Investice do nemovitostí online? Šance pro drobné investory

investice do nemovitosti online

Žádné investorské portfolio, žádné vysoké částky a žádné obchodní schůzky. Tak vypadá budoucnost investování. Investice do nemovitostí online jsou crowdfundingovou novinkou, která je určena i běžným drobným investorům. Jak a od kolika lze investovat a které platformy jsou k investování do nemovitostí online určeny?

Co je crowdfunding

Crowdfunding je novodobý způsob financování různých projektů, produktů nebo firem. Jeho specifikem je to, že se na financování podílí více investorů najednou – „crowd“ znamená v překladu dav.

Crowdfunding tak nabízí nové možnosti jak pro začínající podnikatele představující svůj produkt, tak pro drobné investory, kteří chtějí zhodnotit své peníze, aniž by museli investovat vysoké částky. Některé projekty nabízí zhodnocení peněz, jiné třeba podíl ve firmě nebo odměnu v podobě výsledného produktu. Crowdfundingové kampaně fungují také formou dobročinných darů, za které je pak jen symbolická odměna.

V Čechách se tomuto způsobu financování daří, příkladem budiž například server Hithit, který tímto způsobem podporuje sturtupy mladých podnikatelů a umělců s kreativními nápady.

Oblíbené jsou také peer-to-peer půjčky. Na tomto místě zmiňme například platformu Zonky, kde „lidé půjčují lidem“. Pro investory je to možnost, jak díky úrokům zhodnotit svůj vklad. Oblíbenější je však zahraniční Mintos platforma, která nabídne investorům mnohem vyšší výnos a zisk z investic.

Crowdfunding však v posledních letech vtrhl i do světa realit a otevřel tak nové dveře i drobným investorům, pro něž byl dříve trh s nemovitostmi prakticky nedostupný.

Investice do nemovitostí online: Jak to funguje?

Investice do realit nejspíš nebyly nikdy dříve tak pohodlné a dostupné, jako nyní. Mezi přední země realitních crowdfundingových kampaní patří hlavně USA a Velká Británie, odkud se tento fenomén přesunul i k nám.

Narozdíl od standardního investování do nemovitostí, v případě online platforem není nutné mít tak velký vstupné kapitál. Investovat mohou investoři i s malými částkami peněz.

Jak začít investovat do nemovitostí online

Základem je online platforma, která má na jedné straně investora nebo lépe řečeno skupinu investorů a na druhé straně projekt, který si přeje být financován.

Online platforma nabízí přehled projektů a vy jakožto investor si jen vyberete projekt, do něhož své peníze zainvestujete. Realitní projekty před schválením procházejí důkladnou analýzou i návrhem konkrétních podmínek a možností.

Jakmile bude cílová částka naplněna, projekt může být realizován a investorům se začnou zhodnocovat peníze.  Není třeba žádných osobních setkání, složitého papírování ani čehokoliv podobného.

Minimální vklad investice

Velkou výhodou crowdfundingových investic je možnost opravdu nízkých vkladů. Většinou lze investovat už od 1000 Kč (od 50 EUR), možné jsou také investice do několika projektů najednou. Nemusíte ani zůstávat v českém prostředí.

Investice do nemovitostí v zahraničí patří rovněž k oblíbeným způsobům, jak zhodnotit své peníze. K tomu lze však dnes využít i zahraniční crowdfundingové platformy, kde může být minimální vklad o něco vyšší. I tak se ale nebude jednat o vysoké částky, které by jinak investor musel vkládat při standardní investici do nemovitosti (tj. statisíce až miliony Kč pro jednu investici).

Výnosy

Jak je to s výnosy? Má vůbec smysl po takto malých částkách investovat? V první řadě záleží na tom, z čeho se budou výnosy tvořit. Můžete buď získávat procenta z nájmu dané nemovitosti nebo z růstu hodnoty nemovitosti.

Jedná se o tzv. konzervativní investice, což je strategie investování s minimálním rizikem. Malé částky lze rozložit do různých projektů a tím ještě snížit míru rizika.

Výnosy z pronájmu nemovitosti se obvykle pohybují kolem 3 až 5 % s tím, že jsou vypláceny každý měsíc. Vyšší výnosy pak lze očekávat v případě růstu ceny dané nemovitosti. Tam se lze vyšplhat až na hodnoty okolo 20 %.

Mezi nejčastější investiční nemovitosti patří hlavně developerské projekty v podobě nových bytů, oblíbené jsou také nemovitostní fondy. Ty jsou však dostupné pouze kvalifikovaným investorům.

Nutno zde dodat, že v případě investování do nemovitostí skrze online platformy se úroveň rizika posouvá. Mezi vámi (investorem) a nemovitostí je nyní 3. osoba, která zajišťuje celou investici. Pokud nemovitost bude dobrá, ale platforma zkrachuje, vy jako investor jste při své investici neuspěli. Velmi tedy záleží na plaformě skrze kterou investici vedete.

Nejoblíbenější investiční online platformy

V Čechách zatím těchto platforem moc není, ale do budoucna budou zřejmě přibývat. Trend je zřetelný ze zahraničí. Jak už zde bylo zmíněno, nemusíte se spoléhat čistě na naše české zprostředkovatele. Investovat lze i skrze zahraniční portály a pravdou je, že většinou nabízí lepší podmínky pro investory.

Estateguru platforma

estateguru.co

Platforma Estateguru patří mezi světově nejvyhledávanější portál, který sdružuje investiční příležitosti na nemovitostními trhu. Jedná se o estonskou platformu EstateGuru.co (pozor nikoli estateguru.com).

Minimální investice činí 50 EUR s tím, že průměrný výnos je až 10% – 12 %.

Na výběr máte z celé řady nemovitostí a můžete si sami prozkoumat do detailu, kterou nemovitosti budete chtít podpořit a zainvestovat. Anebo můžete nastavit tzv. Auto Invest a stanovit dopředu svoji investiční strategii.

Zkušenosti českých uživatelů hovoří ve prospěch Estateguru s tím, že je zde velice dobrá platební morálka a časté je i předčasné splacení. Financování jednotlivých projektů probíhá rychle, a tak se nabídky často aktualizují.

Získejte 0,5% bonus na první 3 měsíce ke své investici skrze tento registrační odkaz.

Upvest

upvest platforma

Nejznámější v online investicích do nemovitostí v České republice je platforma Upvest. Ta využívá pro své klienty především tzv. mezaninové úvěry. Tento typ financování je složen z vlastního kapitálu a úvěru, na nějž se složí vícero investorů.

Upvest zvládá zafinancovat i nákladnější projekty v hodnotách kolem 20 milionů Kč. Na stránkách této platformy jsou ke shlédnutí jak probíhající projekty, tak i ty úspěšně zafinancované. U těch je pak vidět čistý výnos v procentech i počet investorů, kteří se do projektu zapojili. Výnosy se v průměru pohybují kolem 5,5 %.

Rentiero

Rentiero byl projekt, který si vedl opravdu dobře. Použitý minulý čas je však v tomto případě bohužel na místě, protože jmenovaná platfoma už svou činnost ukončila. I tak ale stojí za to si připomenout, jak to u Rentiero chodilo.

Projekt nabízel investice od 1000 Kč s tím, že zde byly dva základní typy výnosů – z pronájmu (vypláceno každý měsíc) a z rostoucí hodnoty nemovitosti. Pokud měl investor podíl na nemovitosti, mohl jej prodat a tím výnos získat. Projekt Rentiero se zabýval investicemi do pražských bytů.

Fundlift

fundlift platforma

Fundlift je českou crowdfundingovou platformou, která se soustředí vedle nemovitostí i na jiné projekty. I tak zde ale lze najít zajímavé investiční příležitosti, pokud jsou nemovitosti vaším cílem.

Minimální částka vkladu je stanovena na 500 Kč, částky se však u jednotlivých projektů liší. V případě nemovitostí se tak pravděpodobně bude jednat o částky vyšší.

Nevýhodou je nízká návratnost pro drobné investory, která se pohybuje 4% – 7% ročně.

Budoucnost online investic do nemovitostí

Obecně lze investice do nemovitostí online vnímat jako velice užitečný nástroj, jak zhodnotit své finance a vytvořit si pasivní příjem. Mezi hlavní výhody patří přehledný systém, stabilní výnosy i možnost zapojení drobných investorů s poměrně nízkou mírou rizika. Na druhou stranu je otázka, zda se minimální investice opravdu vyplatí. Může to však být dobrý způsob, jak si svět online investic pro začátek vyzkoušet.

Pokud preferujete fyzické nemovitosti, vyzkoušejte semináře, přednášky a akce od skupiny Realitní Shaker. Vyberte si z řady seminářů, např. Investování do nemovitostí od A do Z, Investice do bytů jako cesta k pasivnímu příjmu či speciální seminář zaměřený na Financování nemovitostí. Využijte slevový kód digitalninomadstvi pro 10% slevu.