Co je Altcoin? Alternativní kryptoměna

altcoin kryptoměna

Bitcoin v současném světě kryptoměn není jedinou kryptoměnou, byla pouze tou nejvýznamnější. Existuje celá řada dalších kryptoměn. Většinu z nich spolkne černá díra času, ale některé si najdou své místo na výsluní. Jaké altcoiny stojí za pozornost a co je potřeba k označení kryptoměna alias altcoin?

Je to altcoin nebo není

V aktuálním nadšení ze světa kryptoměn vzniká spousty nových altcoinů, které mají právě označení kryptoměna. Co však musí splňovat digitální token aby byl označen za kryptoměnu? Podle portálu Investopedie se musí jednat o virtuální měnu, která k zabezpečení využívá kryptografii. Jedná se však o částečnou pravdu. Kryptografie je důležitým aspektem kryptoměny, ale není jediným. Aby mohl být token považován za kryptoměnu, je potřeba aby byl obchodovatelný na některé z veřejných burz. Dalšími prvky je například decentralizace tvorby nových mincí (těžba) a existence veřejného blockchainu.

Tokeny, s kterými obchoduje pouze tvůrce nelze považovat za kryptoměnu. Ukázkou toho je OneCoin, který se prezentuje jako kryptoměna, ale jedná se pouze o MLM/Ponzi schéma (HYIP jako ďábelská sázka).

První altcoiny na světě

Když se řekne litecoin, ethereum, dash nebo ripple, co se vám vybaví pod těmito pojmy? Ano, správně. Jedná se o altcoiny, které jsou v dnešní době velmi populární. Celá řada uživatelů považuje ethereum za lepší bitcoin.

Některé však nesplňují všechny parametry pro kryptoměny a přesto dosahují úspěchu. Příkladem je ripple, který není decentralizovaný, ale zároveň slouží jako prostředník pro banky mezi novým světem kryptoměn. Další oblíbenou kryptoměnou je monero, které nabízí vše, co má kryptoměna obsahovat, a navíc je zcela anonymní.

Nové altcoiny však přibývají každým dnem. Některé nenabízí nové řešení a je to jen způsob, jak získat peníze. Jiné posouvají technologie dále. Ať už se rozhodnete pro nákup jakéhokoliv altocinu, vždy je to riziková investice a investujte jen takové prostředky, které můžete ztratit.

Investice, které vám vydělají miliony nebo připraví o vše

Předtím, než se altcoin dostane do oběhu, vypisuje tvůrce ICO nabídku. Jedná se o možnost zakoupit token, který obsahuje určitý počet mincí. Prodej tokenů slouží k investování projektu a jeho dalšího rozvoje. Za poměrně nízký obnos získáte velké množství mincí. Některé ICO nabídky se již v dnešní době přetavily do milionových investic, jako například ethereum. Jiné jsou pouze podvody (scam), jak vylákat z nadšenců peníze a nikdy nezavedou technologii do praxe, natož aby přivedly zisky.

Jak koupit altcoiny

Altcoin je možné získat stejnou cestou, jako bitcoin. Způsobů, kde altcoiny koupit je hned několik. Obchodovat a směnit je na burze. Zakoupit je v automatu nebo je vyměnit na fórech či na Facebook skupinách. Oblíbená burza pro altcoiny je Binance. Obchodovat zde můžete všechny nejoblíbenější kryptoměny.

Automaty nejsou tak dostupné, ale například Litecoin automat je hojně rozšířený i u nás v České republice.

Možná se u některých kryptoměn vyplatí i těžba altcoinů. Dnes však vznikají i takové kryptoměny, které není nutné těžit a objem minci je vypuštěn do světa najednou. U některých se investice do pořízení těžební jednotky vyplatí. Některé však za tu námahu nestojí a je lepší je zakoupit na burze nebo ve směnárně.

Peněženka pro altcoin

Každý altcoin je jiný a každý nabízí jiný druh peněženky. Opět máte na výběr z několika možností – desktop, mobilní aplikace, online platforma nebo hardware peněženka. Každý způsob nabízí jinou míru možností a zabezpečení. Nejbezpečnější verzí jsou však hardwarové peněženky, které však nepodporují všechny altcoiny na trhu. Zmíněnou kryptoměnu litecoin, dash nebo ethereum lze uložit na Trezor, kryptoměnu ripple uložíte na Ledger.

Při používání peněženky dávejte především pozor na to, kam si ukládáte hesla a privátní klíč. Snadno se může stát, že byste o svoji investici nadobro přišli.