Portu recenze: Funguje automatické investování do ETF se ziskem?

Portu recenze

Jste začínající investoři, kteří zatím tápou v tajích akciových trhů? Chcete začít investovat, ale nejste si jistí, jakou strategii zaujmout a jak to všechno vlastně funguje? Možná bude pro vás tou správnou volbou automatizované investování, které nabízí v Česku investiční platforma Portu. Naše Portu recenze vám odhalí její fungování, výhody i nevýhody.

Co je Portu?

Ve světě nabývají na popularitě tzv. robo-advisory. Automatizované investování v českých korunách však dlouho nebylo možné. Přinesla jej až aplikace Portu. Název Portu má být zkratkou z anglického sousloví portfolio for you, tedy vaše portfolio.

Za platformou stojí investiční společnost WOOD and Company, která se chlubí tím, že je největším obchodníkem na pražské burze. Její klienti se proto nemusí bát, že by tato zavedená společnost v dohledné době zkrachovala, a že by o své peníze přišli. V Česku působí již 25 let a měla tak zkušenosti, finance i technologie, aby i českým investorům nabídla možnosti, které nabízí robotické advisory. Portu byla spuštěna v srpnu 2018. Ke konci roku 2019 měla přes 8 000 uživatelů.

Jak Portu funguje


Portu investuje do burzovně obchodovaných fondů (ETF).  Ty fungují na principu diverzifikace portfolií do různých aktiv (akcií, dluhopisů, komodit). Na rozdíl od podílových fondů sledují ETF výkyvy trhu a mají tak vyšší výnos.

Investoři si skrze Portu kupují přímo ETF. Přidaná hodnota Portu spočívá v tom, že se stará o výběr jednotlivých ETF a vytváří automaticky podle přání investorů diverzifikované portfolio šité na míru.

Díky automatizaci pomocí algoritmů odpadají poplatky za správu financí. Ty se u akciových fondů pohybují kolem 5% z jedné investice. Naproti tomu Portu požaduje po uživatelích poplatek 1% ročně. Nejsou zde žádné vstupní či výstupní poplatky. Protože Portu pracuje na burze s velkým objemem investic, dokáže snížit náklady, které by měl individuální investor.

Spolu s investicí je nabízeno zajištění proti kurzovým výkyvům, tzv. hedging.

Platforma je určena pro širokou veřejnost, která může začít investovat již od tisíců korun. Lze si totiž koupit i frakce akcií. Pro drobné investory, kteří nechtějí peníze schovávat na spořicím účtu, kde jim je postupně požírá inflace, se tak jedná o unikátní příležitost.

Portu recenze: jak začít investovat

Nejprve se zaregistrujete na Portu.cz. Vyplníte dotazník, ve kterém uvedete své zkušenosti s investováním, riziko, které jste ochotni akceptovat, na jak dlouho chcete své peníze investovat, kolik z vašeho příjmu připadne na splátky vašich dluhů apod.

Portu vaše odpovědi vyhodnotí a navrhne vám rizikový profil a složení vašeho portfolia. To můžete následně upravit tak, aby vyhovovalo vašim představám.

Následně musíte ověřit svou totožnost a nahrát do Portu dva doklady totožnosti. Musíte také přiložit formulář, že nejste daňovým rezidentem v USA.

V posledním kroku převedete peníze na účet Portu a ty budou následně automaticky investovány. Investovat můžete pravidelně i jednorázově, podle vašich potřeb.

INVESTOVAT NA PORTU

Možnosti investování

Portu portfolia

Základní verze investování, kterou Portu nabízí je vytvoření profilu investora podle rizikovosti investice. Následně investuje do amerických akcií, evropských akcií, asijských akcií, akcií rozvíjejících se trhů, globálních bondů, korporátních bondů a měn. Za vytvoření portfolia zaplatíte 1% roční poplatek. Z hlediska práva uzavíráte s Portu smlouvu o obhospodařování majetku.

Portu strategie

Jedná se o variantu pro zkušenější investory. Můžete si vytvořit vlastní strategii či investovat do strategií, které Portu předem připravila. Vyberete si oblast, která vás zajímá (např. technologie, zlato, udržitelné energie apod.). Poplatky se liší od 0,89% u základní strategie po 1,89% u premium strategie. Z hlediska práva uzavíráte s Portu komisionářskou smlouvu.

Účet pro děti

U Portu můžete založit dětský účet, díky kterému se bude vaše ratolest učit nakládat s penězi a investovat. Výhodou je nižší poplatek (0,25% ročně). Portu účet pro děti může být alternativou k dětskému spořicímu účtu.

Portu Gallery

Portu umožňuje široké veřejnosti investovat do sběratelských aktiv. Jedná se zejména o automobilové veterány a další sběratelské předměty.

Portu recenze: výhody

 • Pro nezkušené investory představuje Portu unikátní příležitost, jak se seznámit s jednotlivými možnosti investování.
 • Celá platforma je v češtině, investor převádí peníze v českých korunách, což celý proces značně zjednodušuje.
 • Aplikace je značně intuitivní, uživatelsky příjemná. Přehledně ukazuje vývoj investic.
 • Portfolio je vytvořeno automaticky, investor se nemusí investicemi v podstatě vůbec zabývat.
 • Poplatky jsou oproti klasickému investování nízké, u portfolií činí 1% ročně. Nejsou zde poplatky za nákup a prodej.
 • Počáteční vklad může být pouze 1 000 Kč, Portu tak otvírá možnosti i drobným investorům, kteří si nemohou dovolit vložit více.

portu investice

Portu recenze: nevýhody

 • Portu je investování jako každé jiné. I když zde vložíte své peníze, neznamená to, že nebudete ve ztrátě.
 • Protože je Portu značně zautomatizované, investor se nenaučí, jak skutečně burzovní obchody fungují.
 • Existují i levnější platformy pro ty investory, kteří jsou ochotni se poprat s angličtinou.
 • Nejsou zde žádní finanční poradci, kteří by vám mohli poradit, abyste nepropadali panice při náhlém poklesu akciových trhů.
 • Portu je vhodná na dlouhodobé investice. Z krátkodobého hlediska se vám peníze nezhodnotí.
 • Není zde možný gliding, nemůžete si tedy přesouvat jeden druh aktiv na jiný (pokud nakoupíte akcie, nemůžete je změnit na dluhopisy).
INVESTOVAT NA PORTU