EOS kryptoměna – revoluční platforma pro chytré kontrakty

kryptoměna EOS

EOS je platforma pro chytré kontrakty a také decentralizovaná aplikace, která využívá technologii blockchainu. Umožňuje vertikální a horizontální škálovaní. Právě díky této technologii zvládne přes 100 000 transakcí za sekundu, zatímco konkurenční Ethereum pouze 30 transakcí za vteřinu. K tomu si přidejte nulové poplatky za transakce díky algoritmu DPoS a máte na světě kryptoměnu, která je sakra jiná, než ostatní. Tohle má velký potenciál.

EOS není kryptoměna podle obvyklých měřítek, ale platforma určená pro provoz decentralizovaných aplikací (dapps), které využívají tzv. chytré kontrakty. Používá vlastní virtuální měnu obchodovatelnou na burzách a používanou k platbám. Zakladatelem společnosti EOS je Dan Larimer, který stál také u zrodu Bitsharu a Steemu. Svůj nový systém představil na summitu blockchainových vývojářů v roce 2017.

Co je EOS a co potřebujete k provozu

EOS je platforma pro chytré kontrakty. Jedná se o jakousi nadstavbu pro Ethereum. Řeší všechny problémy, které má Ethereum i Bitcoin dohromady. Především nevyžaduje příliš výpočetního výkonu a navíc vyřešil problém se složitým škálováním. Je tedy pouze otázkou času, zda se nová technologie střetne s úspěchem nebo můžeme očekávat objevení problému a chyby, která nepůjde odstranit a celý projekt pošle k ledu.

Právě asynchronní komunikace a paralelní zpracování eliminuje transakční poplatky a dělá z EOS těžkého konkurenta pro společnost Ethereum.

Abyste mohli provozovat aplikace na platformě EOS, potřebujete tokeny EOS. K dispozici jich je celkem miliarda. V závislosti na tom, kolik tokenů vlastníte, tolik máte k dispozici výpočetního výkonu sítě. V případě potřeby většího výkonu, než který máte na základě vlastněných tokenů, musíte platit poplatky.

Ještě předtím, než tvůrci vstoupili na burzu, byla k dispozici nabídka na předprodej tokenů EOS. A že je o novou technologii zájem dokazují i výsledky prodeje. Za pouhých prvních 5 dní bylo prodáno více jak 20% tokenů za 185 milionů prostřednictvím Etherea. Jak již bylo řečeno, k dispozici je celkem miliarda mincí, které jsou k dispozici pro veřejnost v podobě 900 milionů EOS. Zbylých 100 milionů si vývojáři nechali na 5% roční inflaci.

EOS je platforma pro vývojáře s vlastní kryptoměnou

EOS je určen zejména pro vývojáře a IT specialisty. Není postaven na vlastním blockchainu, ale na platformě Etherea. Jedná se v podstatě o operační systém, na kterém běží a jsou vytvářeny aplikace. Od ostatních operačních systému se EOS ovšem odlišuje tím, že si jeho uživatelé mohou pro své aplikace pronajmout výpočetní výkon v decentralizované síti.

Aplikace tedy neběží na jednom konkrétním serveru, jehož výkon je omezen jeho parametry a který by navíc mohl během provádění operace spadnout nebo být napaden hackery. Jako platidlo za pronájem výpočetního výkonu používá platforma EOS vlastní tokeny.

EOS zvládá rychlé zpracování kontraktů

Velkou výhodou EOS je extrémně vysoký počet kontraktů, které zvládne zpracovat. Jedná se o milióny transakcí za sekunduPro porovnání Ethereum zvládne za sekundu patnáct transakcí a Bitcoin pouze sedm. Rychlostí provedených transakcí předčí EOS i platební systém společnosti Visa.

Místo těžařů zaujímají v EOS delegáti

Namísto ve světě blockchainu a kryptoměn obvyklém principu, kdy fungování sítě zajišťují tzv. těžaři, kteří jsou za poskytování výpočetního výkonu svých zařízení odměňováni tokeny dané kryptoměny, přinesl EOS odlišnou koncepci. Jeho fungování je založeno na tzv. delegátech, kteří jsou voleni držiteli EOS tokenů.

Delegátů je 21 a právě oni řeší potvrzování transakcí. Jejich funkce není trvalá, mohou být kdykoli odvoláni. Při volbě delegátů mají hlasy jednotlivých držitelů kryptoměny EOS váhu přímo úměrnou počtu tokenů, jejichž jsou držiteli. Podle tvůrců EOS umožňuje tento systém nastavení nulových poplatků za provádění transakcí a zároveň zajišťuje rychlý a bezpečný provoz celé platformy.

Distribuce a počet tokenů

Tokeny platformy jsou distribuovány a obchodovány pod oficiálním označením EOS. Celkový počet virtuálních mincí má být po dokončení jejich distribuce 1 miliarda.

Tokeny EOS začaly být distribuovány 26.června 2017 a počáteční hodnota jednoho tokenu byla 1 USD. Na konci roku 2017 se EOS token vyšplhal na hodnotu 10 USD.

Distribuční cykly tokenů EOS se opakují po 23 hodinách a celá pětina jejich celkového množství byla vydána a nabídnuta k prodeji v rámci ICO neboli prvotní nabídky tokenů již během prvních pěti dnů distribuce. Ze zbylých 80 % celkového objemu kryptoměny má být 10 % neobchodovatelných a sloužit jako rezerva. Zbývajících 70 % tokenů bylo rozděleno do 350 distribučních cyklů. Roční ICO tokenů EOS dosáhlo čtyř miliard dolarů.

Jak koupit EOS

Digitální měnu EOS je možné zakoupit na internetové burze nebo směnárně. EOS však patří ty kryptoměny, které zažili boom na konci roku 2017, ale od té doby jsou v silném poklesu.

V současné době lze EOS koupit na ověřené burze Binance. Nákup probíhá stejně jako u jiné kryptoměny.

Kde nakoupit EOS již víme. Samotný nákup ale není jediné, co je zapotřebí udělat. Důležitá je také uložení kryptoměny, tedy naše peněženka pro digitální měnu.

Peněženka pro EOS

Jelikož je EOS postaven z části na Ethereum, je možné používat peněženky, které podporují tokeny Etherea. Jednou z takových oblíbených peněženek je Ethereum Wallet, MyEtherWallet, Exodus nebo můžete využít hardware peněženku Ledger Wallet Nano S či Trezor. Ta umožňuje uchovávat i další kryptoměny kromě Etherea nebo EOS a dalších podobných tokenů.

Decentralizované aplikace mají značný potenciál

EOS je jednou z velice nadějných platforem pro dapps. Stejně jako konkurenční Tron byl spuštěn poměrně nedávno a rychle se dostal na přední místo v žebříčcích kryptoměn. Oba systémy začaly svůj provoz na blockchainové platformě Etherea, které se na oblast dapps také zaměřuje. Již v současné době vytvářejí Ethereu silnou konkurenci a po přechodu na vlastní blockchain jejich význam ještě vzroste.

Budoucnost platformy EOS

EOS patří mezi novější kryptoměny, ale rozhodně se jedná o platformu, která rychle našla stabilní okruh uživatelů a vzhledem k specifické službě, kterou poskytuje, se dá předpokládat, že zájem o její využívání nejen potrvá, ale i poroste.

Pro vývojáře a IT specialisty se jedná o hodnotnou a užitečnou službu. Aktuality a další informace o plánech platformy EOS jsou publikovány na twitteru, obsáhlejší informace včetně podkladů pro vývojáře jsou k dispozici na domovské stránce projektu.

Ve zkratce je EOS operační systém pro blockchain, podobně jako Windows, Linux nebo MacOS, který navíc obsahuje kryptoekonomické pobídky. Tedy windows s vlastním Peer-to-Peer elektronickým cash systémem.

EOS je velmi oblíbený v IT sektoru a od celé kryptoměny se očekává velmi mnoho. Na důležitosti této kryptoměny přidávají i telegramové skupiny, které se zaměřují pouze na EOS. Rozhodně nejzajímavější technologií je rychlost transakcí. Pokud se povede vše aplikovat do praxe, budeme schopni aplikovat miliony transakci za sekundu na základě horizontálního měření. Navíc bude vypracována vlastní „ústava“, na které se podílí i vývojář sociální sítě Steemit.