Vertcoin – kryptoměna pro lidi

vertcoin graf kurz cena

Vertcoin je kryptoměna a zároveň P2P platební síť s otevřeným zdrojovým kódem. Vznikl roku 2014 a do popředí zájmu se dostal v druhé polovině roku 2017. Jeho název pochází francouzského „vert“, což česky znamená zelený. Z nejznámějších kryptoměn se Vertcoin nejvíce podobá Litecoinu, ale odlišuje se od něj v několika důležitých ohledech.

Těžba Vertcoinu – Dostupnost pro domácí uživatele

Fungování P2P sítě je decentralizované a zajišťují ho tzv. těžaři. Ti jsou za poskytování svého hardwaru odměňováni Vertcoiny. Vertcoin je, jak koneckonců zní i jeho slogan, koncipován jako „kryptoměna pro lidi“ (The people's coin) a jeho vývojáři kladou důraz na to, aby těžba Vertcoinu byla dostupná běžným uživatelům.

Jak těžit Vertcoin

Přímo na stránkách Vertcoin.org je ke stažení One-Click Miner. Jedná se o software s jednoduchým a uživatelsky přívětivým rozhraním, se kterým lze bez obtíží těžit Vertcoiny na domácím PC.

Pro těžbu s využitím farem nebo více grafických karet je určen Ccminer, který se ovládá přes příkazovou řádku. Alternativou je využití služby Simpleming.

Odolnost vůči ASIC minerům

Nejvýznamnější a mezi kryptoměnami ojedinělou vlastností Vertcoinu je jeho rezistence vůči ASIC zařízením, která jsou určena čistě k těžbě virtuálních tokenů a v současnosti se využívají k těžbě většiny významnějších kryptoměn včetně Litecoinu. Tato zařízení jsou nákladná a domácím uživatelům těžce dostupná, proto mají drtivý podíl na těžbě těchto kryptoměn velká datové centra.

Vývojáři Vertcoinu se naopak snaží centralizované těžbě zamezit a prozatím se jim na tomto poli daří. V roce 2014, kdy Vertcoin využíval stejně jako Litecoin hashovací funkci Scrypt, byly na tuto funkci vyvinuty ASIC minery. Vývojáři Vertcoinu přešli na funkci Lyra2RE a následně v roce 2015 na algoritmus Lyra2REv2. Ten je složen ze šesti hashovacích funkcí a úspěšně odolává ASIC zařízením.

Parametry Vertcoinu (VTC)

Pro virtuální mince Vertcoinu se používá označení VTC. Jejich hodnota se nejčastěji udává v amerických dolarech nebo Bitcoinech. V současnosti je v oběhu zhruba 50 % tokenů a po úplném vytěžení Vertcoinu bude jejich celkový počet 84 milionů.

Jeden blok má velikost 1 MB a je vytěžen v průměru za 2,5 minuty. Odměna za jeho vytěžení je v současnosti 25 VTC. K jejímu prvnímu půlení došlo v prosinci 2017 a další budou následovat v čtyřletých intervalech.

Jak bezpečně uchovat VTC

Stejně jako ostatní kryptoměny lze Vercoin uchovávat ve virtuální nebo hardwarové peněžence. Vývojáři Vertcoinu poskytují dvě oficiální desktopové peněženky. Vertcoin Core je plnohodnotný klient, který stahuje a uchovává celý blockchain. Electrum-VTC je „lightweight“ peněženka, která uchovává Vertcoiny bez blockchainu.

Z hardwarových peněženek je Vertcoin zatím implementován do Ledgeru.

Jak a kde koupit Vertcoin

Vertcoin je obchodován na internetových kryptoměnových burzách, např. Binance. Koupit nebo prodat Vertcoiny je možné i v některých směnárnách.

Jelikož je Vertcoin relativně nová a méně známá kryptoměna, je možnost jeho obchodování zatím omezenější než u všeobecně známého Bitcoinu nebo Litecoinu. Prozatím lze Vertcoiny zakoupit pouze za kryptoměnu, obvykle Bitcoiny. Připravuje se ale spouštění směnárny Vertbase, která by měla umožnit nákup Vertcoinu přímo za fiat měnu, přesněji USD. K zahájení jejího provozu by mělo dojít během letošního roku.

Kurz a vývoj ceny Vertcoinu

vertcoin graf kurz cena

Kurz a vývoj ceny Vertcoinu lze zjistit na stránkách internetových burz nebo v přehledech webů, které se zabývají investováním. Některé z nich nabízejí i kalkulačky k přepočtu na fiat měnu i další kryptoměny. Vývoj ceny Vertcoinu zjistíte např. na Coinmarketcap.com.

Budoucnost Vertcoinu

V současné době pracují vývojáři Vertcoinu na implementaci Stealth adres, které umožňují provádění anonymních plateb. V plánu je také vylepšení uživatelské přívětivosti rozhraní. Kromě toho připravuje tým Vertcoinu i virtuální akademii, ve které získají zájemci potřebné informace o fugování kryptoměn a obchodování s nimi.

V dohledné době by měl být Vertcoin implementován do hardwarové peněženky Trezor. Dojít by mělo i k rozšíření počtu burz, na kterých je Vertcoin obchodován. Přehled všech aktuálně rozpracovaných projektů i plánů na další rozvoj Vertcoinu je k nahlédnutí na Trello.

Byť je Vertcoin prozatím méně známou kryptoměnou, je podporován vývojáři Litecoinu a dá se očekávat, že jeho význam na trhu poroste.