Bitcoin je mrtvý! Skutečně?

Zatímco bitcoin i další kryptoměny pokračují v pádu, vyhledávání hesla „bitcoin is dead“ (Bitcoin je mrtvý) na Googlu dosáhlo v pátek (8. července 2022) historického maxima. Je bitcoin opravdu mrtvý nebo se může ode dna odrazit?

V internetovém vyhledavači Google došlo v poslední době k nárůstu vyhledávání slovních spojení, jako je „bitcoin je mrtvý“ apod. Tento trend vyhledávání odráží rostoucí obavy nejen o budoucnost bitcoinu, ale o budoucí vývoj na kryptoměnových trzích obecně.

Je skutečně bitcoin mrtvý?

bitcoin je mrtvý

Graf z Google Trends jasně ukazuje, že jsme se v červenci dostali na historické maximum vyhledávacích dotazů spojených s tím, zda přichází konec bitcoinu. Obdobné pochybnosti nastali v minulosti na začátku roku 2018, kdy z ceny 20 tisíc USD se bitcoinu dostal postupně až na cenu ke 3 tisícům USD. Není divu, že mnoho lidí pochybovalo, jestli kryptoměna takový medvědí trh vůbec přežije.

Nyní, kdy Bitcoin cena spadla z 68 tisíc USD na 18 tisíc USD dochází k poměrně podobné situaci.

Proč klesá cena bitcoinu?

Existuje několik teorií, proč se bitcoin a další kryptoměny propadají. Jeho sestupnou spirálu mohla způsobit změna politik vyspělých států (zejména USA), která vyvolala tlak na pokles rizikových aktiv.

Mnozí odborníci však pád přičítají širšímu globálnímu klimatu. Recese je na obzoru, inflace prudce roste, úrokové sazby stoupají a mnoho lidí bojuje s rostoucími životními náklady. Tyto faktory následně způsobují pokles poptávky po kryptoměnách.

Cena bitcoinu BTC se od začátku roku 2022 propadla o 55,55 %, což vedlo ke spekulacím, že je tato digitální měna mrtvá a její cena se už nikdy nezotaví.

V roce 2022 se pohybovala mezi maximem 68 789 USD a minimem 17 708 USD, což svědčí o její extrémní volatilitě a dává kritikům bitcoinu dostatek důkazů na podporu jejich tvrzení, že bitcoin již není životaschopný.

Na jakých základech stojí bitcoin?

investování kryptoměny bitcoin

Kdyby se cena zlata (nebo jakékoliv jiné komodity) propadla za šest měsíců o 55,55 %, řekli byste, že je zlato mrtvé? Každý rozumný účastník trhu se zlatem by zvážil základní faktory trhu, jako je poptávka, nabídka, vládní politika, konkurenční zdroje energie atd. Pokud by se všechny tyto faktory ukázaly jako relativně pozitivní, pokles ceny by začal vypadat jako příležitost. Jaké jsou tedy nejdůležitější fundamenty bitcoinu, které je třeba mít na paměti?

Omezená nabídka bitcoinů

Konečná nabídka bitcoinu je omezena na 21 milionů mincí. Současná nabídka bitcoinu však činí o něco více než 19 milionů, přičemž zbývající dva miliony je třeba ještě vytěžit. Přibližně jeden milion bitcoinů vytěžených Satoshim Nakamotem nikdy neopustil svou původní peněženku a předpokládá se, že je navždy uzamčen.

Lidé v průběhu let ztratili soukromé klíče ke svým bitcoinovým peněženkám. Pokud se klíče nikdy nenajdou, mohou být bitcoiny uložené v těchto peněženkách navždy ztraceny. To znamená, že z oběhu zmizí mnohem více bitcoinů. Bitcoin se tak stává nejobtížněji získatelným aktivem, protože je nákladné vyrábět (tedy těžit) další a na trhu je pevně stanovená hranice 21 milionů mincí.

Přijetí bitcoinu institucemi je na vzestupu a stále více institucí se snaží přidat do svých rozvah určitou úroveň expozice vůči bitcoinu. To naznačuje, že nabídka bude stále těsnější.

Hashovací rychlost bitcoinu

To naznačuje, že množství výpočetního výkonu určeného na podporu sítě bitcoin se blíží svému historickému maximu a že síť bitcoin nebyla nikdy bezpečnější.

Když cena bitcoinu klesla pod 20 000 dolarů, někteří těžaři těžili bitcoin se ztrátou. To znamená, že náklady na těžbu jednoho bitcoinu byly výrazně vyšší než jeho cena. To svědčí o energetické náročnosti těžby!

Bitcoinová blesková síť

Jedná se o druhou vrstvu vybudovanou na síti bitcoin, která umožňuje, aby transakce s bitcoinem probíhaly mimo blockchain. Urychluje transakce a snižuje transakční náklady. Blesková síť vyřešila problém se škálovatelností bitcoinu. Svět může pomocí „Lightning Network“ provádět miliony transakcí bitcoinů za sekundu a provádět mikroplatby za extrémně nízké transakční poplatky.

Regulace digitálních aktiv

Vlády po celém světě zmírňují svůj postoj k digitálním aktivům a zavádějí regulační rámce, aby mohly tuto technologii využít. Zatímco některé vlády, jako například Salvador a Středoafrická republika, usilují o plné přijetí, jiné pouze regulují burzy kryptoměn a zdaňují zisky z kryptoměn.

Většina společností, které chtějí přidat expozici vůči bitcoinu do své rozvahy, tak nemůže učinit kvůli zákazu transakcí s bitcoinem ze strany příslušné vlády nebo kvůli chybějícímu regulačnímu rámci. Jakmile více jurisdikcí stanoví regulační rámec pro digitální aktiva, více institucí a jednotlivců získá důvěru a správné struktury pro přijetí bitcoinu a dalších digitálních aktiv.

Investování do bitcoinu a dalších kryptoměn

Jedním z oblíbených metod a strategií pro investování je tzv. DCA strategie. Pravidelné investování nám pomůže v navyšování majetku bez emočních skoků a psychických tlaků. Investování do kryptoměn včetně bitcoinu je jednou z nejrizikovějších strategií, nicméně získává na své popularitě, protože v dnešním světě obrovské inflace se jedná o finanční nástroj, který má obrovský potenciál růstu. Pokud nutně nepotřebujete desítky procent zisku v horizontu měsíců, ale jste ochotni čekat třeba několik let, může to být pro vás klíčová investice.

INVESTOVAT NA BINANCE

Investování zahrnuje rizika ztrát. Investujte jen takové peníze, které si můžete dovolit ztratit. Investujte opatrně. Článek a veškeré informace slouží ke vzdělávacím účelům a nejsou investičním doporučením.