NFT tokeny: Spekulace, investice či nová budoucnost umění?

co je nft token

NFT token je synonymum k digitalizovanému umění, které je založeno na podobných technologiích jako kryptoměny, přitahuje pozornost nejen technologických nadšenců, ale už také alternativních umělců, investorů a medií. Dle některých vizionářů se mohou NFT (tzv. nifties) stát revolucí v umění a jeho distrubuci a většina fyzických děl se mohou snadno přenést na internet a digitalizovat bez ztráty autorských práv a licencí. Čím je NFT tak jiné a jakou má budoucnost? Jak NFT vytvořit, koupit či prodat?

Co je NFT

NFT vychází z anglického slova non-fungible token, do češtiny volně přeloženo jako nezaměnitelný token, známý také pod zkratkou ,,nifties”. Jedná se o kód v blockchainu, který představuje vlastnictví souboru dat. Tato data jsou často ve formě fotografie, nahrávky a aplikace, ale může se jednat také o herní předměty, v jednom případě se jednalo překvapivě také o tweet.

,,NFTýčka” obsahují kryptoměnovou adresu majitele a často také URL adresu daného díla. Proč však není dílo uložené v blockchainu? Hlavním důvodem je cena. Pokud by token měl velikost pouhého 1MB, stálo by uložení do blockchainu přibližně 3 miliony korun.

Jak koupit NFT

Čím více se zvyšovala popularita těchto digitálních děl, tím více stránek se rozhodlo NFT nabízet. Nejoblíbenější webovou stránkou je nonfungible.com, na které se denně přidávají novinky ze světa těchto děl budoucnosti. Najdete tu také rozhovory a názory NFT obchodníků či se zde dají rozkliknout jednotlivé projekty a procházet historie nákupů.

Pokud však hledáte jak koupit či jak prodat NFT, lze doporučit:

  • OpenSea.io
  • SuperRare.co

OpenSea je největší trh s tímto digitálním uměním a nabízí téměř všechny možné tokeny, včetně doménových. SuperRare naopak nabízí pouze schválená díla, které mají svoji estetickou hodnotu.

Nákup jednotlivých děl není nijak složitý. Platba probíhá v kryptoměnách, zejména v Ethereu. Následně NFT můžete mít uschované v hardwarových či softwarových peněženkách, stejně jako klasické kryptoměny.

Jak vytvořit NFT

Stejně jako fyzická umělecká díla, tak NFT tokeny lze vytvořit. Přestože práce na vytvoření NFT je zdlouhavá a založená na vysoké znalosti programování, je možná také varianta vytvoření NFT díla za úplatu.

Mezi platformy, kde můžete požádat o vytvoření NFT je např. Rarible.com.

Touto cestou dochází ke spárování díla, které nahrajete na portál s NFT technologií. Po zaslání určitého poplatku v kryptoměně Ethereum (ETH) získáte během několika minut své dílo digitalizované. Výsledný výtvor můžete poté hned prodávat.

Historické prodeje

Podobně jako kryptoměny, i toto digitální umění nemělo lehké a jednoduché začátky. V roce 2021 a 2022 se s NFT (tzv. nifties) roztrhl pytel. Zažívají doposud největší hype a v kryptoměnovém světě se o NFT mluví jako o dalším boomu.

Kapitalizace trhu NFT překonala již hodnotu 2 miliard dolarů, čemuž pomohli také celebrity a influenceři. Ty si buď NFT kupují, někteří je dokonce obchodují a pak lze najít i jedince, kteří se v tomto oboru chtějí profilovat a vytváří aplikace či platformy s NFT.

CryptoKitties

cryptokitties NFT blockchain

První největší boom okolo nifties udělala první online hra využívající blockchain a NFT, CryptoKitties. V této hře si můžete za ETH zakoupit virtuální kočku, o níž se můžete starat a vytvořit originální kotě. Ta se následně mohou prodat k dalšímu majitel, nebo si je můžete nechávat u sebe a pečovat o ně dále.

CryptoKitties zažily ,,Velký třesk” hned první dny po spuštění. Během necelého týdne se prodaly virtuální kočky za neuvěřitelných 12 milionů dolarů. V současné době se průměrná cena pohybuje do 0,5 ETH, přesto však lze najít i obyčejné kočky, za cenu nepřesahující 50 dolarů. Tato hra nabízí k prodeji i speciální edice, ty však s cenou moc nepotěší, pohybují se i v ceně 10 ETH.

Cryptopunks

NFT cryptopunk

Sadu Cryptopunks tvoří 10 tisíc náhodně vygenerovaných avatarů. Ze začátku byly jednoduché obrázky zdarma, nyní se však cena průměrně pohybuje okolo 15 ether. Nejdražší exemplář, obrázek Cryptopunk #3100, se prodal za ethereum v celkové hodnotě 7,6 milionu dolarů.

Mezi české propagátory NFT, uměleckých děl budoucnosti, patří zejména Petr Mára. Tento technologický evangelista je známý především recenzemi na Apple produkty. Začátkem roku 2021 byl okouzlen nifties natolik, že si zakoupil dílo z kolekce Cryptopunk, Punk 9920 za cenu 32 ETH.

Logan Paul a Bondly

Také Logan Paul, jeden z nejznámějších světových YouTuberů, se vrhnul do světa digitálního umění. Ve spolupráci se společností Bondly si připravili sběratelské karty anime postaviček. 19. února 2021 tedy do světa vypustili set 3 000 nifties, jenž cena jedné karty byla 1 ETH. Během pouhých 30 minut se tento kontroverzní YouTuber, herec a boxer přišel na 1 milion dolarů.

Na konci stejného dne si nového vlastníka těchto sběratelských karet našlo 1 772 kusů. Při tehdejší ceně 2 000 USD za 1 ETH zisk činil více než 3,5 milionů dolarů. Ke dni 22. února bylo k mání pouze 414 volných karet a o další dva měsíce později již na marketu není jediná volná karta. To při výše zmiňované ceně znamená, že si tato spolupráce přišla za několik dní na 6 milionů dolarů.

Everydays – The first 5000 days

beeple everydays NFT dílo

Zdroj: Beeple's opus

O tomto kousku jste již možná někde slyšeli. Everydays je doposud nejznámější NFT dílo, které zároveň zaujímá pozici nejdražšího tokenu, který kdy byl prodán, a to za neuvěřitelnou cenu 69 milionů dolarů.

Jeho autorem je Beeple, jenž od května 2007 vytvořil vždy jeden obrázek denně. Tato dlouhá práce a trpělivost se mu vyplatila a 16. 2. 2021, po prodeji tohoto díla, se zařadil na 3. místo nejbohatších žijících umělců, hned za Jeffa Koonse a Davida Hockneyho.

Kryptoměnové tokeny

NFT jako digitalizované umění přitahuje nejen umělce, ale také investory a spekulanty. Trh nifties se začíná plnit a postupně lze očekávat, že se cenově díla usadí. Prozatím jsme svědky velmi turbulentního prostředí, kdy je cena často nesmyslně tažena horkou poptávkou a FOMO (fear of missing out, strachem, že nám něco unikne).

Investoři a spekulanti v rámci NFT nemusí zůstávat pouze u digitalnizovaných děl, ale mohou se alternativně věnovat blockchainovým projektům a kryptoměnám, které působí  na trhu nifties.

Jedná se zejména o kryptoměny:

  • Enjin Coin (ENJ)
  • ChiliZ (CHZ)

Enjin Coin (ENJ)

enjin-coin-nft

Enjin Coin se stal první herní kryptoměnou, když v lednu 2020 získal povolení k používání této své kryptoměny ve videohrách. Jeho vizí je stát se primární kryptoměnou používanou v herním průmyslu. Pomocí Enjin Coinu mohou vývojáři her snadno vyvinout vlastní měnu, kterou budou používat ve svých hrách. Enjin Coin tak de facto bude pouze pohánět ekosystém digitálních měn v herním průmyslu.

Chiliz (CHZ)

chiliz-nft

ChiliZ je kryptoměna, která má za cíl pohánět projekty v oblasti sportu. Jeho technologii mohou využívat sportovní týmu ke snadnému vývoji vlastních brandových tokenů, které následně použijí pro své fanoušky. Chiliz je aktivní v uzavírání partnerství s fotbalovými týmy a již např. Barcelona spustila svůj token BAR (Barcelona Fun Token) na infrastruktuře Chilizu.

Enjin Coin i ChiliZ můžete koupit a obchodovat na kryptoměnové burze Binance.

Budoucnost NFT tokenů

Někteří NFT tokeny obdivují a jiní tvrdí, že jsou k ničemu. Trh s krypotměnami zažil na začátku roku 2021 velmi býčí období a ceny kryptoměn se šplhají do maximálních úrovní. NFT je novým fenoménem, který přitahuje mnoho cenových spekulantů. V roce 2022 NFT bublina mánie pokračuje, přestože kryptoměnový trh cenově poklesl.

Podle některých jsou NFT pouze dočasnou záležitostí, která zase odezní. Negativní argumenty směřují na zneužívání kryptoměnové spekulativní mánie a ochotu koupit cokoli. Cíl, který je vyjádřený pouze peněžním ziskem, je kontroverzní téma.

Nutno však doplnit, že nifties vznikly jako další technologická alternativa pro distribuci originálních děl na internetu. Díky blockchainu umožňují dohledatelnost původního autora a současně dokážou i distruboovat „licenční poplatky“. Umělci, kteří na internetu ztráceli motivaci k distribuci svého díla kvůli nelegálním kopiím, tak mají pozitivnější vyhlídky. Právní otázky NFT jsou však stále velmi diskutované a názory nejsou jednotné.

Je stále brzy na to hodnotit, zda NFT budou do budoucna odpovědí na digitalizování uměleckých děl anebo po obchodní horečce se vytratí z pozornosti i používání. Pro technologické nadšence a jedince, kteří rádi experimentují a zkouší technologické novinky, či dokonce spekulanty v poli kryptoměn, jsou NFT skutečnou příležitostí, jak vstoupit do rozbouřeného moře.