Pasivní příjem – co to je a jak ho získat?

pasivní příjem

Pasivní příjem je pro mnohé lidi vysněným způsobem výdělku. Vidina učinit jediný krok a pak už jen sklízet ovoce je opravdu lákavá, ale jak moc pasivní takový příjem bude a je to vůbec možné? Okolo tohoto typu příjmu se točí mnoho nejasností, a proto je třeba si vyjasnit, co sem lze řadit, a co už ne. Hlavní oblastí pasivního příjmu jsou investice. Do čeho se dá investovat tak, aby vznikal už jen výnos bez dalších zásahů? A které výdělky se do pasivního příjmu často mylně řadí, i když pasivní vůbec nejsou?

Co je pasivní příjem

Na tuhle otázku se nedá odpovědět úplně jednoduše. Už pojem „pasivní“ je dosti problematický, protože pro získání takového příjmu budete muset vždy něco udělat. Ve zkratce však lze říct následující.

Pasivním příjmem jsou označovány takové příjmy, které získáváte, aniž byste museli opakovaně vynaložit nějaké úsilí. Ideální pasivní příjem vznikne tehdy, když uděláte vstupní krok a pak už jen sledujete naskakující čísla na účtu. Obvykle se jedná o stálý příjem nebo provize či procenta z prodeje.

Jenže dosáhnout něčeho takového není úplně jednoduché a mnohdy se sem řadí i činnosti, které pasivní vůbec nejsou.

Za jakousi bibli pasivního příjmu je považována kniha Bohatý a chudý táta autora jménem Robert Kiyosaki, který ji vydal v roce 1997 společně se Sharon Lechterovou. Kiyosaki zde krom jiného popisuje principy pasivního příjmu a také konkrétní ukázky toho, jakými způsoby jej dosáhnout.

Podle Kiyosakiho je základem pro úspěch dostatečná finanční gramotnost a orientace v oblastech, v nichž se dá pasivního příjmu dosáhnout. Bez správného know-how nebudou výsledky takové, jaké by měly být. Další záležitostí jsou peníze. Obvykle totiž musíte nějaké investovat, abyste je mohli dále zhodnotit.

Za hlavní oblasti pasivního příjmu by se daly označit následující:

Na začátku tak bude vždy stát nějaká práce. Jde však o to, aby na vás nečekala i v průběhu.

Výhody a nevýhody pasivního příjmu

Všechno má své pro a proti, a platí to i v případě pasivního příjmu. Pokud vše poběží tak, jak by mělo, výhody určitě oceníte. Cesta k vysněnému cíli však může být trnitá.

Velkou výhodou je to, že pokud vše uděláte na začátku dobře, budete už jen sklízet plody svého snažení. Pokud například napíšete knihu nebo e-book, můžete inkasovat procenta z prodeje a o nic dalšího se nestarat. Při P2P půjčkách se vám zase budou vracet zhodnocené peníze i s úrokem.

Nejedná se však o žádné perpetum mobile a peníze nebudou chodit donekonečna. Vždy budete muset čas od času na svém pasivním příjmu zapracovat.

Mezi hlavní nevýhody patří obvykle to, že se nejedná o záležitost pro laiky a že už musíte mít nějaké to zmiňované know-how a finanční gramotnost na dobré úrovni. To platí obzvláště pro obchodování s cennými papíry nebo nemovitostmi.

Často se také stává, že k úspěšnému příjmu dojde až při pozdějších pokusech. Plno začátečníků tak své snahy vzdává příliš brzy.

Níže je malé shrnutí hlavních plusů a mínusů pasivního příjmu.

Výhody

  • Stabilní příjem
  • Finanční svoboda
  • Úspora na důchod
  • Volný čas pro získání dalších pasivních příjmů
  • Žádné limity

Nevýhody

  • Obzvláště na začátku to vyžaduje hodně času
  • Počáteční kapitál
  • Risk
  • Možná ztráta peněz

Druhy pasivních příjmů

Pokud chcete v tomto článku najít přesný návod na to, jak získat pasivní příjem, tak jej nenajdete. Neexistují žádné univerzální rady. Můžete však minimálně získat směr, jakým se ubrat. Jak už bylo řečeno, v oblasti pasivního příjmu je několik hlavních odvětví, která jsou s oblibou využívána.

V některých informačních článcích dokonce můžete narazit na další obory, které však už ze své podstaty k pasivnímu příjmu vůbec nepatří. Ale o tom až v další podkapitole. Nyní se pojďme podívat na jednotlivé tipy pro pasivní příjem.

Akcie

Investice do cenných papírů patří k nejčastějším typům pasivního příjmu. A v případě akcií je to téměř ideální příklad. Musí se však jednat o jejich dlouhodobé držení. Pravidelné obchodování na burze totiž rozhodně za pasivní příjem považovat nelze, jelikož se jedná o časově náročnou a soustavnou práci.

Při dlouhodobém držení akcií stačí čas od času zkontrolovat, jak si vedou. S tím je ale spojeno také riziko, že se propadnou a dojde ke ztrátám. Ideální je investovat do akcií s vysokou dividendou, tzv. dividendové akcie (dividendy představují výnosy vyplácené danou akciovou společností). Nemusíte ani kupovat akcie za statisíce. Postačí nákupy v hodnotách do 10 000 Kč a při dlouhodobém držení dojde ke slušnému zhodnocení. K nákupu akcií je zapotřebí makléřský účet, musíte také počítat se stanovenými poplatky. V České republice je nepoužívanější FIO broker, Degiro anebo LYNX.

Na oblibě získávání ETF, které umožňují s minimálními poplatky kupovat indexové balíky akcií, což pro většinu běžných investorů je správnou volnou, protože nemají čas ani know-how na hluboké analýzy a stock-picking. ETF doporučuje také Warren Buffett pro běžné investory.

DEGIRO broker nabízí uživatelsky příjemnou platformu pro investování do akcií a ETF, která nabízí velmi nízké poplatky. Můžete nakupovat americké akcie za transakční poplatek cca 0,5 Euro. Celá webová aplikace je v češtině a otevření účtu je možné online.

INVESTOVAT NA DEGIRO

Investování zahrnuje rizika ztrát. Investujte jen takové peníze, které si můžete dovolit ztratit. Investujte opatrně. Článek a veškeré informace slouží ke vzdělávacím účelům a nejsou investičním doporučením.

Investice do dluhopisů

Časté jsou i investice do dluhopisů, například s 6% úrokem už se jedná o zajímavé zhodnocení peněz. Měli byste však umět zvážit všechna pro a proti a rozpoznat míru rizika u jednotlivých dlužníků.

Nemovitosti

Za další typ pasivního příjmu se dá počítat investování do nemovitostí a s tím související dlouhodobý pronájem. Když se vám každý měsíc objeví na účtu několik tisíc navíc, aniž byste museli hnout prstem, je to opravdu příjemné.

Je samozřejmé, že pronájem také není úplně bez práce. Vyžaduje komunikaci s nájemníkem, občas řešení problémů, ale stále se nejedná o žádnou soustavnou činnost.

To ale neplatí například pro pronájem prostřednictvím Airbnb, který je rovněž někdy řazen do kolonek pasivního příjmu. Pokud jste někdy takový pronájem uskutečnili, určitě víte, že to vyžaduje značné úsilí. Krátkodobé pronájmy a časté střídání hostů sebou přináší prakticky každodenní komunikaci a vedle toho péči o pronajímaný prostor v podobě úklidu a podobně.

Ideální je tedy co největší bezúdržbovost s tím, že v případě navýšení ceny dané nemovitosti se dá po pronájmu vydělat i jejím prodejem. A nemusí se jednat pouze o byty, ale také nebytové prostory, garáže či sklepy. Takovéto investice však vyžadují určité finance, i když je pravda, že skrze bankovní produkty a určitě know-how lze získat velké výhody.

Pro ty, kteří chtějí začít s investicí do nemovitostí lze doporučit semináře, přednášky a akce od skupiny Realitní Shaker. Vyberte si z řady seminářů, např. Investování do nemovitostí od A do Z, Investice do bytů jako cesta k pasivnímu příjmu či speciální seminář zaměřený na Financování nemovitostí. Získejte slevu až 10% zadáním slevového kódu: digitalninomadstvi, uveďte přímo v objednávce.

P2P půjčky a investice

P2P neboli peer-to-peer půjčky se stávají oblíbeným způsobem, jak zhodnotit své peníze. Nejedná se o žádné velké výdělky za krátkou dobu, ale spíše o dlouhodobější spoření. O to víc ale může být stabilní.

S investováním do půjček může začít i úplný začátečník díky společnostem, které vše umožňují online a jsou pod dohledem České národní banky. Takovou společností je například Zonky, jejíž motto je „lidé půjčují lidem“.

Výhodou tohoto systému je to, že zde můžete přehledně vidět, do jaké kategorie spadá daný dlužník a jak moc riziková půjčka bude. Obecně však platí, že rizikovější půjčky mají vyšší výnosy a zlatá střední cesta sice tolik nevydělá, ale výdělek není tolik zatížen rizikem.

Pohodlně můžete svůj vklad zhodnotit o v průměru 5-7 % a mít příjem z pravidelných splátek. Věřitele si vybíráte, půjček můžete poskytnout více a investovat už od 200 Kč. Vydělávat vám budou úroky.

V oblasti P2P půjček mají investoři ale raději Mintos, který nabízí průměrné zhodnocení 12%. V některých případech se můžete dostat až na 17% ročně.

INVESTOVAT NA MINTOS

Prodej produktů vlastní tvorby

Částečně pasivního příjmu lze dosáhnout i tehdy, pokud napíšete například knihu, a pak už budete pouze inkasovat procenta z prodeje. Jenže na počátku bude stát spousta práce a úsilí a je samozřejmé, že napsat knihu nedokáže každý.

V posledních letech jsou ale velice oblíbené e-booky, které jsou soustředěny na znalosti z nějakého specifického prostředí. Může se jednat například o jakéhosi rádce v oblasti fitness, návod, jak postavit kurník, kuchařku nebo jednoduše cokoliv, čemu rozumíte a dokážete o tom srozumitelně poreferovat.

S prodejem e-booků je to o něco snadnější, jelikož je není třeba distribuovat prostřednictvím kamenných prodejen. Další věcí však je, že jim musíte udělat nějakou reklamu, což není zrovna jednorázová záležitost. Ideální je najít někoho, kdo se o tuhle stránku obchodu postará a vám pak půjdou peníze z prodeje. Prvním krokem v rámci marketingu je vytvořit webovou stránku. Prohlédněte si návod na tvorbu webu na WordPressu. Jedná se o nejpoužívanější systém pro webové stránky.

Vydělávat se dá i na fotografiích – jejich poskytnutím placeným fotobankám. Za každé stažení například ze stránek Shutterstock se vám přičtou procenta. Oproti nákupu akcií nebo poskytnutí P2P půjčky se však jedná o časově mnohem nákladnější záležitost a vytvořením daného produktu práce mnohdy nekončí.

Mýty pasivního příjmu

Možná se ptáte na to, kam se řadí pasivní příjem na internetu v podobě blogování, postování videí na YouTube a podobně? Vždyť o tom se v souvislosti s tímto typem výdělku často hovoří.

Ano, to je sice pravda, ale hovoří se o tom mylně. Tento typ příjmu patří k nejčastějším mýtům pasivního příjmu, protože ve skutečnosti vůbec pasivní není.

Když to vezmeme kolem a kolem, už na začátku článku jsme nastínili úplně základní fakt o tom, že pasivní příjem úplně pasivní nebude nikdy, protože pro něj musíte vždy něco udělat. Lehnout si na postel a čekat, až začnou padat peníze z nebe, prostě nelze.

Vydělávání online kombinuje životní styl a koníček s prací, a proto se nedá tak úplně zařadit k běžnému zaměstnání. Způsob toku a získávání peněz je také jiný a z toho důvodu má vydělávání online v některých případech k pasivnímu příjmu blízko. I tak ale vyžaduje nemalé množství práce a úsilí.

Jaké způsoby výdělku se nejčastěji mylně řadí k pasivnímu příjmu?

YouTube

Otázkou, jak vytvořit úspěšný YouTube kanál, který dokáže vydělávat peníze, se zabývá mnoho lidí. Hvězdy YouTube jsou dnes na výslunní díky tomu, že se jim otevřela dříve neuskutečnitelná možnost zazářit online.

Úspěšná YouTube videa opravdu mohou vydělávat, ale do pasivního příjmu je řadit nelze. Jméno si jen těžko uděláte jedním videem, které by vás následně živilo díky počtům shlédnutí. Úspěšný YouTube kanál je třeba stále udržovat v chodu, točit videa, přicházet s novými nápady a videa zpracovávat.

Taková aktivita je na čas náročná a o pasivitě nemůže být řeč. Lze však zmínit to, že jedno video může vydělat různý obnos peněz a to dlouhodoběji.

Instagram

Podobné je to i s Instagramem. Takzvaný pasivní příjem online se hodně točí kolem blogování a Instagram je pro tyto účely skvělým místem. Vést instagramový účet není tak pracné jako kanál na YouTube, protože práce s videi přeci jen zabere více času.

Je však třeba do začátku počítat s úsilím v rámci získání followers, komunikací s nimi a tvořením kvalitního obsahu. Majitelé úspěšných instagramových účtů často navazují spolupráci s různými značkami a prezentují jejich výrobky.

Prostřednictvím této sociální sítě lze také prezentovat svou firmu, knihu či výrobek a tím vytvořit zisk. Opět to ale vyžaduje značné úsilí. Pokud vás to zaujalo, pokračujte k článku jak vydělávat na Instagramu.

Blog

Blog se často řadí mezi způsoby, jak vybudovat pasivní příjem pro studenty nebo mladé lidi, kteří si chtějí přivydělat. Prostřednictvím umisťování reklam na blog s dobrou návštěvností můžete získat zajímavý příjem. Blog lze vytvořit nebo dokonce odkoupit, ale opět se nejedná o čistě pasivní záležitost.

Je třeba vytvářet obsah. Pasivnějšího příjmu však můžete dosáhnout tím, že vám budou obsah tvořit jiní a vy budete pouze inkasovat výdělky. I tak je ale potřeba chod blogu kontrolovat a s přispěvateli komunikovat. Blogováním lze vydělávat, ale bude trvat několik let než vytvoříte procesy, které vám umožní tu správnou delegaci a automatizaci činností. Až poté bude možné mluvit o polo-pasivním příjmu.

Affiliate Marketing

Affiliate neboli partnerský marketing patří mezi další oblíbené způsoby, jak vydělávat dlouhodobě online. Tento typ výdělku vyžaduje specifičtější znalosti a zkušenosti, může být ale velice funkční. Jak affiliate funguje?

Pokud vlastníte blog nebo nějaké webové stránky, můžete si affiliate vyzkoušet. Zjednodušeně řečeno se jedná o propagaci výrobků či služeb nějaké firmy na vašem webu s tím, že budete dostávat peníze z reklamy. Ideální je, když daný produkt s obsahem vašich stránek souvisí.

Affiliate marketing vyžaduje komunikaci s partnery a jejich vyhledávání, domlouvání provize a mnohé další úkony.

Multi-level marketing (MLM)

Multi-level marketing je způsob podnikání, kdy máte předpřipravenou strukturu a veškeré procesy, vy se jen zapojíte a následujete vytyčená pravidla. Získáváte know-how i samotný produkt a školíte se v prodeji a budování sítě (networku).

Multi-level marketing je velmi kontroverzní téma. Řada takto založených podnikání nejsou férová a jsou když ne právním, tak morálním podvodem. Nelze však generalizovat, řada multi-level společností jsou provozovány legálně, morálně a dělají velmi dobrý a správný byznys.

Pokud se chcete do multi-level marketingu pustit, je potřeba, abyste dobře poznali produkt a měli ho skutečně rádi vy – až poté jej můžete doporučovat a prodávat dále.

Pasivní příjem může budovat kdokoliv

Jak je vidět, finanční nezávislost lze budovat mnoha způsoby, ať už více či méně aktivními. Od pasivního příjmu nelze očekávat okamžité a vysoké výdělky, ale můžete zpočátku postupovat pomalu, jistě a rozvrstvit pasivní příjem do vícero dimenzí najednou.

Například drobné investování do P2P půjček a akcií zároveň nemusí vyžadovat žádné velké vklady, ale dlouhodobě se může vyplatit. Lidé často využívají pasivní příjem jako způsob dlouhodobého spoření, než aby se snažili o okamžitý zisk, který je uživí.

Cíle však lze postupně zvyšovat, v daném odvětví se vzdělávat a dosáhnout tak zajímavých výsledků. Každý začínající investor musí zvážit všechna pro a proti a v dané oblasti se nejdříve zorientovat, než se pustí do pokusu vytvořit pro sebe a své podnikání „finanční zdraví“. Počítat je třeba i s tím, že se z některých typů pasivních příjmů musí odvádět daně.