Investice do vody – Proč a jak investovat

investice do vody
investice do vody

Voda patří mezi základní podmínky pro život, stala nezbytnou součástí našich životů, patří mezi nejvzácnější zdroje, avšak málokdo si uvědomuje, že její zásoby pomalu dochází. Jedná se o globální problém, který je nutné začít řešit. V Evropě a USA máme zásoby a infrastrukturu vody na úrovni, nedostatek vody se projevuje v rizikovějších oblastech jako je Afrika, Asie, Austrálie, ale prostupuje už i do částí Severní Ameriky. Globální problém na druhou stranu představuje velkou investiční příležitost, zejména pro investory s dlouhodobým horizontem.

Pojďme se blíže podívat na možnosti investice do vody, jak začít investovat, co aktuální trh nabízí pro drobné investory a jak výnosná investice je zmiňovaná komodita voda.

Nedostatek vody probudil zájem firem

Tento celosvětový velký nátlak na nedostatek vody povzbudil různé vlády a společnosti k tomu, aby začaly hledat způsoby, jak šetřit nebo využívat vodu efektivnějším způsobem. Vlády začaly investovat do vodní infrastruktury a ochrany vody před znečištěním – společnosti se tak snaží, aby docházelo k co nejmenší spotřebě vody a účinnému zpracování odpadních vod. Mezi tyto inovace patří i přeměna mořské vody na sladkou.
Jak se voda stala komoditou

Všechny inovace a nové technologie na výrobu pitné vody stojí nemalé peníze, proto se těchto činností zhostily velké firmy, které postupně začaly vodu nabízet jako komoditu. A není divu, protože v některých státech je voda mnohem cennější než ropa.

Proč investice do vody?

V dnešní době se voda stává stále více vzácnější komoditou. Analýza firmy McKinsey ukazuje, že v období od roku 2015 až do roku 2030 bude částka 7,5 bilionu dolarů vyhrazena na řešení zvyšujících se problémů s vodou.

Jaké jsou hlavní důvody investice do vodních zdrojů?

  1. S růstem populace se zhoršuje stav vody, a to zejména v zemích, kde jsou hydrologické zdroje velmi skromné. Celosvětová populace se každý rok zvyšuje o 80 milionů lidí, z toho 90 procent lidí pochází z chudších zemí.
  2. A tak poptávka po vodě roste o 64 miliard kubických metrů ročně. Tento nezadržitelný stav vysvětluje potřebu naléhavých opatření k řešení rostoucí poptávky po zdokonalené ochraně vodní infrastruktury, úpravě vody, opětovnému použití a odsolování vody, které vyžadují značné investice.
  3. Rostoucí urbanizace a industrializace zapříčiní to, že dojde k rozvoji nové vodní infrastruktury, neboť více obyvatel světa se přesune do velkých měst (předpokládaný rok 2050) – opět zejména v rozvojových regionech.
  4. Naléhavá potřeba nahradit a modernizovat většinu stávající vodní infrastruktury ve vyspělých zemích – stará a zhoršující se infrastruktura je například v USA velkou záležitostí. Agentura pro ochranu životního prostředí (EPA) identifikovala investiční požadavek, který se blíží 300 miliardám dolarů na modernizaci a údržbu americké infrastruktury v oblasti odpadních a dešťových vod.
  5. S rostoucími globálními obavami ohledně znečištění a bezpečnosti vody jsou nevyhnutelné stále přísnější předpisy o kvalitě.

A proč investovat do vody, zdůvodňuje i ETF Daily News – podle ní by měli investoři předvídat a dívat se do budoucnosti, protože investiční příležitost se nachází u společností, které se zabývají budováním vodní infrastruktury a čištěním vody.

Jak investovat do vody?

Nákupem tzv. ETF (burzovně obchodovaný fond vydávající vlastní akcie) zaměřujících se na společnosti podnikající ve vodohospodářském průmyslu se budete podílet na příležitostech s podnikáním v tomto oboru. Ishares Global Water UCITS ETF USD (symbol IH2O) je jedním z takových fondů.

Jaké jsou jeho vyhlídky této investice do budoucna? Jednoznačně zhodnocení 5 až 8 procent ročně, hrubý výnos z této investice kolem 33 procent – během 5 let.

Akciové fondy

Mezi další fondy patří akciový fond KBI Water Fund (spadá pod Komerční banku) s aktuálním kurzem 9,7990 Kč.

Do tohoto fondu patří firmy americké, západoevropské (zejména společnost Veolia, která je předním dodavatelem vodohospodářských služeb u nás) a asijské firmy.

Jeho minimální investice je 5 tisíc korun, poplatky fond vyžaduje dva – vstupní poplatek činí 3 procenta, manažerský poplatek 2 procenta a pravidelná investice je v hodnotě 500 Kč.
Jaké další fondy využít?

K investování do vody lze využít i fondy jako jsou například PowerShares Global Water Portfolio, jehož investicí jsou především vodárenské společnosti v USA nebo Guggenheim S&P Global Water Index, sledující index Standard & Poor´s Global Water, First Trust ISE Water Index Fund, jenž zahrnuje akcie 36ti vodárenských firem.

Fond Invesco S&P Global Water Index ETF (CGW) sponzoruje společnost Invesco. Roční provozní náklady tohoto fondu jsou 0,16 procent, jeho dividendový výnos je ve výši 1,77 procent. Aktuální kurz se pohybuje kolem 36,40 dolarů.

Nejlepší ETF zaměřené na investici do vody

ETF představují pro malé i střední investory tu nejlevnější cestu, jak začít investovat do vody bez zbytečných prostředníků. Níže uvádíme tři tipy pro ETF zaměřené na investici do vody, které mají velmi dobré výsledky a zároveň potenciál do budoucna.

  • Invesco Water Resources ETF (PHO)
  • Invesco Global Water ETF (PIO)
  • Invesco S&P Global Water Index ETF (CGW)

Zájemci mohou pokračovat ve studii ETF zaměřených na vodu v anglických zdrojích.

Investice do vody je dlouhodobou záležitostí, na které mohou investoři vydělat nemalé peníze.