Deset nejvlivnějších osobností blockchainu a kryptoměn

Ve světě kryptoměn a blockchainu figuruje řada významných osobností. Kdo udává vývoj kryptosvěta a kdo v něm má největší vliv? V dnešním článku přinášíme informace o deseti nejdůležitějších osobnostech, které určují chod a podobu světa, ve kterém panuje blockchain a kryptoměny.

1. Vitalik Buterin

Vitalik Buterin stál u zrodu kryptoměny Ethereum, která spolu s Bitcoinem a Litecoinem patří mezi nejznámější kryptoměny vůbec. Vitalik pochází z Ruska, ale v dětství emigroval spolu s rodiči do Kanady.

S kryptoměnami, konkrétně s Bitcoinem, seznámil tehdy sedmnáctiletého Buterina jeho otec, který pracoval jako programátor. V roce 2011 byl Buterin jedním ze zakladatelů Bitcoin magazínu a o dva roky později vytvořil whitepaper Etherea.

Od roku 2014 se Buterin rozvoji Etherea věnuje naplno. V současné době zastává pozici vedoucího výzkumného týmu Etherea, který zkoumá technologie kryptoměny i budoucí verze protokolu Etherea. Informace o aktuálním dění ve světě Etherea i plány na jeho dalšího vývoj a své vize publikuje Buterin na twitteru.

2. Andreas M. Antonopoulos

Andreas M. Antonopoulos je expert na distribuované systémy a bezpečnost, programátor a manažer. Publikoval celou řadu pojednání a článků o kryptoměnách a blockchainu včetně knihy „Mastering Bitcoin“.

Tento přesvědčený zastánce Bitcoinu, blockchainu a decentralizace měn často vystupuje na konferencích po celém světě. Také poskytuje strategické poradenství zaměřené na bezpečnost a využití kryptoměn a blockchainu několika kryptoměnovým společnostem. Antopoulos také pravidelně píše na svůj twitter.

3. Nick Szabo

Nick Szaboje je průkopníkem technologie blockchainu, kryptoměn a chytrých kontraktů. Je také osobností, která výrazně ovlivnila vznik a vývoj Bitcoinu. Již v roce 1998 stál u zrodu návrhu předchůdce Bitcoinu nazvaného BitGold.

Je považován za tvůrce tzv. chytrých kontraktů, které jsou nejčastěji spojovány s Ethereem. Objevují se i spekulace, že Nick Szabo pod pseudonymem vytvořil Bitcoin, Szabo ale své spojení se jménem Satoshi Nakamoto, anonymním tvůrcem Bitcoinu, opakovaně odmítl.

O technologii blockchainu a kryptoměn a svých pohledech na současné dění v kryptu píše Nick Szabó na svém twitteru.

4. Charlie Lee

Charlie Lee se proslavil jako tvůrce Litecoinu, který zaujímá jednu z čelních pozic mezi nejznámějšími a nejvíce obchodovanými kryptoměnami. Lee, stejně jako mnoho dalších osobností, které dnes udávají směr vývoje kryptoměn, začal s technologiemi krypta těžbou bitcoinu.

Po seznámení s bitcoinem vytvořil Litecoin, který koncipoval jako kryptoměnu vhodnou pro provádění menších a jednodušších transakcí jako je nakupování na internetu.

V současné době působí Lee jako vedoucí činitel Litecoin Foundation. Důležité události, novinky i své postřehy publikuje i na svém twitteru.

5. Brian Armstrong

Brian Armstrong je jedním ze zakladatelů a výkonným ředitelem kryptoměnové burzy Coinbase. V bitcoinové komunitě je přezdíván „The Rockstar“.

Armstrong kromě počítačových věd vystudoval i ekonomii. Jeho vzdělání mu tedy poskytlo ideální vědomostní základ pro nastartování kariéry v oblasti kryptoměn.

V roce 2011 se Armstrong podílel na vývoji kryptoměnové peněženky a hlavně na založení kryptoměnové burzy Coinbase.

Brian Armstrong pravidelně vystupuje na konferencích po celém světě, vede workshopy a semináře a také zveřejňuje příspěvky na svém twitteru.

6. Barry E. Silbert

Barry E. Silbert je zakladatelem a výkonným ředitelem Skupiny pro digitální měnu (Digital Currency Group). V roce 2013 začal Silbert finančně investovat do bitcoinových start-upů. Své prostředky vložil např. do Coinbase, Ripple Labs, BitGo, BitPay a dalších více než čtyřiceti firem, které se zabývají kryptoměnami.

Stojí také za investiční společností Bitcoin Investment Trust (BIT). Její akcie jsou prvními cennými papíry, jejichž hodnota se odvíjí od ceny bitcoinu. Investoři tedy mají jejím prostřednictvím možnost obchodovat s bitcoiny s využitím tradičních investičních nástrojů.

Silbert je nejenom kryptoměnovým investorem, často také vystupuje na konferencích a objevil se v řadě významných publikací včetně Financial Times, The Wall Street Journal, Business Week, Forbes nebo New York Times.

V současné době je Barry E. Silbert jednou z nejvýznamnějších osobností kryptoměnového světa. Na svém twitteru publikuje novinky a aktuality ze světa bitcoinových investic.

7. Don Tapscott

Don Tapscott je jednou z nejvýznamnějších osobností kryptoměnového průmyslu. Thinkers50 a Forbes ho označily za nejvlivnějšího managera v kryptu.

Prezident a výkonný ředitel Tapscott Group je zároveň jedním z nejvýznamnějších teoretiků obchodování s kryptoměnami a fungování společností založených na technologii blockchainu. Vydal patnáct knih o nových technologiích a médiích v obchodu a ve společnosti.

Mezi jeho nejvýznamnější díla patří „Digitální ekonomie“ publikovaná v roce 1995 a „Blockchainová revoluce“ z roku 2014, která byla přeložena do více než patnácti jazyků. Tapscott v ní nastínil změny, ke kterým dojde v obchodování v důsledku rozvoje nových technologií.

Své názory, studie a postřehy publikuje obchodník, kryptoměnový a blockchainový teoretik a vizionář na twitteru.

8. Brock Pierce

Spoluzakladatel Blockchain Capital byl jedním z prvních bitcoinových investorů. Brock Pierce je spekulant a podnikatel zabývající se poradenstvím a investicemi v rizikovém obchodu.

Byl průkopníkem herních digitálních měn a jedním z největších investorů do Ethereea. Podílel se na více než stovce projektů a investoval do více než třiceti společností založených na blockchainu.

Přednášel také na mnoha konferencích a celé řadě univerzit po celém světě. Na svém twitteru pravidelně píše o potenciálu investic do kryptoměn a obchodování s nimi.

9. Erik T. Voorhees

Zakladatel a výkonný ředitel ShapeShift.io začal svou kariéru publikováním libertariánských myšlenek na blogu. Sepsal řadu pojednání o povaze peněz a politiky a roli kryptoměn. Voorheesovy myšlenky pronikly do mainstreamových médií a rozšířily se i ve světě kryptoměn.

Nejúspěšnějšími Voorheesovými projekty jsou kryptoměnová směnárna ShapeShift a hazardní hra SatoshiDice, založená na Bitcoinu.

Stále také publikuje a podstatné novinky zveřejňuje na svém twitteru.

10. Alex Tapscott

Alex Tapscott je spoluzakladatel a výkonný ředitel Výzkumného institutu Bockchainu (Blockchain Research Institute). Navíc je významným autorem, poradcem a investorem v oblasti nových technologií.

V popředí jeho zájmu stojí kryptoměny a technologie blockchainu a jejich vliv na ekonomiku, politiku a vlády i na společnost jako celek. Společně se svým otcem Donem Tapscottem se podílel na knize „Blockchainová revoluce“, která vyšla v roce 2014. Na svém twitteru publikuje své názory i upozorňuje na novinky, aktuality a významné dění v kryptosvětě.

Podívat se můžete na rozšířený článek v angličtině: Top cryptocurrency influencers