Investice do stříbra

investice do stříbra

Stříbro je ušlechtilým kovem, se kterým přišel do kontaktu určitě každý z nás. Jeho omezené množství na planetě zemi z něj udělalo poměrně snadno obchodovatelnou komoditu, jež získává na stále rostoucí popularitě. A to mimo jiné i proto, že řada odborníků odhaduje zásoby na zemi na 20 až 30 let, než dojde k jejich vytěžení. I přes tento argument je stříbro z investičního hlediska celkem podceňované.

Je tedy nezpochybnitelné, že cena stříbra v budoucnosti neustále poroste. Ostatně, stačí se zahledět na vývoj cen předešlých let. Od doby, kdy se začalo se stříbrem obchodovat, udržuje si svoji stálou hodnotu, jež pozvolna narůstá. A k tomu přispívá právě onen fakt, že světové zásoby stříbra se pozvolna tenčí.

Jestliže vás zajímá otázka investování do stříbra, určitě se vám hodí několik dalších informací.

Proč zvolit právě investiční stříbro?

Důvod pro volbu stříbra je poměrně zřejmý a popsali jsme jej částečně v úvodu tohoto článku. Omezené množství drahého kovu představuje z hlediska investice jistotu. Rozhodně větší, než kdybyste se rozhodli své volné finanční prostředky vložit do akcií, dluhopisů a jiných bankovních vkladů. Cena stříbra za 10 let bude vyšší, což se nedá říci o některých jiných typech investice.

Ve prospěch hovoří i zmiňovaná podhodnocenost oproti ostatním drahým kovům. Takže pokud vás zajímá výhled ceny stříbra do budoucnosti a jste připraveni na dlouhodobou investici, může být tento kov tou správnou volbou.

V porovnání se zlatem má stříbro o mnoho menší obchodovatelné zásoby. V klasické poučky pak víme, že pakliže je něčeho omezené množství, roste na ceně snáze.

Má stříbro nějaké nevýhody?

Určitou nevýhodou stříbra je jeho relativně nižší cena, která se aktuálně pohybuje kolem 16,50 USD za trojskou unci. Pokud budete chtít investovat větší sumu peněz, pak musíte počítat s tím, že získáte hodně těžkého a objemného stříbra. Myslet proto musíte na možné vícenáklady na převoz a jeho uschování.

Stříbro podléhá platbě DPH

Pakliže byste stříbro porovnali se investičním zlatem, narazíte na další nepříjemný zápor. A tím je DPH. Stříbro totiž na rozdíl od zlata podléhá platbě DPH, takže jeho nákup se vám může ve výsledku trochu prodražit.

I přesto lze na základě zkušeností mnoha investorů tvrdit, že stříbro je jednou z nejstabilnějších investic vůbec, a to i přes některé své značné výkyvy v ceně.

Jakou podobu má investiční stříbro?

Pokud vás upoutalo investiční stříbro, máte samozřejmě na výběr při jeho nákupu. V tomto směru platí pouze jediné upozornění, a tím je pořízení stříbra jen u prověřených a renomovaných společností, kde se vám dostane patřičné certifikace a nepůjde o žádný podvod. Jednou ze spolehlivých firem je Golden Gate. V případě formy stříbra můžete vybírat ze dvou variant.

  • Stříbrné medaile
  • Stříbrné slitky

Stříbrné medaile jsou ve své podstatě tím samým, jako stříbrné mince. Stříbro v menší podobě a s ozdobnou rytinou, které můžete pořídit za menší obnos peněz. Medaile se mezi sebou mohou lišit nejenom svým vzhledem, ale také velikostí, potažmo hmotností.

Opakem toho jsou těžší stříbrné slitky, které mohou vážit jen 100 gramů, ale i 5 kilogramů. Takže jednou to bude investice v řádu tisíců a jindy zase desetitisíců korun. V případě jakéhokoliv stříbra máte zároveň garanci zpětného odkupu, takže i to přispívá k oblíbenosti této investice.

V krizi 2008 byl velký rozdíl mezi cenou elektronicky obchodovatelného stříbra a fyzického stříbra. Z toho důvodu je také doporučováno investovat do stříbra ve fyzické podobě.

Nejoblíbenější stříbrné mince

Mezi nejoblíbenější a nejprodávanější stříbrné mince patří:

  1. American Eagle
  2. Maple Leaf
  3. Australian Kangaroo
  4. Wiener Philharmoniker
  5. Britannia

Budoucnost a investice do stříbra

Všechny odhady jsou zatím velice příznivé a je předpokladem, že cena stříbra v dalších letech pozvolna poroste, na čemž se mimochodem podepisuje i světová spotřeba stříbra. Takže pokud uvažujete o bezpečném a dlouhodobějším zhodnocení vlastních finančních prostředků, pak využijte jako jednu z možných komodit právě stříbro. O něj je oproti zlatu trochu větší zájem, a to v přibližném poměru 40:60. Proto sledujte vývoj kurzu ceny stříbra na internetu, popřípadě využijte speciálních investičních kalkulaček a nakupte v tu správnou dobu.

Pamatujte, že stříbro je mnohem volatilnější než zlato.

Mnoho investorů zastává názor, že optimální portfolio je tvořeno z 10 – 15% fyzických kovů.

Investování zahrnuje rizika ztrát. Investujte jen takové peníze, které si můžete dovolit ztratit. Investujte opatrně. Článek a veškeré informace slouží ke vzdělávacím účelům a nejsou investičním doporučením.