PancakeSwap: Co je CAKE a jak funguje?

pancakeswap

PancakeSwap. Směnárna s legračním jménem, denním obchodovaným objemem přes 1,5 miliardy korun a také vlastníkem zcela unikátní kryptoměny CAKE. V čem je však tato krypto-směnárna založena, jak se v ní orientovat a proč jejich měna tak oblíbená?

Co je PancakeSwap

PancakeSwap je internetová směnárna, zároveň i oficiálním názvem kryptoměny CAKE. Tato měna je založena na projektu Binance Smart Chain, tedy blockchainu (srdci kryptoměn) od nejznámější burzy na světě, Binance.

Tato směnárna je také velice oblíbená díky fungování na bázi AMM (Automated Market Maker), díky níž výměna neprobíhá před žádného prostředníka. Vztah je tedy čistě mezi směnárnou a vaší osobou. V přesunu se neangažuje žádný tzv. prostředník nebo jiná burza. Toto je ukázka decentralizace.

Oficiální web: Pancakeswap.finance

PancakeSwap token

Přestože na PancakeSwap token není upředena tak veliká pozornost jako na ostatní podobné měny, minimálně v rámci této směnárny nabízí nejedno milé pozitivum.

CAKE

  • je rychle se rozvíjející mince,
  • může se obchodovat v páru CAKE/xxx,
  • uzamyká se do likvidity,
  • možnosti farmení likvidit a účasti v loteriích,
  • nakupování NFTs
  • a mnoho dalších možností, kterých je s časem čím dál tím víc.

PancakeSwap směnárna

Pokud jste se již vstoupili na tuto platformu, směna je velice jednoduchá. Stačí si vybrat danou který chcete směnit s vaším coinem. Následně stačí zkontrolovat price impact, jenž by neměla přesahovat více jak 3 %. Pokud by tento ukazatel byl vysoký, např. by price impact byl 20 %, znamenalo by to, že dostanete o 20 % méně mincí. Tento ukazatel je však vyšší pouze u nekvalitních měn, takže při výběru známých mincí ,,ošizeni” nebudete.

Dále se kontroluje také slippage, neboli odchylka od kurzu při vykonání transakce. Kurz dané měny by se mohl pohnout určitým směrem a tím pádem byste za danou částku mohli získat méně coinů. Velice dobré je proto zadávat 0.1 % – 0.5 %, díky čemuž směna proběhne a odchylka je minimální.

Nákup malých coinů

PancakeSwap je velice oblíbená také z důvodu velkého výběru coinů. Pokud totiž nenajdete ve vybraných mincích ten pravý, můžete si ho velice jednoduše přidat. Stačí přejít na oficiální stránku vaší mince, kde najdete adresu dané mince. Tu pak již jen vložíte v PancakeSwapu a můžete okamžitě vyměňovat.

Farmaření Pancake a poskytování likvidity

Likvidita, jako u všech ostatních burz či směnáren, je získávání procent ze všech směn na daném páru. Znamená to tedy, že pokud uzamknete likviditu např. na CAKE, bude vám chodit zpět určité procento z každé transakce.

Vše, co se na první pohled zdá příjemné, tak býti nemusí. Pokud mince bude kolísat, hrozí, že vyberete méně peněz, než jste původně vložili. Tento risk se však dá předem odhadnout, a to díky výšce APY, neboli ročnímu procentnímu výnosu. Často tedy platí, že čím vyšší je APY, tím větší je riziko ztrát.

Loterie, NFTs a další funkce směnárny

Jak již z názvu této kapitoly vyplývá, tato směnárna nabízí mnoho dalších možností.

Jednou z nich je rovněž loterie. Za 1 CAKE si zde můžete koupit 1 los, který se následně jednou za určitou dobu slosuje a vy zjistíte, zda jste výhercem právě vy. Výhodou této loterie jsou jak odměny které se pohybují v rozmezí statisíce dolarů, tak následné pálení tokenů. Tento postup totiž zhodnocuje hodlování CAKE tokenů a snižuje množství tokenů v oběhu.

Dalšími možnostmi jsou NFT, tedy tzv. nezaměnitelné tokeny, které si lze rovněž pořizovat. Dále PancakeSwap nabízí možnost farem, které se dá skloubit s uzamykáním likvidit.

Farmaření kryptoměn je však stále více populární a může to být způsob, jak nechat zhodnocovat již držené kryptoměny.

Na této směnárně jsou rovněž další možnosti, které je však dobré si osobně osahat a prozkoumat je.