Akcie NVIDIA: Aktuální cena, kurz, graf, historie a statistiky

nvidia akcie

NVIDIA je americká společnost, která se specializuje na výrobu grafických procesorů pro herní a profesionální trh. Její pobočky jsou rozšířené jak po USA, tak i po Evropě a asijském kontinentu.

Jedná se o silnou společnost, která určuje směr, jakým se výpočetní technika v 21.století ubírá. Za svou existenci se firma neuvěřitelně rozrostla a stala se jedním z nejsilnějších hráčů ve svém oboru. Jak se dostávají technologické akcie do popředí, získávají si i akcie NVIDIA větší zájem investorů.

My se podíváme na historii společnosti, úspěšné akvizice, její potenciál a zaměříme se i na rizika, konkurenci a směr, kterým se bude v blízké budoucnosti ubírat.

Historie NVIDIA

Společnost NVIDIA byla roku 1993 založena Curtisem Priem, Chrisem Malachowskym a Jen-Hsun Huangem. To vše s vírou, že se počítače stanou komerčním zařízením pro hraní videoher a multimédií a přesně tak se i stalo. Zatímco v době založení společnosti existovalo jen několik výrobců zabývajících se tvorbou grafických čipů, přibližně o tři roky později už jich bylo mnohonásobně víc.

V pozdějších letech byla NVIDIA součástí několika úspěšných akvizicí, například v roce 2000 skoupila jednoho z největších výrobců grafických karet 3dfx.

Historické milníky

1995 – NVIDIA vydává první produkt – NV1

1999 – NVIDIA vynalezla GPU (grafický procesor)

2001 – firma vstoupila na integrovaný grafický trh s NFORCE

2005 – společnost představila procesor pro Sony Playstation 3

2007 – NVIDIA byla vyhlášena společností roku v časopisu Forbes

2013 – firma představila procesory pro mobilní telefony

2016 – NVIDIA uvedla na trh AI Pascal, DGX-1 a DRIVE PX2, čímž začala revoluci v oblasti umělé inteligence

2018 – společnost představuje první procesor na světě schopen pohánět grafiku sledující světelné paprsky v reálném čase a zároveň představila open-source platformu pro akceleraci GPU pro zrychlení vědy o datech

Produkty a služby NVIDIA

Přestože je společnost známá především svými grafickými čipy, věnuje se technologickému vývoji v mnoha oblastech.

Grafika

Segment grafiky zahrnuje grafické karty GeForce pro hraní her, službu streamování her GeForce NOW a související infrastrukturu a řešení pro herní platformy. Patří sem i grafické karty Quadro pro grafiku podnikových pracovních stanic, software vGPU pro cloudové vizuální výpočty a automobilové platformy pro systémy infotainmentu.

Umělá inteligence a robotika

Společnost pracuje dále na platformě Nvidia Data Center a systémech pro AI (umělá inteligence). Tento segment zahrnuje také síťová řešení autonomního řízení a robotiku autonomních vozidel. Toyota používá grafické čipy NVIDIA pro svůj vývoj robotických automobilů. Tesla zase používá grafické karty společnosti pro svůj špičkový superpočítač.

Google také se společností spolupracuje. Procesory NVIDIA jsou obecně dostupné na platformě Google Cloud.

Herní průmysl

Společnost je známá i svými procesory pro herní konzole Xbox, PlayStation nebo Nintendo Switch a část výdělku jí jde také z těžby kryptoměn. Své grafické čipy dodává společnostem jako Asus, MSI, Leadtek nebo Zebronics.

Finanční čísla

akcie nvidia cena kurz graf

Společnost poprvé v historii dosáhla tržeb přes 5 miliard za čtvrtletí. Stalo se tak v posledním kvartálu roku 2020. Tyto tržby byly o 61% vyšší, než za to samé období v roce 2019. Firma tak dosáhla čistého zisku 4,332 miliardy dolarů a za rok tak narostl čistý zisk o 55%.

Téměř polovina tržeb vychází z herního segmentu, a to zejména z grafik GeForce a čipů pro konzoli Nintendo Switch.

Společnost odhaduje, že 100 – 300 milionů dolarů jsou tržby získané ve spojení s těžbou kryptoměn.

Mimo hraní her jsou hlavním zdrojem příjmů serverové produkty. Menší část pak tvoří automobilový průmysl a profesionální grafiky Quatro.

V prvním kvartále roku 2021 činily celkové příjmy 5,66 miliard dolarů, což je mezikvartálně o necelých 15% více a pro 2Q tohoto roku odhaduje společnost tržby přes 6 miliard USD.

Dividenda

Společnost vyplácí pravidelně svým akcionářům dividendu, a to každé čtvrtletí. V posledním kvartálu roku 2021 vyplatila společnost dividendu ve výši 99 milionů USD. 1. července 2021 vyplácela NVIDIA dividendu ve výši 0,16 amerických dolarů na akcii.

Akvizice NVIDIA

Společnost uskutečnila 13 akvizic a utratila více než 47,75 miliardy amerických dolarů. NVIDIA investovala do několika sektorů, jako jsou digitální integrované obvody, integrované obvody analogových a smíšených signálů nebo podnikové sítě.

Mezi důležité akvizice patří například Mellanox Technologies. Tato společnost je předním dodavatelem komplexních řešení a služeb inteligentního propojení a služeb Ethernet a InfiniBand pro servery a úložiště.

Mezi další akvizice patří Icera, Portal Player, MediaQ, ULi Electronics, Mental Images, Hybrid Graphics, AMD, Exluna nebo iReady.

Akvizice ARM Holdings

Určitě není od věci zmínit, že společnost čeká velká investice za 40 miliard, a to koupě ARM Holdings. Tato britská firma se zabývá vývojem procesorů ARM a navrhuje a licencuje celé platformy a nástroje pro návrhy počítačového programu. NVIDIA si od tohoto kroku slibuje zesílení svého konkurenčního postavení mezi společnostmi zabývajícími se technikou zaměřenou na umělou inteligenci. Přestože se o investici mluví od roku 2019, transakce by měla proběhnout na začátku roku 2022.

Výhody a potenciál

NVIDIA má jednu obrovskou výhodu, a to je velikost a možnosti trhu, na kterém působí. Divize hraní a datových center neustále expanduje a získává si čím dál větší popularitu. NVIDIA je růstová i hodnotová akcie.

Růst technologických akcií zapříčinila také pandemie a celkově větší množství zákazníků odkázaných na informační technologie, a to nejen pracovně, ale také ze zábavního hlediska.

Růst kryptoměn, a s tím spojená potřeba lepšího výkonu počítače na jejich těžbu, zapříčinily extrémní převis poptávky za nabídkou čipů a z toho společnost těží. Již zmiňovaná akvizice společnosti ARM slibuje také pomoc k další akceleraci a vývoji společnosti. Jelikož za sebou má NVIDIA spoustu úspěšných let, jedná se o stabilní a relativně předvídatelnou investici.

Rizika

Pokud budeme následovat přirozený vývoj ekonomiky, je jasné, že extrémní převis poptávky za nabídkou grafických čipů musí jednou skončit. Je proto rozumné s tím počítat a připravit se na komplexnější pročištění trhu. Propad by mohl nastat, pokud by cena kryptoměn prudce klesla a těžaři přestali nakupovat nové grafiky. To by společnost ale pocítila nejspíš až v nadcházejících kvartálech, a to hlavně kvůli nastřádané poptávce hráčů za poslední měsíce.

Konkurence

Riziko pro společnost mohou představovat také dva nejsilnější konkurenti na trhu – Intel a AMD. Zatímco Intel zažil propad čistého zisku spojený s výrazným růstem provozních nákladů a poklesem hrubé marže, společnost AMD zvýšila svůj meziroční zisk o skvělých 243% a zlepšila i svůj budoucí výhled.

Budoucnost NVIDIA

Co čekat od budoucnosti NVIDIA? Akvizice ARM přinese společnosti obrovskou konkurenční výhodu a nové možnosti vývoje. Oproti jiným sektorům nabízí technologické akcie vysoké výnosy a vývoj cen byl v posledních letech pozitivní. Analytici se shodují, že tento trend bude ještě nějakou dobu pokračovat.

Pokud tak nedojde k prudkému poklesu ceny kryptoměn nebo k zamítnutí koupě největšího výrobce čipů na světě ARM, měla by společnost i nadále zvyšovat svůj zisk i působení na trhu. NVIDIA potřebuje dostat povolení od Spojeného království, EU a Číny, aby mohlo k akvizici dojít. Ale vzhledem k tomu, že se tři velcí zákazníci ARM nedávno vyjádřili pro, vedení NVIDIA věří, že investici dotáhne do úspěšného konce.

INVESTOVAT NA DEGIRO

Investování zahrnuje rizika ztrát. Investujte jen takové peníze, které si můžete dovolit ztratit. Investujte opatrně. Článek a veškeré informace slouží ke vzdělávacím účelům a nejsou investičním doporučením.