P2P investování a jak peer to peer půjčky fungují?

p2p investice

Každý někdy snil o tom, že bude mít vysoké příjmy z práce nebo podnikání, zabezpečenou rodinu a peníze stranou. Pokud se rozhlížíte a hledáte investici, která by vám pomohla k dlouhodobému finančnímu zdraví, investice do P2P půjček může být zajímavou cestou pro mladé investory i investory středního věku.

Hodnota peněz, které nám leží na účtě se vlivem inflace stále zmenšuje. Ačkoli je dnes inflace minimální, stále se nám vkrádají do hlavy myšlenky, jak bychom mohli zhodnotit tyto peníze. Nemusíte mít naspořený žádný velký kapitál, investice do P2P půjčky může začít klidně od stokoruny.

Dnes, více než kdy jindy, investoři hledají nové možnosti zhodnocování peněz. Akcie, nejsou pro každého a moderní spekulace s kryptoměnami stejně tak. Pokud se spokojíte s nižších zhodnocením (přibližně 10% ročně), pak by vás mohlo P2P investování, financování půjček „lidmi pro lidi“, skutečně zaujmout.

P2P investování aneb jak P2P půjčky fungují?

V procesu P2P (peer to peer) financování se vyskytují standardně tři strany – investor, zprostředkovatel a dlužník. Nefiguruje zde tedy žádná banka. Zprostředkovatel je v takovém případě systém sdružující investory a žadatele o půjčky tak, aby se mohli vzájemně „nalézt.“

Taková platforma pak zajistí jejich styk, většinu administrativy, přesun peněz a další obdobné záležitosti, za což si později samozřejmě naúčtuje určitou provizi. Výhodou takových půjček většinou bývají jak výhodnější podmínky pro dlužníky, tak možnost zhodnocení vkladů pro investory.

Jak začít s investicí do P2P půjčky?

Začít s P2P investováním můžete v podstatě velmi snadno. Nejprve si vyberete platformu, která vás zaujme a rozhodnete se ji využívat, poté se – většinou prostou registrací – do systému připojíte. V administraci vidíte přehled lidí, kteří žádají o půjčky, podmínky jednotlivých interakcí, úrokové sazby a další důležité informace. Zároveň systém zajišťuje rating – hodnocení jednotlivých dlužníků na základě spolehlivosti, což vám může usnadnit orientaci a případný výběr půjčky.

P2P platformy pro investory do půjček fungují často v režimu tzv. automatického portfolio manažera – tedy můžete si nastavit kritéria pro výběr půjček (např. 2 roky splatnost, výnos 10%) a portfolio manažer (v praxi se jedná o robotický script) vám tyto půjčky vyfiltruje a zainvestujete do nich zvolenou částku (např. od 5 Euro).

Oblíbené P2P platformy

Samozřejmě existuje nepřeberné množství P2P platforem a může tak být těžké se v nich orientovat. Naštěstí jsou některé již ověřené velkým množstvím uživatelů a jsou tak mezinárodně velmi rozšířené, jiné jsou zase výhradně českou platformou, i přesto však mají poměrně širokou zákaznickou základnu.

Mintos – nejoblíbenější P2P platforma pro investory

Mintos je P2P platforma, která se v několika posledních letech drží na naprosté špičce mezi konkurencí. Jak mezi českými, tak i zahraničními investory je oblíbená zejména díky vysokým výnosům (průměrně okolo 12%). Objemem proinvestovaných peněz Mintos naprosto vyčnívá nad konkurencí.

Platforma Mintos je kompletně přeložena do češtiny, bohužel poptávka po úvěrech v korunách není tak vysoká, jako v jiných zahraničních měnách. Využít však můžete dostupné půjčky v západních nebo severských zemí. Dobít Eura můžete snadno pomocí služby WISE s minimálními poplatky za zahraniční převod. Naleznete zde jak půjčky krátkodobé, tak dlouhodobé. Samozřejmostí je možnost využít funkci AutoInvest (tzv. automatický portfolio manažer), která vám může v mnoha ohledech usnadnit práci.

Pokud vás P2P investování do půjček zaujalo, doporučujeme k pročtení blíže recenzi Mintos, kde sdílíme naše zkušenosti.

Bondora – stabilní severská P2P platforma

Bondora se na trhu P2P půjček pohybuje od roku 2009. Jedná se platformu zaměřenou především na dlouhodobější půjčky (průměrná délka úvěru se pohybuje okolo 48 měsíců, tedy 4 let). Zkušenosti některých investorů pak hovoří o výnosech přes 15%, někdy až k 20%. Záleží na nastavení portfolio manažera, kterého máte částečně ve své správě. Zájemcům doporučujeme přečíst detailní recenzi P2P platformy Bondora.

Zonky – česká platforma pro P2P investory

Zonky je jedním z nejznámějších českých zprostředkovatelů peer to peer investic a půjček. Výše úroku je jednotlivým žadatelům o úvěr přiřazována na základě ratingu, kterým jsou ohodnoceni. Poplatek platformě za její služby není vysoký – 1% z roční proinvestované částky – zatímco výnosy se průměrně pohybují od 4% – 20%. Reálné zkušenosti českých investorů však dokazují, že Zonky v porovnání se zahraničníma platformama P2P investic není výkonnostně srovnatelné. Jedná se spíše o pomoc druhým než investorsky zajímavou příležitost. Více v naší recenzi Zonky.

Jak se řeší problémy s nesplácením půjček?

U P2P investice se nemusíte bát, že byste byli odkázáni na pouhou poctivost dlužníků. Možnost sankcí a případného vymáhání splátek při nedodržování podmínek úvěru je zajištěn každou P2P platformou, přičemž rozdíl bývá pouze v tom, jak je taková služba financována (samozřejmě do té doby, než dlužník peníze vrátí, poté hradí všechny přebytečné náklady on). Pokud vymáhání zaplatí platforma, nejprve si ze splacené částky všechny náklady odečte a až poté jdou peníze k investorovi. Často máte také možnost odprodat zainvestovanou půjčku v rámci sekundárního trhu.

P2P investování je moderním způsobem zúročování úspor a má veliký potenciál do budoucna, už nyní je však rozšířený do většiny zemí světa a má mnoho příznivců. Máte-li pocit, že je na čase nechat peníze, ať sami vydělávají, mohla by pro vás být investice do půjček ta správná možnost.