Investice do nemovitostí patří dlouhodobě do portfolia mnohých nejen profesionálních investorů, ale také finančně vzdělaných podnikatelů a zaměstnanců. V průběhu času hodnota nemovitostí roste a zároveň jako majitel bytu pobíráte nájemné. Peníze si můžete půjčit v rámci hypotéky. Mnozí tak řeší, co je potřeba k pronájmu bytu? Pronájem bytu však s sebou přináší řadu logistických i organizačních otazníků. Pojďme se podívat na to, jak pronajmout byt v osobním vlastnictví a vyhnout se největším problémům.
Krátkodobý a dlouhodobý pronájem
V první řadě si musíte zodpovědět otázku, zda budete chtít byt pronajímat krátkodobě (zejména pro turisty, cestovatele v rámci AirBnB či pracující) anebo pro dlouhodobé účely. Každá varianta představuje určité klady a zápory.
Koronavirová situace přiměla řadu pronajímatelů ustoupit z krátkodobých pronájmů a nastavit s nájemníky dlouhodobé pronájmy. Tento trend ale může opět trochu ustupovat.
V rámci investování však platí, že investoři preferují dlouhodobý pronájem, který je více spojen s pasivním příjmem. Jakmile se jedná o krátkodobý pronájem, už to pronajímatele tlačí k aktivní činnosti a může skončit i v režimu čistě pracovním (starání se o naplněnost nemovitostí). Někteří však využívají agentur či služeb pro správu nemovitostí, které se pak starají o naplněnost (samozřejmě za určitou provizi).
Byt pronajímejte ověřeným nájemníkům
Komu pronajmout byt – to je základní otázka majitele nemovitosti. Jedním z nějvětších příležitostí a rizik výnosnosti je volba nájemníka. Pečlivě proto ověřte, s jakým nájemníkem podepíšete nájemní smlouvu. Vyhýbejte se neplatičům a dobře si prověřte danou osobu. Nespoléhejte se jen na vlídná slova na prohlídce nemovitosti.
- Ověřte si platební morálku v registrech.
- Zeptejte se na práci i trávení volného času.
- Zkuste zájemce dohledat na sociálních sítích.
Nájemní smlouva
Nájemní smlouva (smlouva o pronájmu bytu v osobním vlastnictví) vás jako pronajímatele chrání a může stanovit řadu výhodných práv. Současně stanovuje práva, ale i povinnosti nájemce. Lze jen doporučit nechat si připravit nájemní smlouvu od zkušeného advokáta. Mnozí pronajímatelé využívají vzory smluv stažené z internetu. Pokud se tak rozhodnete, využijte ověřené portály, které vzbuzují důvěryhodný dojem.
Nezapomeňte, že součástí nájemní smlouvy by měl být předávací protokol.
Na partnerském webu najdete vzor nájemní smlouvy včetně předávacího protokolu, který si můžete přizpůsobit vlastním potřebám. Lze využít zejména pro základní vztahy mezi pronajímatelem a nájemcem.
Výše nájemného
Nájemné stanovujte po pečlivé úvaze, porovnejte byty v okolí a ze začátku zkuste raději mírně vyšší cenu. Pozor ale abyste nečekali čtyři měsíce na nájemníka, protože tyto neobsazené měsíce vám výrazně sníží výnosnost celé investice do nemovitosti.
Faktory ovlivňující cenu nájemného
- Lokalita
- Stav, velikost a dispozice bytu
- Poschodí, výtah
- Balkon, terasa, sklep, zahrada
- Vybavení bytu
- Dostupnost veřejných služeb
- Konkurenční nabídky
Dále také:
- Jaký je výnos
- Neobsazenost
- Výše nájmu
- Způsob financování
- Druh vlastnictví (osobní, družstevní)
- Kvalita nájemní smlouvy
- Příslušenství bytu
Jak bezpečně pronajmout byt
- Jaká lokalita v ČR je nejvýhodnější pro pronájem?
- Jaká velikost bytu je na pronájem nejvhodnější?
- Pronajímat byty vybavené nebo bez nábytku?
- Jak najít správného nájemníka svépomocí? Anebo je lepší byt pronajmout s realitkou?
- Jak určit správnou výši nájmu?
- Jaké poplatky platí nájemce a jaké majitel bytu?
- Nechat si spravovat byt správcem nemovitostí?
- Jak se platí daň z pronájmu bytu?
Podívejte se video rozhovor, kde najdete všechny odpovědi na nejčastější otázky okolo pronájmu bytu.
Chcete investovat do nemovitostí?
Získejte 10% slevu na online seminář Investování do nemovitostí od A do Z s Nelou Kubasovou. Do objednávkové formuláře zadejte slevový kód: digitalninomadstvi