Initiative Q Recenze: Podvod nebo projekt s miliónovou výplatou?

Projekt Initiative Q v posledních dnech doslova zaplavil internet. Většina webů o technologii a kryptoměnách o něm napsala alespoň jednu aktualitu. Jde o podvod, nebo se můžeme těšit na bohatou výplatu, kterou svým uživatelům služba slibuje? Tato recenze vás do detailů provede celým projektem Initiative Q.

Co je Initiative Q

Co je Initiative Q? Initiative Q je platforma, která má ambice stát se globální platební sítí. Podle oficiálních webových stránek má iniciativa napravit chyby a zároveň nahradit současný platební systém. Nechybí ani odkaz na kryptoměny, možná jde spíše o popíchnutí. Zakladatelé iniciativy v zásadě kryptoměny chválí. Druhým dechem však dodávají, že bitcoin zatím neprorazil v oblasti plateb. O platební systém pro kryptoměny vůbec nejde. Společnost Initiative Q má v planu vydat vlastní token. Podobně jako společnost Ripple (token XRP) jde o centralizovaný projekt.

Jak funguje Initiative Q

Krátké animované dvouminutové video v krátkosti vysvětluje celé fungování projektu.

Q není kryptoměna ani ICO

Tým se zásadně staví do opozice, Initiative Q podle nich není kryptoměnou a podávají k tomu hned několik důvodů. Nechtějí zrušit stávající platební architekturu, banky jsou podle nich potřeba, zajišťují totiž důvěryhodnost. A tak se Q chce stát světovou bankou, samozřejmě centrální. Její fungování bude totiž efektivnější a výhodnější než dosavadní fiatové, tvrdí. Jak šibalské! Initiative Q totiž je token registrovaný ERC-20. Takový token lze vytvořit během 20 minut a nepotřebujete extra IT zanlosti.

Další argumenty o právní regulaci, konzumpci energie a dalších nebudeme v tomto článku blíže rozepisovat, spíše se nám zdá, že projekt využívá táborového rozložení fanoušků a odpůrců bitcoinu.

Tým dále tvrdí, že Initiative Q není ani ICO a ani úplně Air drop, kde dostáváte zdarma tokeny. Pojmu air drop se brání s tím, že jde o pojem z kryptoměnového světa.

Registrace pouze pro zvané

Pokud se chcete k projektu Initiative Q přidat, musíte dostat nejprve pozvánku. Pozvánku vám mohou zaslat přátelé nebo i náhodní již zaregistrovaní uživatelé. Vtip je tedy v tom, že bez pozvánky se opravdu nijak nelze na webu registrovat. Takový model dodává celému systému nádech exkluzivity.

Na první pohled se takto může zdát, že systém je otevřený jen „vybrané společnosti“. Faktem ale zůstává, že internet je nyní pozvánek plný a dostat se k nim není až tak těžké.

Seriózní projekt, nebo pyramidové schéma

Nemusíte být experti na marketing, abyste věděli, co znamená pojem letadlo nebo také pyramidové schéma (či ponzi schéma). Využívají ho nejen společnosti prodávající kosmetiku nebo doplňky stravy, ale často se s ním setkáváme právě v oblasti kryptoměn.

Princip ponzi schém je jednoduchý. Zakladatelé do začátku naberou uživatele, kteří jsou motivování nabírat další uživatele. Platí, že čím více nových lidí získají, tím vyšší bude jejich odměna. Initiative Q zatím nic neprodává. Systém vás přesto podněcuje k nabírání dalších uživatelů prostřednictvím odkazu k registraci. Vaše aktivita se projeví na připsaných Q tokenech, o kterých si nyní řekneme více.

Globální měna do globalizované doby

Žijeme v globalizované doby. Téměř všechny státy světa jsou propojené. Platí to samozřejmě i finančně. Platforma Initiative Q si klade za cíl vytvořit obecně přijímanou platební metodu. Platit se ale nebude eurem nebo dolarem. Systémem má protékat token Q.

Má jít o měnu, jejíž hodnota bude odpovídat přibližně jednomu americkému dolaru (USD). Pokud jste také fanoušci kryptoměn, jistě vám to něco připomene. Jde jen o jinou podobu tzv. stable coinu, tedy kryptoměny se stabilní hodnotou (většinou právě 1 americký dolar).

Odměnu až za tři roky

Proč se již na webu projektu tolik lidí registrovalo? Odpověď je jednoduchá – kvůli odměně.

Odhaduji, že odměna v podobě měny Q byla pro drtivou většinu nových uživatelů také motivace jediná. Pokud by se měli registrovat „jen tak“, aby byly u zrodu nového projektu, jistě by jich nebylo tolik. Odměna je daná za každý krok, který uživatel podnikne. Prvním je samozřejmě registrace následována pozváním a potvrzením každého jednoho nového uživatele. Pokud si myslíte, že se ze dne na den stanete boháči, musím vás zklamat. Výplata odměn, pokud k ní vůbec dojde, proběhne až na konci roku 2021.

Desítky tisíc dolarů zdarma

Pokud skutečně k výplatě vaší odměny zhruba za tři roky dojde, máme se na co těšit. Ale ruku na srdce. Opravdu všichni věří, že by nově vzniklý projekt, byť výhledově, chtěl svým uživatelům rozdat desítky tisíc amerických dolarů v nově vzniklé měně?

Na svém webu autoři připodobňují tuto příležitost k tomu, jako bychom získali zdarma bitcoin před sedmi lety. Opravdu ale nyní dostáváme bitcoin?

Initiative Q je projekt striktně centralizovaný a kryptoměnám se příliš nepodobá. Kdo ví, zda jeho tokeny budou skutečně mít hodnotu jednoho dolaru. S největší pravděpodobností ne. Spíše to připomíná sportku a sázku do neznáma. Projekt využil globalizovaný internet a moderní technologie k tomu, aby navnadil lidi. Plnění je nejisté a je až pozoruhodné, kolik lidí se bláznivě připojuje a věří, že „něco“ získají za pár let.

Vize pro rok 2021

Podívejme se nyní na vizi, kterou tvůrci popisují. Ostatně obdobně jako u mnoha kryptoprojektů se Initiative Q dívá hodně do budoucnosti a vyjadřuje se velice optimisticky. Ostatní posuďte sami.

Do poloviny roku 2019 si dali tvůrci za úkol nabrat co nejvíce uživatelů (to je tedy cíl, že?).

Mezi lety 2019 a 2021 chtějí (teprve) rozvíjet samotný platební systém. V roce 2020 se také dozvíme, zda se Česká republika vůbec dostane do seznamu podporovaných zemí. Tvůrci si totiž budou vybírat tak, aby pokryli 1 % světové populace. Zároveň však chtějí pokrýt 5 % podle národnosti registrovaných uživatelů Initiative Q. Pokud projekt vůbec přežije, možná se k nám ani nedostane (ha, další háček).

Epidemické šíření aneb davová psychóza

Projekt Initiative Q se za poslední dny šířil doslova exponenciálně. Pokud znáte alespoň základní zkušenosti v oblasti marketingu, pak si uvědomíte, že takový model může fungovat pouze krátkodobě. Pokud má nový uživatel přivést dalších 5 nebo dokonce 10 nových lidí, pak za pár dní narazíme na strop svých možností.

Výhody Initiative Q

Registrace do projektu Initiative Q je zdarma. To bychom mohli považovat za velkou výhodu. Musíme si ale také uvědomit, že této iniciativě poskytujeme našeho jméno a e-mailovou adresu. Z výhoda jako by se stala nevýhoda, předáváme totiž vlastní osobní údaje.

Zůstaňme ale pozitivní. Pokud si založíte pro účely registrace e-mail zcela nový, pak jeho poskytnutím příliš neriskujete.

Pokud Initiative Q splní své sliby a poskytne uživatelům tokeny, pak uživatelé získají nárazově velké množství peněž. Jak říkají sami autoři. Vezměme registraci jako lístek do loterie.

Upřímně, vyplatí se ale vůbec tato loterie?

Nevýhody Initiative Q

Hlavní nevýhodou je nejistá budoucnost projektu. Před registrací se zamysleme, zda opravdu chceme věnovat čas a osobní údaje sice hezky vypadajícímu projektu, o němž toho ale kromě krásné vize mnoho nevíme. Představte si, že by vám e-mailem přišla výzva k registraci. Nový projekt s krásnou webovou stránkou by vám nabízel možnost získání desítek tisíc dolarů. Co byste pak udělali? Nevýhodou tedy zůstává nedůvěryhodnost. Buďme obezřetní, než se bezhlavě vrhneme do registrace na dosud neznámém projektu.

Záměrně nepřipojujeme odkaz na registraci do projektu, protože mu nevěříme a není podle nás důvěryhodný. Zatím neprokázal, že by měl být v portfoliu chytrých investorů.

Kdo stojí za projektem Initiative Q

Z oficiálního webu zjistíme, že za projektem stojí hlavní osoba, a to Saar Wilf. Přestože je vidět, že nějaké zkušenosti má, není obvyklé, aby tak velký projekt s tak obrovskou vizí měl pouze jednoho člověka, který je skutečnou tváří projektu. Druhá tvář projektu je akademický ekonom Lawrence H. White. U dalších členů týmu nejsme schopni zjistit jejich jména.

Velký argument nadšenců projektu je, že Saar Wilf založil společnost Fraud Sciences, kterou následně koupil PayPal. Na tomto jediném úspěchu staví dnes už statisíce uživatelů svoji „investiční jistotu“.

Kdyby toto měl posoudit Warren Buffett anebo další nejbohatší lidé světa, snad by jen nevěřícně kroutili hlavou.

Toto důvěryhodnost vůbec nevzbuzuje, naopak s tímto postupem tvorby webu a lákání neopatrných investorů jsme se setkali u mnoho kryptoměnových ICO projektů, u kterých se dříve nebo později prokázalo, že jsou podvodem než projektem, který se snaží inovovat společnost. A ze zkušenosti vás můžeme ubezpečit, že se to stalo dříve než během 3 let.

Nesprávný přístup

Lidé, kteří podlehli tomuto projektu je skutečně hodně a pravděpodobně jste četli ne jednu pozitivní recenzi na Initiative Q. Nejčastější obranou je: Co můžu ztratit? Nic přece, tak to zkus a registruj se.

Namísto, abychom byli podporováni v chytrém investování, vzdělávali se v dividendových akciích, ETF, hodnotovém investování, alternativách jako jsou P2P půjčky, investice do zlata anebo investice do stříbra, internet se stal kanálem pro laciný marketing lidí, kteří chtějí rychlé peníze bez práce. To však funguje jen krátkodobě a v některých případech pro zakladatele. Nikoli však pro ty, kteří se připojují s vidinou zisku, že to možná (za tři roky) dopadne.