na Bitcoin (BTC), vznikají další a další nové kryptoměny – altcoiny, které mají vysoký potenciál. Mezi takové patří Litecoin – tzv. digitální stříbro. A přestože je stále ve stínu velkého bratra Bitcoinu, má co nabídnout. Proč by měl být Litecoin (LTC) ve vašem portfoliu a z jakých důvodů mu předpovídáme zářnou budoucnost, se dozvíte níže.

Co je Litecoin – základy, které potřebujete vědět

Během 2 minutového videa se dozvíte, co je kryptoměna Litecoin a jaké má základní vlastnosti.

Kde se vzal Litecoin

První litecoinový block byl na světě 7. 10. 2011. Autorem Litecoinu je Charlie Lee alias satoshilite, který na svět přivedl jeden z prvních altocoinů. Nováček mezi kryptoměnami však nebyl v podobě nabité peněženky předtěžených mincí, ale byl k dispozici pro těžení pro všechny, kteří nabídli výpočetní výkon.

Těžba je jednou z věcí, které má společné s Bitcoinem. Litecoin vznikl jako kopie bitcoinového kódu (fork Bitcoinu), ale s několika upravenými parametry, které z něj dělají svižnější a „lehčí“ kryptoměnu, než je původní Bitcoin. Těžení probíhá v průměru 4x rychleji a celkový objem mincí je 4 x vyšší.

Nárůsty a poklesy ceny Litecoinu

Lehčí kryptoměna Litecoin si zprvu nevedla příliš dobře. Povedlo se jí v roce 2013 vystoupat na skoro 50 USD, ale po několika problémech s burzami se propadla. Nepomohl tomu ani problém s těžením, který přišel v momentě, kdy firma KnCMiner přišla s novým ASIC scrypt LTC minerem Titan, který umožňil obrovský nárůst hashrate (výpočetní síly v síti) a dříve výhodné těžení pomocí grafických karet se stalo poněkud nákladnou záležitostí. O rok později v roce 2014 nepomohl Litecoinu ani samotný zakladatel, který prohlásil, že měna nepotřebuje již žádný další vývoj. Cena LTC se náhle propadla o více jak 60% a dostala se na svá historická minima kolem 1,3 USD.

LTC vzkřísil Charlie Lee, SegWit a další inovace

Obrat nastal 6. ledna 2017 v 15:23. V tento moment se Charlie Lee podělil na Twitteru o svoji vizi budoucnosti Litecoinu a nabídl hned několik řešení, které vylepšují LTC a rozšiřují jeho škálu působení.

Litecoin s aktivním SegWitem byl plný potenciálu a ambic vrátit se na scénu s kryptoměnami ve velkém stylu. Ne nadarmo se mu po této události začalo říkat stříbro k bitcoinovému zlatu. Díky tomu je Litecoin ideální kryptoměnou pro drobné a rychlé platby. Navíc díky úpravám je možné přijímat ho všude kde je přijímán bitcoin. Narozdíl však od Bitcoinu jsou poplatky za transakci Litecoinu téměř nulové. Bitcoinem se v současnosti nedá běžně platit, právě kvůli vysokým transakčním poplatkům a době transakce.

Za tu dobu urazil Litecoin kus cesty. Na počátku roku 2017 byla cena LTC kolem 4 dolarů. Před aktivací Segwitu vystřelila jeho cena na 38 dolarů a v prosinci 2017 se cena pohybuje kolem 100 dolarů. A jízda směr vesmír rozhodně nekončí.

Litecoin jako lepší investice s větším potenciálem než Bitcoin?

Jak je patrné, Bitcoin zvyšuje v dlouhodobém horizontu svoji hodnotu. K tomu napomáhají dva hlavní důvody. Zapojují se velcí hráči na trhu, kteří do něj pumpují peníze, těží ho a snaží se udržet jeho hodnotu co nejvýše i za cenu počátečních ztrát. Druhý důvod je čím dál větší zájem širší veřejnosti, která investuje do kryptoměny své finance a tím se navyšuje cena Bitcoinu.

Oba dva případy mají vliv na Litecoin a navyšování ceny Bitcoinu se promítá i do ceny Litecoinu. Je tedy otázkou času, než se LTC prosadí v plné síle a zaujme své právoplatné místo vedle Bitcoinu.

Jak získat LiteCoin

Existují dvě možnosti, jak se dostat k Litecoinu – těžení a nákup. Zatímco první možnost je poněkud složitější a náročnější pro nováčky, nákup je mnohem jednoduší a lepší příležitostí, jak si nenechat ujet vlak v kryptoměnách. Jak koupit Litecoin se dozvíte níže.

Kde koupit Litecoin

Možností, kde koupit Litecoin, je hned několik. V prvé řadě se nabízejí litecoin burzy, jako je Bitfinex, Kraken, Coinbase nebo BitPanda. Nakoupíte tak svůj altcoin v pohodlí domova. Pro nováčky je nejjednodušším způsobem nákup Litecoinu skrze českou burzu CoinMate. Vložit lze totiž české koruny a nemusíte provádět žádný zahraniční převod, burza CoinMate má FIO banku. Podívejte se na celou recenzi a návod pro obchodování na CoinMate.

Natrefit můžete i na LTC automaty. Aktuální kurz (LTC/CZK) je kolem 2167 Kč za 1 litecoin (4. prosince 2017). Nákup pomocí automatu patří mezi ty nejjednodušší možnosti do začátku, ale je zapotřebí dopravit se na určité místo. Před samotným nákupem je také nutné zkontrolovat poplatky za nákup. V Praze můžete zakoupit Litecoin přímo v Paralelní Polis ve speciálním bankomatu.

Poslední možností je dojednat nákup osobně na internetových fórech či Facebook skupinách. Zda se jedná o bezpečnou možnost necháme na vás, ale tato možnost se také nabízí.

Směnárny nabízí různé kurzy a možnosti měn

Kvalitní směnárna nabízí online platformu pro směnu LTC za tradiční měnu (CZK, EUR, USD, GBP), ale také za další kryptoměny. Podmínkou pro nákup je nutná aktivní litecoin peněženka. Některé směnárny budou navíc požadovat při registraci ověření identity. Zpravidla je dostačující doložení občanského průkazu a libovolného dokumentu s vaší adresou (výpis z účtu). Pro začátečníky bývá častým problémem peněženka na litecoin.

Nejlepší peněženka na litecoin? Pomůžeme vám ji vybrat

Stejně jako celá řada dalších kryptoměn je pro Litecoin zásadní používání digitální peněženky tzv. litecoin wallet. Na začátku vývoje této alternativní kryptoměny byl výběr značně omezený. Nyní je však celá řada vhodných peněženek, které podporují desktop, mobilní i online verzi. Snadno je tak nainstalujete do svého zařízení a stejně jednoduché je i jejich užívání.

Nejoblíbenějších online peněženky pro Litecoin:

Bezpečnějším a sofistikovanějším řešením je však používat hardware peněženku, která uchová vaše kryptoměny v bezpečí.

Nejoblíbenější hardware peněženky pro Litecoin:

Budoucnost Litecoinu

Litecoin je nejoblíbenější kryptoměnou Karla Fillnera, českého odborníka na kryptoměny.

litecoin kryptoměna LTC

Přestože Litecoin dosáhl už na konci listopadu 2017 hodnoty 100 USD, mnozí zasvěcení predikují velmi dobrý potenciál pro rok 2018. Charlie Lee je velkým garantem, že práce na vývoji bude odvedena. Litecoin má pověst velmi inovativní digitální měny, která sice je forkem Bitcoinu, avšak budoucnost spíše hovoří pro to, že nebude vládnout jedna jediná kryptoměna. Bude jich více a každý z kryptoměn bude sloužit jinému účelu. Aktuálně má Litecoin velmi dobře našlápnuto k tomu, aby zaujal trh pro mikroplatby.