Investiční strategie Warrena Buffetta

Investiční strategie Warrena Buffetta

Warren Buffett je jedním z nejúspěšnějších investorů všech dob. Jeho jmění se odhaduje na 89,5 miliard dolarů a řadí ho mezi nejbohatší lidi světa. Zajímá vás, jak funguje investiční strategie Warrena Buffetta a do jakých společností vložil své peníze?

Kdo je Warren Buffett?

Warren Buffett má zajímavý životopis. Pochází z Nebrasky z města Omaha z rodiny burzovního makléře, po němž zdědil obchodnické nadání. Své první akcie si pořídil v jedenácti letech. Ve čtrnácti si pořídil pozemky, které následně pronajal farmářům.

Na newyorské univerzitě Colombia Business School jej učil Benjamin Graham, ekonom a profesionální investor. Ten byl první, kdo definoval rozdíl mezi investicí a spekulací. Buffetta naučil mnohé o tom, jak funguje burza a obchodování na akciových trzích, a jak rozpoznat společnosti, které mají potenciál. Jeho knihy Inteligentní investor a Security Analysis Buffett doporučuje jako povinnou četbu všem začínajícím investorům.

Warren Buffett si následně založil společnost Buffett Partnership, která byla velmi úspěšná. Pro svůj talent, kterým vždy dokázal odhadnout, jak se bude vyvíjet trh, se Buffettovi začalo přezdívat Věštec z Omahy.

V roce 1962 začal investovat do textilní firmy Berkshire Hathaway a v roce 1965 ji převzal a přebudoval na úspěšnou investiční kapitálovou společnost. Na počátku se akcie společnosti prodávali za 7,6 dolarů, v roce 1990 se vyšplhaly na 7 175 dolarů a v roce 2014 překročily částku 200 000 dolarů za akcii. Jedná se o tzv. BRK-A, kmenové akcie, které nikdy nebyly děleny a nikdy nevyplatily dividendu. Jsou to nejdražší akcie na newyorské burze. Nyní jedna akcie stojí přibližně za 304 000 dolarů. Společnost vydala také BRK-B, prioritní akcie s třicetinovou hodnotou.

Společnost píše pravidelné dopisy akcionářům. Pro investory je to vždy poučné čtení.

I když je Buffett miliardářem, umí si udržet nadhled a zbytečně neutrácí. Žije v domě, který si pořídil před tím, než se jeho bohatství rozrostlo. Spolupracuje s nadací Billa a Melindy Gatesových, kterým odkázal mnoho ze svého majetku.

Citáty Warrena Buffetta

Warren Buffett je znám pro své citáty a bonmoty. Například:

Pravidlo jedna: Nikdy neztrať peníze. Pravidlo dva: Nikdy nezapomeň na pravidlo jedna.

Dokumentární film o Warrenu Buffettovi

V roce 2017 byl o Buffettovy natočen dokumentární film Becoming Warren Buffett, kteří by všichni jeho fanoušci měli vidět.

Film byl zveřejněn na YouTube a je volně ke zhlédnutí.

Základy investiční strategie Warrena Buffetta

Warren Buffett ví, že je třeba investovat nejprve do svého osobního rozvoje. Neustále se vzdělávat a získávat nové dovednosti nám pomůže v dalším profesním životě. Buffett nepřestává sledovat informace o fungování trhů, spotřebitelů a o ekonomice celkem. Neustále se totiž vyvíjí a správný investor musí být v obraze.

Základem Buffettovy strategie jsou dlouhodobé investice do projektů, ve kterých se orientuje. Věří, že abychom mohli investovat do nějaké společnosti, měli bychom chápat, jak funguje, jestli jí věří spotřebitelé a zda jsou její produkty kvalitní.

Čím jednodušší se investice jeví, tím je lepší. Podle Buffetta něčemu nerozumět znamená jít do rizika. Pokud jde o komplikovaný produkt, hrozí, že se spíše zhroutí. Například Buffett nechtěl dlouhou dobu investovat do technologických společností, protože jim prostě nerozuměl. Nedotklo se ho proto např. splasknutí internetové bubliny po roce 2001. Do akcií Applu začal výrazně investovat až v roce 2016. Podle něj se vyplatí investovat do firem, které fungují na jednoduchém základě a mají jeden hlavní předmět podnikání, kterému se věnují. Nejlepší jsou takové společnosti, které vyplácejí vysoké dividendy. To zvýší návratnost vaší investice.

Buffett obchoduje navzdory trendům. Nejlepší čas na investice je v době krize, kdy jsou akcie firem podhodnocené. Za akcie odmítá hradit vysoké částky a raději si počká, až jejich hodnota dočasně poklesne.

S tím souvisí i Buffettovo pravidlo jít proti chování masy, nepodléhat trendům a hysterii, která často na trhu vznikne. Buffett například nakoupil akcie American Express v době, kdy si každý myslel, že společnost zkrachuje. Podíly v bance Goldman Sachs zase nakoupil v době krize v roce 2008. Akcie je podle něj třeba držet dlouhodobě alespoň v desetiletém výhledu. Při poklesu jejich hodnoty je dobré nepodlehnout emocím a neprodávat je příliš brzy.

I Buffett někdy o peníze přišel. Proto je podle něj důležité diverzifikovat své prostředky. Není dobré „vložit všechna vajíčka v jednom košíku“. Ztráty tak budou kompenzovány ziskem. Je mnohem výhodnější investovat do indexu akciového trhu, než do jednotlivých společností.  Trh je do velké míry nepředvídatelný. Není proto dobré mít vysoká očekávání, jak se bude vyvíjet.

Zkuste při svém investování následovat těchto 10 pravidel Warrena Buffetta.

Jak vypadá portfolio společnosti Berkshire Hathaway?

Jednou z nejúspěšnějších investic bylo postupné skoupení 7% podílu ve společnosti Coca Cola, který Buffett stále drží. Aby ne, za posledních 50 let se výnosy společnosti stále zvětšují.

Dále investoval například do akcií General Electrics či IBM, těch se ale v posledních letech zbavil. I když je Buffett typem investora, který drží své investice dlouhodobě, neznamená to, že se jich neumí zbavit, když nesplní jeho očekávání.

Největší kapitál má Buffett uložen v Bank of America. Následuje zmíněná Coca Cola, banka Wells Fargo, potravinářská společnost Kraft Heinz, firma American Express nebo televizní a rozhlasová společnost Sirius XM.

Zásadní je však podíl, který Buffett vlastní v technologickém gigantu Apple. Hodnota Applu na trhu stále roste a výrobce iPhonů tvoří čtvrtinu Bershire Hathaway portfolia.

Je však třeba podotknout, že portfolio Berkshire Hathaway se neustále mění. V roce 2018 začala společnost například investovat do úspěšného Amazonu a brazilské společnosti StoneCo.

Podrobný přehled akcií Warrena Buffeta naleznete zde.