Kryptoměna Bitcoin – Co to je, jak funguje a kde ji koupit?

bitcoin kryptoměna

Bitcoin je nejstarší a nejznámější kryptoměna a zároveň peer to peer platební síť, v níž jsou veškeré transakce prováděny v BTC tokenech. Je směnitelný za většinu fiat měn a slouží jako platební prostředek i jako investiční nástroj. Stal se inspirací pro vznik novějších kryptoměn včetně Etherea. V článku podrobněji popíšeme, co je Bitcoin, a jaké možnosti i rizika přináší.

Vznik Bitcoinu

Bitcoin byl uveden 3. ledna 2009. Za jeho vznikem stojí autor nebo skupina autorů vystupující pod pseudonymem Satoshi Nakamoto. Existuje řada spekulací, ale pravou identitu tvůrce či tvůrců Bitcoinu se doposud nikomu vypátrat nepodařilo.

Co je Bitcoin? Decentralizovaná síť i kryptoměna

  1. Bitcoin je plně decentralizovaný platební systém a kryptoměna s otevřeným zdrojovým kódem.
  2. Je zcela nezávislý na jakémkoli státu nebo centrální bance.
  3. Neexistuje ani žádný centrální server nebo řídící orgán, který by spravoval bitcoinovou síť, reguloval vydávání BTC tokenů, kurz Bitcoinu nebo obchodování s ním.

Virtuální mince kryptoměny Bitcoin

Zkratkou kryptoměny Bitcoin je BTC. Každý Bitcoin je dělitelný na 8 desetinných míst.

Nejmenší jednotka Bitcoinu je označována „Satoshi“ a její hodnota je 0,00000001 BTC. Dalšími dílčími jednotkami jsou milibitcoin a microbitcoin.

Emise Bitcoinů

Virtuální mince neboli tokeny Bitcoinu jsou vydávány postupně podle předem stanoveného plánu, který je přesně definován ve zdrojovém kódu sítě. Nové BTC tokeny jsou vydávány každých 10 minut a počet tokenů vydaných v jednom cyklu se každé 4 roky snižuje na polovinu.

V roce 2009 bylo každých 10 minut vydáváno 50 BTC, od roku 2016 to je 12,5 BTC.

Konečný počet Bitcoinů má být 21 milionů a dosaženo ho má být v roce 2140.

Kurz Bitcoinu

Jelikož kurz Bitcoinu neovlivňují žádné centrální orgány, je dán čistě nabídkou a poptávkou. Jeho hodnota je dána především důvěrou obchodníků a uživatelů v jeho hodnotu. V tomto ohledu se obchodování s BTC podobá obchodování s komoditami. Přestože se Bitcoin a kryptoměny obecně již dostaly do povědomí investorů i široké populace a zájem o ně v posledních letech prudce vzrostl, je votalita bitcoinového trhu vysoká a kurz BTC zaznamenává časté prudké výkyvy.

Princip fungování bitcoinové sítě

Bitcoin je provozován v peer-to-peer síti, tj. síti, která nemá žádné centrální body. Provoz bitcoinové sítě, její bezpečnost i emisi nových Bitcoinů zajišťují tzv. těžaři, kteří k jejímu fungování poskytují výpočetní výkon svého hardware. Síť je zabezpečena silným šifrováním, které zatím nebylo prolomeno.

Provádění transakcí v bitcoinové síti

Transakce se realizují přímo mezi konkrétními bitcoinovými adresami bez využití prostředníka. Odeslané transakce není možné stornovat. Při odesílání plateb se zadávají pouze bitcoinové adresy, platby jsou tedy do jisté míry anonymní. Poplatky za provádění transakcí byly původně téměř nulové, ale výrazně narůstají. V současnosti je proto Bitcoin vhodný spíše pro realizaci plateb větší hodnoty.

Technologie blockchainu

Bitcoin je založen na technologii blockchainu. Blockchain je tvořen bloky, tj. zašifrovanými skupinami transakcí, které v bitcoinové síti proběhly. Každých 10 minut vzniká jeden blok. Blockchain se pravidelně aktualizuje a obsahuje kompletní databázi všech transakcí realizovaných v síti od jejího vzniku.

Jak koupit Bitcoin

Pojďme se nyní podívat na část nákup bitcoinu, která bude důležitá pro všechny investory. Jak koupit bitcoin je jednou z nejčastějších otázek nových investorů.

Kryptoměnové burzy a směnárny

Bitcoin lze nakoupit na většině kryptoměnových burz i ve směnárnách. Patří mezi ně např. Binance nebo Coinbase. Pro české klienty je nejjednodušší začít na burze Coinmate, která umožňuje vklady a obchodování přímo v českých korunách.

Bitcoinové bankomaty

V České republice je možné nakoupit BTC i v bitcoinových bankomatech přímo za české koruny. Několik bitcoinových bankomatů je umístěno v Praze, další jsou v Brně, Plzni, Ostravě, Děčíně, Havlíčkově Brodě a dalších městech.

Přímý nákup

Další možností je koupit Bitcoin osobně od někoho, kdo chce BTC prodat. Konkrétní nabídky BTC s požadovanou cenou je možné vyhledat na LocalBitcoins.

Těžba Bitcoinu

Dalším ze způsobů, jak získat Bitcoin, je těžba. Za poskytnutí svého hardware jsou těžaři za každý vytěžený blok odměňováni novými Bitcoiny a poplatky z potvrzených transakcí daného bloku. Hardware jednotlivých těžařů je prostřednictvím internetu propojen do peer-to-peer sítě a v jejím rámci spojen to tzv. těžebních poolů, které spojují výpočetní výkon několika jednotlivých zařízení.

ASIC hardware

Původně bylo možné těžit Bitcoiny na osobním počítači, v současnosti již těžba probíhá pouze prostřednictvím ASIC hardware, vyvinutého přímo k těžbě kryptoměn. Zejména v Číně se k těžbě BTC využívají specializované farmy.

Jak vydělat Bitcoin

BTC lze ískat i zdarma, například jako odměnu za sledování reklam, v internetových hrách a kasínech nebo v tzv. generátorech Bitcoinů. Jedná se o velmi malé částky, obvykle v jednotkách Satoshi.

Jak uchovávat Bitcoin

Virtuální peněženka

Bitcoiny lze uchovávat ve virtuální peněžence na disku osobního počítače, v mobilu nebo na internetu. Jejich výhodou je většinou snadné ovládání a přístup. Virtuálních peněženek pro Bitcoin existuje dlouhá řada, mnohé umožňují i ukládání dalších kryptoměn.

Oficiální Bitcoin peněženkou je Bitcoin Core, která uchovává celý blockchain a je zcela nezávislá na třetí straně. Je velice bezpečná, ale blockchain zabírá několik desítek GB a stále roste.

Tzv. tenkým klientem je např. Electrum, ve které se uchovávají pouze privátní klíče k bitcoinovým adresám. Ověřování probíhá pomocí serverů třetích stran. Oproti Bitcoin Core je náchylná na viry a malware.

Simple Bitcoin Wallet je peněženka pro Android, která generuje adresy ze seedu. Je relativně odolná vůči útokům. Ověřování probíhá pomocí serverů třetích stran.

Hardwarová peněženka

Bezpečnou alternativou je hardwarová peněženka, ve které jsou Bitcoiny fyzicky uloženy mimo počítač. Nejznámějšími hardwarovými peněženkami jsou Trezor a Ledger Nano S.

Papírová podoba

Bitcoinový veřejný klíč je možné i vytisknout a uchovávat je čistě v papírové podobě. K Bitcoinům pak má přístup jen držitel této listiny. Manipulace s Bitcoiny v papírové podobě je ale problematická a při ztrátě nebo zničení papíru je ztráta nevratná.

Uchovávání u třetí strany

Bitcoiny možné uložit i u třetí strany, typicky na internetové burze. U třetí strany ovšem existuje větší riziko zcizení Bitcoinů, proto je vhodné mít na burze uloženy pouze Bitcoiny určené k obchodování.

Jak platit Bitcoinem

Převody Bitcoinů

Při převodu mezi virtuálními peněženkami zadá uživatel částku převodu, bitcoinovou adresu příjemce a převod potvrdí klíčem. Platba je potvrzena ve chvíli, kdy je zařazena do blockchainu. Klíč je třeba pečlivě uchovat, při jeho ztrátě ho není možné resetovat a účet se stane nedostupný.

Platba v BTC prostřednictvím platební karty

Nejjednodušší způsob placení Bitcoiny je platební kartou, která umožňuje platit v BTC u všech obchodníků, kteří akceptují běžné platební karty. Bitcoiny se v okamžiku platby přepočtou na měnu, ve které je transakce realizována. Platebních karet, které umožňují platby v Bitcoinech, je několik a lze je objednat přes internet. Jednou z možností je Wirex s bezkontaktní Visa kartou, dále karta Revolut, švýcarská karta Monaco nebo singapurská TenX.

Platba v BTC přímo u obchodníků

V Bitcoinech je možné realizovat i platby u některých obchodníků. Možnosti jsou sice zatím omezené, ale i v Čechách počet provozen, které Bitcoin akceptují, postupně narůstá. Transakce v BTC akceptuje Alza nebo třeba kavárna Paralelní Polis v pražských Holešovicích.

Bitcoin Foundation

O rozvoj infrastruktury Bitcoinu se stará Bitcoin Foundation, která byla založena roku 2012. Jejím cílem je vylepšování zdrojového kódu Bitcoinu, sledování hrozeb a zajišťování bezpečnosti protokolu. Navíc se věnuje propagaci Bitcoinu a do její činnosti patří i pořádání konferencí. Přesto není Bitcoin Foundation řídícím orgánem bitcoinové sítě a nemá žádné speciální pravomoci, které by jí umožňovaly ovlivňovat kurz Bitcoinu nebo jeho emisi.

Historie a vývoj Bitcoinu

Z počátku se o Bitcoin zajímali převážně nadšení zastánci a propagátoři digitálních technologií a peer-to-peer sítí.

Hodnota Bitcoinu byla na počátku nulová, od roku 2010, kdy byl realizován první obchod, lehce vzrostla a kurz značně kolísal. Roku 2013 ale Bitcoin dosáhl hodnoty 1000 USD a zájem o něj prudce vzrostl. V dalším roce došlo ke krachu nejvlivnějších bitcoinových burz a Bitcoin se během roku propadl na 150 USD. V roce 2016 ale opět stoupl na 1000 USD za Bitcoin. Na konci roku 2017 vyšplhala cena bitcoinu až téměř na 20 tisíc USD. V roce 2018 je viditelný velký propad ceny, a to o více jak 80%.

V roce 2019 se postupnězdá, že Bitcoin chytl nový dech a odrazil se od dna cca 3500 USD. V polovině roku 2019 je cena BTC nad 10 000 USD.

V současnosti některé státy, např. Japonsko, uznávají nebo plánují uznat Bitcoin jako oficiální měnu. Ani tyto státy ale nemohou kurz, emisi ani vývoj a fungování Bitcoinu ovlivňovat.