Ethereum – kryptoměna s chytrými kontrakty

ethereum kryptoměna

Po bitcoinu se na výsluní dere další kryptoměna – Ethereum. Od svého vzniku v roce 2015 je ji věštěna zářná budoucnost. Jedná se totiž o mnohem více, než jen prostředek pro směnu. Funguje na jiné technologii, než kterou využívá bitcoin. I to je jedna z jejích výhod. Co je ethereum, jak ho koupit a co od něj můžeme očekávat v budoucnu?

Co je ethereum

Ethereum je kryptoměna založená na decentralizované databázi, stejně jako je tomu u bitcoinu. V informatice se této databázi říká blockchain. Kromě toho se jedná o decentralizovaný virtuální stroj pro chod chytré kontrakty (tzv. smart contracts).

Ethereum vzniklo v roce 2015 a postaral se o to rusko-kanadský programátor Vitalik Buterin. Ten se v minulosti podílel i na vývoji bitcoinu. Původně však nešlo o vytvoření nové kryptoměny, ale o vytvoření technologie, která by umožňovala využít blockchain k provozu decentralizovaných aplikací (Dapps).

Vývoj byl financován formou veřejné podpory (tzv. ICO, Inicial Coin Offering) na které se vybralo více jak 450 milionů korun. Síť byla následně spuštěna 30. července 2015, zhruba dva roky po sepsání celého konceptu. Od té doby patří Ethereum do kategorie kryptoměn nové generace. Někdy také přezdívané jako Bitcoin 2.0. Ethereum je jeden z nejúspěšnějších altcoinů.

Výrazné odlišení od bitcoinu

Účel etherea je zdokonalení chytrých kontraktů a rozšíření do široké praxe, což má za následek nahrazení klasických smluv a dohod. Fungování chytrých kontraktů je naprosto zásadní pro chod celé sítě a tím se odlišuje od bitcoinu.

Zatímco bitcoin umožňuje chytrý kontrakt pouze v případě výměny měny, ethereum disponuje nástroji pro vytváření vlastních chytrých kontraktů a tedy široké možnosti využití. Samotné ethereum je pak palivem pro provoz chytrých kontraktů jelikož motivuje těžaře k těžení a k celému chodu sítě.

Rozdělení na dvě větve (fork)

V roce 2016 došlo ke zlomovému bodu, kdy se ethereum rozdělilo na dvě větve (tzv. fork). Celá situace nastala po útoku počítačových pirátů, kteří odcizili 50 milionů dolarů v ethereech. Velká část komunity chtěla vrátit peníze investorům, což by však vedlo k velké změně celé sítě. Druhá část komunity chtěla pokračovat v současné síti bez změn. Nakonec vyhrála první volba a ethereum se rozdělilo na dvě větvě. Vzniklo tak ethereum classics.

Kde koupit Ethereum

Kde koupit Ethereum? Na nákup etherea se můžete vydat třemi cestami:

  • zakoupit jej na burze nebo směnárně – Binance, Bitfinex, Bittrex
  • vyměnit v ETH automatech
  • domluvit nákup osobně na fórech či v Facebook skupinách

Na internetových burzách směníte ethereum za většinu světových měn (EUR, USD, GBP), ale také za bitcoiny a jiné kryptoměny. K nákupu však potřebujete aktivní ethereum peněženku.

Jaká peněženka je nejlepší pro Ethereum

Pokud chcete nakoupit kryptoměnu ethereum, je vhodné mít bezpečné úložiště. To řeší peněženka. Elektronických peněženek existuje celá řada – využít můžete desktopové peněženky pro počítač, mobilní peněženky v podobě aplikací nebo čisté online peněženky přístupné přes internetový prohlížeč. Oblíbenou a nejrozšířenější peněženkou je MyEtherWallet.

Nejbezpečnější možností skladování ETH je však hardwarová peněženka, která vás ochrání před útoky hackerů a počítačových virů. Nejoblíbenější je Trezor nebo Ledger Wallet.

Ethereum lze těžit

Stejně jako u bitcoinu je i zde možná těžba. Ethereum se nejlépe těží pomocí GPU (grafické karty), které lze poskládat do mining rigu a vytvořit tak sestavu pro těžení této kryptoměny. Pro výpočet výhodnosti těžby slouží celá řada online kalkulaček, které vám vypočítají zisky a ztráty. Rozhodnutí je pak na vás.

Cena ETH – vývoj a budoucnost

Aktuální kurz k prosinci 2017 se u ETH pohybuje kolem 600 – 800 USD za jedno ethereum. Od začátku roku prodělala tato kryptoměna růst o několik tisíc procent. Vývoj ceny je tak příznivý pro všechny milovníky kryptoměn i spekulanty. Řada signálů ukazuje, že Ethereum pravděpodobně překročí v roce 2018 hranici 1000 USD.

A jaká je budoucnost této kryptoměny? V současné době ukazuje graf růst Etherea a v blízké době tomu nejspíš nebude jinak. Odlišnost od bitcoinu a chytré kontrakty, které jsou praktické dokazují, že tato kryptoměna má své místo v praktickém životě a nejedná se jen o internetovou bublinu. Samozřejmě celý trh kryptoměn prochází obdobím optimusmu a obdobím korekcí. Korekce jsou v rámci 20 – 60% naprosto běžné u kryptoměn a u ETH tomu není jinak.