Platforma Mintos: shrnutí roku 2019

platforma mintos 2019

Sdílená ekonomika hýbe světem. Půjčování lidí od lidí (tedy tzv. peer to peer půjčky) jsou stále populárnější. Investoři poskytují žadatelům o drobné půjčky finanční prostředky. Využívají k tomu online tržiště, na kterých se vzájemně hledají. Provozovatelé zajišťují veškerý servis od ratingu úvěrů po rozúčtování splátek investorům.

Jednou z největších P2P platforem na světě je lotyšská společnost Mintos. Ačkoliv byla založena teprve v roce 2015, stala se postupně nejoblíbenějším online tržištěm v Evropě.

Přečtěte si podrobnou recenzi investování na Mintos, kde najdete jak základní popis fungování platformy, tak zkušenosti investorů.

Jak funguje platforma Mintos?

Mintos sám neposkytuje úvěry. Ty nabízejí investorům na Mintosu partnerské úvěrové společnosti z různých koutů světa. Mintos pouze zjišťuje, jaká je finanční situace těchto poskytovatelů, zda mají dobré výsledky při poskytování úvěrů a jak řídí svá rizika. Je tedy tržištěm, prostorem, kde se dají úvěry uzavírat.

Minimální výše úvěru je 10 euro a půjčky jsou většinou krátkodobějšího charakteru. Díky tomu Mintos umožňuje investovat své peníze i běžným lidem. Úvěry si investoři mohou vybírat sami, nebo výběr nechat na automatických algoritmech. Jejich zisk spočívá v úrocích, které jim splácejí úvěroví dlužníci.

Mintos v číslech

Své peníze Mintosu svěřilo již přes 261 000 investorů. Průměrná investice na investora připadá na 4 441 euro rozložených do 240 půjček. Naproti tomu stojí 67 společností ze 32 zemí, které úvěry na Mintosu nabízí.

Nejčastějším typem půjček jsou osobní (51%) a krátkodobé půjčky. Následují půjčky na auta (14%). Investoři ale mohou své peníze poskytnout i na podnikatelské, hypoteční a zemědělské úvěry a také financování faktur. V omezeném množství se nabízejí půjčky se zástavou.

Průměrná úroková míra se pohybuje kolem 11,85%.

Můžete se však dostat i na zhodnocení 17% ročně, podívejte se na tyto zkušenosti investora na Mintos.

Celková hodnota půjček prodaných na sekundárním trhu činí přes 287 700 000 euro.

Mintos v roce 2019

Mintos prošel v roce 2019 dramatickým vývojem, výrazně rozšířil svůj tým, změnil své sídlo a založil pobočky v Berlíně a Vilniusu.

Zdvojnásobil počet investic na platformě. Zatímco v dubnu to byly dvě miliardy eur, v listopadu překročil hranici čtyř miliard.

Počet investorů za rok vzrostl o 150% oproti roku 2018. Celkový profit investorů z úroků činil 45 milionu euro.

Na sekundárním trhu se prodaly půjčky za 185 milionů euro. Investoři, kteří potřebují finance, se tak snadno mohou zbavit svých úvěrů přede dnem splacení. Tato možnost je jednou z velkých taháků Mintosu.

Mintos se stal hlavním P2P tržištěm v Evropě. Zabírá celkem 40% trhu (bez Velké Británie, kde P2P půjčky již fungují delší dobu). Mintos se svou velikostí začíná podobat středně velké bance.

Růst společnosti v roce 2019 poukazuje nejen na její úspěch, ale na celkový zájem investorů o P2P půjčky, které, ač nejsou bez rizika, představují zajímavý způsob zhodnocování peněz.

INVESTOVAT NA MINTOS