Co je airdrop – kryptoměny pro všechny a zcela zdarma

co je airdrop

Airdrop je ve světě kryptoměn velice populární. Každý dostává rád věci zadarmo. Airdrop je událost, při které se rozdává malé množství určité kryptoměny uživatelům. Jak airdropy fungují, u jakých kryptoměn se tyto akce objevily a jak zjistit, u kterých se v budoucnu objeví?

Co je airdrop

Kryptoměnový airdrop je bezplatná distribuce coinů určité kryptoměny mezi uživatele. Většinou jde o promo akci společnosti, která se vývojem dané kryptoměny zabývá. Případně může jít o internetový portál nebo konkrétní osobu, která je s kryptoměnou spojena. Airdropy jsou pořádány také burzami, které tak oceňují své stávající a zároveň lákají nové zákazníky

Mnoho airdropů probíhá na ERC-20 tokenech, které jsou postavené na Ethereu.

Motivace pro airdrop

Motivací pro vytvoření kryptoměnového airdropu je hned několik. První z nich bude samozřejmě marketingová. Když se něco rozdává „zdarma“, lehce kolem akce vznikne povyk na sociálních sítích. Tvůrci chtějí vytvořit kolem nového coinu potřebný hype. Mnoho povyku, ač někdy opravdu „pro nic“, dokáže cenu kryptoměny vyhnat do závratných výšek.

Další motivací je odměnění počátečních uživatelů. Společnosti rády odměňují investory, kteří si zakoupili coin například prostřednictví ICO (Initial Coin Offering). Dividenda je pak vyplácena prostřednictvím téhož coinu nebo tokenu.

Nic není úplně zadarmo

Říká se, že zadarmo ani kuře nehrabe. Ale nemějte obavu, vaše získané coiny na pekáči neskončí. Za získaný coin, případně zlomek coinu u těch drahých, doopravdy nezaplatíte ani korunu. Musíte ale většinou splnit určité podmínky, aby vám byla kryptoměna přiznána. Níže si vyjmenujeme příklady takových předpokladů.

Vlastnit danou kryptoměnu

Pokud již kryptoměnu vlastníte, například jste ji zakoupili na burze, první druh podmínky máte téměř jistě splněn. Hlavní motivací airdropu bývá pochopitelně přivést vás k dané kryptoměně. Ochutnávkou ve formě malého obnosu jednoho coinu vás pořadatel „donutí“ si jich nakoupit víc.

Pořadatel například vyhlásí, že všichni, kdo na svých adresách budou mít 1000 kusů nového coinu si mohou zažádat o zaslání dalších 100 coinů. Airdrop tak někdy připomíná množstevní prodejní akce ve stylu „kupte 5 kusů našeho produktu, 6. kus dostanete zdarma“.

Pokud plánujete nakoupit danou kryptoměnu již dlouho dopředu, pak se stane airdrop jistě vítaným bonusem. Pozor ovšem na to, abyste nekupovali bez rozmyslu bezcenný coin jen pro jednu akci.

Splnit příslušné úkoly

Některé společnosti nabízejí zaslání coinů po splnění předem daných úkolů. Úkoly jsou veskrze typu „dejte lajk naší facebookové stránce“ nebo „připojte se do telegramové skupiny naší kryptoměny“.

Nemusíte si v takovém případě nic kupovat, což je jistě výhoda. Na druhou stranu takto poskytujete společnostem data z vašeho profilu na Facebooku, ze kterých těží společnosti do budoucna.

Hardfork kryptoměny – kryptoměny zdarma

Hardfork je trvalé odštěpení vývojářů od měny, kterou původně vyvíjeli. Softwarovou úpravou vznikne zbrusu nová měna, která není kompatibilní s tou původní. K takové situaci došlo při vzniku bitcoin cash, který se odtrhl od bitcoinu. Tato příležitost bývá spojena rovněž s „rozdáváním“ coinů uživatelům.

Svým způsobem jde také o marketingový tah. Tvůrce nové kryptoměny chce, aby se o jeho měně začalo mluvit a dostala se mezi lidi. Držitelé původní měny jsou ideální cíl. Technicky je pro vývojáře velice jednoduché využít dosavadní blockchain k distribuci nové měny. Vývojáři určí v jakém poměru novou měnu uživatelé dostanou, často 1:1, případně 1:10 ve prospěch nové měny.

Podle dosavadních záznamů v blockchainu je pak pomocí kryptoměnové peněženky velice snadné si měnu „nárokovat“ (angl. claim). Kryptoměny získáte zdarma do své mobilní peněženky. Připomíná to výměnu za nové peníze při měnové reformě s tím rozdílem, že vám samozřejmě zůstanou i coiny kryptoměny původní.

Kde airdropy sledovat

Na internetu nalezneme mnoho stránek, které kryptoměnové airdropy sleduje. Patří mezi ně:

Zároveň je v případě serveru airdropsmob.com u každého vydání counů uvedeno, jakou má částka, kterou případně dostanete, reálnou tržní hodnotu v amerických dolarech.

Vyplatí se sledovat airdrop?

Pokud jste kryptonadšenci a svět virtuálních měn a blockchainových projektů vás zajímá, pak můžeme sledování nových airdropů jedině doporučit.

Příkladem může být kryptoměna Ontology (ONT) anebo OMG, pod kterou se rozeběhl projekt BOBA network.