Technologie Blockchain změní svět. Jak investičně využít tohoto trendu?

blockchain technologie investice

Finanční krize, pandemie koronaviru, nedůvěra v politický systém a kulturní problémy rozdělují společnost čím dál tím více. Lidé ztrácí důvěru ve vládu, média, naše školy, zdravotnictví i banky. A není se čemu divit.

Připomeňme si krach Lehman Brothers z roku 2008. Významné investiční banky, kterou těžce zasáhlo zhroucení amerického trhu z nemovitostmi. Jednalo se o rekordní bankrot v americké historii, který spolu s další sérií událostí eskaloval k největší finanční krizi od 30. let 20. století. Tehdy to byl pro celý svět obrovský šok. Následovala světová nemovitostní krize.

V letošním roce zrychluje meziroční růst spotřebitelských cen v Česku raketovým tempem. V srpnu dosáhla inflace 4,1%, což je nejvíce od listopadu 2008. Dostala se tak výrazně nad své toleranční pásmo a lze očekávat, že ČNB bude zvyšovat úrokové sazby, což bude mít další negativní vliv na naší ekonomiku.

Finanční gramotnost a investiční příležitosti

Lidé se přirozeně bojí a jsou naštvaní. Nemají to pod kontrolou a jsou tak jenom účastníky.

Finanční gramotnost nás ale učí, že kontrolu převezmeme tím, že začneme pracovat s penězi, jinými slovy investovat.

Při investování hledáme příležitosti, které nám přinesou zhodnocení. Často investoři vyhledávají trendy a nastupující technologické změny, které vybraná společnosti dokáže nasadit. Mohli jsme to vidět u Microsoftu, Applu, Amazonu.

Dnes stojíme před další významnou změnou, která se prozatím děje spíše na pozadí firem. Je však zřejmé, že otřese současným finančním světěm. Někteří ji stále nevěří, jiní jsou ji naprosto posedlí. Blockchain jako technologie má obrovský potenciál změnit fungování nejen finančního světa. Na svém začátku umožnila zrození kryptoměny Bitcoin.

Blockchain je však mnohem více než Bitcoin. Investování do Blockchainu neznamená výhradně investovat do Bitcoinu.

Tento článek představuje technologii Blockchain tak, abyste si dokázali představit jeho budoucí místo, co vše dokáže nahradit a na jakém začátku dnes stojíme (přestože je cena Bitcoinu mnohdy na nejvyšších úrovních).

Jak technologie blockchain funguje

jak funguje blockchain

Ačkoliv se může zdát, že fungování blockchainu zní složitě, princip je ve skutečnosti jednoduchý. V kryptoměnových sítích funguje jako účetní kniha. Ve formě bloků se zde ukládají záznamy o transakcích, které na sebe následně navazují a tvoří chronologický řetězec. Informace, které jsou zde zapsané, není možné měnit ani mazat a zůstávají trvale uloženy.

Blockchain si můžete představit jako výjimečně bezpečnou tabulku Excelu. Kdokoliv k ní má přístup a může zadat data. Před uložením však musí data odsouhlasit ostatní a až poté jsou uzamčena a nikdo s nimi nadále nesmí manipulovat. Vzniká tak perfektní auditní stopa a záznamy jsou nenapadnutelné jak zvenčí, tak zevnitř.

To vše funguje digitálně a automaticky pomocí počítačového kódu. Bezpečnost zajišťuje nejmodernější kryptografie a tím odpadá povinnost mít důvěryhodného prostředníka. Kód dokáže zpracovat vše kompletně sám.

Technologie žene lidi kupředu

Potenciál blockchainu se dotýká tolika průmyslových odvětví, že je pro běžného člověka těžké si představit, jak moc v následujících měsících a letech poroste. Lidská historie má několik mezníků, průlomových objevů, které předurčily směr, jakým jsme se vyvíjeli.

Vše začalo zemědělskou revolucí, kdy jsme se mohli usadit a soustředit na další rozvoj. Obrovským pokrokem byl pak vynález knihtisku, což vedlo k lepší dostupnosti vzdělání. Bez tiskařského lisu bychom možná nikdy nebyli svědky renesance, která přinesla jedny z největších úspěchů v historii lidstva. Auta, počítače, chytré telefony, 5G – to vše žene lidi kupředu.

Někteří považují technologii blockchainu za další z takových průlomových mezníků. Lze ho používat k vydávání peněz, certifikátů a dokonce i právně závazných smluv. A na rozdíl od jiných revolučních technologií, jakými jsou například zmiňovaný knihtisk nebo internet, blockchain nevlastní žádná firma ani osoba.

Jak investovat do blockchainu

jak investovat do blockchainu

S rostoucí popularitou technologie blockchain přichází mnoho možností investice.

Kryptoměny

Investovat můžete do vybraných kryptoměn, které jsou založené na technologii Blockchain. Pozor, ne všechny kryptoměny využívají blockchainovou technologie, příkladem může být projekt IOTA využívající Tangle.

Fakt, že kryptoměna využívá blockchain ještě neznamená, že se bude jednat o úspěšný projekt a peníze zhodnotíte.

Investování do kryptoměn je extrémně rizikové a vyžaduje vaše know-how v této oblasti.

ICO, IEO, airdropy, DeFi a NFT

Investovat lze i do začínajících projektů (v rámci ICO: Initial Coin Offering, IEO: Initial Exchange Offering). Jedná se v zásadě o společnosti, které využívají distribuci tokenů namísto akcií a ty pak představují podíl na základním kapitálu. Bublina s těmito projekty praskla poprvé v roce 2017/2018.

V roce 2020/2021 investoři přesunuly pozornost více k DeFi projektům – kryptoměny a ekosystémy využívající blockchain s vizí decentralizovaných financí. Cílem je tedy procesovat finanční operace bez prostředníka (banky).

Další oblíbenou možností jsou airdropy.

Především v roce 2021 se hovoří často o nastupující technologii NFT, která je také založena na blockchainu. Investovat do NFT je další možností, nutno však zdůraznit, že se zde už pohybujeme na skutečné hranici spekulací. Mnoho projektů využívá trendu proto, aby doslova využili a zneužili ne příliš finančně gramotné investory.

ETF a akcie

Pokud jste přemýšleli o investici do blockchainu, ale nechcete přímo nakupovat kryptoměny, je nejjednodušším způsobem nákup akcií společností, které se finančně či vlastními produkty a služby podílí na rozvoji technologie blockchain.

Již existují speciální ETF, které mají ve svém portfoliu přímo bitcoin.

GB00BJYDH287 WisdomTree Bitcoin Bitcoin WisdomTree
CH0454664001 21Shares Bitcoin ETP Bitcoin 21Shares
GB00BLD4ZL17 CoinShares Physical Bitcoin Bitcoin CoinShares

 

Bohužel v České republice ještě nejsou schválené pro obchodování. Bude však jen otázkou času, kdy vydavatel připraví prospekty v českém jazyce a následně budou ETF dostupné i pro české investory.

Můžete ale také zvolit konkrétní akciové společnosti, které se významně podílí na nákupu bitcoinu či nějak operují s blockchainem/kryptoměnami.

Jaké společnosti investují do kryptoměn a blockchainu?

MicroStrategy (MSTR) je největší nezávislou veřejné obchodovanou analytickou a obchodní zpravodajskou společností. K 21.6.2021 drží společnost přibližně 105 085 bitcoinů, které byly získány za celkovou kupní cenu 2,741 miliardy USD.

Zakladatel a šéf Tesly Elon Musk má osobně v portfoliu kryptoměny bitcoin, ethereum a dogecoin a jeho společnost SpaceX také drží bitcoin. Cena BTC v letošním roce kolísala právě kvůli výrokům Elona Muska, co se postavení společnosti Tesla k této kryptoměně týče.

Galaxy Digital Holdings Ltd. je omezeným partnerem ve společnosti Galaxy Digital LP, což je instituce obchodního bankovnictví zaměřená na sektor digitálních aktiv a blockchainové technologie. Je třetím největším držitelem bitcoinu.

Google je jedním z nejaktivnějších investorů do blockchainu na světě. Investoval minimálně do 5 různých blockchainových startupů.

Facebook vytváří globální blockchainovou měnu zvanou Libra. S Librou může každý, kdo používá mobilní telefon, platit a dostávat zaplaceno. Tento krok by doslova mohl dát blockchain do rukou 3,5 miliardy lidí, tedy 45% světové populace. Facebook chce s kryptoměnu Libra nasadit i do plánovaného spuštění metaverse (virtuálního světa).

Společnost IBM má 1500 zaměstnanců pracujících na technologii blockchainu.

Amazon plánuje získat více než 1 milion firemních zákazníků skrze blockchain.

Microsoft si dokonce patentoval způsob, jak propojit blockchain s lidským mozkem.

Coinbase (COIN) je americká kryptoměnová burza, která vstoupila na akciový trh v roce 2021 a patří k nejzavedenějším a nejspolehlivějším kryptoměnovým burzám na světě. Je velmi regulovaná a má přísnější pravidla než jiné (často čínské kryptoměnové burzy). Mezi kryptofanoušky burza Coinbase oblíbená příliš není kvůli vysokým poplatkům, preferovaná je spíše burza Binance (ta se však na burze neobchoduje).

akcie coinbase

Coinbase se z původní ceny přibližně 340 USD/akcie dostal až k hranici 200 USD/akcie, ale akcie opětovně dokázala vystoupat s nárůstem ceny Bitcoinu přes úroveň ceny 340 USD.

Investovat můžete přes akciového brokera Degiro.

INVESTOVAT NA DEGIRO

Proč investovat teď

Síla investice se skrývá v tom, být hned na začátku. Proto je teď ten nejlepší čas se rozhoupat a nastoupit do rozjíždějícího se vlaku. Určitě si vzpomínáte na vzestup internetu.

  • Microsoft vystřelil o 8,163%
  • Amazon vyskočil o 18,57%
  • Netflix přinesl 41,72% návratnost

Společnost Apple uvedla na trh technology iPod a málokdo mu věnoval pozornost. Po něm však následoval iPhone a od té doby jich Apple prodal téměř 2,2 miliardy. Když byste si tak v roce 2003 koupili jejich akcie, které se obchodovali za zhruba dolar, měli byste dnes astronomický zisk 31 173%!

S blockchainem je možný mnohem rychlejší a mnohem větší vzestup a dalo by se říct, že se jedná o investici století. Přijmout opatření nyní může znamenat rozdíl mezi výdělkem nebo pozdější lítostí, že jste promeškali příležitost.

blockchain trend

Je Blockchain technologie budoucnosti?

Blockchain v sobě ukrývá obrovský potenciál nejen ve finanční sféře, ale také ve státní správě, soudnictví nebo lékařství. Využití najde v evidenci osobních dokladů, v katastru nemovitostí, matriky, agendy sociálních dávek. Lze v něm vést adresáře a telefonní seznamy a využít se dá i ve studijních databázích.

Blockchain umožňuje také sdílení dat a souborů. Využití tak najde například jako bezpečná platforma na prodej e-knih, filmů nebo software.

Světové ekonomické fórum předpovídá, že bude tato technologie do roku 2027 představovat 10% světového HDP. To je odhadem asi 12,7 bilionu dolarů. Pro představu toho, o jak obrovskou částku se jedná, to můžeme porovnat s žebříčkem nejhodnotnějších firem. Společnost Kantar vyhodnotila žebříček 100 nejhodnotnějších značek světa a jejich celková hodnota dosahuje dohromady 7,1 bilionu dolarů.

Všechna čísla hovoří ve prospěch blockchainu. Přestože byl projekt uvedený již v roce 2009 je technologie v podstatě na začátku a je jisté, že bude výrazně měnit fungování světa, financí i všech společností. Budeme svědky postupné revoluce a digitalizace ve spoustě dalších sektorů. Blockchain je the next big thing.

Investování zahrnuje rizika ztrát. Investujte jen takové peníze, které si můžete dovolit ztratit. Investujte opatrně. Článek a veškeré informace slouží ke vzdělávacím účelům a nejsou investičním doporučením.