Do čeho investovat jako student

do čeho investovat jako student

Poslední roky přinesly do světa investic mnoho dynamických faktorů, které ovlivnily strategii investorů a jejích investiční výhled. V předešlých dvou letech se jednalo především o koronavirovou krizi a letošní finanční situace jde zase ruku v ruce s vysokou inflací. Přesto lze nalézt mnoho zajímavých možností, kam investovat. Níže si řekneme, do čeho investovat jako student, jaké jsou příležitosti a jaká rizika a výhody s sebou jednotlivé investice přinášejí.

Proč začít investovat brzy

U investic platí staré známé pravidlo – čím dřív, tím líp. To zejména z toho důvodu, že si v předstihu můžete našetřit dostatečnou rezervu na nečekané vyšší výdaje nebo i důchod.

Klíčem úspěchu je pak pravidelnost, i když by se mělo jednat o menší částku.

Díky brzkému startu ve finančním světě získáte zkušenosti a disciplínu, která se může později hodit. Investovat brzy je vhodné i při tzv. složeném úročení, kde tvoří úrokovací sazbu několik celých období – nejčastěji let.

Kam investovat s málem

Mezi lidmi panuje často mylná představa, že investice jsou jen pro bohaté. Avšak i malá částka v řádech stovek korun měsíčně může investorovi zajistit kvalitní portfolio. Vždy je ale potřeba myslet na to, že můžete investovat pouze tolik peněz, o kolik můžete přijít. Před samotnou investicí se doporučuje zamyslet se a zpracovat investiční strategii. Každý investor má trochu jiné investiční riziko a délku svých investic, na jak dlouho je ochoten peníze tzv. zamknout a jak psychicky unese, pokud nějaký rok bude v mínusu.

kam investovat s málem

Akcie

Většina lidí má spojené investování především s akciemi. Těm se na trhu výrazně daří a dají se sehnat i za několik stovek korun. Nečekejte ale žádné rychlé zbohatnutí a především dávejte pozor i na rizika, které tato investice může přinést.

Ve velké oblibě jsou dividendové akcie, které zajišťují pravidelnou několikaprocentní roční dividendu. Vybírat můžete podle sektorů jako jsou například technologické akcie nebo přímo konkrétní tituly jako Microsoft, Tesla nebo český ČEZ.

INVESTOVAT NA DEGIRO

ETF

ETF jsou fondy obchodovatelné na burze. Jedná se vlastně o klasické podílové fondy, které nakupují akcie. Fondy kopírují zastoupení akcií ze zavedeného akciového indexu a nabízí tak nejjistější či největší míru zhodnocení. Výhodou oproti klasickým podílovým fondům je levnější nákup i samotné držení. Nejznámější ETF investicí je investice do S&P500 či Nasdaq.

Podílové fondy

Podílové fondy jsou další vhodnou investicí i s menším obnosem. Hlavně díky diverzifikaci si získali oblibu. Vlastníte mnoho akcií za malou cenu, neplatíte výstupní poplatek a riziko je snížené velkou nepravděpodobností, že by ve stejnou dobu zkrachovaly všechny společnosti vašeho podílového fondu.

Komodity

Nejznámější komoditou k investici je především zlato a stříbro. Trh s komoditami je ale velký a lze investovat například do plynu, ropy, kávy, pšenice nebo uranu. Do začátku je určitě lepší nepouštět se do neznáma a raději investovat skrze podílové komoditní nebo burzovně obchodované fondy (ETF).

Při obchodování se zaměřte na to, jak komoditu zpět zpeněžit, jak se stanoví cena při odkupu a jaké jsou poplatky.

Kryptoměny

Velmi populárním odvětvím, a to hlavně za poslední roky, jsou kryptoměny. Ačkoliv zažil Bitcoin prudký pokles kvůli zákazu v Číně, očekává se, že jeho cena dále poroste. Je také možné, že některé země bojující s problémy s inflací, by mohly přijmout BTC jako svou oficiální měnu, jak to udělal v roce 2021 Salvádor. Zcela nejoblíbenějším místem pro nákup kryptoměn jsou kryptoměnové burzy.

Protože studenti obvykle nemají velké částky peněz, hledají možnosti, jak zhodnotit peníze výměnou za čas a energii. Nově nastupujícím trendem se staly tzv. P2P hry (play-to-earn), které umožňují hráčům vyhrávat a vydělávat tokeny (kryptoměny). Ty následně lze směnit za jiné kryptoměny či provést převod na dolary nebo eura. Tyto hry mají často ve svých budoucích plánech přesun do metaverse. Očekává se, že právě do virtuálních světů přejde značná část aktivity, ekonomiky i investic.

Alternativní investice

Alternativní investice spočívá v uložení peněz do vzácných předmětů, jejichž množství je omezené a v čase ani významně neporoste. Spadají sem investice do umění, archivního alkoholu, kartiček, známek nebo například unikátních sad stavebnic LEGO.

Dlouho se jednalo o odvětví pro větší investory, a to především kvůli vysoké vstupní investici, nižší likviditě a zvýšeným nákladům na pojištění a úschovu daných předmětů. Díky investiční platformě Portu Gallery lze v České republice investovat do sběratelských předmětů nebo jejich podílů již od jedné koruny. Rizika jsou v tomto případě malá. V nejhorším případě mohou i tyto investice prodělat, nicméně by se nemělo jednat o zásadní desítky procent.

DCA strategie

Metoda pravidelného investování nebo také DCA strategie je paradoxně začínajícími investory často přehlížena, přestože je zpravidla úspěšná. Zjednodušeně se jedná o investiční techniku pravidelného vkladu stejné částky bez ohledu na cenu aktiva. Takto investovat lze manuálně nebo pasivně, tzv. robotické investování.

Manuální investice

Manuální investice spočívá v tom, že budete v rámci strategie investovat ručně ve vámi stanoveném období. Nejčastější frekvence bývá 1x měsíčně a investovat takto lze do akcií, ETF, komodit, fondů i kryptoměn.

Pasivní investice

Robotické investování spočívá v tom, že nastavíme robotovi určitá pravidla, on za nás sám investuje a my sledujeme pouze procesy. Je na vás, jakou si nastavíte frekvenci, vklad, toleranci poklesu ceny nebo velikost risku. Nevýhodou se však mohou stát technické problémy a možné výpadky. U nás umožňuje využití automatizovaných investic především investiční platforma Portu (recenze Portu).

Pasivní investice bývají nazývány také ty, o které se nestaráme a fungují s přiděleným portfoliem na základě nějakých pravidel. Za pasivní investování lze považovat i tzv. sociální investování.

Investiční chyby

finanční gramotnost

Začátky na finančním trhu bývají těžké a není možné se vyhnout všem chybám. Strach, nejistota, ego nebo zaujatost hrají velkou roli v našem rozhodování. Lehce se pak může stát, že dělá investor chyby, které vedou ke ztrátě, ačkoliv si konkrétní investiční trh vede dobře.

Čím dříve s investicí začnete, tím dříve si chybami projdete a můžete na sobě pracovat. Zároveň dříve zjistíte, jaký druh investic vás nejvíce zajímá a kam nejlépe investovat ve vašem případě okolností, možností a finančních cílech. Není od věci si vést vlastní investiční deník, kde si můžete zapisovat úspěchy svého finančního portfolia i investiční chyby.

Investujte do vzdělání

Jedná z nejčastějších rad pro studenty a mladší generace je, aby investovali do vzdělání. Namísto vybírání konkrétní investičních produktů věnujte čas, energii a peníze nejprve sami sobě. Vzdělání v oblastech, kde chcete působit profesně, vám pomůže získat lukrativnější práci a lepší platové ohodnocení.

Finanční gramotnost patří mezi přehlížené disciplíny. Měli byste ji věnovat zvýšenou pozornost. Investování není jen o výběru akcií, fondů, ETF, časování trhu anebo volbě dobrého brokera. Jedná se především o vzdělání na úrovni financí, jak fungujou peníze, co je to inflace, deflace, jaké investiční cykly existují, co se stalo během nemovitostní krize, atp.

Kromě vzdělání je samozřejmě nutná i praxe, jinak peníze nevyděláte. V tomto článku jsme se snažili představit základní možnosti pro studenty, kteří chtějí zhodnocovat peníze. Možností, do čeho investovat malé částky je hned několik, nejdůležitější je ale, že není potřeba čekat, až bude mít člověk milion korun. Začít se dá i s málem. Máte několik možností a strategií do čeho investovat 50 tisíc korun.

Investování zahrnuje rizika ztrát. Investujte jen takové peníze, které si můžete dovolit ztratit. Investujte opatrně. Článek a veškeré informace slouží ke vzdělávacím účelům a nejsou investičním doporučením.