SpaceX v roce 2022: Společnost Elona Muska má letos v plánu 52 startů

space X Elon Musk

Komerční společnost Elona Muska, SpaceX, plánuje v roce 2022 zahájit 52 vesmírných misí. Pokud v tom bude společnost úspěšná, připíše si nejvíce startů, které kdy provedla v jediném roce.

Plán 52 startů v letošním roce byl odhalen během virtuálního setkání Poradního panelu NASA pro bezpečnost letectví (ASAP), který poskytuje pokyny, jak udržet bezpečnost.

Space X

SpaceX je hlavním partnerem NASA, zejména pro její program pilotovaných kosmických letů. Je zodpovědná za přepravu astronautů a nákladu na a z Mezinárodní vesmírné stanice (ISS).

Společnost také vyvíjí raketový systém nové generace, který pojmenovala “Starship“, pro přistání astronautů na Měsíci v rámci programu NASA Artemis. Zatímco SpaceX se zaměřuje hlavně na pomoc programům NASA, pravidelně také vypouští satelity pro jiné společnosti, mezinárodní zákazníky, a dokonce i pro americké ministerstvo obrany.

Projekt Starlink

Z plánovaných 52 startů Space X v roce 2022 bude velká část pro samotnou společnost SpaceX a pravděpodobně i pro satelitní konstelaci Starlink, která se snaží poskytovat širokopásmový internet po celém světě.

Projekt Starlink by však vyžadoval, aby SpaceX vypustila tisíce malých satelitů na nízké oběžné dráze Země.

Pro srovnání, SpaceX je pravidelně vypouští v dávkách 50 až 60 satelitů.

Plány kosmických letů však závisí na řadě faktorů, včetně počasí, a plány startu se mohou vždy změnit na poslední chvíli. Neexistuje tedy žádná záruka, že tohoto působivého cíle bude dosaženo. Elon Musk například uvedl, že společnost má v úmyslu zahájit v roce 2021 48 misí, ale podařilo se jim uskutečnit pouze 31.