DEGIRO recenze 2024: Online broker pro akciové investory

Degiro

Láká vás investování do akcií? Pak by vás mohla zajímat obchodní platforma pro online investování DEGIRO. Nabízí přístup na akciové trhy po celém světě i drobným investorům. Jak platforma funguje a vyplatí se přes ni investovat? Aktualizovaná recenze DEGIRO 2022 včetně poplatků za obchodování a dalších informací, které je dobré vědět před registrací.

Investování skrze DEGIRO

DEGIRO je nizozemská společnost založená roku 2008. Od roku 2013 funguje i jako online broker Czech Republic. Dohlíží na ni nizozemský Úřad pro finanční trhy a v Česku má povolení k činnosti od České národní banky. Své aktivity provozuje také v dalších zemích Evropské unie.

V čem lze investovat?

Díky tomuto online brokerovi můžete obchodovat nejen s akciemi, ale i investičními fondy, ETF, futures, pákovými produkty, dluhopisy, opcemi a warranty.

Na jaké trhy se dostanete?

Skrze platformu máte přístup na nejrůznější evropské burzy (např. Pražská burza cenných papírů, London Stock Exchange, Euronext Brussel), i na americké finanční trhy (Degiro NYSE, NASDAQ či Currenex), a dokonce na trhy v dalekém Hongkongu, Japonsku či Austrálii.

Jak Degiro funguje?

K investování na DEGIRO slouží obchodní platforma Webtrader. Lze se k ní připojit online nebo skrze mobilní aplikaci, která funguje na Androidu i iOS. Nakupovat různé obchodní instrumenty tak můžete z pohodlí domova i na dovolené.

Založení účtu

Pokud chcete na Degiro investovat, musíte si nejprve založit uživatelský účet. Registrace je poměrně jednoduchá a probíhá online. Jako u jiných obchodních platforem musíte zadat osobní údaje, číslo IBAN svého bankovního účtu, adresu, e-mail a telefon.

Nahrajete také kopii dvou dokladů totožnosti. Pro otevření účtu je také potřeba vložit na účet peníze. Degiro vyžaduje minimální vklad 1 Kč, pro provádění obchodů musíte samozřejmě zadat vyšší bankovní převod.

INVESTOVAT NA DEGIRO

Výběr profilu

Následně si můžete vybrat mezi třemi Degiro účty:

  • Basic (standardní účet),
  • Active (lze využívat shortování cenných papírů a službu DebitMoney),
  • Trader (umožní přístup ke všem službám, avšak obchodování s ním přináší vyšší investiční rizika a lze se dostat na účtu do záporných čísel).

Obchodování v EUR

Obchody na DEGIRO jsou prováděny v eurech. V rámci platformy musíte tedy převést CZK na EUR, protože jinak budou vaše objednávky odmítnuty. Převody nepodléhají poplatku a DEGIRO používá středový kurz. Konverze probíhá automaticky o půlnoci. Lze ji ale provést i manuálně.

Zrušení účtu

Zrušení účtu již tak jednoduché není. Pro jeho vyřízení musíte kontaktovat zákaznické centrum.

Nákupy akcií

DEGIRO umožňuje čtyři druhy nákupů investic. Je velmi důležité pochopit, jak tyto objednávky fungují. Podle toho, jakou variantu si zvolíte, se odvíjí cena finančního instrumentu.

Varianta Market znamená, že nákup nebo prodej se provede hned za nejlepší aktuální cenu. Varianta Limit umožňuje nastavit limitní cenu, za kterou chcete akcii koupit. Vaše objednávka pak bude čekat na vyřízení. V případě, že se cena na tuto úroveň dostane, nákup se uskuteční.

Objednávka Stoploss vás chrání před velkými ztrátami. Nastavíte si cenu, za kterou se má akcie prodat v případě, že její hodnota klesá. Příkaz Stop-limit pak umožňuje nastavit si jak stop, tak limit cenu.

Při nákupech akcií se stáváte vlastníky těchto cenných papírů a mohou vám být vypláceny dividendy. DEGIRO je připisuje na váš účet poté, co odečte srážkovou daň.

Nákup kryptoměnových ETF

DEGIRO spustilo v roce 2021 možnost nakoupit ETF, které jsou podložené kryptoměnami, konkrétně Bitcoinem. Pokud máte zájem o investování do kryptoměn touto nepřímou cestou, pak ETF mohou nabídnout cestu, jak mít v portfoliu také Bitcoin aktivum.

Pozor: Bohužel v rámci České republiky ještě není možné obchodovat tyto ETF. Vydavatel cenných papírů musí napřed poskytnout KID dokumentaci v českém jazyce. Doufejme, že se brzy i pro českého investora objeví možnost, jak investovat do ETF podložených bitcoinem či jinými kryptoměnami.

GB00BJYDH287 WisdomTree Bitcoin Bitcoin WisdomTree
CH0454664001 21Shares Bitcoin ETP Bitcoin 21Shares
GB00BLD4ZL17 CoinShares Physical Bitcoin Bitcoin CoinShares

 

Poplatky za prováděné obchody

degiro poplatky

Největším „tahákem“ pro nové klienty mají být nízké poplatky, které si DEGIRO za jednotlivé obchody účtuje. Nákupy amerických akcií a řady ETF jsou na minimální až nulové úrovni.

Některé ETF mají poplatky nastavené zdarma, za jiné zaplatíte většinou 1 – 2 Eura. Americké akcie mají nastavený poplatek přibližně 2 Eura. Kompletní a aktuální ceník najdete vždy na stránkách Degira – kompletní přehled poplatků zde.

Dobrá zpráva však je, že neplatíte žádné poplatky za vklady a výběry z účtu.

Proč investovat skrze DEGIRO

Pro drobné investory má online broker DEGIRO mnoho výhod. Jde o jednoduchou platformu se snadným uživatelským rozhraním. Navíc jsou stránky v češtině a v českém jazyce se také domluvíte s uživatelskou podporou. Obchody se sice provádějí v eurech, ale na účet lze převádět koruny, které lze následně směnit bez poplatků.

DEGIRO nabízí velký výběr finančních nástrojů, které můžete kupovat či prodávat. Umožňuje také vstup na mnoho zahraničních burz.

Velkým tahákem jsou nízké poplatky při obchodování na burzách v USA. Pro ty, kteří si chtějí vytvořit diverzifikované portfolio amerických akcií, může být Degiro správná volba.

Nevýhody investování na DEGIRO

I když lze nakupovat různé finanční produkty, DEGIRO se specializuje zejména na akcie. Chybí možnost investic např. do kryptoměn, které by mohly některé investory zajímat.

Hlavní devizou mají být nízké poplatky. Ne vždy to však platí. Investoři si musí vždy zkontrolovat platný ceník.

Ačkoliv DEGIRO nabízí ke správě portfolia různé nástroje, zkušenější investoři mohou některé funkce postrádat. Pravděpodobně budou tedy volit jiné alternativy. Např. ve srovnání platforem DEGIRO vs Lynx, nabízí Lynx mnohem pokročilejší nástroje.

Pro ty, kteří nemají velké zkušenosti s obchodováním na zahraničních trzích, může být matoucí investování na amerických burzách, protože DEGIRO umožňuje pouze nakupování v eurech. Je tak třeba neustále přepočítávat kurzy měn.

Zájemci o investování mohou postrádat demo účet, který by jim ukázal uživatelské rozhraní.

Registrace na Degiro je však zdarma bez poplatků za vedení účtu či neaktivitu, můžete si tedy platformu sami osahat.

INVESTOVAT NA DEGIRO

Upozornění

Investování zahrnuje rizika ztrát. Investujte jen takové peníze, které si můžete dovolit ztratit. Investujte opatrně. Článek a veškeré informace slouží ke vzdělávacím účelům a nejsou investičním doporučením.