Do čeho investovat malé částky? 

Do čeho investovat malé částky? 

Slovo investice v každém z nás vyvolá představu o investování závratných vysokých částek někam do neznáma. Dnešní tržiště nabízí nespočet produktů, do kterých lze investovat skutečně malé částky pro dlouhodobou investici. Zjistěte, do čeho investovat malé částky.

P2P investice

Díky tomu, že banky v dnešní době odmítají i klienty s dobrou bonitou, začalo se na trhu dařit službám, které poskytují půjčky, například známé Zonky nebo investorsky oblíbenější Mintos, které v ČR nemá takovou reklamu.

Obě zmíněné P2P platformy mají společného jmenovatele – tržiště půjček lidem, tzv. P2P půjčky. Základem je rozložit vaši investici mezi několik půjček. Výhodou je minimální investice, a to již od 200 Kč. Průměrný roční výdělek se pohybuje mezi 5 a 17 procenty ročně.

Nejoblíbenější P2P platformou pro evropské a české investory je Mintos. Návod na zhodnocení až 17% ročně.

INVESTOVAT NA MINTOS

Investování do zlata

Se zlatem se začalo obchodovat již před mnoha tisíci lety a dodnes je uchovatelem hodnoty. Pokud se rozhodnete pro investici do zlata, berte zlato jako dlouhodobý a doplňkový nástroj investování. Díky tomu, že je zlato dělitelné, můžete do něj investovat dlouhodobě menší částky. Podle toho, kolik se rozhodnete investovat získáte například zlaté investiční slitky, zlaté miny, zlaté cihly a zlaté mince.

Jeho aktuální hodnota je 957,58 Kč za 1 gram a 29 783,71 Kč za jednu unci. Tak jako různé komodity, tak i zlato prochází výkyvem cenového vývoje. Jeho výhodou je to, že se k němu investoři vždy rádi vrací – zejména při poklesu akcií a jiných cenin. Stejně jako do zlata, člověk může investovat do stříbra či koupit stříbrné mince.

Investování do akcií

Pokud se člověk rozhodne investovat své peníze, akcie jsou pro mnohé prvním finančním produktem, který ho napadne. Akciím se za posledních 9 let daří na trhu velmi dobře. Jestli očekáváte ihned velké příjmy, sesedněte z toho růžového obláčku a ujasněte si, že s investicí do akcií přichází i velké riziko. Záleží na vás, kolik chcete investovat, české akcie pořídíte i za několik stovek korun, některé americké za jednotky či desítky dolarů.

Cena akcií již několik let po sobě stoupá, nejdražší se staly americké akcie. A tak pro mnoho investorů začínají být velmi zajímavé akcie ČEZ nebo O2, a to i z toho důvodu, že v minulých letech nezažívaly zrovna slávu.

Čeští investoři do akcií mají v oblibě tzv. dividendové akcie, které jim přináší pravidelnou několikaprocentní roční dividendu.

Investování na americké burze je však pro většinu investorů přitažlivější kvůli většímu výběru akcií a široce dostupným analýzám. Podívat se můžete na jednotlivé sektory jako jsou technologické akcie anebo přímo vybrat konkrétní akciové tituly jako je Microsoft, Facebook, Qualcomm, Virgin Galactic, Tesla, Intel a další.

INVESTOVAT NA DEGIRO

Investice do ETF

Veřejně obchodovatelný fond má spoustu výhod, jednou z nich je investování do ETF podle přesného algoritmu, který kopíruje složení indexu. Výhodou je vysoká transparentnost, nízké náklady, vysoká likvidita, a míra diverzifikace a úzké spready. Největší nevýhodou ETF je měnové riziko, protože téměř všechny ETF na burze obchodují v dolarech nebo eurech.

Podílové fondy

Jestliže se obáváte akcií, můžete využít jejich alternativu, kterou jsou podílové fondy, obsahující akcie až několik desítek společností. Jejich výhodou jsou relativně menší investiční částky než například u akcií, a to na dobu ideálně v řádu několika let.

Podílové fondy jsou oblíbené už i kvůli diverzifikaci – mnoho akcií za malou cenu, neplatíte výstupní poplatek, pouze ten vstupní, díky investičnímu manažerovi získáte tak více času a je nepravděpodobné, že zrovna ve stejnou dobu zkrachují všechny společnosti vašeho podílového fondu.

Investice do kryptoměn

Kryptoměny zažívají v posledních letech velký boom. Ačkoliv se cena Bitcoinu propadla až o 80 procent dolů, velká řada investorů právě na Bitcoin vsází. Někteří investoři preferují výběr altcoinů či dokonce ICO.

Pomoci v rámci investicí do kryptoměn mohou i české kryptoměnové kluby, ať už v oblasti vzdělávání, tradingu či přímo signálů anebo spuštění těžby kryptoměn.

Pokud uvažujete o investování do bitcoinu či jiných kryptoměn, dobře předem prostudujte tuto oblast, protože se jedná o jednu z nejrizikovějších investic.

Investice do nemovitostí online

Investovat do nemovitostí můžete již od jedné tisícikoruny a online. Vy jako investor si určíte hodnotu investice a nemovitost, do níž budete investovat.

Spořící účet

Jak již sám název napovídá, spořící účet je spíše určen pro odkládání si peněz, a ne pro investici. Jeho nevýhodou je každoroční inflace, která postihuje vysoký úrok, který spořící účty nabízí. Výhodou však je, že peníze máte kdykoli k dispozici a můžete do něj vkládat opravdu minimum peněz.

Spořící účet je výborný odrazový můstek, pokud chcete investovat jako student. Z naspořených částek si můžete postupně odlévat peníze na vybrané investice.

Tímto uzavíráme článek o možnostech zhodnotit peníze pro drobné investory a věříme, že si najdete svoji vlastní cestu k některému z finančních aktiv. Podrobnější návod s výhledem na tento rok najdete v článku: Kam investovat peníze a vydělat

Investování zahrnuje rizika ztrát. Investujte jen takové peníze, které si můžete dovolit ztratit. Investujte opatrně. Článek a veškeré informace slouží ke vzdělávacím účelům a nejsou investičním doporučením.