Nejlepší růstové akcie 2024: Zajímavé akcie, které koupit a zhodnotit

růstové akcie

Jednou ze základních klasifikací akciových tříd je dělení na hodnotové a růstové akcie. U hodnotového investování dochází k porovnání vnitřní a tržní hodnoty a následnému nákupu a prodeji podhodnocených a nadhodnocených akcií. Růstové akcie jsou postaveny na trochu jiné strategii, která může investorům pomoci otevřít dveře k dlouhodobému úspěchu.

Co je růstová akcie

Růstové akcie patří společnostem, které zpravidla investují do růstu a nevyplácejí žádné dividendy. Zvyšují své příjmy a zisky rychlejším tempem, než jiné podniky v daném odvětví nebo na trhu jako celku.

Zjednodušeně jsou růstové akcie ty, u nichž se do budoucna předpokládá nadprůměrný růst výnosů.

Investování do růstových akcií

Často se jedná o firmy, které přišly na trh s novým výrobkem, inovací v daném sektoru nebo dokonce vytvořily nové odvětví.

Pokud se zaměříme na metriky jako P/B (účetní hodnota společnosti) nebo P/E (poměr cena/zisk) mají růstové akcie, narozdíl od hodnotových akcií, tendenci být dražší. To se však investorům vrací v podobě vysokých výnosů v případě, že akcie naplní svůj růstový potenciál.

Fond ETF

Zajímavé akcie lze najít skrze všechna možná odvětví, a to nejen u velkých nadnárodních společností, ale také u menších podnikatelů. Pro snížení rizika je mnohem lepší investovat do širší škály malých růstových akcií. Toho lze dosáhnout například prostřednictvím fondu obchodovaného na burze (ETF).

Příkladem ETF fondu může být Venguard Small-Cap Growth ETF (NYSEMKT: VBK). Jedná se o fond, který sleduje výkonnost indexu CRSP US Small Cap Growth, jenž umožňuje investovat zhruba do 580 menších růstových společností naráz.

Jaké akcie koupit v roce 2024

První otázkou je kam vložit volné prostředky po vytvoření investiční strategie můžeme přistoupit ke konkrétním aktivům.

Klíčem je samozřejmě vědět, jaké akcie koupit a kdy. Investice do růstových akcií zahrnuje více, než jen vybírání takových, které jdou nahoru. Chybou se může stát na ně nahlížet jako na spekulativní akcie. Spekulativní chování spočívá v nákupu akcií s vysokým výnosovým potenciálem, který vede k podceňování rizik. Rozhodování o obchodech bývá velmi impulzivní a nevychází z důkladné analýzy.

Prvním krokem by měla být identifikace silných a dlouhodobých tržních trendů a následné vyhledání společností, které mají v daných odvětvích nejlepší pozici. Seznam takových firem lze zúžit na takové, které mají silné konkurenční výhody. Společnosti, které těží ze silných trendů, mohou zvyšovat své zisky po mnoho let a představovat pro akcionáře dlouhodobý rostoucí příjem.

Jako základní filtr pro to, jak zjistit, kdy do trhu vstoupit, může posloužit tzv. volatilita trhu. Ta označuje kolísavost hodnoty měnového páru. Čím větší je, tím větší je i rozpětí, ve kterém se kurz pohybuje. Historická volatilita znázorňuje výkyvy kurzu v minulosti a implicitní ukazuje, jaké výkyvy lze čekat v budoucnu. Pomáhá tak posoudit potenciální rizika.

Nejlepší růstové akcie 2024

Mnoha společnostem pomohla pandemie koronaviru, která zapříčinila, že v některých sektorech zrychlila růst trendů. Mezi nejzajímavější růstové akcie na trhu patří často technologické akcie, ale lze nalézt i sektorově jiné akcie, které jsou růstové a mají pro investory velmi zajímavou návratnost.

Amazon (AMZN)

amazon akcie

Společnost založil roku 1994 vizionář Jeff Bezos, který se řadí mezi nejbohatší lidi planety. Amazon je momentálně nejrozšířenějším online tržištěm světa, ale angažuje se i v jiných sektorech. Amazon Web Services jsou největším cloudovým úložištěm a firma podniká také v oboru robotiky, médií, umělé inteligence nebo zdravotnictví.

Akcie Amazonu se obchodují již od roku 1997 a dlouhodobě se zhodnocují. Společnost nevyplácí dividendy, téměř celý svůj zisk dále investuje a díky tomu se stále rozrůstá. Její akcie patří mezi ty nejdražší, jedna vyjde v přepočtu na skoro 70 000 Kč.

Meta (META), bývalý Facebook

facebook akcie

Facebook je největší sociální síť, kterou dnes používá více jak dvě miliardy lidí po celém světě. Studentský projekt, který se rozrostl ve společnost, jejíž hodnota se počítá ve stovkách miliard USD.

Facebook nevyplácí akcionářům žádné dividendy a většinu zisku reinvestuje zpět, aby zaujal větší postavení na trhu. Ačkoliv zažily akcie společnosti dlouhou stagnaci a následný propad o 40%, od roku 2019 jejich cena trvale roste. To se podle analytiků v budoucnu nezmění a díky jeho popularitě a počtu pravidelných uživatelů by ani v krizi neměla cena výrazně kolísat.

Alibaba (BABA)

alibaba akcie

Alibaba je čínská akciová společnost, která podniká v sektoru internetové obchodu, maloobchodu a IT. Jedná se v podstatě o čínský model amerického Amazonu nebo eBaye. Alibaba se řadí mezi tři největší čínské internetové velkopodniky.

Velkou výhodou společnosti je přirozeně obrovský miliardový čínský trh. Od roku 2020 se akcie Alibaby nacházejí na historickém maximu. Od roku 2014, kdy společnost vstoupila se svými akciemi na burzu, téměř zčtyřnásobila svůj výdělek přepočtený na jeden akciový podíl. Předpokládá se, že společnost bude i nadále růst a všechny zisky vedení firmy refinancuje do nových projektů.

Alphabet (GOOGL)

google akcie

Google je technologická akciová společnost, která poskytuje služby a produkty v oboru počítačových softwarů a internetu. Její Google.com je nejnavštěvovanější webovou stránkou na světě. Majitelem je akciová společnost Alphabet Inc. a spadá pod ní i spousta dceřiných společností jako Youtube, Motorola, Wing nebo DoubleClick.

Akcie Googlu mohou být pro investory rizikovou záležitostí. To především kvůli slabému postavení na mobilním trhu a rostoucí kritice kvůli porušování soukromí, politické cenzuře a daňovým únikům. I přes tyto problémy se však společnost drží dlouhodobě na přední pozici nejhodnotnějších korporací a nezdá se, že by se na tom v budoucnu mělo cokoliv měnit. Google je také jednou z nejméně zadlužených společností na burze.

Salesforce (CRM)

salesforce akcie

Salesforce.com, Inc. je americká cloudová softwarová společnost zaměřená na řízení vztahů se zákazníky. Nabízí podnikové aplikace zaměřené na automatizaci marketingu, analytiku a vývoj.

Se zaměřením na cloud computing spravuje Salesforce informace o zákaznících pro organizace všech velikostí po celém světě. Od roku 2016 jejich akcie dlouhodobě rostou a nečeká se, že by se tento trend měl zastavit. Momentálně se jedna akcie obchoduje za více jak 270 USD.

Shopify (SHOP)

shopify akcie

Shopify je kanadská nadnárodní společnost pro elektronický obchod. Vlastní platformu pro internetové obchody a systémy maloobchodních prodejních míst. Nabízí maloobchodům služby jako online platby, marketing, dopravu a nástroje pro zapojení zákazníků.

Díky svému zaměření zažívá Shopify dlouhodobě příznivý růst. Za poslední rok se zvýšil čistý výnos společnosti o téměř 356 % a jedna akcie se momentálně obchoduje za přibližně 1 500 USD.

Netflix (NFLX)

netflix akcie

Netflix je americká společnost provozující streamovací služby a online filmovou půjčovnu. Založena byla roku 1997, kdy rozesílala filmy na DVD poštou. V roce 2010 došlo ke spuštění streamovací služby a o tři roky později začal Netflix produkovat své vlastní pořady a filmy.

Netflix patří mezi společnosti, jimž koronavirová krize pomohla k rychlému růstu. Ceny akcií překonaly v roce 2020 své historické maximum. Toho společnost hned využila a značnou část výdělků investovala do dalšího rozvoje. Netflix funguje ve více jak 190 zemích světa a i díky jeho rostoucí popularitě se očekává, že růstový trend ještě nějakou dobu potrvá.

Zoom (ZM)

zoom akcie

Zoom Video Communications je americká softwarová společnost založená roku 2011 poskytující služby vzdálené konference. Kombinuje možnosti videohovorů, online schůzek, chatu a mobilní spolupráce.

Zoom je další společností, která z koronavirové krize výrazně těží. Většina zaměstnanců je nebo byla odkázána na home office a služby Zoomu tak každodenně využívala. Právě díky vysokému počtu nových zákazníků společnost raketově vzrostla. Další růst se očekává i v roce 2024. Analytici odhadují výnosy mezi 900 až 905 mil. USD a očištěný zisk na akcii v rozmezí 0,95 až 0,97 USD.

Proč investovat do růstových akcií

Pokud investor vybírá individuální tituly akcií a provádí tzv. screening akcií, pak růstové akcie představují zajímavou kategorii aktiv, která dokáže peníze výrazně zhodnotit. Investor by však měl provést důkladnou „due dilligence“ (průzkum) a ideálně být expertem či mít hluboké znalosti pro dané odvětví.

  • Potenciální velké zhodnocení
  • Akcie jsou volatilní skrze (mikro)trendy
  • Expertní znalosti sektorového trhu investorovi pomohou (např. IT, zdravotnictví,…)
  • Ovlivňují je makroekonomické události a vlny
  • Časování není tolik důležité, je třeba identifikovat dlouhodobý trend

INVESTOVAT NA DEGIRO

Do akcií investuji přes brokera Degiro (recenze Degiro).

Investování zahrnuje rizika ztrát. Investujte jen takové peníze, které si můžete dovolit ztratit. Investujte opatrně. Článek a veškeré informace slouží ke vzdělávacím účelům a nejsou investičním doporučením.