Akcie Netflixu stoupají. Je správný čas na investici?

akcie netflix

Společnost Netflix má za sebou velmi úspěšný rok. Ve své spanilé jízdě on-line TV trhem pokračuje dále a nemá konkurenci. Jen během léta loňského roku se do jeho řad dostalo na 5,3 milionu lidí, což je téměř o pětinu více, než čekal trh. Zisky také masivně stouply a trojnásobný zisk se zastavil na hranici 130 milionůu dolarů. A přestože akcie Netflix stoupají na historická maxima, je zde důvod, proč být opatrný. Nákup drahých vysílacích práv značně celou společnost zadlužil.

Netflix má problém. Ale je to problém zítřka…

Nákup drahých vysílacích práv nemusí být problém, když se daří získávat práva na seriálové hity a rozšiřují se zástupy předplatitelů. Jakmile však tento trend poleví, investoři začnou řešit následující směr společnosti a účetní knihy se začnou listovat mnohem usilovněji a to včetně dluhů, které visí nad společností Netflix.

V poslednín roce totiž celkové dluhy narostly o více než pět miliard dolarů, tedy téměř o třetinu. Společnost Netflix má zatím růžovou budoucnost a plánuje během letošního roku získat přes šest milionů nových diváků. To je opět více, než s čím počítají investoři.

Vývoj ceny akcií za posledních 6 měsíců

Jaké tituly jsou na dluh?

Mezi hlavní taháky společnosti, které zvedají akcie Netlifx, jsou seriály Dům z Karet, Stranger Things nebo The Crown. Všechny tyto tituly jsou však na sekeru a firma si na ně nevydělá. V letošním roce by měla být o 2,5 miliard dolarů vyšší hotovostní vydání než příjmy. Přestože se to zdá neskutečně, tak si společnost podle amerických účetních pravidel na sebe vydělá a je v zisku.

Řešení, jak vyrovnat dluhy a být dlouhodobě v zisku vidí vedení Netflix v investování do vlastních titulů. Na příští rok má připraven Netflix osm miliard dolarů, což je o třetinu více než letos. To by mělo mít za následek vytvořit plnohodnotnou databázi vlastního unikátního obsahu, který na platformě udrží stávající zákazníky a zároveň přiláká i nové. Kromě toho se sníží odliv diváků ke konkurenci. Akce Netflix by tak měli zase o něco povyrůst.

Růst naznačuje i chování předplatitelů

Že si společnost umí udržet své zákazníky a nabízet služby, které jsou přitažlivé, dokazuje i navyšování cen předplatného a to bez odlivu předplatitelů. Přestože roste cena za sledování pořadů, stále je tu prostor pro růst cen a samotné společnosti. Jen za poslední rok stoupla cena akcie Netflix o více jak desítky dolarů.

Vyplatí se investovat do akcií Netflixu?

Netflix patří mezi jedny z nejvyhledávanějších akciových titulů pro investory, podobně jako je to např. akcie Tesla Motors. Pozor však na oblíbenost značek a investiční potenciál. Ve světě investování vám nikdo nedá jasnou odpověď. Přesto si můžeme říct několik scénářů, které mohou nastat.

Ten nejčernější scénář počítá s tím, že společnost nebude plnit svůj plán, produkty přestanou být atraktivní a z předplatného se odhlásí většina předplatitelů. V takový moment nebude mít společnost dostatek prostředků na splácení dluhů a tvorbu nových atraktivních titulů. Akcie Netlifx tak půjdou strmě dolů. To je však velmi nepravděpodobné.

Za poslední rok totiž společnost dokázala zvýšit svoji hodnotu o několik desítek procent. Strmý růst akcií nebyl nahodilý, ale naopak se cena odrazila o pár bodů výše v momentě, kdy se vydal nový titul nebo přišla na řadu nová série. Pro letošní rok a na další roky je ve výrobě nachystáno hned několik oblíbených titulů a několik vlastních z produkce společnosti. Náklady a zisky se tak rozloží, dojde k odmazání dluhů a společnost si polepší v celkovém zisku za rok. Pokud ještě splní své cíle pro letošní rok a přiláká na šest milionů nových předplatitelů, můžeme očekávat raketový růst akcií a další zisky pro investory.

Investování do akce Netflix není sázkou na jistotu. Mají však velmi dobře nakročeno pro růst, i když se nad nimi nachází mračna v podobě zadlužení.