Dopad koronaviru na trhy

Dopad koronaviru na trhy

Koronavirus hýbe světovými zprávami už několik týdnů. Nemoc, která se v prosinci objevila v Číně. V současné době má přes 1000 obětí, potvrzených nemocných je přes 43 000. Lidé se obávají nákazy, některé vlády omezily či úplně zrušily lety z Číny. Kromě zdraví lidí se projevuje dopad koronaviru na trhy.

Koronavirus a byznys

Odborníci se shodují, že negativní vliv bude mít koronavirus zejména na sektor služeb  v oblasti cestovního ruchu a rekreace.  Strach z nákazy, který dopadá na čínskou populaci, vedl k zavření kaváren, restaurací i čínského Disneylandu.

Velký problém představuje virus pro letecké společnosti. Lety do Číny zrušily některé americké letecké společnosti, Lufthansa či British Airways. I ty společnosti, které do Číny a z ní stále létají, se potýkají s omezenou poptávkou. To bude mít samozřejmě dopad na jejich tržby.

Výrobu v Číně musely omezit některé automobilky. Očekávají se výpadky dodávek při exportu, problémy budou pravděpodobně i v energetice. Ztráty utrpí i maloobchod. Např. akcie internetového portálu Alibaba klesly za poslední měsíc o 3% procenta. Stejně tak budou mít problémy prodejci luxusního zboží, protože spotřebitelé nebudou mít náladu utrácet jmění za oblečení či šperky.

Naopak farmaceutické firmy a výrobci zdravotnických potřeb mohou jásat. Jejich akcie v poslední době prudce vzrostly.

Dosavadní reakce trhů na koronavirus

Po prvních zprávách o koronaviru se světové trhy propadly o několik procent zvláště v oblasti komodit a zvýšil se zájem investorů o zlato.

Následně však zavládl mezi investory optimismus. Čínská centrální banka provádí aktivní kroky, aby se vyhnula krizi, a pumpuje do finančního systému peníze. ETF Index S&P 500 již vstřebal počáteční šok a teď je jeho hodnota jen o 0,1% nižší než před oznámením šíření koronaviru.

Někteří odborníci uvádějí, že není potřeba propadat hysterii, protože trhy se rychle vzpamatují a koronavirus na ně nebude mít větší dopad. Uvádějí srovnání s předchozími světovými epidemiemi. Na druhou stranu se už mluví o přicházející finanční krizi 2020, která může být dokonce horší než poslední finanční krize 2007/2008.

Trhy a SARS

Epidemie SARS vypukla v roce 2003. Její úmrtnost činila 11%, což mělo za následek obrovskou paniku mezi obyvatelstvem. Lidé přestali cestovat, nechodili do restaurací a za zábavou a zůstávali doma. Chovali se tedy podobně jako teď. Avšak i když se čínské trhy dočasně propadly, již za šest měsíců vykazovaly zisk.

Celosvětový hrubý domácí produkt se vlivem SARS snížil jen asi o 0,1%. Následoval stabilní růst. Podobná situace nastala i při epidemiích ptačí chřipky, eboly či ziky. Můžeme proto očekávat, že dopad koronaviru na trhy za pár měsíců ani nepoznáme?

Proč je na místě ostražitost

Epidemie koronaviru není ještě pod kontrolou. Bude záležet, jak se vyvine dále. Pokud se dostane do USA, mohou být následky mnohem závažnější. Pandemie přinese zpomalení světového růstu. Výrazně by to pocítila i česká ekonomika. Záleží tedy na tom, jak se bude koronavirus dále šířit a jak úspěšná bude proti němu vakcína.

Někteří analytici však upozorňují na to, že i při současném vývoji, kdy koronavirus zůstane pouze lokální záležitostí, můžeme očekávat dlouhodobější negativní dopady na ekonomiku. Jedním z důvodů, proč bychom neměli spoléhat na vývoj trhů při předchozích epidemiích, je fakt, že je prostě jiná doba.

V roce 2003 nebyl svět ještě tak globalizovaný. V dnešní době bude mít delší přerušení dodávek z Číny mnohem závažnější důsledky. Čína a svět se tenkrát navíc vzpamatovávaly z recese a SARS pouze dočasně zpomalil nastartovaný růst. V dnešní době to však vypadá, že světový hrubý domácí produkt dosáhl vrcholu a nyní bude spíše klesat.

Čína je druhá největší ekonomika světa a má její stav má tak dopad na ostatní státy. V posledním roce vykázala nejmenší růst za posledních 29 let. Oslabila ji obchodní válka se Spojenými státy, deflace a problémy, které vyplývají z její stárnoucí populace. Koronavirus proto pro ni přichází v ten nejnevhodnější čas. Rozšířil se navíc v době oslav čínského nového roku, důležité události pro všechny asijské obchodníky. Lze proto očekávat, že růst čínské ekonomiky se zpomalí nejen v prvním čtvrtletí, ale v celém roce 2020.

Problémy ale nemá jen Čína. Americké burzy jsou nadhodnocené. Jejich růst není udržitelný a hrozí prasknutí bubliny. Dopad koronaviru na trhy tak může být jednou z příčin další světové finanční krize, jak byla ta v roce 2008. Jestli budou mít pravdu optimisti, nebo se naplní černý scénář, bude záležet na mnoha faktorech. Nezbývá, než si počkat.