Jak jsou vypláceny dividendy z českých akcií ve FIO e-Broker?

Převod peněz do zahraničí
Převod peněz do zahraničí

Jedna z nejčastějších otázek začínajících akciových investorů, kteří investují přes FIO platformu e-broker je, jakým způsobem jsou vypláceny dividendy z českých akcií. Nechtěl jsem zbytečně chodit na pobočky, proto jsme hledal způsob, jak by to bylo možné zprocesovat online. Naštěstí jsem našel způsob a jmenuje se Master účet!

Emitenti českých emisí (např. ČEZ, Komerční banka, Unipetrol, PM, Telefónica ČR) pověřují obvykle výplatou dividendy některou z bank v České republice. To jinými slovy znamená, že si musíte dojít fyzicky na pobočku konkrétní banky (kterou najdete na oficiálních stránkách dané společnosti (ČEZ, Komerční banka,…) a dividendu si vyzvednou v hotovosti osobně.

Naštěstí Fio nabízí tzv. Master účet, který umožňuje automatické připisování dividendy z českých akcií rovnou na obchodní účet. Výborné na tom je, že tento Master účet je pro nízké vklady zcela zdarma, platíte až od hodnoty portfolia 360 tisíc Kč, a to poplatek 360 Kč.

Dividendové akcie mám velmi v oblivně a Master účet je pro mě ideální řešení, protože nemusím ztrácet čas a neustále docházet na různé pobočky, dividendy jsou mi díky Master účtu připisovány do obchodního účtu. Připisovány jsou jak české tak zahraniční dividendy z akcií. Záznam o připsání dividendy najdete v administraci Fio e-Broker v záložce Obchody.