Akcie NVIDIA 2024: Aktuální cena, kurz, graf, historie a statistiky

nvidia akcie

NVIDIA je americká společnost, která se specializuje na výrobu grafických procesorů pro herní a profesionální trh. Její pobočky jsou rozšířené jak po USA, tak i po Evropě a asijském kontinentu.

Jedná se o silnou společnost, která určuje směr, jakým se výpočetní technika v 21.století ubírá. Za svou existenci se firma neuvěřitelně rozrostla a stala se jedním z nejsilnějších hráčů ve svém oboru. Jak se dostávají technologické akcie do popředí, získávají si i akcie NVIDIA větší zájem investorů.

My se podíváme na historii společnosti, úspěšné akvizice, její potenciál a zaměříme se i na rizika, konkurenci a směr, kterým se bude v blízké budoucnosti ubírat.

KOUPIT AKCIE NVIDIA

Historie NVIDIA

Společnost NVIDIA byla roku 1993 založena Curtisem Priem, Chrisem Malachowskym a Jen-Hsun Huangem. To vše s vírou, že se počítače stanou komerčním zařízením pro hraní videoher a multimédií a přesně tak se i stalo. Zatímco v době založení společnosti existovalo jen několik výrobců zabývajících se tvorbou grafických čipů, přibližně o tři roky později už jich bylo mnohonásobně víc.

V pozdějších letech byla NVIDIA součástí několika úspěšných akvizicí, například v roce 2000 skoupila jednoho z největších výrobců grafických karet 3dfx.

Historické milníky

1995 – NVIDIA vydává první produkt – NV1

1999 – NVIDIA vynalezla GPU (grafický procesor)

2001 – firma vstoupila na integrovaný grafický trh s NFORCE

2005 – společnost představila procesor pro Sony Playstation 3

2007 – NVIDIA byla vyhlášena společností roku v časopisu Forbes

2013 – firma představila procesory pro mobilní telefony

2016 – NVIDIA uvedla na trh AI Pascal, DGX-1 a DRIVE PX2, čímž začala revoluci v oblasti umělé inteligence

2018 – společnost představuje první procesor na světě schopen pohánět grafiku sledující světelné paprsky v reálném čase a zároveň představila open-source platformu pro akceleraci GPU pro zrychlení vědy o datech

Produkty a služby NVIDIA

Přestože je společnost známá především svými grafickými čipy, věnuje se technologickému vývoji v mnoha oblastech.

Grafika

Segment grafiky zahrnuje grafické karty GeForce pro hraní her, službu streamování her GeForce NOW a související infrastrukturu a řešení pro herní platformy. Patří sem i grafické karty Quadro pro grafiku podnikových pracovních stanic, software vGPU pro cloudové vizuální výpočty a automobilové platformy pro systémy infotainmentu.

Umělá inteligence a robotika

Společnost pracuje dále na platformě Nvidia Data Center a systémech pro AI (umělá inteligence). Tento segment zahrnuje také síťová řešení autonomního řízení a robotiku autonomních vozidel. Toyota používá grafické čipy NVIDIA pro svůj vývoj robotických automobilů. Tesla zase používá grafické karty společnosti pro svůj špičkový superpočítač.

Google také se společností spolupracuje. Procesory NVIDIA jsou obecně dostupné na platformě Google Cloud.

Herní průmysl

Společnost je známá i svými procesory pro herní konzole Xbox, PlayStation nebo Nintendo Switch a část výdělku jí jde také z těžby kryptoměn. Své grafické čipy dodává společnostem jako Asus, MSI, Leadtek nebo Zebronics.

Finanční čísla

akcie nvidia cena kurz graf

Společnost poprvé v historii dosáhla tržeb přes 5 miliard za čtvrtletí. Stalo se tak v posledním kvartálu roku 2020. Tyto tržby byly o 61% vyšší, než za to samé období v roce 2019. Firma tak dosáhla čistého zisku 4,332 miliardy dolarů a za rok tak narostl čistý zisk o 55%.

Téměř polovina tržeb vychází z herního segmentu, a to zejména z grafik GeForce a čipů pro konzoli Nintendo Switch.

Společnost odhaduje, že 100 – 300 milionů dolarů jsou tržby získané ve spojení s těžbou kryptoměn.

Mimo hraní her jsou hlavním zdrojem příjmů serverové produkty. Menší část pak tvoří automobilový průmysl a profesionální grafiky Quatro.

V prvním kvartále roku 2021 činily celkové příjmy 5,66 miliard dolarů, což je mezikvartálně o necelých 15% více a pro 2Q tohoto roku odhaduje společnost tržby přes 6 miliard USD.

Dividenda

Společnost vyplácí pravidelně svým akcionářům dividendu, a to každé čtvrtletí. V posledním kvartálu roku 2021 vyplatila společnost dividendu ve výši 99 milionů USD. 1. července 2021 vyplácela NVIDIA dividendu ve výši 0,16 amerických dolarů na akcii.

Akvizice NVIDIA

Společnost uskutečnila 13 akvizic a utratila více než 47,75 miliardy amerických dolarů. NVIDIA investovala do několika sektorů, jako jsou digitální integrované obvody, integrované obvody analogových a smíšených signálů nebo podnikové sítě.

Mezi důležité akvizice patří například Mellanox Technologies. Tato společnost je předním dodavatelem komplexních řešení a služeb inteligentního propojení a služeb Ethernet a InfiniBand pro servery a úložiště.

Mezi další akvizice patří Icera, Portal Player, MediaQ, ULi Electronics, Mental Images, Hybrid Graphics, AMD, Exluna nebo iReady.

Akvizice ARM Holdings

Určitě není od věci zmínit, že společnost čeká velká investice za 40 miliard, a to koupě ARM Holdings. Tato britská firma se zabývá vývojem procesorů ARM a navrhuje a licencuje celé platformy a nástroje pro návrhy počítačového programu. NVIDIA si od tohoto kroku slibuje zesílení svého konkurenčního postavení mezi společnostmi zabývajícími se technikou zaměřenou na umělou inteligenci. Přestože se o investici mluví od roku 2019, transakce by měla proběhnout na začátku roku 2022.

Výhody a potenciál

NVIDIA má jednu obrovskou výhodu, a to je velikost a možnosti trhu, na kterém působí. Divize hraní a datových center neustále expanduje a získává si čím dál větší popularitu. NVIDIA je růstová i hodnotová akcie. Ale především je to akcie spojená s investováním do umělé inteligence.

Růst technologických akcií zapříčinila také pandemie a celkově větší množství zákazníků odkázaných na informační technologie, a to nejen pracovně, ale také ze zábavního hlediska.

Růst kryptoměn, a s tím spojená potřeba lepšího výkonu počítače na jejich těžbu, zapříčinily extrémní převis poptávky za nabídkou čipů a z toho společnost těží. Již zmiňovaná akvizice společnosti ARM slibuje také pomoc k další akceleraci a vývoji společnosti. Jelikož za sebou má NVIDIA spoustu úspěšných let, jedná se o stabilní a relativně předvídatelnou investici.

Novinky Nvidia v roce 2024

V roce 2024 představila společnost NVIDIA několik významných novinek a inovací, které dále posílily její postavení na technologickém trhu. Mezi hlavní novinky patří:

 1. Nová generace GPU: NVIDIA uvedla na trh novou řadu grafických procesorů (GPU), které nabízejí vyšší výkon a efektivitu. Tato nová generace je zaměřena na zlepšení výkonu v oblasti herního průmyslu, profesionálních aplikací i výzkumu umělé inteligence.
 2. Pokroky v umělé inteligenci: Společnost pokračovala ve vývoji technologií pro umělou inteligenci a strojové učení. Nové produkty a software byly představeny s cílem zjednodušit a urychlit trénink modelů AI, což usnadňuje jejich nasazení v různých průmyslových odvětvích.
 3. Rozšíření nabídky v datových centrech: NVIDIA rozšířila své portfolio řešení pro datová centra, včetně nových GPU a softwarových nástrojů určených pro zpracování velkých dat a zvyšování efektivity datových center.
 4. Technologie pro autonomní vozidla: V roce 2024 NVIDIA pokročila také v oblasti autonomních vozidel. Společnost představila nové systémy a platformy, které podporují autonomní řízení a zlepšují bezpečnost a spolehlivost těchto vozidel.
 5. Spolupráce a partnerství: NVIDIA uzavřela několik strategických partnerství s významnými technologickými a automobilovými společnostmi, což jí umožnilo rozšířit svůj dosah a vliv na trhu.
 6. Vývoj kvantových počítačů: Společnost investovala do výzkumu a vývoje kvantových počítačů, což by mohlo přinést revoluci v oblasti výpočetní techniky a otevřít nové možnosti pro vědu a průmysl.

Rizika

Pokud budeme následovat přirozený vývoj ekonomiky, je jasné, že extrémní převis poptávky za nabídkou grafických čipů musí jednou skončit. Opravdu musí?

Investování do akcií společnosti NVIDIA může být atraktivní díky jejímu vedoucímu postavení na trhu a inovativním technologiím. Nicméně, stejně jako u každé investice, existují i rizika, která by investoři měli zvážit:

 1. Tržní volatilita: Akcie technologických společností, včetně NVIDIA, jsou často vystaveny vysoké volatilitě. Ceny akcií mohou rychle kolísat v reakci na změny na trhu, ekonomické podmínky nebo výsledky společnosti.
 2. Závislost na technologických trendech: NVIDIA je silně závislá na aktuálních technologických trendech, jako jsou umělá inteligence, herní průmysl a datová centra. Změna v těchto oblastech nebo vznik nových technologií může ovlivnit poptávku po produktech společnosti.
 3. Konkurenční tlak: Trh s grafickými procesory a čipy je velmi konkurenční. Hlavní konkurenti, jako jsou AMD a Intel, neustále vyvíjejí nové produkty a technologie, což může ovlivnit tržní podíl a ziskovost NVIDIA.
 4. Regulační rizika: Technologické společnosti čelí rostoucímu regulačnímu dohledu po celém světě. Změny v legislativě, jako jsou antimonopolní zákony nebo omezení vývozu technologií, mohou ovlivnit operace a zisky společnosti.
 5. Závislost na dodavatelském řetězci: Výroba polovodičů je složitý proces, který závisí na globálním dodavatelském řetězci. Jakékoliv narušení, jako jsou geopolitické konflikty, přírodní katastrofy nebo pandemie, může ovlivnit výrobu a dodávky produktů NVIDIA.
 6. Finanční rizika: Ačkoli NVIDIA v posledních letech zaznamenala silný růst, jakékoliv zhoršení finanční výkonnosti, jako je pokles zisků nebo nedosažení finančních cílů, může negativně ovlivnit cenu akcií.
 7. Technologická rizika: Investice do technologických společností vždy nese riziko rychlého zastarávání technologií. Pokud NVIDIA nedokáže držet krok s technologickými inovacemi nebo nesplní očekávání trhu, může to negativně ovlivnit její hodnotu.
 8. Makroekonomická rizika: Globální ekonomické podmínky, jako jsou recese, změny úrokových sazeb nebo fluktuace měnových kurzů, mohou ovlivnit celkový výkon trhu a tím i hodnotu akcií NVIDIA.

Konkurence

Riziko pro společnost mohou představovat také dva nejsilnější konkurenti na trhu – Intel a AMD. Zatímco Intel zažil propad čistého zisku spojený s výrazným růstem provozních nákladů a poklesem hrubé marže, společnost AMD zvýšila svůj meziroční zisk o skvělých 243% a zlepšila i svůj budoucí výhled.

NVIDIA se stala nejhodnotnější firmou světa v roce 2024

Nvidia se stala jednou z nejhodnotnějších společností na světě díky svým čipům a zaměření na umělou inteligenci. Tržní hodnota společnosti vzrostla na rekordní úroveň díky prudkému růstu akcií, který byl podpořen poptávkou po jejich produktech pro umělou inteligenci a datová centra. Společnost těží z rostoucího zájmu o umělou inteligenci a využívání jejich grafických procesorů (GPU) v různých oblastech, což vedlo k výraznému nárůstu zisků.

Tržní hodnota Nvidia v úterý 18. 6. 2024 dosáhla přibližně 3,3 bilionu dolarů, což odpovídá více než 76 bilionům korun. Informovala o tom agentura Bloomberg. Překonala tak firmu Miscrosoft i Apple, které se často o první místo nejhodnotnější společnosti světa střídaly.

Budoucnost NVIDIA

Co čekat od budoucnosti NVIDIA? Akvizice ARM přinese společnosti obrovskou konkurenční výhodu a nové možnosti vývoje. Oproti jiným sektorům nabízí technologické akcie vysoké výnosy a vývoj cen byl v posledních letech pozitivní. Analytici se shodují, že tento trend bude ještě nějakou dobu pokračovat.

Pokud tak nedojde k prudkému poklesu ceny kryptoměn nebo k zamítnutí koupě největšího výrobce čipů na světě ARM, měla by společnost i nadále zvyšovat svůj zisk i působení na trhu. NVIDIA potřebuje dostat povolení od Spojeného království, EU a Číny, aby mohlo k akvizici dojít. Ale vzhledem k tomu, že se tři velcí zákazníci ARM nedávno vyjádřili pro, vedení NVIDIA věří, že investici dotáhne do úspěšného konce.

INVESTOVAT NA DEGIRO

Investování zahrnuje rizika ztrát. Investujte jen takové peníze, které si můžete dovolit ztratit. Investujte opatrně. Článek a veškeré informace slouží ke vzdělávacím účelům a nejsou investičním doporučením.