Akcie Microsoft: Vyplatí se koupit akcie MSFT? Aktuální cena, kurz a graf

akcie Microsoft MSFT

Microsoft je jedna z největších softwarových společností, známá především pro svůj operační systém Windows PC a kancelářský software Office. Už dávno však není definovaná jen těmito produkty. Drží si vysoké postavení mezi technologickými akciemi a je zajímavá jak svou historií a vývojem, tak i současnými aktivitami. My se v tomto článku podíváme na to, jaké možnosti Microsoft nabízí, jaké je jeho současné postavení na trhu a nebo jaká rizika může pro investora představovat.

Historie Microsoft

Společnost Microsoft založili 4.dubna 1975 Bill Gates a Paul Allen. Zakladatele byli dobrými přáteli od dětsví a spojovala je hlavně vášeň pro programování. Hledali příležitost, kde by mohli uplatnit své znalosti a zároveň prorazit na trhu.

Prvním společným počinem byl speciální počítačový program pro mikropočítač Altair 8800 od společnosti MITS. Po předvedení projektu začal MITS program okamžitě distribuovat pod názvem Altair BASIC. Roku 1977 uzavřela společnost dohodu s japonským časopisem ASCII a založila první mezinárodní pobočku. V lednu 1979 se pak Microsoft přestěhoval do washingtonského Bellevue.

Microsoft ve spolupráci s IBM uvedl PC DOC

Zlomový byl pro firmu rok 1981, kdy ve spolupráci se společností IBM uvedla na trh software PC DOS. Microsoft se díky tomuto kroku stal vůdcem obchodu s počítačovými operačními systémy.

V roce 1983 rozšířili dále svůj vliv díky uvedení počítačové myši Microsoft Mouse a ve stejný rok opustil společnost jeden ze zakladatelů Paul Allen.

Microsoft Windows

V listopadu 1985 vydal Microsoft grafickou extenzi pro MS DOS, kterou zná většina z nás pod názvem Microsoft Windows.

V únoru roku 1986 se společnost přemístila do nedalekého Redmondu a stala se akciovou společností. Vzrůst akcií udělal následně z vývojářů miliardáře. Z dalších mezníků můžeme jmenovat například roky:

  • 1990 – Microsoft uvedl na trh kancelářský balík programů Microsoft Office
  • 1995 – na trh přišel operační systém Windows 95 s prohlížečem Internet Explorer
  • 2001 – společnost vydala operační systém Windows XP a herní konzoli Xbox
  • 2008 – vstup do cloud computingu s platformou Windows Azure
  • 2009 – založení vlastního řetězce maloobchodů Microsoft Store
  • 2012 – byl vydán operační systém Windows 8
  • 2013 – zakoupení telefonní divize společnosti Nokia
  • 2014 – představení systému Windows 10

Ačkoliv by se na první pohled mohlo zdát, že sbíral Microsoft jeden úspěch za druhým, čelila v průběhu let společnost spoustě soudních sporů a udělala také pár špatných rozhodnutí. Například když nezareagovala rychle na vývoj chytrých telefonů a Google tak získal přední místo na trhu s operačním systémem Android. Kvůli tomuto zaváhání přišla, podle slov Billa Gatese, společnost odhadem o 400 miliard dolarů.

Produkty a služby Microsoft

microsoft office produkty

Jaké produkty a služby Microsoft na trhu nabízí? Typické jsou již zmiňované operační systémy – Windows 10 a kancelářské programy Microsoft Office (Word, Excel, Outlook apod.). 

Velký podíl tržeb tvoří jejich cloudová platforma Windows Azure. Jmenovat můžeme určitě také webový prohlížeč Microsoft Edge a podnikání v herním průmyslu – Xbox, Xbox 360 nebo Xbox One.

xbox konzole

V roce 2011 koupil Microsoft Skype za 8,5 miliardy dolarů a vlastní také digitální služby jako Zune nebo MSN. Za zmínku stojí i chytrý telefon Lumia s OS Windows Phone.

Společnost také působí jako vydavatel některých úspěšných počítačových her, např. Minecraft, Age of Empires nebo HALO.

Finanční čísla Microsoftu

Akcie Microsoftu jsou stálicí na burze. Za úspěchem společnosti nestojí jen chytré nápady a kvalitní práce vývojářů, ale také obor. Trh, na kterém Microsoft působí, je obrovský a přináší mnoho podnikatelských příležitostí. Společnost na něm má téměř monopolní postavení. Tržní kapitalizace společnosti nyní přesahuje 1 bilion dolarů.

Akcie MSFT

akcie MSFT microsoft

INVESTOVAT NA DEGIRO

Když se budeme bavit o konkrétních číslech, akcie MSFT Microsoftu trvale rostou. V roce 2015 stála akcie méně než 50 dolarů, dnes koupíte akcii Microsoft za více jak 250 dolarů.

Koronavirová krize

Jeden z největších cenových propadů zaznamenala během koronavirové krize v březnu 2020. Z cen 185 dolarů propadla až k 137 dolarů. Během tří měsíců se však cena vrátila zpět a od té doby opět roste.

Výnosy za třetí kvartál roku 2021 činily 41,7 miliard dolarů a čistý zisk za stejnou dobu 15,45 miliard dolarů. Došlo tak k meziročnímu vzrůstu výnosů a zisku na akcii nad očekávání analytiků.

Příčinu na tom má i pandemie koronaviru, díky ní vzrostla poptávka po kancelářských i cloudových službách. Právě cloudová platforma Microsoft Azure byla hybným motorem a zaznamenala 50% meziroční nárůst výnosů.

Výnosy podnikové divize, kam můžeme zařadit MS Teams, Skype, Outlook nebo OneDrive vzrostly o 15% a výnosy z kancelářského systému Office 365 vzrostly o 22%. Výkonný ředitel předložil akcionářům výroční zprávu, ve které mimo jiné informoval, že digitalizace se neustále zvyšuje a společnost bude směřovat svou energii do vývoje cloudové sítě a technických inovací.

Dividenda

Od roku 2004 vyplácí svým akcionářům Microsoft stabilně dividendy, což přináší výhodu oproti jiným technologickým korporacím, které nevyplácejí dividendy vůbec. A to nikoliv jednou ročně, ale každé čtvrtletí.

Společnost sice nepatří mezi dividendové krále, ale díky tomu, že udržuje vzestupný trend k tomu má nakročeno. Každý rok firma ohlašuje vyšší dividendu a ta poslední byla vyčíslena na 0,51 amerických dolarů. K tomu vyplácí Microsoft jednorázovou dividendu – 3 dolary na jeden podíl.

Výhody a potenciál

Microsoft je stabilní součástí trhu již přes 40 let. Hodnota akcií neustále roste a od roku 2013 se více než zdvojnásobila. K tomu působí na trhu, který má velký potenciál a nabízí mnoho příležitostí. Vynechat nemůžeme ani fakt, že Microsoft zaměstnává nejlepší odborníky ve svém oboru.

V roce 2014 vstoupil do čela firmy Satyia Nadella a stal se jejím klíčovým mužem. Právě díky němu dosahovala společnost skvělých finančních výsledků a během krátké doby se mu povedlo zalepit chyby, kterých se dopustil jeho předchůdce Steve Ballmer. Ten neopustil firmu zrovna v nejlepší formě. Ballmer neměl dobrou pověst a k tomu všemu zapříčinil poprvé v historii kvartální ztrátu Microsoftu tím, že si prosadil neúspěšnou akvizici Nokie. Současný šéf vsadil na novou firemní kulturu a cloud a vrátil společnost na výsluní.

Cloud computing

V posledních letech se společnosti vyplácí hlavně investice do cloudových služeb. Příjmy z jejich Windows Azure tvoří celou třetinu jejich celkových příjmů a neustále rostou. Za první kvartál roku 2021 činily tržby z cloud computingu 13 miliard dolarů.

Investice do cloudu přišla ve vhodnou dobu. Společnost totiž zažila propad, a to když začaly být počítače nahrazovány chytrými telefony a tablety. Dokázala se ale i díky již jmenovanému Satyi Nadellovi rychle přizpůsobit, investovala do cloudových služeb a přesunula své produkty na všechny platformy.

Rizika

Jedním z rizik je zranitelnost společnosti v krizi. Technologický sektor je odvětvím, které během hospodářských útlumů trpí. A to především proto, že jakmile ekonomika vstoupí do recese, snižuje se i poptávka po produktech společnosti.

Někteří investoři se také od společnosti odvracejí z toho důvodu, že akcie Microsoftu zaznamenaly mezi lety 2013-2019 raketový růst a z pohledu technické analýzy se předpokládá, že by měla brzy přijít větší korekce.

Zmínit můžeme také zvyšující se působnost konkurence. Apple a Google získávají stále více popularity a přetahují zákazníky Microsoftu. Určitou roli v tom hraje nechvalně proslulé aktualizace systému Microsoft, které uživatele v práci velmi brzdí a jsou nevyzpytatelné.

microsoft pc aktualizace

Budoucnost Microsoft

Microsoft je vysoce ziskovou společností, kterou protéká každý rok volný peněžní tok v miliardách dolarů. Díky obratu a zaměření se na atraktivní a rostoucí obory, jako je cloud nebo virtuální produkty, vytváří firma vysoké tržby a růst zisků.

Microsoft pracuje s dlouhodobou vizí a rád prezentuje futuristické myšlenky. Podívejte se na video z roku 2015, kde je vykreslena budoucnost, do které směřujeme. Video má přes 2 miliony zhlédnutí.

Investoři tak mohou očekávat, že i v nadcházejících obdobích bude tento trend pokračovat a vysoký nárůst dividend je reálně dosažitelný, pokud se bude globální ekonomika držet mimo dlouhodobou recesi. Microsoft tak zůstává velkou jistotou na burze a své poměrně dominantní postavení by si měl i nadále udržet.

INVESTOVAT NA DEGIRO

Investování zahrnuje rizika ztrát. Investujte jen takové peníze, které si můžete dovolit ztratit. Investujte opatrně. Článek a veškeré informace slouží ke vzdělávacím účelům a nejsou investičním doporučením.