Investice do zlata

investice do zlata

Zlato patří k neobnovitelným zdrojům a možná proto je tak vzácné a ceněné. Už od dávných dob bylo prostředkem pro placení. Postupem času se z něj začal stávat klenot, který se v současnosti nachází jen na velice omezeném území naší planety, a to především v Rusku a Africe.

Zlato se tak postupem času stalo ideálním prostředkem pro investování. Zařadilo se mezi další investiční kovy a firmám i běžným lidem nabízí zajímavou možnost investice. Jenže, abyste započali výnosný nákup zlata, je vhodné o této tématice vědět co nejvíce. Znát hlavní klady, ale i zápory takové investice. Takže, pokud si pokládáte otázku, zda má smysl investovat do zlata, odpověď naleznete v následujících řádcích.

Jaký je vývoj zlata za několik posledních let?

Pokud se zahledíte na jakékoliv grafy s vývojem zlata zjistíte, že jeho hodnota neustále stoupá. Ano, až na nějaké výjimky, kdy došlo k prudším poklesům ceny, jako tomu bylo například kolem roku 1980 nebo v roce 2012. To byla největší zlomová období, kdy cena zlata zakolísala.

Vývoj ceny zlata je obvykle spojen i s nejrůznějšími ekonomickými výkyvy na trhu, přesto jde o dlouhodobě zajímavou investici. Spoření do zlata není ničím neobvyklým a v případě odpovídajících znalostí z této oblasti pro vás bude přínosem.

Výhody investice do zlata

Pokud se zaměříte na fyzické zlato, pak naleznete přednostní více než dost. Tou první je například likvidita zlata. To znamená, že zakoupené zlato můžete celkem pohodlně prodat na nejrůznějších místech. Výkup investičního zlata provádí bezpočet společností a nemusí to být pouze klasická zlatnictví, ale i specializované obchody a prodejci.

Investiční zlato je pro vás jistotou, že si uchová svoji hodnotu. Zároveň se můžete těšit z relativně snadné přenositelnosti zlata, a to díky jeho poměrně vysoké ceně. Pro představu, aktuální cena v roce 2018 činí něco přes 42 000 USD za 1 kilogram zlata. To znamená, že ve zlatě můžete mít uložené doslova jmění.

O tom, že má smysl investovat do zlata mohou vypovídat i další klady této investice.

 • Zlato si můžete zakoupit ve velice malém množství, a to díky jeho nepřeberným podobám.
 • Zlato chrání investici před inflací.
 • Díky omezenému množství na planetě je tu záruka stále rostoucí hodnoty.

Vyplatí se investovat do zlata?

Aby se spoření do zlata stalo opravdu lákavé a s minimálním rizikem, je zapotřebí počítat i s některými přidruženými věcmi. Například tím, že byste se neměli při investování peněz spoléhat jen na zlato. Na trhu existuje i investiční stříbro a další cenné kovy, včetně ostatních možností, jež rozloží rizika investice.

Dobré je načasovat si vhodný nákup zlata dle vývoje. Jeho pořízení by mělo být spojeno s vidinou dlouhodobější investice, nikoliv té krátkodobé. Nakonec musíte počítat i s takovými faktory, jakými jsou vedlejší náklady – zabezpečený převoz zlata, trezor na zlato apod.

Někteří investoři si namísto investic do fyzického zlata či do akciových fondů či ETF oblíbili tzv. bankovní účet ve zlatě.

Využijte kalkulačky prozrazující patřičný výnos

Na trhu můžete samozřejmě nalézt online nástroje, které vám prozradí, jak výhodný bude váš nákup zlata do budoucna. Internetové kalkulačky prezentují celkový výnos v horizontu zvoleného časového období. Nadšeni v tomto směru můžete být i z toho, že zlato je osvobozeno od daně z přidané hodnoty.

Aby bylo investování do zlata dlouhodobě výhodné, je zapotřebí sledovat aktuální kurzy spojené s hodnotou zlata. Ty prezentuje spousta webových portálů. Zapomínat nesmíte ani na to, abyste zlato nakupovali u prověřených a poctivých prodejců. Řada společností vám dá na výběr, do jakého typu zlata chcete investovat.

 • Fyzické zlato
 • Komoditní zlato
 • Šperky
 • Mince

A jaké jsou vyhlídky na tento rok? Má smysl investovat do zlata? To vám mnohdy prozradí nejenom odborné diskuze na webu, ale také odhady některých bankovních domů. Ty tvrdí, že hodnotu zlata mohou ovlivnit takové situace, jakými jsou napětí v KLDR, politika centrálních bank a mnohé jiné věci. Je však pravděpodobné, že cena za jednu trojskou unci bude mít trochu klesající charakter. Oproti aktuální hodnotě 1 314 USD by cena zlata mohla klesnout na 1 250 USD, ale jde pouze o odhady.

Zlaté konto od České mincovny

Zaujaly mě však statistiky právě k produktu Zlatého konta, které byly sdíleny na konferenci Prague Investor Show 2019.

 • 79 % spoří muži
 • 21 % spoří ženy

Nejčastější věková skupina je 35 – 47 let.

 • 41 % spoří 500 Kč měsíčně
 • 27% spoří 1000 Kč měsíčně
 • 15% spoří 1500 Kč měsíčně

Délka spoření

 • 62% procent spoří 5 let
 • 32 % spoří 3 roky
 • 6 % spoří 4 roky

Nejoblíbenějším a nejprodávanějším produktem (70 % zastoupení) v rámci
investování do zlatého konta je Český lev (1/25 oz). Osobně se domnívám, že je to
do značné míry z důvodu nastavené ceny 500 Kč měsíčně, protože ostatní mince
začínají na 1000 Kč měsíčně.

Investice do drahých kovů

Konzervativní investor má rozdělení investic do zlata a stříbra v poměru 80:20 ve prospěch zlata. Dynamický investor má rozložení tak, aby stříbro tvořilo více jak 50%.

Pokud nakupovat zlato nebo stříbro, investoři doporučují nakupovat za hotové peníze, tj. cash (nikoli přes kartu na internetu ani cokoli, aby vás to identifikovalo). Cash je anonymní. Konfiskace zlata už v historii byla, tak ať člověk/investor neudělá stejnou chybu dvakrát.

Investování do drahých kovů je vhodné pro dlouhodobý horizont, tj. 10 – 15 let.

Investování zahrnuje rizika ztrát. Investujte jen takové peníze, které si můžete dovolit ztratit. Investujte opatrně. Článek a veškeré informace slouží ke vzdělávacím účelům a nejsou investičním doporučením.