HYIP investice je ďábelská sázka do neznáma

HYIP investice

Investice, která přináší několik procent denně či desítky procent měsíčně zní velmi lákavě. Najednou cítíte, že máte pasivní příjem na dosah. HYIP projekty vám skutečně mohou vydělat tyto procenta, ale…pravděpodobně nevydělají. Název docela jasně představuje tyto vysokovýnosové investice nazývané HYIP jako ďábelskou sázku do neznáma.

Možnost vydělat peníze přes internet, z domova a jen za pomocí pár kliknutí myši u počítače zní neuvěřitelně skvěle. V tomto článku bych chtěl shrnout to nejpodstatnější, co by každý, kdo přemýšlí o rychlém zbohatnutí měl vědět o HYIP investicích.

Sám jsem si prošel několikaletým vývojem, kdy jsem investovat do HYIP a zkoušel všemožné programy k velkým výdělkům. Tyto zkušenosti bych chtěl nyní sesumarizovat a poskytnout rady a doporučení, jak zvolit tu nejlepší cestu pro vlastní investici – či spekulaci, ať to už budeme nazývat jakkoli.

Co je to HYIP?

HYIP je vysokovýnosový investiční program (ang. zkratka HYIP vychází z High Yield Investment Program), který nabízí investorům nestandardně vysoké zisky (např. 3% denně, 10% měsíčně, 600% ročně, atd.). Taková procenta zhodnocení vám samozřejmě žádná banka, fond a pravděpodobně ani akcie či forex nenabídnou. HYIP se tak stal pro mnohé zlatým grálem, který konečně nabízí možnost pro ty, kteří se nespokojí se spořícími účty, podílovými fondy a dalšími bankovními investicemi.

Ale je tu jeden velký problém…

Velmi často jsou HYIP projekty podvodné programy. Jsou založena na tzv. Ponzi schématu (více o Pozni píšu níže). Investovat do projektu, který je podvodem pravděpodobně nechcete…

Jak funguje HYIP?

Zakladatelé většinou nabízí investiční program přes webovou stránku. Zde slibují velmi vysoký a lákavý výnos (pasivní příjem pro investora) v různých balíčcích. Investiční program je zakladateli opřen o cosi skutečného, avšak ve většině případů se jedná o fikci. Přestože tvrdí, že investujete např. do kryptoměn, do cloudového serveru, do recyklace odpadu, peníze se ve skutečností jen točí u zakladatelů a investorů ve vrchních vrstvách. O skutečném (reálném) byznysu tu nemůže být vůbec řeč.

Některé HYIPy jsou zakládány s velmi propracovaným plánem a profesionálním marketingem. Často využívají sociální sítě (Facebook, YouTube, Twitter) k virálnímu šíření. Téma pasivního příjmu a výnosů několika procent denně je lákavé, a tak není divu, že projekty získají mezinárodní účast investorů během několika dnů či týdnů.

Zakladatelé vytváří iluzi, že projekt, resp. firma, je reálná (více v části pyramidového schématu).

Přestože HYIP je známý již od začátku 20. století, jeho masivní rozšíření v posledních letech umožnily především nové digitální platební systémy – vzniklo množství elektronických peněženek, které zajišťují transfer zahraničních plateb vč. plateb bitcoinem a dalšími kryptoměnami.

Většina HYIPů umožňuje transfer peněz pomocí těchto elektronických peněženek a vyhýbá se používání platebních systémů od Visa či MasterCard. Ve své nabídce mohou nabízet také vklady a výběry z kreditních a debetních karet, ale většina prostředků proudí skrze elektronické peněženky. Některé HYIPy dokonce zřizují svoje vlastní elektronické peněženky a některé se snaží o vývoj vlastních digitálních peněz (kryptoměny).

Legálnost programů HYIP

Ve většině států jsou HYIP nelegální. V České republice může být stíháno jako trestný čin podvodu. Toto platí pro provozovatele HYIPů.

Peníze, které jako investoři vyděláte v rámci HYIP, je podle práva v České republice nutné zdanit. Pokud si tedy peníze posíláte na bankovní účet, měli byste tyto peníze uvádět v daňovém přiznání v příslušné příloze.

Řada investorů spekulantů drží peníze na virtuálních peněženkách. Peníze neposílá na svůj bankovní účet, ale zjednodušeně točí dokola – vydělané peníze investuje do dalších HYIPů, případně převede do kryptoměny Bitcoinu či jiné. Současná legislativa neupravuje tyto převody. Pokud peníze držíte na virtuálních peněženkách, podle mých znalostí je není nutné danit. To až ve chvíli, kdy peníze posíláte na svoji osobu – bankovní účet či jiný prokazatelný způsob.

Za důležité považuji upozornit, že vaše případná účast na přivádění dalších členů do HYIP, může být považovaná za spolupachatelství. Toto je velmi tenký led a nelze zaujmout generální stanovisko pro všechny případy. Vždy by se jednalo, jak by konkrétní případ posuzoval konkrétní soud.

K problematice postihu Ponziho schémat a pyramidových her (také HYIP) doporučuji přečíst článek na epravo.cz.

Jak poznám, že jde o podvod?

Rozpoznat, zda se jedná o férovou investici, že jde o HYIP nemusí být dnes tak jednoznačné. Především propracované moderní HYIPy nám neustále dokazují, že je možné přesvědčit masy lidí, ovlivnit média, dokonce zkonstruovat reálné životní události, jen proto, aby firma dokázala, že existuje a je reálná.

Níže sdílím rady a doporučení, co je dobré si vždy ověřit, abyste minimalizovali svoji případnou ztrátu.

Pamatujte, že investice do HYIP není investicí, ale spekulací. Otázka nezní, jestli HYIP někdy skončí a přestane vyplácet, ale kdy skončí a kdy přestane vyplácet.

Žádné nebo minimální informace o zakladatelích projektu

Webové stránky HYIPů obsahují popis o projektu samotném, ale často nezveřejní konkrétní jména a bližší informace zakladatelů projektu. Stále častěji se můžeme setkat s propracovanými HYIPy, které jména zveřejní, avšak pokud začneme pátrat hlouběji, jedná se často o uměle vytvořené identity.

Zveřejněná jména doporučuji ověřit:

 • Na Google.com zadejte do uvozovek zveřejněné jméno
 • Zkuste dohledat jméno na LinkedIn.com
 • Zkuste dohledat jména na Twitter.com

Webové stránky jsou hostované v daňovém ráji

Zakladatelé HYIPů si nechávají zadní vrátka pro případ, kdy celý projekt pošlou k ledu a s penězi utečou. Potřebují mít tedy jistotu, že nebudou hnáni před soud. Proto si pronajímají hosting webových stránek v zemích, které nemají dostatečně upravný právní řád pro tyto případy.

Webovou adresu potenciálního HYIPu doporučuji ověřit na:

 • https://whois.com

Zobrazený záznam může vypadat např. takto.

Ze zobrazeného záznamu se dozvíte, jaká společnost registrovala doménové jméno. Současně také vidíte, od kdy webová stránku funguje. Zobrazený příklad je ze společnosti Recyclix. Doména byla zaregistrovaná 9.2.2015.

HYIPy jsou často projekty, které nevydrží déle jak 2 roky. Existence některých je v řádu dnů, některé vydrží týdny, měsíce a ty nejpropracovanější vydrží roky (1-3 roky).

Projekt najdete v HYIP monitoru

Možná se vám už stalo, že vám kamarád doporučil nějakou super investiční příležitost, která vydělává x% denně. Každou takovou potenciální investici doporučuji ověřit v tzv. monitorech HYIP programů.

Co je to HYIP monitor?

Vzhledem k množství HYIP projektů (jsou jich skutečně tisíce) vznikly webové stránky, které pravidelně monitorují, zda daný projekt stále vyplácí peníze, zda fungují jeho webové stránky atd.

V České republice neexistuje zatím žádný velký HYIP monitor, ale v zahraničí jich najdeme hned několik. Mezi ty, které doporučuji sledovat patří:

 • https://www.goldpoll.com/
 • http://www.allhyipmonitors.com/
 • http://popularhyip.com/

Skvělé na těchto seznamech a monitorech je to, že dokážete vyfiltrovat HYIP projekty, které jsou např. 1 rok staré, které umožňují vklad v bitcoinu, zároveň vidíte, jak dlouho už daný projekt funguje, kolik procent výnosu nabízí, jaká je minimální výše investice, atd.

Nebuďte ale naivní, HYIP monitory fungují opět na bázi affiliate a HYIP doporučují. Po kliknutí na detail konkrétního HYIPu, jste přesměrováni a provozovatel monitoru za vás získává provizi (protože vás do projektu přivedl). Jinými slovy můžeme HYIP monitory nazvat vlčáky, kteří lákají další ovečky.

Googlujte

Staňte se na chvíli detektivem a zkuste pomocí Googlu najít co nejvíce informací o dané společnosti. Dobré je využít klíčových frází a hledat:

 • HYIP název + scam
 • HYIP název + podvod

Ve chvíli, kdy HYIP přestane vyplácet peníze, začne být označován jako SCAM (podvod). Mnoho blogerů tak píše články s nadpisy: název HYIPu a klíčové fráze SCAM a podobně. Jen pozor na vychytralé dohazovače – někteří blogeři jsou skuteční marketingoví specialisti a samozřejmě mají registrace do projektů provázané se svými affiliate odkazy.

Ponziho schéma

Ponziho schéma je podvodný investiční model, ve kterém jsou investorům vypláceny peníze nikoli z předmětu podnikání společnosti (jinými slovy z toho, co společnost tvrdí, že je předmět její činnosti), ale z vložených investic nových členů. Rozbíhá se tak kolečko, které funguje do té doby než se přestanou registrovat noví investoři a vkládat peníze. V této chvíli se celý model rozpadá a HYIP končí.

Největší podvod Charlese Ponziho

Schéma je pojmenováno dle Charlese Ponziho, který začal používat tuto techniku ve dvacátých letech 20. století. Charles Ponzi byl původem z Itálie, avšak svůj velkolepý podvod provedl v USA. Zde nabízel poštovní kupony ve slevě a sliboval investorům 50% zisk za 45 dnů anebo 100% zisk za 90 dnů. Už vám musí být jasné, proč tolik HYIP projektů naízí balíčkové investice, paradoxně ve stejném investičním horizontu 45 dnů a 90 dnů, tak jak to bylo téměř před 100 lety.

Více o celém projektu a životě Charlese Ponziho najdete na Wikipedii.

Pyramidové schéma a letadlo

HYIP programy často bývají označovány jako pyramida nebo letadlo. To může být pravda, ale také nemusí. Pojďme si ujasnit, jaký je rozdíl mezi pyramidou a ponziho schématem.

Pyramidové schéma je obchodní model, který je založený na přivedení dalších účastníků do programu. Každý nový účastník platí vstupní poplatek a z tohoto poplatku jsou vypláceni zakladatelé, dosavadní členové a část dostává i přímo ten, kdo přivedl nového účastníka. Pyramidy staví na odměnách, které nabízí za přivedení nových členů.

Pyramidová schémata nenabízí kvalitní produkt ani službu, dost často se jedná dokonce o nereálný produkt. Tento model bývá často označován jako letadlo, protože je v praxi dlouhodobě neudržitelný. Počet potřebných nových účastníků a investic (vstupních poplatků) exponenciálně narůstá a dříve nebo později se pyramida zhroutí, resp. letadlo spadne. V pyramidovém schématu vydělávají pouze zakladatelé a účastníci, kteří vstoupili na samém začátku.

Ponziho schéma bývá často označováno jako podtyp pyramidy, protože pracuje s modelem doporučování a odměňování účastníků za přivedené nové členy. Současně je ponzi schéma typické stejně jako pyramida, nereálným, fiktivním či dostatečně nekvalitním produktem či službou.

Programy HYIP jsou charakteristické tím, že:

 • Obchodní model je založený na tom, aby účastníci přiváděli další účastníky a odměnou jsou jim lukrativní provize
 • Program nenabízí reálný produkt anebo je velmi nekvalitní (je pouze zástěrkou)

Tímto HYIP programy můžeme jednoznačně podřadit jak pod Ponziho schéma, tak pod pyramidové schéma.

Ještě bych v této souvislosti rád vymezil pojem Multi-level marketing (MLM, síťový marketing, víceúrovňový marketing). Jedná se o rozšířenou formu odměňování distributorů, je to obchodní strategie, kdy jsou obchodníci odměňováni nejen za přímý prodej, ale také z prodejů těch, které do systému převedli.

Ano, HYIP pracují s obchodním modelem multi-level marketingu a jsou velmi síťově postaveny. Sám multi-level marketing není špatný, bohužel HYIP a další programy posadily tuto strategii do velmi negativního rázu.

Moje vlastní kritéria, který HYIP není vhodný

Kromě kritérií, která zmiňuji výše, považuji za velmi důležité vyhnout se investování do HYIPů, které:

 • Umožňují pouze vklady skrze peněženku Perfect Money a kryptoměny
 • Projekt existuje pouze pár dnů nebo týdnů.
 • Webové stránky vypadají velmi neprofesionálně
 • Projekt majoritně cílí na ruské klienty (investory, spekulanty)
 • HYIP dává více jak 50% affiliate parnerům

Tyto kritéria jsou podle mě dalšími důkazy toho, že HYIP nemůže fungovat dlouho, je příliš okatý a nebude mít dlouhého trvání, kdy zkrachuje, resp. jeho investoři ztratí veškeré peníze.

Investování do HYIP

V případě HYIP se nemluví ani tak o investování jako o spekulování. Samozřejmě netřeba připomínat, že HYIP projekty nejsou pro každého a míra rizika je neuvěřitelně vysoká. Resp. neexistuje zřejmě větší gambling s penězi než tyto projekty. Otázka samostatná k řešení je otázka morálky. Některé HYIPy totiž znamenají podporu nelegální činnosti či nemorálních hodnot.

Investory, resp. spekulanty můžeme rozdělit do několika skupin:

 • Neznalí HYIP, tzv. Hloupí
 • Znalí HYIP, tzv. Gambleři
 • Dohazovači

Neznalí HYIP, tzv. Hloupí

Nejpočetnější skupina, která posílá peníze do HYIP programů a věří, že vydělají ohromné peníze. Jsou zlákáni velkým výnosem a myšlenkou jednoduchého pasivního příjmu. Mívají pochybnosti, ale ty jsou menší než touha po rychlém zbohatnutí. Chtějí to prostě zkusit. Namlouvají si, že projekt vydrží pár měsíců, pár roků a pak budou finančně za vodou. Nevědí, co je to Ponzi schéma, neznají rozdíl mezi pyramidou a HYIPem, hledají cestu k rychlému výdělku. Peníze ještě neprodělali a tvrdí, že kdo to nezkusí, nemůže vydělat.

Znalí HYIP investoři, tzv. Gamblaři

Někteří investoři spekulanti, kteří jsou si dobře vědomi fungování HYIPů a Ponziho schémat. Snaží se najít takové HYIPy, do kterých vstoupí včas (začnou investovat) a v uvozovkách stihnou vybrat nejen počáteční vklad, ale i něco navíc dříve než se celý projekt zhroutí a přestane fungovat. Někteří si vedou přesné Excel tabulky a definují si investiční horizont návratnosti peněz. U některých z nich můžeme pozorovat propracovaný systém HYIP investování.

Naopak, někteří investoři z této kategorie jsou na pomezí propadnutí do kategorie „hloupí“, protože vymysleli super řešení, kdy si půjčí od banky s aktuálně nízkým úrokem a investují do HYIP s vidinou, že za pár měsíců nejen, že vrátí bance půjčku, ale vydělají spoustu peněz. O to více k pláči je fakt, že k tomuto přístupu směřují i někteří rodiče, kteří nemají finanční zabezpečení – hledají cestu z finanční pasti, bohužel však s přístupem HYIPů propadají do ještě větších dluhů…

Dohazovači

Všechny HYIP projekty nabízí tzv. affiliate program, tedy provizi za zprostředkování, navíc ale okořeněnou o pyramidový nádech. To jinými slovy znamená, že pokud přivedete dalšího člověka do HYIPu a on investuje, vy získáte určitou provizi (obvykle 3% – 15% z investované částky). Affiliate model sám o sobě není špatný, ale HYIPy jej často používají jako jediný zdroj registrací nových členů.

Mnoho chytrolínů se tak registruje do HYIPu, vloží 10 USD jako svoji investici a následně lákají další a další lidi do programu, aby investovali také. Natáčejí videa o tom, jak fungují výplaty a jak je celý systém spolehlivý a výnosný. Vzniká tak celá armáda dohazovačů, kteří se prezentují jako novodobí investoři, kteří objevili zlatý grál a nyní si vychutnávají finanční svobodu s pasivním příjemem.

HYIP projekty

Mezi nejznámější HYIP projekty mezi českými investory patří či patřil:

Pomůže mi HYIP forum v rozhodnutí?

HYIP projekty jsou nejčastěji propagovány v diskuzních forech, e-mailech a na sociálních sítí. Zajímavé je sledovat, jak propagaci neřídí samotní zakladatelé, ale řídí ji členové, kteří lákají k registraci další členy.

Které české diskuzní forum se vyplatí sledovat?

Mezi česká diskuzní fora s tématem HYIP patří:

 • http://forum.finexpert.e15.cz/
 • http://www.czemoney.com/forum/
 • http://www.payout.cz/

Bohužel příspěvky jsou ve většině případů vedeny s touhou získat nové členy (ovečky) do HYIPu, obsahují affiliate odkazy, velmi často se členové vzájemně pomlouvají a konverzace není vedena tak, aby čtenářům usnadnila rozhodnutí, zda se do konkrétního HYIPu vyplatí investovat.

Které zahraniční forum je dobré sledovat?

Zahraniční fora mají tu výhodu, že obsahují mnohem více informací než ta česká. Mnoho HYIPů necílí primárně na český trh, proto se vyplatí sledovat spíše zahraniční fora. Ta samozřejmě obsahují také zkreslené informace, uživatelé vybízí k registraci do HYIP projektů pod svými affiliate odkazy, avšak díky kvantitě příspěvků a hodnocení uživatelů dokážeme najít i velmi relevantní příspěvky.

Mezi fora, která doporučuji, patří:

 • http://www.talkgold.com/forum/
 • http://www.goldentalk.com/
 • http://www.moneymakergroup.com/HYIP-High-Yield-Investme-f9.html

Moje osobní zkušenosti

S HYIP programy jsem začal experimentovat v roce 2015 a kromě malých investic desítek dolarů do projektů, které po několika týdnech či měsících skončily, bude zajímavější, když více rozeberu větší ryby.

Kairos Planet: řekl jsem, raději ne…

Kairos Planet byl jednoznačným HYIPem, avšak nabízel velmi lákavé zisky a jeho vystupování nebylo špatné. Kairos ukázal, že HYIPy jde dělat velmi propracovaně a že bezproblému točí miliony USD. Vystupovali jako cloudová služba, kdy investoři spekulanti pronajímají diskový prostor a získavají peníze za tento pronájem. Mnoho zahraničních blogerů psano, že služba takto nemůže technicky fungovat, můžete najít poměrně rozsáhlé analýzy. Pronájem cloudu byla jen zástěrka Kairosu, který se tak stal pyramidou.

Do tohoto HYIPu jsem neinvestoval, přestože jsem znal celou řadu těch, kteří společnosti svěřili nemalé částky a dokonce začali „chovat počítačové farmy“ a z každého počítače tlačili peníze.

Až do dne, kdy i Kairos přestal vyplácet…ukazuje se, že jakmile se HYIP stane mainstreamem, narazí tvrdě na zem a program skončí. Toto je typická ukázka Ponziho schématu.

Forex Paradise: zkušenost k nezaplacení

Projekt se jménem Forex Paradise byl mojí první velkou prohrou a ukázal mi, jaké to je, když HYIP padne a já ztratím nemalé peníze. Forex Paradise jsem si pro spekulaci vybral z HYIP monitoru Goldpoll a byl prezentován jako jedna z nejstabilnějších nabídek k investici. Po 4 měsících fungování a bezproblémového vybírání peněz, jednoho dne trval výběr nezvykle dlouho. Platba čekala stále na schválení a nebyla vedením zprocesována. O pár dnů později už nefungovaly webové stránky. Rázem se na internetu, na zahraničních diskuzních forech a blogách spekulantů objevovaly výstražné zprávy, že Forex Paradise je SCAM. V tom okamžiku byl tento HYIP vyřazen z monitorů. Zároveň vznikaly Facebook skupiny, které měly za cíl ochránit investory. Mluvilo se o hromadné žalobě, mimosoudním vyjednávání, privátních detektivech. Dostal jsem se do kontaktu s lidmi, kteří zde ztratili desetitisíce dolarů. Tohle byla pro ně vážná záležitost. Během pár dní a týdnů vznikaly další fámy ohledně pokračování projektu s novým vedením, které si zaregistrovalo novou webovou stránku a už lákaly investory…

Podobnou strategii vidím nyní v Recyclix…

Recyclix:

Vstoupil jsem do programu jen 2 měsíce po spuštění, byl jsem tedy v první vlně investorů. Recyclix mnozí nepovažovali za HYIP, ale za novodobou firmu, která dokázala spojit crowdfunding s profitabilním obchodním modelem. Nabízeli 14% měsíčně zisku. Činnost společnosti byla recyklace odpadů a její vize směřovala k řešení globálního problému s odpadem. Poté, co společnost na začátku roku 2017 přestala vyplácet peníze (prý v souvislosti s požárem v jednom z jejich skladů odpadu) mnozí procitli, že se zapojili do HYIP programu, aniž by o tom věděli. Vystupování společnosti a organizace celého náboru investorů byla jedním z nejpropracovanějších v celé historii HYIPů.

Aktuálně (duben 2017) to s Recyclix nevypadá pro spekulanty dobře. Nastoupilo prý nové vedení, které oznámilo, že investice pozastavuje a pracuje na akčním plánu, který by měl vstoupit v účinnost v létě 2017. Do té doby nelze dělat vůbec nic – nelze vybrat prostředky. Zdůrazněme, že spekulanti ztratili 30-70% svých vkladů v souvislosti s uvedeným požárem.

Vyplatí se investovat do HYIP nebo ne?

Otázka, na kterou si musí zodpovědět každý sám. Každý z nás má jinou míru rizika, kterou unese. Každý, kdo uvažuje o tom, že zkusí nějaký HYIP projekt bych doporučil, aby si nejprve rozdělil volné finance k investici do několika kolonek a vytvořil si tak investiční plán. Určitě není dobré dávat všechna svá vajíčka do jednoho košíku (diverzifikace hraje svoji roli u každého investora). Pokud vůbec neinvestujete a chcete začít s HYIP, dle zkušeností jsem spíše názoru, že to není správná cesta. Pokud však máte vytvořené určité investiční portfolio a např. 10% volných prostředků jste ochotni dát do maximálně rizikových projektů, pak myslím, že je to také cesta. V této souvislosti snad jen závěrem připomenutí, že HYIP je velmi často podvodem, který – tvrdě řečeno – okrádá spoustu lidí. Vybírejte své investice proto pečlivě, jste to totiž vy, kdo s nimi bude usínat každý večer.