Do čeho investovat 50 000 korun

do čeho investovaat 50 000 korun

Spousta lidí žije v představě, že investovat lze pouze ve velkých částkách. Omyl. I malá částka měsíčně může vytvořit investorovi dobré portfolio. Níže se dočtete o tom, do čeho investovat 50 000 Kč.

Pokud se k takovému kroku chystáte, myslete na to, že se bavíme o penězích, které jdou čistě na investice. Pokud nemáte vytvořené spoření, zajištěnou rezervu při případném výpadku příjmů nebo splacené dluhy, peníze by měly primárně směřovat právě na tyto věci. Vždy bychom měli investovat jen tolik peněz, o kolik si můžeme dovolit přijít.

Osobnost investora

Psychologie a chování investora jsou důležitou součástí toho, zda bude investice úspěšná a jakým směrem se ve finančním světě investor vydá. Než začnete, zkuste se zamyslet nad tím, jaký typ jste. Jak přistupujete k riziku, jaká je pro vás ideální investiční doba a jakého cíle chcete dosáhnout?

I při vkládání menších částek je potřeba dávat si pozor na nejčastější chyby. V tom hraje velkou roli právě identifikace psychologie investora. Problémem může být například přílišná sebedůvěra nebo naopak opatrnost, převládnutí strachu, nepřipravený investiční plán, nedostatečná diverzifikace portfolia nebo třeba naskakování do už rozjetého vlaku.

Diverzifikace v malých částkách

Asi největší chybou při investici do 50 000 Kč by byla sázka na jednoho koně. Například některé akcie sice nabízejí velmi výhodné zhodnocení, ale zároveň může tento jediný titul v konkrétním čase výrazně ztratit.

Snížit takové riziko je možné rozdělením investic mezi několik podniků. Zkuste experimentovat s menšími částkami a ty přerozdělit do různých odvětví. Někteří investoři sázejí na to, že peníze rozdělí mezi několik firem ve stejném oboru. To je ale neochrání, pokud se různými vedlejšími vlivy dostane celé odvětví na vedlejší kolej.

Dostatečné diverzifikace lze dosáhnout skrze populární ETF – indexové akcie. Jedná se o investiční nástroj, který se obchoduje na světových burzách. Kopíruje složení daného indexu podle složení aktiv v indexu. Výhodou je vysoká transparentnost, nízké náklady, vysoká likvidita a právě také vysoká míra diverzifikace. Mezi nejznámější ETF investice patří investice do S&P500 či Nasdaq.

INVESTOVAT NA DEGIRO

Akcie na české burze

Pro začátečníka s menší částkou je dobrou volbou zkusit experimentovat s propadem nějaké akcie. A nejsnadnějším místem pro zaučení je v tomto případně přímo pražská burza, kde si můžete vybírat ze zajímavých titulů za pár stovek, jako je např. ČEZ nebo Avast. Ve velké oblibě jsou dividendové akcie, které zajišťují pravidelnou několikaprocentní roční dividendu.

Zvolit můžete také konzervativnější styl investice, a to nákup dluhopisů. V tomto případě ale doporučujeme počkat na vhodnější čas. S inflací mohou přinést velmi nízký, až záporný výnos.

Kam investovat 50 tisíc korun

Již s částkou do 50 000 Kč, se nám otevírá svět jak krátkodobých, tak dlouhodobých investic.

Trading přes boty

Populárním se stává pasivní investice. Ta spočívá v tom, že nastavíme robotovi určitá pravidla a on za nás sám investuje. Je na vás, jakou si nastavíte frekvenci, vklad, toleranci poklesu ceny nebo velikost risku.

Určitým způsobem automatizovaného obchodování je i strategie DCA. S tou investor investuje pravidelně, např. na měsíční bázi.

U nás umožňuje využití automatizovaných investic především investiční platforma Portu (recenze Portu).

INVESTOVAT NA PORTU

Sociální investování

etoro investování

Sociální investování umožňuje sledovat finanční aktivity ostatních investorů a kopírovat vše, co dělají v reálném čase. Popularitu, a to nejen mezi nováčky ve finančním světě, si získala i sociální obchodovací platforma eToro. Klienti skrze ní mají možnost investovat do různých finančních nástrojů.

INVESTOVAT NA eTORO

Kryptoměny

Dalším populárním odvětvím jsou kryptoměny. Předpokládá se, že kryptoměny se budou chovat podobně jako ostatní trhy a v dlouhodobém horizontu spíše porostou. Je také možné, že některé země bojující s problémy s inflací, by mohly přijmout BTC jako svou oficiální měnu. To by pomohlo adopci kryptoměn a rozšíření jejich používání. Nejlepším místem pro investici do kryptoměn jsou kryptoměnové burzy.

INVESTOVAT NA BINANCE

Nemovitosti

Výhodnou investicí se může stát i nákup garáže v nějaké z levnějších lokalit ČR a její následný pronájem. Nezapomeňte započítat i to, že budete muset zaplatit daň z nabytí nemovitosti.

P2P půjčky

P2P půjčky nabízejí celkem zajímavé zhodnocení s poměrně přijatelným rizikem. Některé platformy, například Zonky, nenabízejí možnost investování i do úvěrů jiných společností. To však dělá např. Mintos, kde můžete investovat do úvěrů od stovek jiných bank.

INVESTOVAT NA MINTOS

Dalším zajímavým P2P portálem je estonský EstateGuru, který nabízí úvěry zajištěné nemovitostmi.

Platforma patří mezi největší svého druhu v Evropě a pyšní se dobrou platební morálkou. Nevýhodou se ale může stát fakt, že předčasné splácení klade na investora vyšší časové požadavky ke zhodnocení dalších nabídek.

Vzdělání

Mezi hodnotnou a dlouhodobou investici patří určitě i investice do osobního rozvoje a vzdělání. S vyšší kvalifikací se vám mohou otevřít nové příležitosti. Vyplatí se především takové investice, které jsou zakončeny hodnotným certifikátem.

Alternativní investice

Alternativní investice spočívá v uložení peněz do vzácných předmětů, jejichž množství je omezené a v čase ani významně neporoste. Spadají sem investice do umění, archivního alkoholu, kartiček, známek nebo například unikátních sad stavebnic Lego. Takový druh investice je vhodné zvážit především, pokud vás dané odvětví přímo zajímá a rozumíte mu.

Dlouho se jednalo o odvětví pro větší investory, a to především kvůli vysoké vstupní investici, nižší likviditě a zvýšeným nákladům na pojištění a úschovu daných předmětů. Díky investiční platformě Portu Gallery lze v České republice investovat však již od jedné koruny.

INVESTOVAT NA PORTU

Investování zahrnuje rizika ztrát. Investujte jen takové peníze, které si můžete dovolit ztratit. Investujte opatrně. Článek a veškeré informace slouží ke vzdělávacím účelům a nejsou investičním doporučením.