Zonky recenze: Jak investovat s 6% výnosem a dělat dobré skutky

jak investovat na zonky
jak investovat na zonky

Pokud se zajímáte o projekty, ve kterých můžete figurovat jako investor, který poskytne své peníze a to nejen proto, aby na tom vydělal, ale také pomohl někomu dalšímu, pak jsou pro vás investice na Zonky možností, jak se realizovat. Zonky recenze hovoří jasně. Oproti mnoha dalším P2P portálům má Zonky půjčka tu výhodu nebo přidanou hodnotu, kterou bychom mohli bez obav nazvat morální.

Rozumí se tím to, že zisk všech zúčastněných není vytěžen na úkor dlužníka. Což však neznamená, že stát se investorem rovná se zisk nulový. To by samozřejmě postrádalo smysl, ale nemusí ve vás hlodat myšlenka, zda jste svým investováním (půjčení peněz) dlužníkovi spíše nepřitížili, než reálně pomohli.

Jak funguje Zonky

Celý proces na Zonky zahajuje jak jinak, než samotná registrace. Je zdarma a nepotřebujete k ní nic zvláštního.

Po registraci následuje podpis smlouvy s využitím ověření pomocí SMS zprávy.

Podle toho, jakou částku se rozhodnete investovat, si nabijete vaši investorskou peněženku a stává se z vás investor. Jakmile se vaše peníze objeví v peněžence, následuje aktivace vašeho účtu. Ta může trvat několik málo dní, ale poté již můžete začít investovat.

V této fázi se pro vás stává hlavním bodem tzv. tržiště, což je prostor s jednotlivými projekty, které o půjčku žádají. Žádostí je zde nepřeberné množství a účely kvůli kterým lidé o půjčku žádají, jsou skutečně různorodé.

Kdo stojí za Zonky?

Zonky je provozováno společností Benxy s.r.o., která je registrována u ČNB. Je členem skupiny PPF.

Kolik to celé vůbec stojí

Ti, kterým Zonky půjčuje, platí jednorázově 2 % z vypůjčené částky.

Investor na Zonky platí za to, že se může podílet na investování, roční poplatek dle sazebníku, jež zohledňuje do jak rizikových klientů, dle přednastavených ratingu se rozhodl investovat. Tento roční poplatek se počítá denně z aktuálně investovaných peněz a strhává se investorovi jednou měsíčně. Jeho výše se pohybuje od 0,2 % do 5 %.

Minimální investice na Zonky

Minimální investice do Zonky půjček je 200 Kč, maximální částka se odvíjí od toho, kolik máte na Zonky aktivních investic. V případě, že jich není mnoho, je výše jedné investice ohraničena částkou 5000 Kč.

Výnos na Zonky

Jako průměrný výnos, který investoři vydělají, uvádí Zonky uvádí číslo 6,03 %. Výnos se však vždy odvíjí od strategie, kterou zvolíte.

Zkušenosti hovoří jasně, do čím většího počtu půjček rozprostřete své investice, tím menší je pro vás riziko ztráty a tím lépe se také předpokládaný zisk propočítává.

Využijte kalkulačku nebo aplikaci

Pro lepší přehled je určena kalkulačka, která vám při zadání částky, kterou chcete investovat a doby po kterou jste ochotni peníze postrádat, spočítá předpokládaný výnos. A nejen kalkulačka vám usnadní případné investování. Aplikace s názvem Zonkios, určená pro také pro operační systém iOS nabízí tu výhodu mít přehled o svých investicích doslova kdekoli.

Rozložte vaše investice podle strategie

Dále máte možnost sestavit vaši investiční strategii za pomocí tzv. ratingových kategorií, kterými jsou označeny jednotlivé žádosti o půjčky. Klienti s nižším ratingem řešili pravděpodobně ve své minulosti něco, co se podepsalo na jejich nízkém ratingu, jsou tedy rizikovější.

Jestliže chcete více vydělat a nebojíte se nést vyšší míru rizika, budete si vybírat právě mezi nimi. V případě, že vám stačí nižší výnos, za to oceňujete spíše jistotu, pak budete volit ty, kteří vyšli z ověřování jako méně rizikoví. Samozřejmě není moudré zaměřit se jen na jednu část ratingových kategorií. Neplatiči zkrátka figurují vždy a všude, takže je rozumnější udržovat vaše investice napříč všemi kategoriemi.

Pro lepší přehled je možné rozdělit si základní typy portfolií. Figuruje v nich portfolio konzervativní, které je nejméně rizikové s nejmenším výnosem. Balancované, které přináší takový střed v míře rizika a výnosu. A progresivní, to už podle názvu zkušenějším napoví, že v něm převažují investice, kdy jsou úvěry poskytovány klientům s vyšším tedy nejrizikovějším ratingem. Což slibuje, ale zároveň nezaručuje větší výnosy.

Výnos je možné předem vypočítat

Předpokládaný výnos, který se k jednotlivým kategoriím váže, nikdy není závazný. Jak už bylo řečeno, každá investice v sobě nese také rizika. Ve výpočtu čistého výnosu se odráží následující parametry. Jsou jimi výše jistiny, výše splacených úroků a také investorské poplatky.

Investorským poplatkem platíte Zonky za jejich práci a jeho výše je stanovena dle toho, jakou úrokovou sazbu má úvěr, do kterého jste investovali. Jak už bylo zmíněno, počítá se denně z aktuálně investovaných peněz a je trháván jednou za měsíc. Přehled o něm získáváte ve vašem investorském přehledu, který máte k dispozici na vašem účtu. Jestliže je půjčka déle než 36 dní po splatnosti, tento poplatek se vám nestrhává.

Je však třeba také vědět, že pokud nejsou úvěry, ve kterých figurujete jako investor řádně spláceny, řeší se vymáhání pohledávky soudní cestou. Poté si Zonky z vašeho účtuje 30 % z toho, co se skutečně podaří vymoci.

Automatické investování Zonky Rentiér

Pokud hledáte způsob, jak zhodnotit své úspory, ale nemáte čas se dopodrobna zabývat jednotlivými investicemi, či si nejste jisti, jak si vytvořit portfolio, můžete využít také automatické investování skrze službu Zonky Rentiér.

Peníze budou skrze chytrý algoritmus investovány do různých pohledávek ze spotřebitelských úvěrů. Výsledkem je vytvoření diverzifikovaného portfolia, u něhož se očekává konzervativní výnos 4,4% ročně.

Minimálně musíte na Zonky Rentiér vložit 50 000 Kč. Zonky si strhne poplatek 1,9%. Na oplátku bude vaše investice samo spravovat.

Daně a Zonky

Příjem ze Zonky, který jako investor získáváte, je třeba danit. Proto Zonky každý rok připravuje souhrn příjmů a výdajů. Pokud součet vašich příchozích splátek z půjček převýší prostředky, které jste do nich investovali, vzniká příjem podléhající dani.

Vždy je však dobré poradit se se svým daňovým poradcem, který právě váš konkrétní případ zohlední tak, aby vaše daňová přiznání byla v souladu se zákonem.

Zkušenosti se Zonky investicí

Pokud se chcete sami přesvědčit o tom, jak výhodné nebo nevýhodné investorství je, stačí se podívat na internet a dohledat několik recenzí. Ty se samozřejmě liší podle spokojenosti jednotlivých investorů.

Pro některé je problémem Zonky výdělek, tedy nízký výnos. O trochu větší má platforma Bondster, která se Zonky patří mezi nejznámější.

Mintos je i pro drobné investory zajímavější: 12% ročně

Avšak pro investory, kteří chtějí v rámci P2P půjček dosahovat nejlepšího zhodnocení, doporučuji platformu Mintos. Výnos je zde mezi 8% – 13% ročně. Jedná se o jednoho z nejdůvěryhodnějších P2P poskytovatelů půjček v Evropě. Přečtěte si celou recenzi a moje zkušenosti s Mintos, kde jsem začal investovat už v roce 2016. Nyní již druhým rokem úspěšně aplikuji strategii investování na Mintos s výnosem 17% ročně.

Některým Zonky vyhovuje díky české lokalizaci. Zkušenosti jsou různé tak, jako v každé jiné oblasti. Velká většina těch, kteří se do investování na Zonky zapojila, se však shoduje na skutečnosti, že pokud vám nejde v první řadě o vysoké výnosy a fandíte těm, kteří se snaží rozjet nové a mnohdy smysluplné projekty, pak má smysl investorem se stát. Kompletní oficiální informace pro investory najdete na www.zonky.cz/investori.