Hodnotové akcie v roce 2024: 8 nejzajímavějších akcií

hodnotové akcie investování

Jaké jsou nejlepší hodnotové akcie pro rok 2024? Kam investovat? Dříve než si odpovíme na tyto otázky tak se pojďme věnovat finanční gramotnosti do hloubky. Dělení na hodnotové akcie a růstové akcie je jednou ze základních klasifikací akciových tříd. Pokud chcete investovat do akcií, toto rozdělení akcií by vám mělo pomoci v určení strategie nákupu a případného prodeje akcií. Hodnotové investování patří do ověřené strategie dlouhodobých investorů jako je např. Warren Buffett.

Růstové akcie se opírají o investice do akcií, které nemusí být aktuálně výdělečné, jejich byznys model dokonce neověřený, ale je tu predikce velkého růstu společnosti. Hodnotové akcie jsou investory vybírány na základě ověřeného byznys modelu, který historicky dokládá finanční čísla a ukazuje, že aktuální cena akcie je nižší než vnitřní hodnota společnosti, tedy akcie je podhodnocená.

Přestože investování do růstových akcií bylo v posledních letech investory oblíbenější, ekonomická a finanční krize v souvislosti s příchodem pandemie Covid-19 ukázala, že hodnotové akcie mají mít své trvalé místo v portfoliu každého dlouhodobého investora. Na otázku kam investovat odpovídají čast investoři právě: do hodnotových akcií.

Následující investiční strategie se zabývá právě hodnotovým investování.

Co je hodnotová akcie

U hodnotové akcie se investor snaží podle dostupných údajů stanovit vnitřní hodnotu akcie. Tu porovnává s její tržní hodnotou a zjišťuje, zda je akcie podhodnocená nebo nadhodnocená. Podle toho se následně rozhodne, jestli je výhodné akcii nakoupit, držet, nebo nakoupit. Tento proces stanovování vnitřní hodnoty akcie a porovnávání s aktuální cenou akcie se nazývá fundamentální analýza.

Hodnotové investování

Hodnotové akcie bývají často označovány jako “value stocks” a jsou charakteristické nižší cenou. Atraktivní tržní cena bývá způsobena tím, že vzhledem ke své vnitřní hodnotě bývají často tyto akcie podhodnocené.

Fundamentální analýza

Fundamentální analýza je založena na tom, že každá akcie má svou vnitřní hodnotu. Zatímco technická analýza se dívá do grafu akcie, tak fundamentální analýza sleduje čísla finančních výsledovek společnosti.

Jak určit vnitřní hodnotu akcie?

Vnitřní hodnota akcie vychází z historických dat z hospodaření společnosti a určité predikce budoucnosti, kterou investor provádí. Používá finanční analýzu, aby se zjistila vnitřní hodnota akcií a budoucí potenciální vývoj společnosti. Tyto informace se dále porovnávají s aktuálním kurzem akcie (tedy její aktuální cenou) a právě díky těmto údajům lze zjistit, zda je akcie podhodnocená, či naopak. Často používaným způsobem zjišťování hodnoty je poměr P/E a P/B.

Poměry P/E

Poměr P/E je nejčastěji používaným způsobem, jak zjistit hodnotu akcie. Jedná se o poměr cena/zisk (price/earnings) a může být užitečným nástrojem při srovnávání společností ideálně ve stejném odvětví.

Jak určit poměr P/E?

Výpočet je jednoduchý, stačí vydělit cenu akcií společnosti výdělkem za posledních 12 měsíců.

Poměr P/B

Poměr P/B se opírá o účetní hodnotu společnosti. Účetní hodnota je to, co by teoreticky zbylo, kdyby společnost ukončila svou činnost a prodala veškerá svá aktiva.

Výpočet ceny akcií jako násobek účetní hodnoty může pomoci identifikovat podhodnocené příležitosti. Investor tak hledá příležitost k nákupu akcií obchodujících za nižší cenu, než je jejich účetní hodnota.

Hodnotoví investoři

Mezi nejznámější hodnotové investory (tzv. value investory) patří:

 • Warren Buffett (Berkshire Hathaway)
 • Bill Ackman (Pershing Square Capital)
 • Jeffrey Ubben (ValueAct Capital)
 • Carl Icahn (Icahn Enterprises)
 • Glenn Greenberg (Brave Warrior Advisors)
 • David Einhorn (Greenlight Capital)
 • Michael Larson (Bill & Melinda Gates Foundation Trust)
 • Daniel Gladiš (Vltava fund)
 • Petr Čermák

Index Value Russell 3000

index russell 3000

Hodnotový index Russell 3000 sleduje výkonnost 3000 největších hodnotových akcií obchodovaných v USA. To představuje přibližně 98% všech akciových cenných papírů začleněných do USA.

Významnou část indexu tvoří finanční, spotřebitelské, zdravotnické a technologické akcie. Právě technologické odvětví se za poslední desetiletí neustále rozrůstá a to především proto, že se mnoho společností přizpůsobilo stále více technologicky zaměřené ekonomice. Mezi největší hráče na tomto poli patří giganti jako Apple, Microsoft, Facebook nebo Amazon.

Dividenda

Některé společnosti v této oblasti mají tendenci vyplácet vyšší dividendy ve srovnání s ostatními. I proto jsou pro hodnotové investory tak atraktivní. Obecně platí, že čím levněji akcii investor koupí, tím větší bude jeho dividendový výnos. Analytici očekávají, že v budoucnosti bude růst jak cena, tak i dividendy těchto společností.

Velkou výhodou je fakt, že hodnotové investování lze uplatnit na všechny druhy akcií. Nejen na dividendové, ale také na růstové. Jedná se o investování do firem se zdravými a stabilními základy, které nejsou momentálně na výši, ale předpokládá se jejich potenciální růst.

Zajímavé hodnotové akcie v roce 2024

V poslední části se podíváme na ty nejzajímavější a nejlepší hodnotové akcie.

Berkshire Hathaway: BRK.A a BRK.B

akcie-berkshire-hathaway-graf-cena

Berkshire Hathaway je holdingová společnost pro řadu známých podniků, například GEICO a Fruit of the Loom. Generálním ředitelem společnosti je Warren Buffett. Americký miliardář, obchodník a jeden z nejúspěšnějších investorů na světě.

Investoři, kteří mají zájem o koupi akcií této společnosti, mají dvě možnosti:

 • akcie třídy A (BRK.A)
 • akcie třídy B (BRK.B)

Hlavním rozdílem mezi nimi je cena. Akcie třídy B jsou pro investory, kteří hledají flexibilitu nebo nemají velké peníze. S rovnocennou investicí do akcií třídy B má investor příležitost odprodat část svých podílů za účelem generování umělé dividendy nebo lepší rovnováhy svého portfolia. Na druhou stranu akcie třídy A nabízejí pohodlí dlouhodobé investice bez velké možnosti rozdělení akcií.

Akcie třídy A jsou kupovány nejčastěji investičními fondy a bankami, zatímco běžní jednotlivý investoři kupují akcie třídy B.

Procter & Gamble: PG

akcie-procter-gamble-graf-cena

Procter & Gamble je americký nadnárodní koncern podnikající především v odvětví drogistického zboží. Za svou existenci převzala společnost spoustu firem a roku 1961 se proslavila především uvedením jednorázových plen Pampers na trh.

Za zmínku určitě stojí, že se společnost řadí mezi tzv. dividendové krále. To znamená, že zvýšila své dividendy více jak 50 let v řadě. Díky tomu, že v posledních letech učinila firma významný odprodej značek, které nepovažovala za nutné, stala se mnohem efektivnější a obnovila svůj růstový potenciál.

Johnson & Johnson: JNJ

akcie-johnson-graf-cena

Johnson & Johnson je globální americká farmaceutická firma, která se zaměřuje na výrobu zdravotnických potřeb a toaletního a hygienického zboží. Často figuruje na předních příčkách anket a je uvedena v žebříčku Fortune 500, který obsahuje 500 největších společností USA.

Za první kvartál roku 2021 uvedla společnost tržby i očištěný zisk na akcii nad očekávání analytiků a předpokládá další růst. To především díky výkonu segmentu farmacie a pokračující obnově zdravotnických zařízení.

Verizon Communications: VZ

akcie-verizon-graf-cena

Verizon Communications je americká telekomunikační firma a druhá největší společnost tohoto druhu na světě.

Společnost na začátku roku 2021 oznámila, že dosáhla svého dlouhodobého finančního cíle dříve, než bylo původně plánováno. To především díky nárůstu výnosů mobilních služeb, které byly důsledkem zvýšeného zájmu o balíčky neomezených tarifů. I nadále se očekává růst a to primárně díky pokračujícím investicím do 5G sítě.

United Parcel Services: UPS

akcie-ups-graf-cena

UPS je americká kurýrní globální společnost. Zabývá se dodáváním balíků a specializuje se na dodávání speciálních služeb v přepravě a logistice. Provozuje automobilovou, železniční a leteckou přepravu, kterou zajišťuje společnost UPS Airlines.

V roce 2020 zaznamenala firma nejvyšší tržby i očištěný zisk na akcii za celou historii společnosti. V roce 2021 se očekává růst především díky oblibě online nákupů v krizi spojené s onemocněním Covid-19 a také se očekává silný rok ve spojení s oblastí letecké dopravy díky distribuci vakcín proti tomuto onemocnění.

Bristol-Myers Squibb Company: BMY

akcie-bristol-cena-graf

Bristol-Myers Squibb Company je americká nadnárodní farmaceutická společnost. Je jednou z největších takových společností na světě a trvale se umisťuje na seznamu největších amerických společností z žebříčku Fortune 500.

Podle investorů jsou akcie BMY výrazně podhodnoceny a zdá se, že do budoucna nabízejí nárůst a přesvědčivé dvouciferné výnosy. Důkazem by mohl být i fakt, že již jmenovaný Warren Buffett do akcií společnosti na konci roku 2020 sám investoval.

Wallmart: WMT

akcie-walmart-graf-cena

Wallmart je americká značka prodejen obchodní společnosti Wal-Mart Stores, Inc., která provozuje řetězec velkých diskontních obchodních domů. Mimo USA provozuje obchody v 15 dalších zemích. Jmenovat můžeme například Kanadu, Mexiko, Spojené království nebo Japonsko.

Co se výhledu týče, očekává společnost v příštím roce mírný pokles zisku na akcii. Důvodem je zvýšení platu svých zaměstnanců a čtrnácti miliardová investice do dodavatelského řetězce a automatizace.

Intel: INTC

akcie-intel-graf-cena

Společnost Intel Corporation je největším světovým výrobcem polovodičových obvodů a dalších zařízení. Známá je společnost především svými procesory, kterých vyrobí ročně přes 100 milionů, což je zhruba 75% světové produkce.

Akcie trvale rostou, nicméně si společnost letošním rozhodnutím o odkladu výroby nového čipu na příští kalendářní rok podemlela reputaci lídra na trhu. Ztrácí konkurenční náskok a akcie konkurenční společnosti NVIDIA a AMD rostou. Další potenciální odklad by mohl znamenat i přechod zákazníků Intelu k jeho rivalům.

INVESTOVAT NA DEGIRO

Do akcií investuji přes brokera Degiro (recenze Degiro), které má velmi nízké poplatky za obchodování, vše v češtině a přehlednou platformu včetně mobilní aplikace.

Investování zahrnuje rizika ztrát. Investujte jen takové peníze, které si můžete dovolit ztratit. Investujte opatrně. Článek a veškeré informace slouží ke vzdělávacím účelům a nejsou investičním doporučením.