Co jsou Play to Earn hry. Jak změní herní průmysl? A jak na nich vydělat?

co jsou play to earn hry PE2

Výdělek za pomoci počítačových her není žádnou novinkou a stal se běžnou součástí našich životů. Ať už jde o účast v profesionálním herním týmu nebo streamování na Twitchi a natáčení Let´s play videí. V poslední době ale zažívá boom další odvětví herní ekonomiky, a to systém play-to-earn (P2E). Umožňuje totiž vydělávat peníze úplně každému, i průměrnému hráči.

Nový model her play-to-earn (hraj a vydělej peníze) našel velké zalíbení u tradičních hráčů, ale také u lidí, kteří chtějí svůj volný čas zábavy převést na peníze. Hry jsou totiž jednoduché a plněním úkolů či vyhranými boji získává hráč tokeny a další odměny, např. NFT.

Dnes se P2E hry posouvají z herního do krajně investičního schématu a čím dříve si nakoupíte herní objekty případně pozemky ve hře, tím máte větší příležitost vydělat peníze. Vydělávat tak můžete i vstupní investicí, nejen hraním. Ale to předbíháme, pojďme se podívat na play-to-earn hry od samého začátku.

Co jsou play-to-earn hry

Videohry tradičně neumožňují hráčům prodávat herní předměty nebo měny mimo herní ekosystém. Hráči tak investují svůj čas i peníze do hry a pomáhají generovat vývojářům mnohdy i miliardové zisky. To je tradiční model herního průmyslu a velké skupině hráčů se pochopitelně nelíbí.

Blockchainové hry typu play-to-earn však obracejí toto paradigma vzhůru nohama a rozdělují zisky zpět hráčům tím, že jim umožňují jednak vlastnictví objektů ve hře a také směňovat tyto aktiva ze hry na veřejných nezávislých tržištích.

Play-to-earn hry jsou založené na modelu přechodu vlastnictví herních objektů od vývojářů k hráčům. Díky technologii blockchainu a NFT umožňují rozeznat unikátní vlastnictví a předměty tak získávají reálnou hodnotu a cenu. Aktivní hráči pak mohou nasbírané NFT či herní tokeny směnit za peníze jakékoli měny, buď na kryptoměnových burzách nebo směnárnách. Model Play-to-Earn je model hraj a vydělej.

Jak fungují P2E hry

Ve hrách s modelem play-to-earn (P2E) sbírá hráč kryptoměny a NFT (non-fungible token), které lze prodat na vytvořených tržištích. Právě technologie blockchainu a NFT umožňují vytvářet vzácné digitální předměty, které nelze na internetu duplikovat, čímž získávají sběratelskou hodnotu. Jsou unikátní a nezaměnitelné. Přečtěte si více o tom, co jsou NFT tokeny.

Někdo hovoří o tomto fenoménu jako o budoucnosti herního průmyslu. Po celém světě začíná přibývat lidí, kteří opustili tradiční zaměstnání, aby mohli trávit dny na blockchainových herních modelech. Jedná se zejména o lidé v zemích jako jsou Filipíny a Indonésie, kde denní výdělky jsou na hranici jednotek dolarů. Blockchainové hry s modelem play-to-earn jim tak vydělají více peněz než by si dokázali vydělat v tamější práci. Nasbírané tokeny či NFT pak vymění za místní měnu online.

Co je GameFi

Hry typu play-to-earn můžeme díky kombinaci hraní a financí zařadit do kategorie GameFi. P2E hry ve světě kryptoměn spojuje DeFi (decentralizované finance), NFT a online hraní.

Zjednodušeně řečeno funguje NFT tak, že převádí hmotné či nehmotné věci do blockchainu. Jedná se vlastně o digitalizované předměty. Ty může hráč sbírat a získávat přímo hraním a směňovat je na trhu za kryptoměny, které lze následně směnit za běžné měny jako je dolar nebo euro.

Celý proces je snadno dohledatelný, jedinečný a nelze ho narušit či zfalšovat právě díky blockchainové účetní knize. Ta zaručuje jednoznačně prokazatelné vlastnictví a také jedinečnost položek, které nelze duplikovat.

Nejlepší P2E hry

Ačkoliv může být pro někoho těžko pochopitelné, že by hry běžného uživatele odměňovaly, ve skutečnosti si jimi vydělává na živobytí spousta lidí, a to zejména v rozvojových zemích. Pojďme se podívat na seznam nejlepších play to earn her, které přilákali nejvíce hráčů a nabízí super herní prožitek. A samozřejmě mají potenciál vydělat peníze.

Axie Infinity

axie infinity P2P hra

Průkopníkem ve světě P2E her se stala Axie Infinity. Jednoznačně se zapsala do historie a bude na ni ukazován první funkční model play-to-earn. Celému odvětví GameFi dala totiž nový dech. Následně začaly vznikat další hry s modelem P2E. Axie Infinity je však dodnes nejdále co se týče kombinace funkcí, napojení DeFi, funkční virtuální ekonomiky, tržních obchodů a počtu zapojených aktivních hráčů.

Navíc dokázala skutečně změnit životy mnohých lidí. Na Filipínách se hra stala dokonce alternativou k podpoře v nezaměstnanosti.

Cílem hry je starat se o příšerky Axies, zvyšovat jejich úroveň a zápasit s nimi s ostatními hráči. Axies se mezi sebou mohou i křížit, a tak lze získat nové postavičky se specifickými vlastnostmi, se kterými se dá obchodovat. Hra funguje na blockchainu Ethereum.

Alien Worlds

alien worlds P2P hra

Alien Worlds je simulátor vesmíru, kde lze cestovat po planetách a plnit mise. Jedná se o free to play decentralizovaný metaverse, kde hráči soutěží pomocí NFT a vydělávají Trillium (TT). To mohou hráči používat při hlasování v planetárních volbách a zvyšovat fond odměn dané planety.

Sandbox

sandbox P2P hry

Sandbox je decentralizovaný herní metaverse založený na kryptoměně Ethereum. Umožňuje uživatelům, kteří nejsou technicky zdatní, vytvářet, prodávat, používat a zpeněžovat své vlastní NFT virtuální reality. Hra využívá token SAND k podpoře celé ekonomiky.

Sandbox si získal velkou pozornost médií i samotných tradičních investorů. Pokud nějaký virtuální svět má budoucnost, pak je to rozhodně Sandbox. Komunita je zde velmi aktivní a přátelská. Vývojáři jdou komunitě skutečně naproti.

Decentraland

Decentraland metaverse P2P

Decentraland je uživatelsky vlastněný virtuální svět. Můžete zde interagovat s různými hrami a aktivitami. Nabízí zároveň možnost zakoupit si pozemky, kde lze vytvářet vlastní prostředí, tržiště a aplikace.

Dencentraland byl vytvořen jako jeden z prvních virtuálních světů na blockchainu a získal si přízeň nejen geeků, ale dnes se zde pořádají hudební koncerty, výstavy nebo prezentace firem jako je IBM.

Kryptoměna MANA, za kterou si lze koupit pozemek či provádět v Decentralandu jakékoli finanční transakce, získala na ceně zejména v období druhé poloviny roku 2021. Bylo to v souvislosti s mediálním boomem přejmenování Facebooku na Meta a jeho plánech spuštění virtuálního světa.

mana kryptoměna decentraland

Pozemky v Decentralandu jsou nyní skutečně drahé a lze je nakoupit v rámci tisíců dolarů. Proto mnozí drobnější investoři volí nákup kryptoměny MANA jako spekulaci na růst Decentralandu a celého trhu virtuálních světů.

INVESTOVAT NA BINANCE

Registrujte se na kryptoměnovou burzu Binance a získejte 10% slevu na poplatky.

Somnium Space

somnium-space-metaverse-virtualni-realita

Podobný projekt lze najít i v České republice, a to Somnium Space. Jedná se o rozsáhlý VR svět, kde dostávají hráči možnost nezávisle se pohybovat, tvořit, komunikovat s ostatními a dokonce i rozjet podnikání, či vlastnit pozemek.

Somnium Space nelze nyní vést v kategorii Play-2-Earn her, avšak je možné, že určité mini-hry, či aktivity ve virtuálním prostředí Somnium brzy najdeme ve formátu hraj a vyhraj.

Podobně jako Decentraland, má i Somnium Space svůj vlastní token. Jeho název je Somnium Space CUBEs (CUBE).

Somnium Space získalo investici od bratrů Winklevossovi, kteří reagovali na vyjádření Marka Zuckerberga o plánovaném spuštění virtuálního světa s propojením Meta (Facebooku).

Podrobnější informace o aktivitách nejen Facebooku (Meta), ale také Googlu, Apple, Microsoftu najdete v článku Je metaverse budoucnost? Budoucnost je velmi nakloněna přesunu nejen obchodních aktivit, ale i volnočasových právě do prostředí virtuálních světů a metaverse.

Splinterlands

Splinterlands Play to earn hra

Splinterlands je herní platforma především pro milovníky karet. Nabízí hráčům různé herní aktivity, díky kterým získávají denně odměny. Hra aktuálně nabízí přes 283 karet, které mohou hráči kombinovat, aby zvýšili schopnosti svých postav.

Upland

upland hra P2E

Upland je další z oblíbených play-to-earn her, která navíc nabízí vstup do metaverse. Hráči zde mohou nakupovat a prodávat virtuální pozemky pomocí tokenů UPX. Zajímavostí je, že nemovitosti v metaverse Upland odpovídají adresám v reálném světě.

Hra Upladn je postavena na blockchainu EOS. Pozemky a další objeky jsou vedeny jako NFT, takže hra splňuje požadavky přímého vlastnictví hráčů, nikoli vývojářů hry.

Gods Unchained

Gods Unchained hra play to earn

Gods Unchained je jedna z nejoblíbenějších play-to-earn her současnosti. Jedná se o online strategickou hru, kde sbíráte karty a bojujete s těmito kartami proti dalším hráčům. Vzácné karty jsou vedeny jako NFT, takže je můžete obchodovat na volném trhu, např. na OpenSea.

Hráči mohou ve hře získat tokeny GODS a karty nakupovat nebo prodávat na tržišti přímo na platformě hry.

Hra byla vytvořena stejným týmem, který stojí za škálovacím řešením Ethereového blockchainu s názvem Immutable X. Hra byla veřejně představena již v roce 2018 a získala od investorů přes 15 milionů dolarů.

Nadcházející P2E hry

Co se týče budoucnosti play-to-earn her, ne všichni herní giganti se shodují. Například Valve, provozovatel největšího digitálního obchodu s online hrami Steam, zakázal všechny hry založené na principu play-to-earn.

Epic Games se naopak postavil k celému odvětví obráceně a takové hry začal podporovat. A stejně tak Ubisoft, který zahrnul tento typ her do své budoucí strategie. Nedávno také spustil vlastní NFT tržiště napojené na blockchain Tezos.

Kladně se staví i Microsoft, který letos provedl největší akvizici v herní historii, když nakoupil herní studio Activision Blizzard. Není se tak čemu divit, že se můžeme v roce 2024/2025 těšit na nové zajímavé tituly.

Champions: Ascension

champions ascension P2E hra

Výrobce mobilních her Jam City uvede na trh svou první NFT hru, fantasy adventuru Champions: Ascension. Před uvedením hry vyřadí výrobce také omezenou sérii 10 000 NFT nazvanou Prime Eternals.

Champions: Ascension je jedna z tajně očekávaných play-to-earn her. Zatímco jiné mají mediální pozornost, tato hra jde prozatím v ústraní. O to větší potenciál pro investory skrývá.

Illuvium

Illuvium hra

Illuvium je připravovaná RPG fantasy hra na hrdiny založená na blockchainu Ethereum. Hráči jsou zde ponořeni do 3D otevřeného světa, aby prozkoumali a zajali bytosti zvané Illuvials. Právě ty ve hře představují NFT.

Illuvium je bezpochyby nejvíce očekávanou hrou a tzv. AAA hrou. Očekávejte tu nejlepší grafiku a to nejlepší herní ponoření. Pokud blockchainovým hrám doposud něco chybí, tak je to vizuální zpracování a vytvoření rozsáhlého světa. Illuvium toho dosáhlo tím, že do svého vývojového týmu přivedlo herní developery z tradičních her.

Spojením tradičních herních vývojářů a světa blockchainu vzniklo něco neuvěřitelného. Podívejte se sami.

Illuvium je aktuálně hratelné v beta verzi pro vybrané testery. Interní tým Illuvia, který čítá aktuálně na 150 jedinců se tak rozšiřuje směrem ke komunitě.

V roce 2022 se máme rozhodně na co těšit, Illuvium by mělo otevřít brány všem hráčům. Pokud byste se chtěli zapojit investičně, nabízí se varianta nakoupení tokenů ILV, které budou pohánět ekonomiku uvnitř hry.

ILV illuvium token kryptoměna

Cena Illuvium od samého počátka prudce vystoupala během několika měsíců a dosáhla svého vrcholu až na ceně 1900 dolarů. Na konci roku 2021 a začátkem roku 2022 dochází k vystřízlivění na celém kryptoměnovém trhu a cena ILV také padá. Od hladiny 550 dolarů se odráží směrem nahoru k aktuálním 700 dolarů.

ILV můžete koupit např. na kryptoměnové burze Binance. Pro větší fajnšmekry můžete ILV swapnout na decentralizované směnárně Sushiswap v páru WETH.

INVESTOVAT NA BINANCE

Registrujte se na kryptoměnovou burzu Binance a získejte 10% slevu na poplatky.

Gala Games, The Walking Dead Empires

walking dead gala games p2E hra

Gala Games se spojily s Ember Entertainment na vývoji nové blockchainové zombie survival hry, která bude součástí stávající platformy Gala. Jedná se o multiplayer zasazený do světa Živých mrtvých od AMC.

Walking Dead má velkou historii díky slavnému seriálu The Walking Dead. Pravděpodobně se bude jednat o úspěšný herní titul. Studio Gala Games získalo potřebné a štědré investice a vyvíjí dnes několik P2E her.

 • Legends Reborn
 • Town Star
 • Spider Tanks
 • Mirandus
 • Legacy
 • Last Expedition
 • Echoes of Empire
 • Fortified

Herní token Gala má potenciál zářivé budoucnosti. Pokud budou vyvíjené hry úspěšné, lze očekávat, že i token Gala vystoupá k vyšším cenám. Nákupy NFT v jednotlivých hrách se dokážou vyšplhat na stovky až tisíce dolarů a pro drobnější investory tak dává větší smysl nakoupit token GALA.

gala token gala games

GALA můžete koupit např. na kryptoměnové burze Binance, kde je jeho největší likvidita.

INVESTOVAT NA BINANCE

Registrujte se na kryptoměnovou burzu Binance a získejte 10% slevu na poplatky.

Mirandus

mirandus hra play to earn

Mirandus je dalším ze sledovaných připravovaných her od Gala Games. Jedná se o RPG fantasy odehrávající se v obrovském světě, kterému vládne pět hráčů – monarchů. Hráči mají ve hře absolutní svobodu, a tak se mohou vydat do divočiny, spojit se s některým z panovníků nebo třeba postavit obchod v jednom z pěti velkých měst.

Mirandus je další z očekávaných AAA her, která by se měla spustit v roce 2022. Někteří však očekávají, že se vývoj protáhne až do roku 2023.

Ember Sword

ember sword p2e hra

Ember Sword je free to play fantasy zaměřená na hráče na různých platformách MMORPG, kde ekonomiku řídí samotní hráči. Hra obsahuje beztřídní bojový systém a vzácné obchodovatelné sběratelské předměty.

Přestože hra je stále ve vývoji, již jsou prodané její pozemky. Investoři tak mohou spekulovat již na sekundárním trhu. Pozemky se prodávají na tržišti OpenSea a jejich cena začíná na 0.25 ETH.

Jak vydělat na P2E hrách

Existuje několik způsobů, jak je možné vydělat na play-to-earn hrách. Ocitáme se na samém počátku tohoto nového herního modelu, a tak lze očekávat, že vývoj bude dynamický, ale také turbulentní. Do herního prostředí se stále více zapojují investoři. Blockchainové hry začínají přitahovat nejen kryptoměnové nadšence, ale i tradiční profesionální hráče. To celé odvětví staví do ještě více konkurenčního prostředí.

Namísto pouhého hraní her se celé odvětví posunulo do mnohem promyšlenějších systémů, jak lze vydělat peníze.

 1. Hraní play-to-earn her.
 2. Investování do NFT ještě před spuštěním P2E hry.
 3. Stakování NFT uvnitř hry.
 4. Investice do tokenu P2E hry.
 5. Spolupráce s aktivním hráčem a dělení zisku s investorem do NFT.

Hrajte P2E hry

blockchain hry play to earn

Nejběžnější způsob, jak vydělat peníze na P2E hrách je pochopitelně jejich hraním. Můžete si vybrat buď již spuštěné P2E hry, zaregistrovat se a začít hrát. Neočekávejte však obrovské zisky. Obvykle se částky pohybují v rámci jednotek dolarů za jeden den. Hra navíc často vyžaduje vaší každodenní aktivitu. Je proto třeba vybírat hry, které vás skutečně baví. Potenciál však je vyhrát/získat NFT ve hře, čímž získáte velký herní i finanční profit.

Aktuálně nejvíce oblíbené blockchainové hry najdete na stránkách DappRadar. Jedná se o velmi dobrý analytický nástroj, který dává hráčům i investorům skvělé informace o konkrétních hrách i celém odvětví GameFi. Mezi blockchainové hry s nejvíce uživateli aktuálně patří:

 • Alien Worlds
 • Bomb Crypto
 • Splinterlands
 • Upland
 • MOBOX
 • Axie Infinity
 • X World Games

Zajímavou strategií je pak registrovat se do nových her na samém jejich počátku. Obvykle začátky her nabízí více příležitostí, jak vydělávat tokeny a jak získat cennější NFT. Sledujte proto nově vycházející hry a registrujte se včas.

Investujte do NFT her

Pro investory nabízí P2E hry novou možnost, jak se zapojit do jejich ekosystému. Obvykle play-to-earn hry nabízí možnost zakoupení pozemků či objektů ve hře ještě před samotným spuštěním hry, a to ve formě NFT. Investoři si tak koupí NFT s tím, že jeho cena (a hodnota s vývojem hry) poroste.

Krátkodobě můžete spekulovat anebo lze investovat i dlouhodobě s plánem daný pozemek ve hře pronajímat, atp. Investoři takto začínají přemýšlet také v souvislosti s pasivním příjmem. P2E hry často nabízí možnost stakingu NFT, které pro držitele znamená pasivní výdělky.

Nevýhoda je často v ceně NFT, která běžně začínají na 0,1 ETH (přibližně 300 dolarů), není neobvyklé začínat tzv. floor price na 0,25 ETH (přibližně 750 dolarů). Nutno započíst ještě poplatky za transakce na ethereovým blockchainu, které se vyšplhají na úroveň 60 – 200 dolarů.

galagames-walking-dead-nft

V připravované P2E hře The Walking Dead Empires jsou aktuálně nejlevnější NFT v ceně 15 tisíc GALA, což je při současném kurzu 1GALA = 0.36USD přibližně 15,5 tisíc dolarů. To je skutečně poměrně vysoká hranice pro vstup do hry jako drobný investor. Navíc nutno zmínit, že o hře toho moc nevíme a průzkum je tedy velmi omezený.

Další nevýhodou je, že před nákupem u kvalitní NFT hry musíte být často na tzv. whitelistu – existuje tedy výběrové řízení, kdo může investovat (aktivní Discord uživatelé, výherci losování, ti, kdo nakreslí obrázek, atp.).

Přesto všechno jsou aktuálně NFT her velmi žádané. V roce 2022 jsme byli svědky NFT bubliny, tak jako jsme prožívali v roce 2017 bublinu kolem ICO (nově vznikajících kryptoměna a tokenů). Pozor tedy na aktuální trh a pokud se rozhodnete investovat do NFT hry, udělejte si důkladný průzkum.

99% NFT her nedopadne pravděpodobně dobře. Mnohé jsou scam, podvod a HYIP. Pokud trefíte to 1%, pak získáte skutečně cenné NFT a významené postavení ve hře – jako investor i jako hráč.

Investujte do tokenů her

Pro drobné investory nabízí play-to-earn hry možnost nakoupit jejich tokeny a následně po čase je prodat v zisku, kdy jejich cena bude několikanásobně vyšší. Nákup herních tokenů je přístupný de facto všem a je velmi jednoduchý. Nejčastěji probíhá na kryptoměnových burzách jako je Binance.

Pokud sledujete nějakou hru ve vývoji a bude zalistovávat svůj token na první burzu, můžete zkusit registraci na tuto méně známější burzu a tokeny koupit. Pokud se token dostane na burzu Binance, lze očekávat první vlnu výprodejů a tlaku ceny dolů.

Samozřejmě lze vydělat i investováním do tokenu her, které aktuálně jsou na trhu, příkladem může být:

 • ILV (Illuvium)
 • Gala (Gala Games)
 • MANA (Decentraland)
 • SAND (The Sandbox)
 • ENJ (Enjin Coin)

Investovat lze také do dalších tokenů, které úzce souvisí s play-to-earn hrami anebo odvětvím GameFi:

 • GF (GuildFi)
 • YGG (Yield Guild Games)
 • MC (Merit Circle)
INVESTOVAT NA BINANCE

Registrujte se na kryptoměnovou burzu Binance a získejte 10% slevu na poplatky.

Spolupracujte s hráči v Asii

Další možností, jak vydělávat peníze díky play-to-earn hrám, spočívá ve spolupráci s aktivními hráči. Postavíte se do role investora, který koupí NFT ve hře a necháte hru hrát někoho jiného. Jedná se o model, kdy se dělíte o zisk ze hry s aktivním hráčem, vy jste v pozici investora.

P2E hra Axie Infinity představila tuto možnost v rámci funkce Scholarships. Mnoho Filipínců nemá desítky ani stovky dolarů na to, aby si pořídili svoje první Axie příšerky. Zainvestujete je vy a následně vytvoříte přístup hráči, který chce hrát za podíl ze zisku.

Toto je výborný způsob jak zvýšit ekonomiku v P2E hrách a bezpochyby se bude jednat o funkcionalitu, kterou budeme vídat stále častěji. Pravěpodobně se brzy dočkáme i separátních nezávislých portálů, které budou schopny toto propojení a spolupráce tvořit.

Budoucnost Play-to-Earn her

skilled-to-earn-hry-p2e

Budoucnost play-to-earn her pravděpodobně přejde do modelu skilled-to-earn her. Mnohem více bude záležet na tom, aby hráč předvedl nějaké speciální dovednosti a schopnosti. Pouhé klikání nevydělá hráči peníze. Od jednoduchých úkolů přejde ekonomika ke složitějším a velkých odměn se dočkají jen ti nejlepší.

Ale nepředbíhejme.

Model play-to-earn dokázal změnit životy mnohých Filipínců, kteří si hraním her vydělali na živobytí (během Covid-19, kdy turismus byl na minimálních číslech). Západnímu světu umožnil investovat do virtuálních pozemků a předmětů, které následně bylo možné prodat za mnohem vyšší ceny. A herním studiím nabídl novou příležitost získat tolik potřebné peníze na vývoj her.

Investoři v Evropě mají zřejmě nejlepší příležitost v aktuálních podmínkách, mají finance, informace a regulace jsou přijatelnější než např. v USA.

GameFi je skutečnou revolucí a budeme o něm slyšet v roce 2024/2025 velmi silně. Přestože se jedná o buzzword, je obdivuhodné sledovat tyto inovace a být navíc součástí. Zapojit se do tohoto trendu, který věřím, nebude krátkodobý, je dnes poměrně jednoduché. A je stále „brzy“. Masa ještě přijde. Budou roky, kdy budeme hovořit o GameFi 2.0. Dnes jsme ještě v začátcích. Má to svá rizika i příležitosti.

Investování zahrnuje rizika ztrát. Investujte jen takové peníze, které si můžete dovolit ztratit. Investujte opatrně. Článek a veškeré informace slouží ke vzdělávacím účelům a nejsou investičním doporučením.