ICO (Initial Coin Offering) investice: Další riziková možnost zhodnocení ve světě kryptoměn

ico investice initial coin offering

Kryptoměny již nejsou doménou počítačových specialistů, hackerů a geeků. Dávno překročily IT svět a nyní se těší velkému zájmu společnosti a pozornosti médií. Společně s kryptoměnami, jako je bitcoin, ethereum nebo litecoin, přišla na svět i nová investiční příležitost v podobě Initial Coin Offering ve zkratce ICO. O co se jedná a jaký má potenciál tato investiční příležitost? A jedná se vůbec o investici?

Co je to ICO

Initial Coin Offering je zkráceně ICO a jedná se v jednoduchosti o první veřejnou nabídku digitální měny. Ještě předtím, než se měna dostane na burzu, je spuštěn prodej digitální kryptoměny. Důvod, proč tak společnosti činí, je vcelku jednoduchý. Snaží se získat potřebný kapitál na další fungování a rozvíjení projektu.

Co z toho má uživatel/investor?

Osvědčený model v novém kabátu

ICO není zjednodušeně nic jiného, než klasická veřejná nabídka akcií (IPO – Initial Public Offering), ale převlečena do digitálního kabátku. Funguje na stejném principu, jen využívá jiných prostředků. Tradiční firma potřebuje získat dodatečný kapitál a nabídne část svých akcií veřejně k prodeji. Zájemci o akcie zaplatí za akcii určitou cenu, a tím firma získá potřebný kapitál.

Veřejná nabídka akcií je ve většině zemí pod přísnými pravidly a regulována. IPO si mohou dovolit jen firmy, které mají dostatek prostředků a možností k vytvoření této investiční příležitosti. S nabídkou se tak setkáte pouze u etablované firmy nebo nováčků, kteří však mají silné zázemí (podporu silných investičních skupin, profesionálů v oboru a mají předem nasmlouvané banky, atp.).

ICO může připomínat tradiční model crowdfundingu. Jedná se o výběr peněz, které mají sloužit předem vytyčenému účelu. Protiplnění ze strany vyhlašovatelů je však v rámci ICO nejisté, resp. jistě dostanete slíbené tokeny (novou virtuálně měnu), ale nejistá je její hodnota.

ICO funguje jako IPO, ale levněji

Podobnost mezi ICO a IPO je značná. Rozdíl je však v podobě regulace, která je u ICO (kryptoměn) nulová. Díky tomu, že není nabídka regulována je nákladově mnohem výhodnější. Přestože začínají první náznaky regulace, viz případ v USA, kde SEC rozhodl, že některé ICO mají povahu cenných papírů a podléhají tedy regulaci, přesná pravidla pro omezení nebudou pravděpodobně ještě pár let na světě.

Rozdíl mezi ICO a IPO je samozřejmě ještě v podobě hlasovacích práv. Pokud si koupíte akcii, jste akcionáři a máte hlasovací práva. V případě většího podílu jste schopni koordinovat směr společnosti. U ICO kryptoměn si kupujete token – virtuální měnu – a s touto měnou nezískáváte žádná hlasovací práva. Většina měn se snaží o tzv. decentralizaci, tradiční řízení společnosti v podobě výkonné rady, dozorčí rady, managementu nepřipadá v úvahu. Také z toho důvodu je potřebné přistupovat k Initial Coins Offering odlišně. Projekt ICO může být úspěšný, ale to neznamená, že hodnota kryptoměny poroste. A stejně tak se může dít v opačném případě.

Investování do ICO tak sebou nese značná rizika.

Kdo se pouští do ICO

ICO vytváří firmy, společnosti nebo jednotlivci, kteří se domnívají, že jejich služba, produkt, technologie nebo řešení má smysl a budoucnost a oni potřebují získat potřebný kapitál do rozvoje celého projektu.

Projekt vytvořený pro ICO většinou funguje na používání vlastní kryptoměny (tzv. tokeny). Ty jsou zásadní pro správné fungování projektu a pokud bude úspěšný, jeho hodnota poroste (vzroste hodnota kryptoměny). S touto vidinou investuje mnoho osob své prostředky do nových tokenů a očekávají, že jejich hodnota vzroste.

Ale nutno dodat, že s tímto obchodním modelem a investiční strategií však přichází celá řada otázek.

Pozor na ICO podvody a scam

Asi nikoho nepřekvapí, když se zmíníme o celé řadě podvodů, které byly provedeny pod nálepkou ICO. Podvody jsou v oblasti kryptoměn celkem běžné. V případě investování do ICO se jedná ještě o rizikovější a náchylnější oblast. Stále se zkrátka jedná o divoký západ, který začíná mít postupně více pravidel – v každé zemi však trochu jiná – a to je další problém. Existuje celá řada projektů, které vybraly ze začátku kryptoměny (řádově desítky milionů dolarů a poté se staly prázdnými schránkami – projekt vyšuměl, hodnota nové kryptoměny (tokenu) klesla na desetiny dolaru (většina ji totiž prodala).

Nejúspěšnější ICO projekty

Podvody a scam se však nenachází u všech ICO projektů. Mezi nejúspěšnější ICO patří například Ethereum, Stratis či Antshares. Od doby vydání tokenů vzrostla hodnota těchto projektů o desítky, stovky a dokonce tisíce procent. Z mnohých investorů se stali dolaroví milionáři – doslova.

Netřeba na druhou stranu dodat, že více osob se však připravilo o množství peněz.

Jak investovat do ICO

Riziko je značné, přesto existuje pár obecných zásad, které mohou ochránit váš kapitál. V prvé řadě vybírejte jen takové projekty, které s vámi souzní a sdílejí stejné hodnoty. Přehled o aktuálních ICO nabídkách naleznete například na stránce icoindex.com nebo tokenmarket.net. Nedívejte se jen na sexy téma projektu a reklamách, které na vás skáčou na Facebooku. Je potřeba číst WhitePaper, Roadmapu, procházejte vývojový tým, kdo se podílí na řízení projektu a jací developeři pracují na projektu. Sledujte komunitu, jak aktivní je forum, slack, telegram či další sítě. Takový průzkum by měl být několikhodinový, pokud nechcete slepě střílet, které ICO bude úspěšné a které bude jen další podvod a vy tak proděláte peníze. Ve skutečnosti do většiny ICO investujete pomocí Etherea (kryptoměna ETH), ale to přece musíte také koupit za určitý fiat (tedy CZK, EUR nebo USD).