DCA strategie: Metoda pravidelného investování

DCA strategie pravidelné investování

DCA strategie je metoda pravidelného investování, která dokáže vybudovat velké bohatství a současně vám umožní dělat to, co doposud rádi děláte. Nemusíte se stát profesionálním investorem, trávit hodiny studováním grafu, technických analýz a čtením výročních zpráv společností.

Existuje mnoho investičních strategií a DCA strategie je jedna z nejznámějších a nejúspěšnějších, přesto paradoxně není aplikována většinou investorů. Začínajícími investory bývá přehlížena a pokročilejšími investory bývá ignorována, protože je „nudná“.

Cílem investora je porážet inflaci a zhodnocovat vložené prostředky. Investovat peníze a vydělat peníze. Pravidelné investování využívají především investiční fondy a zkušení investoři. Podívejte se blíže, jak DCA strategie funguje a jak ji můžete využít ve svůj finanční růst.

Co je DCA strategie

DCA strategie vychází z anglického slovního spojení Dollar-Cost Averaging, jenž je investiční technika pravidelného vkladu stejné částky bez ohledu na cenu aktiva. Nejčastěji se s DCA strategií setkáváme u akciového investování, případně u investování do kryptoměn nebo P2P půjček.

Hlavním cílem této strategie je omezit emoce investora, časování trhu a související investiční rizika včetně omezení lidského strachu a reakce na mediální zprávy. DCA strategie je výborná technika, která investorům pomůže nepropadat panice v případě velkého propadu ceny či naopak velkého nárůstu ceny a případných výčitek, že jsme nestihli zainvestovat.

Uplatňování DCA strategie

DCA investiční strategii lze uplatnit v řadě finančních akvit:

Pravidelné investování lze aplikovat buď manuálně anebo skrze robotické nástroje.

Manuální pravidelné investování

Manuální pravidelné investování v rámci DCA strategie znamená, že budete investovat ručně vy sami ve vámi zvolené období. Nejčastěji se používá měsíční frekvence investice. Je na vás si určit konkrétní den, ve který budete investovat.

V případě investování do indexu SP500 by to znamenalo, že se např. vždy 1. dne v měsíci přihlásíte na účet svého brokera a koupíte ETF SP500.

Do čeho investovat je třeba si předem rozmyslet, zda to bude konkrétní akcie či ETF.

Řada investorů aplikuje DCA strategii na kryptoměny. Může se jednat o měsíční investici do bitcoinu.

Někteří si určují konkrétní den, kdy budou investovat, jiní mají raději větší flexibilitu a dají si např. rozmězí 2 týdnů anebo si stanoví kdykoli během měsíce. Mají tak určitou možnost časování trhu, jejich vnitřní závazek je tedy každý měsíc investovat určenou částku do zvoleného aktiva (akcie, ETF, komodit, fondů, kryptoměn, atp.).

Robotické investování

Robotické investování je nástroj dostupný i pro běžné investory a nejčastěji se s ním setkáváme u forexu (měn), akcií a kryptoměn. Obvykle robotovi nastavíme určitá pravidla a při zapnutí už investuje automaticky a my jen sledujeme procesy.

Robotické investování je známé především díky platformám jako je:

  • Portu
  • Indigo (od Patria)

Na těchto platformách si jednoduše vyberete pravidelnou investici a zadáte, kolik peněz chcete vkládat. Máte možnost zvolit měsíční, čtvrtletní, půlroční či roční vklad. Následně vyberete, jak dlouho plánujete peníze investovat. Můžete také vybrat možnost, kdy nemáte žádný konkrétní časový plán. Poté zvolíte toleranci poklesu ceny a velikost risku. Následuje registrace a potvrzení ceny.

Krypto roboti

Skupinou robotického investování jsou krypto roboti, což jsou nastavené programy, které investují vaše prostředky dle určené strategie. Jednou z nejoblíbenějších strategií je právě DCA, která de facto průměruje nákupní cenu a výrazně tak snižuje investiční riziko.

Kryptobot TradeSanta s napojením na kryptoburzu Binance je vyhledávaný kryptobot, kterého je poměrně jednoduché nastavit a dokáže investorům přinášet zajímavé zisky.

Nevýhodou takových robotů je pak technické omezení, možné výpadky a spoléhání se na třetí strany při obchodování. Jedná se o zvýšené riziko, se kterým je potřeba počítat. DCA strategie ani při využití robotů nezaručuje pro investora zisky.

DCA strategii pro nákup kryptoměn můžete nastavit v jednoduchém režimu i přímo na kryptoměnové burze Binance.

INVESTOVAT NA BINANCE

Výhody a nevýhody DCA strategie

dca strategie pravidelne investovani

DCA strategie není to stejné jako hodnotové investování, ale lze vzájemně kombinovat. Pokud máme např. akciovou společnost, které fundamentálně věříme, můžeme namísto jednorázové investice zvolit pravidelnou měsíční investici a akcie postupně přikupovat. Snižujeme riziko, že cena vystřelí nahoru a my to nestihneme a zároveň, když cena bude padat, pak přikupujeme „ve slevě“.

DCA strategie je také výhodná pro investory začátečníky, a to zejména díky své jednoduchosti. Začátečník se nemusí tolik věnovat technickým parametrům, grafu, nemusí sledovat tržní prostředí a vyhledávat vstupní bod investice.

DCA strategie je vhodná i pro investování malých částek. Může se jednat o 500 korun měsíčně. Je důležité si vytvořit investiční návyk a ten budovat. Namísto čekání na to, až budeme mít jeden milion korun, můžeme začít investovat už teď a získávat zkušenosti.

DCA investice vs. nákup při propadech

Velká většina začínajících investorů se snaží investovat tak, že bude nakupovat při propadu cen. Někteří tak neustále čekají a nechávají si, obrazně řečeno, ujet vlak. Časování trhu je velmi nebezpečné a pokud nejste profesionální trader, není dobré se o tuto investiční techniku pokoušet.

Nakupování při propadech trhu znamená, že musíte každý den sledovat pohyby cen a dění na trhu. To vyžaduje nejen čas, pozornost a energii, ale také trpělivost a značnou emoční stabilitu.

DCA strategie vás od tohoto osvobozuje. Investujete s tím, že se nemusíte dívat na cenu a trh každý den, ani každý týden či měsíc.

výhody DCA strategie

Na výše uvedeném grafu je zřetelně znázorněno, jak efektivní je DCA strategie i v porovnání s tím, kdybychom úspěšně nakupovali při každém propadu.

V příkladu se metodou DCA měsíčně investuje 100 dolarů bez ohledu na cenu indexu SP500. V druhém případě investor investuje 100 dolarů, které následně jednou měsíčně využije k nákupu indexu SP500. Nakupuje na lokálním minimu mezi dvěma rekordními maximy.

Jak sami můžete vidět, na začátku rozdíl nebyl nijak dramatický. Avšak při aplikaci investiční strategie několik let či dokonce několik desítek let je rozdíl velmi znatelný.

Výhody DCA strategie

Tato strategie je převážně pro začínající investory a ty, kteří nechtějí časovat trh a přesto chtějí být zainvestovaní. DCA strategie je pro ty, kteří věří v dlouhodobé investice. DCA strategii lze aplikovat i pro ty investory, kteří si chtějí vytvořit pasivní příjem. Je to vhodná metoda investování také pro ty, kteří se chtějí věnovat své vlastní práci a nechtějí trávit čas u technických nebo fundamentálních analýz několik hodin týdně.