Kryptoměna Stellar – jak funguje a co nabízí

kryptoměna stellar lumen

Kryptoměna Stellar je open-source protokol, který slouží k uskutečňování transakcí. Vznikla v roce 2014, kdy se spojili zakladatelé Jed McCaleb a Joyce Kim a položili první základy pro vznik této kryptoměny. Původně je Stellar založený na protokolu Ripple, ale po několika změnách v kódu se síť oddělila a vznikl samostatný subjekt, jak ho známe dnes.

Co je Stellar

Stellar vznikl v roce 2015 poté, co nezisková organizace Stellar Development Foundation vytvořila aktualizovanou verzi protokolu na novém kódu. Síť byla úspěšně zavedena do provozu a vznikl tak Stellar (XLM), jak ho známe dnes. Stejně jako další kryptoměny, tak i Stellar je open-source protokol, který umožňuje peněžní transakce.

Vše funguje na principu spouštění softwarových implementací protokolu a využívání internetového připojení, které umožňuje komunikaci mezi jednotlivými servery. Vytváří se tak globální síť, kde server uloží záznam o všech účtech a tyto záznamy jsou uloženy v databází ledger (účetní kniha). V momentě kdy zapojené servery dosáhnou shody ohledně povolené zápisu do účetní knihy, transakce se zaznamená a proběhne během dvou až čtyř vteřin.

Na začátku bylo 100 miliard jednotek – Stellar. Později se však změnil název měny na Lumen, aby se odlišila měna, síť a samotná organizace.

Co je Lumen

Stellar nabízí inovativní funkce sdílené formy Ledgeru – tedy technologie blockchain.

Lumen je pak měna sítě, která slouží především dvěma účelům. Za prvé hraje Lumen jistou anti-spamovou roli. Každá transakce v síti je zpoplatněna malým poplatkem 0.00001 lumenů. Tento poplatek zabraňuje uživatelům s nekalými úmysly zaplavit síť. Jedná se tedy o jednu formu bezpečnostního tokenu, který zmírňuje DoS útoky. Síť také vyžaduje držení minimálního množství Lumenů, které zajišťují autentičnost účtů a udržují bezproblémový tok transakcí.

Druhým účelem je usnadnění transakcí s více měnami. V situaci, kdy neexistuje přímý trh mezi danými kryptoměnami, může sloužit Lumen jako most. Důležité je však dostatečně likvidní trh pro Lumen a měny, s kterými chcete pracovat.

Jaká je využitelnost celého projektu Stellar Lumen?

V současné době se síť Stellar užívá pro mikro-financování. Uzavírají se také dohody s partnery, jako je například IBM, které mají za cíl zvýšit rychlost globálních plateb především v oblasti zahraničních převodů.

Jak koupit Stellar

Digitální měnu Stellar Lumens je možné zakoupit na internetové burze nebo směnárně. Nákup je však složitější, protože se jedná o kryptoměnu, která není tolik známá. Prodej a nákup XLM podporuje malé množství burz či směnáren.

Z nejznámějších burz se jedná o Binance nebo Bittrex.

Kde bezpečně uložit Stellar?

Problém není jen v tom, kde koupit Stellar, ale jak ho uložit. Kvalitní peněženka se také těžko hledá. V současné době můžete využít hardware peněženku Ledger Nano S.

Vysokou míru bezpečnosti zajišťuje i papírová peněženka. Pro Android nebo iOS je vhodná peněženka Lobstr. Pro desktop řešení je tu Stellar Desktop Client.

Jaká je budoucnost Stellar

Tržní hodnota Stellar Lumens je v současné době přibližně kolem 6,760,978,220 $. Aktuální cena se pohybuje $ 0.3835 za jednu minci. Cena v posledních několika týdnech klesla, ale díky novým spolupracím a navázaným partnerstvím je velmi pravděpodobné, že půjde zase nahoru a Stellar Lumens poroste jako z vody. Všechno to jsou však pouhé odhady a přestože graf ukazuje růst na původní hodnotu $ 0.7, která zde byla před koncem roku 2017, je těžké odhadnout přesnou budoucnost.

Pro Stellar však hraje velkou roli skutečnost, že za ní stojí silný tým, který má zkušenosti z celou řadou jiných projektů ať už z oblasti kryptoměn nebo technologií. Jedná se tak o investici, která jednou může přinést vysoké zisky.