Jaké panují mýty o osobním bohatství?

Jaké se šíří mýty ohledně osobního bohatství, financích a penězích? Jsou jich desítky. Přečtěte si o nich v následujícím článku. Mezi tři nejčastější však patří dlouhodobě rozšířené mylné představy o tom, že nemovitosti jsou něco, co si mohou dovolit pouze bohatí lidé. Dvě další se týkají kouzelného receptu, jak zbohatnout – a to hromaděním zlata, nebo prostřednictvím akcií, které vyplácejí dividendy. Ty jsou podle mnohých nejlepším nástrojem pro vydělávání peněz v osobním portfoliu. Je tomu ale opravdu tak?

Nikdy není dobré činit finanční kroky na základě nesprávných údajů, omylů a mýtů. Chytrý přístup spočívá v tom, že si prostudujete všechny možnosti. Začněte tím, že provedete hloubkový průzkum druhů investic, které vás nejvíce zajímají. Poté, co strávíte čas zkoumáním všech možností a vyhodnocením různých výběrů, zvažte, zda své peníze vložíte do některého z investičních aktiv a maximalizujete tak své dlouhodobé výnosy. Níže uvádíme další podrobnosti o běžných mýtech týkajících se peněz a bohatství.

Nemovitosti jsou pro většinu jednotlivců nedostupné

Mnoho lidí podléhá řadě mýtů a omylů týkajících se nemovitostí. Jejich seznam je dlouhý, ale obsahuje několik, které se přímo týkají osobních financí. Hlavní z těchto mylných informací je, že nemovitosti jsou pro naprostou většinu jednotlivců příliš drahé.

Ve skutečnosti mohou být nemovitosti jedním z nejvýnosnějších výnosných aktiv v portfoliu jakéhokoliv člověka.

V dlouhodobém horizontu několika desetiletí jsou dva nejvýhodnější způsoby budování osobního bohatství prostřednictvím nemovitostí a akciového trhu. Od počátku devadesátých let minulého století je nákup akcií jednoduchý, což se však nedá říci o nemovitostech.

Nedávné změny ve struktuře trhu s nemovitostmi to však změnily. Dnes se může na investování do nemovitostí prostřednictvím podílového spoluvlastnictví pustit každý, i ten, kdo má na investici pouze pár tisíc korun. Akcie již nejsou hlavní volbou mezi lidmi, kteří chtějí mít jistotu dlouhodobých a stabilních investic. Nejlepším způsobem, jak začít, je zjistit si všechna fakta o tom, jak se investování do nemovitostí vyrovná tradičním podnikovým akciím.

V dnešní náročné ekonomické situaci je nezbytné, aby se lidé dozvěděli vše o tom, co je v porovnání s výnosy na akciovém trhu s nemovitostmi a jak co nejlépe využít každou finanční příležitost.

Investování do zlata je recept na bohatství

Zlato může být chytrým způsobem diverzifikace portfolia, ale téměř nikdy není moudré vkládat většinu svých investic do žlutého kovu. Na rozdíl od stovek internetových a televizních reklam není zlato tajným nebo zaručeným způsobem, jak dosáhnout krátkodobých nebo dlouhodobých zisků. Má několik jedinečných vlastností a může se dobře osvědčit ve slabých ekonomikách, ale během dobrých časů (konjunktury) není tak skvělým místem pro úročení kapitálu. Naopak v dobách vysoké inflace nebo ekonomické krize je zlato velmi dobrou investicí.

Dividendové akcie jsou zaručenou cestou k bohatství

Současná preference dividendových akcií mezi investory vychází z mylné představy. To neznamená, že dividendy nejsou vynikajícím doplňkem určitých portfolií. Mýtus se týká příslibu, že tyto dlouhodobě vyplácející dividendy budou generovat značné množství příjmů. Společnosti z této kategorie mohou pravidelně vyplácet a také vyplácejí akcionářům pravidelná procenta ze svých příjmů. Ne vždy však samotné společnosti dosahují dobrých finančních výsledků a proto není nezvyklé, že cena jejich akcií klesá či neroste tak rychle, jako průměrný trh. Dividendové akcie nemusí vždy nabízet nejlepší příležitosti ve srovnání s jinými druhy akcií a komodit.

Před tím, než se rozhodnete do čehokoli investovat peníze, měli byste mít ujasněnou svojí investiční strategii.

Investování zahrnuje rizika ztrát. Investujte jen takové peníze, které si můžete dovolit ztratit. Investujte opatrně. Článek a veškeré informace slouží ke vzdělávacím účelům a nejsou investičním doporučením.